,A°. '396. N°. 8977. Feuilleton. De strijd om het bestaan. Zaterdag 8 Februari. egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buiten]andsclie Berichten. DITO EVER: ODÉ ir ei K A s bot si K Vt haat po. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nointners ƒ1.85. - 2.50. - 0.10. AnvERTENTiEPRiJSvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. BUITSCILIASD. Bij de Woensdag in den Rijksdag voortge zette behandeling van het ontwerp-burgerlijk •wetboek betuigde de Elzasser Colbus zijn leedwezen, dat de Bondsraad het besluit van den Rijksdag tot opheffing der dictatuur- paragraaf niet heeft goedgekeurd en ver klaarde, dat zijne partij niet tot het totstand komen van dit ontwerp kan medewerken, wanneer in het Rijkstand nog uitzonderings wetten blijven bestaan en zijne bevolking ook voortaan niet zal worden behandeld als Duit- schers, r.elfs niet als Duitschers 2e klasse, maar als vreemdelingen en overwonnenen. Wat Elzas-Lotharingen wil, is: vrijheid; is de verwezenlijking van 's keizers wiléen volk, éen rijk, éen recht! De heer Spahn, van het Centrum, betoogde, dat de invoering van éen burgerlijk wetboek voor het gansclie rijk niet noodig is op poli tieke. maar op 'sociaal-politieke gronden en als een wapen tegen de sociaal-democratie. Met de bepalingen in zake het vereenigings- reeht kan hij zich echter niet vereenigen en evenmin met die, rakende het huwelijksrecht, meer bijzonder de echtscheiding. Ook hij weuscht verzending van het ontwerp naar eene commissie. In de Rijksdagzitting van gisteren ver klaarde dr. Enneccerus, nationaal-liberaal, het voorstel der heercn van Buchka en Schroder te steunen. Wat de bepalingen aangaande het recht van vereeniging betreft, betoogde hij dat de dienaangaande in het ontwerp opgenomen bepalingen reeds een zeer belangrijke stap voorwaarts zijn. Voorts bestreed hij de be weringen van een sociaal-democraat aan gaande eigen hulp, huur en pandrecht, ter wijl hij tegenover het centrumhd Spahn het verplicht burgerlijk huwelijk verdedigde. e heer on Manteuflél, conservatief, ver klaarde zich als vroeger tegen het burgerlijk huwelijk, maar zou niet medewerken om het ontwerp ten val te brengen, alleen omdat de Rijksdag zijn standpunt in deze niet deelt. De sociaal-democraat Frohme bestreed de beweringen van den geheimraad prof. Sohm, in de zitting van Woensdag, en betoogde dat het gansche werklieden-vraagstuk moet worden behandeld in verband met de groote sociale kwestie in haar geheel. Zijne rede voortzettende, zeide de heer Frohme »Men zegt dat het burgerlijk wet boek een wal moet vormen tegen de sociaal democratie, maar juist aan deze kan slechts een enkel wetboek voor het gansche rijk welgevallig zijn; wij zullen daarom tot zijn totstandkomen medewerken en alleen amen dementen indienen ten gunste der arbeideis." De sociaal-democraat Stadthagen weer legt de beweringen van prof. Sohm en houdt zijne bezwaren staande, dat de werklieden geen deel hebben aan de commissie tot het samenstellen van het ontwerp. Bij stemming werd het eerste gedeelte van het voorstel- Buchka-Schróder, om het ontwerp te verzen den naar eene commissie van 21 leden aan genomen met algemeene stemmen, behalve die van de conservatieven en van de vrij- conservatieven. Eveneens werd aangenomen het tweede ge deelte van dat voorstel, om die commissie te machtigen, afzonderlijke afdeelingen van het ontwerp zonder debat en-bloc aan te nemen tegen stemden de Polen, het centrum en de sociaal-democraten. Heden zijn eenige kleinere ontwerpen aan de orde. Het bericht van de Post aangaande het ont slag van prins Frederik van Hohenzollern als bevelhebber van het 3e (Brandenburgsche) le gerkorps bevestigt zich. Redenen van gezond heid kunnen hierbij niet worden voorgewend, want de prins, die nog slechts 52 jaar oud is, verheugt zich in eene uitstekende gezondheid. Naar verzekerd wordt, moet zijne ontslag-aan vrage uitsluitend worden toegeschreven aan de