Burgemeester fx wethouders van Schiedam, 11 A0, 1896 Vrijdag 7 Februari. N°. 891 6. KENNISGEVING. Neg-enenveert-gete .Taar^an^. Bu i I en land sch e Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, V I T G E V E~R T. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaalf 1.85. franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BDKSAt! BOTBir TB S 70. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. ƒ1.10. Iedere gewone regel ineer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Gezien het verzoek van C. A. KOOLS te Botterdam, om vergunning tot oprichting een er fabriek ter bereiding van mest stoffen uit bloed, in een pand aan de Bakker straat no. 17, kadaster sectie L no. 195. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 (staatsblad n°. 95); Doen te weten Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Oonderdag den 20sten Februari a.s., des namiddags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwa ren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat gedurende drie dagen vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie dei- gemeente, van de schrifturen, die ter zake jjmchti.'n zijn ingekomen, kennis kan woiden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den Cden Februari 1896. Burgemeester *n wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris VERNÈDE. De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid Holland Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten van den 28sten Januari 1890, u" 55 Gelet op art. II der wet van den lilden Juni '1857 (Staatsblad n'1 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voornoemd besluit door de Gedeputeerde Staten is bepaald: I". dat de uitoefening der jachten op waterwild, opgenoemd in art. 15, lilt. d, f, en h, der wet van den ISden Juni 1857 {Staatsblad n". 87), wordt ge sloten op ZATERDAG den 11 den April aanslaande; 2°. dat de uitoefening van liet weispel vankwar- telen met steekgaren of vliegnet (art. 15, litt. e, Ier bovengenoemde wet) is toegelaten van den Tasten April aanstaande tot en u.et den bdeft Juli daaraanvolgende, doch dat het vliegnet in geen geval lot het tiiasseeren van kwarteion mag worden ge bruikt 3°. dat de visscherij in de binnenwateren, waar onder ook worden verstaan rivieren, door sluizen afgesloten, zal zijn gesloten van den 1 aden Maart aanstaande tot en met den 31sten Mei daaraanvolgende, met uitzondering 0. van de visscherij door middel van fuiken, aal- scharen, anlkorven, dobbers en door peuren naar aal en paling 1. van de visscherij met de gebbe om kleine viscbjes te scheppen tot aas voor dobbers; dat het vissehen met kuiiuetten, waaronder wk belmoren ankei kuilen en staalbooinen, van den 1»fe» April aanstaande tot deu loden Juni daaraan volgende is verboden 5°. dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar Moeten opsluiten of opbokken van den '~2den Juli vot de opening der jacht op waterwild. En zal deze kennisgeving, in plano gediukt, wor den afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. s-Gravenhage, den 1slen Februari 1896. We Commissaris der Koninqin voornoemd Ff.CK. I T S C I A S D, Bij de gisteren in den Rijksdag voortge zette eerste lezing van het ontwerp-burgerlijk wetboek erkende Hodenberg, ook namens zijne vrienden, dat bedoeld ontwerp een uit nemend werk is, een toonbeeld van Duitsche geest en vlijt, maar niettemin vreest hij dat door aanneming er van de nadeelen, welke door liberale wetten en liberale rechters wor den veroorzaakt, nog zullen toenemen. Hij concludeerde daarom tot verzending van het ontwerp aan eene commissie. De geheimraad Sohm sprak zijne ingeno menheid uit met den bijval, dien liet ontwerp bij alle partijen vindt, uitgenomen die van den heer Stadtliagen (de sociaal-democraten). Te midden van herhaalde bijvalsbetuigingen der vergadering en rumoer van de sociaal-demo craten bestreed bij de beweringen van Stadt- hagen, terwijl hij liet betwistte dat de werk lieden in de commissie voor de samenstelling van het ontwerp niet vertegenwoordigd zijn Baron Von Stumm verklaarde, dat hij het niet eens is met de positie die in liet ont werp aan de vrouw wordt toegekend, en evenmin met de bepalingen daarin die over het eifrecht handelen. Maar ondanks haar bedenkingen zal zijn partij het ontwerp niet ten val brengen. De voorzitter Von Buol deelt mee, dat door Schuider en Buchka een voorstel is ingediend, strekkende om het ontwerp te stellen in handen van een commissie van 21 leden, en deze de bevoegdheid te verleenen, de afzon derlijke hoofdstukken met meerderheid van stemmen zonder beraadslaging aan te nemen. Förster verklaart zich eveneens voor het ver wijzen naar een commissie van 21 leden. Door de nalionaal-liberale partij is bij den Rijksdag een motie ingediend, om de ver bonden regeeringen te verzoeken het daarheen te leiden, dat bij den invoer van tarwe, rogge, haver, gerst, peulvruchten, raap- en koolzaad, voor zoover niet tot doorvoer bestemd, geen krediet meer worde verleend voorde betaling van invoerrechten. De inargarinewet-commissie uit den Rijks dag nam de volgende bepaling aan sliet bereiden van kaasachtige zellstandigheden uit margarine of elk ander niet vau melk afkomstig vet, zoowel als het verkoopen daar van in het binnenland, is verboden." Naar de Post verneemt, is prins Frederik van Hohenzollern, op zijn verzoek om ontslag als commandeerend generaal van het Be legercorps op disponibiliteit gesteld. De Vossische Zeitung, die in de Nederland- s;he pers sedert de geschiedenis met Trans vaal blijken van vriendschappelijker gevoelens jegens Duitschland opmerkt., meent daarin een votledigen ommekeer van de gezindheid in Nederland ten aanzien van Duitschland te zien, en wordt daarin voornamelijk versterkt door een artikel vau het Utrechtsch Bagllad, zoodat de Vossische Zeitung zpgt«Tamelijk Dat, maar toch eindelijk zijn onze Hollandsche neven tot het inzicht gekomen dat het Duit sche rijk niemand bedreigt, inaar integendeel ten allen tijde bereid is. de onafhankelijkheid van de kleinere staten met een stamverwante bevolking te beschermen en behoeden. Wij begroeten deze toenadering van de Neder landen met blijdschap, want wij hebben onzen nabuur nooit voor zoo machteloos gehouden a's hij door enkele van zijn eigen bladen wordt voorgesteld; en in den Indischen Ar chipel heeft hij ten allen tijde getoond, dat hij de taak van beschaver kon vervullen en dat militaire kracht niet heeft geleden. Het bondgenootschap van het Nederlandsche broe dervolk is voor ons veel waard en wordt door ons op prijs gesteld, en wij meenen te moeten aannemen dat ons inzicht gedeeld wordt door de Duitsche rijksregeering." De uitvoer van goederen uit Duitschland, met uitzondering van edele metalen, is in het afgeloopen jaar van 2961.5 millioen mark gestegen tot 3310.7 millioen. Een merkwaar digheid van deze vermeerdering is, dat zij zich uitstrekt over bijna alle groote takken van nijverheid. B E L G 1 E. In de Kamer interpelleerde de socialist Defnet gisteren den minister van binnen- landsche zaken aangaande de benoeming van burgemeesters. Er zijn ruim tweeduizend burgemeesters benoemd, zegt hij, en daarvan is geen enkele socialist. Is de minister van plan, op de socialisten het ostracisme toe te passen De minister antwoordde, dat hij ver antwoordelijk is voor de handhaving van de orde, en dus ambtenaren moet hebben, die voldoende waarborgen geven dat die orde niet zal worden verstoord. Als er in den gemeente raad geen leden zijn, die die waarborgen geven, dan mag de burgemeester gekozen worden buiten den raad. Voorshands zal hij geen enkelen socialistischen burgemeester benoemen. De Kamer heeft met 86 tegen 12 stemmen de aanvrage tot het instellen eener vervol ging tegen Van der Velde toegestaan. Te Forest bij Brussel is liet tusschen cle- ricalen, liberalen en socialisten tot een heftige kloppartij gekomen, nadat de regeering de voor de liberalen zoo gunstige gemeenteraads verkiezingen had vernietigd. Er moeten ver scheidene personen zwaar gewond zijn. ENGELAND. Nadat Dinsdag de kist, waarin het stoflelijk overschot van prins Heinrich van Battenberg rust, van den kruiser Blenheim, te Ports mouth aan boord van het koninklijk jaciit Alberta was overgebracht, werd de doode naar Cowes vervoerd. Daar aangekomen, had de begrafenis plaats. De lijkkist werd op een met zes paarden bespannen affuit met groote. militaire praal van de landingplaats naar de kerk van Whippingham overgebracht. Rijtui gen met de koningin, prinses Beatrix, de overige prinsessen, de beide prinsen van Bat tenberg, broeders van den overledene, en diens kinderen volgden den stoet; alle prinsen volgden den lijkstoet te voet, welke uit onge veer 200 personen bestond. John Morley, de oud-minister van Ierland; heeft iu een tweede verkiezingsrede te Mont rose Burghs ernstige waarheden gezegd aan het adres van lord Salisbury, naar aanleiding van diens opzienbarende redevoering van LI, Vrijdag, waarin de minister-president zulk een dwaze parallel trok tusschen Ierland en Trans vaal. «Een meer ongelukkige, een meer be treurenswaardige uitdrukking is zelden geko men van de lippen van een man in een hooge en verantwoordelijke positie", zeide de heer Morley. «De rede van lord Salisbury was een vergoelijking van de strooptocht in Transvaal, en dat, terwijl zijne regeering een vervolging tegen Jameson heeft bevolen. Terwijl de mi nister van koloniën den inval veroordeelt, maakt de minister-president er een grap van en zegt, dat de strooptocht niet erger is dan een inval van Schotten iri Ulster zou zij n, indien Ulster in moeilijkheden kwam onder een homerule-regeering. Terwijl de koningin aan den president van Transvaal een brief schrijft, waarin zij de grootmoedigheid en wijsheid van zijn beleid erkent, geeft de minister-pre sident te verstaan dat Kruger nooit eenige macht had belmoren te bezitten. Terwijl zijn eigen minister van koloniën terecht verklaart, dat de toekomstige voorspoed van Zuid- Afrika afhangt van de hartelijke en eendrach tige samenwerking van Hollanders en En- gelschen, onthaalt lord Salisbury zijn gehoor op aardigheden over de vereeniging van har ten in Transvaal. En let wel, hij bezigt zijne kwaadspellende woorden tegen de Trans- vaalsche regeering op het oogenblik, dat zijn eigen minister vau koloniën onderhande lingen van den meest kieschen en moeilijken aard aanknoopt inet diezelfde regeering, en terwijl hij moest weten, dat die onderhande lingen alleen zullen slagen, indien de Trans- vaalsche regeering overtuigd is, dal de Britsche regeering geheel oprechten te goeder trouw :s." Niet minder scherp was de afkeuring, die de heer Morley uitsprak over hetgeen lord Salis bury ten opzichte van Armenië had gezegd. «Waartoe, zoo vroeg hij, hebben nu al de bedreigingen tegen den sultan gediend In November zeide lord Salisbury aan het feest maal in de Guildhaii, dat de Europeesche

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1