casseering van het vonnis, dat het uit zijn legercorps gevormde eeregericht in zake den ceremoniemeester von Kotze heeft geveld. De prins zou tevens voornemens zijn Berlijn te verlaten en zich metterwoon in Zuid-Duitsch- land te vestigen, wat voor de hooge kringen in de hoofdstad een geducht verlies zou zijn. De Vossisohe Zeitung laat zich bijzonder scherp uit tegen het dezer dagen in de Times ontwikkelde denkbeeld, dat Eugeland zich de controle moet verschaffen over de geheele zeekust van Zuid-Afrika, in ruil waarvoor het dan aan de Zuidafrikaansche republiek meer vrijheid zou geven en de conventie van 1884 zou intrekken. Dat denkbeeld, zegt de Fossische Ztgheeft geen ander doel dan dat Engeland zich zou verzekeren van het be-it van Delagoa-Baai, hetgeen Duitschland n t zou kunnen toestaan. F B A N K R IJ K. De minister van oorlog Cavaignac zal wets ontwerpen bij de Kamer indienen over het koloniale leger, over de vernieuwde indienst treding van onderofficieren en over de civiele betrekkingen van die militairen; eindelijk over de voorwaarden, waaronder generaals na 30-jarigeu diensttijd ontslag kunnen krjjgen. In de begrootingscominissie is het rapport over het krediet van een milïioen voor de Fransche deputatie bij de kroningsfeesten van den czaar ter spiake gekomen. Uit dit krediet moeten bestreden worden de kosten van een bal, vergulde koetsen, 40,000 roebels voor huishuur in Moskou, ameuble menten, tiansportkosten enz. De begrootingscommissie uit de Kamer heeft met algemeene stemmen dit krediet voor de representatie-kosten van de Fransche delegatie bij de kroning van den czaar goed gekeurd. B E L G I E. Men herinnert zich, dat wij onlangs ge meld hebben, dat de minister van oorlog een circulaire gezonden had aan alle regiments commandanten om rapport over de uitbreiding van het socialisme in het leger. Volgens de Ptoile Beige zou het resultaat van deze enquête zijn, dat de socialistische propaganda in het leger sterk vooruitgaat, voortdurend zou er een geest van verzet aan het licht komen, die voor de ergste gebeurte nissen doet vreezen en die slechts gebroken zou kunnen worden door de invoering van algemeenen dienstplicht. Het blad meldt als voorbeeld van de hou ding van het leger, dat toen verleden jaar het leger werd opgeroepen om de rust te handhaven in de streek der werkstakingen, verscheiden manschappen de hun gegeven patronen onbruikbaar hadden gemaakt. In de Kamer is gisteren de interpellatie voortgezet van Defnet over de burgemeester benoemingen. Op het einde der vergadering, waarin het zeer levendig toeging, heeft de socialist Van der Velde eene motie van orde voorgesteld, waarin het gedrag van den minis ter van binnenlandsche zaken werd afgekeurd. Deze motie is verworpen met 53 tegen 23 stemmen, waarna de enkelvoudige orde van den dag, voorgesteld door den katholiek Hoyos, aangenomen werd, eveneens met 53 tegen 23 stemmen. ENGELAND. Cecil Rhodes heeft gisternamiddag aan het ministerie van koloniën een particulier onder houd gehad met den minister van koloniën Chamberlain. Reuter s agentschap verneemt dat er geener lei grond bestaat voor het gerucht dat Enge land Brazilië's souvereiniteit over het eiland Roman van Reiniiold Ortmann. 27. Dan volgenden morgen vroeg reeds nam Valentin een aandoenlijk afscheid van moeder en zuster om naar het naaste station te wandelen, dat een paar uren van het dorp verwijderd lag. Zulk een wandeling, had hij glimlachend gezegd, verkoos hij boven het zitten in oen gesloten rijtuig, want haar te bekennen, dat hij dit niet betalen kon, zou hij niet graag gedaan hebben. Een eindweegs werd hij nog door de zijnen be geleid en toen eene bocht in den weg hem be lette hare wuivende zakdoeken meer te zien, schreed hij rustig verder met opgericht hoofd en fiere houding als van iemand die na korte rust opnieuw vol moed het strijdperk des leven» binnentreedt. Met groote bochten liep de rijweg door akkers en velden en nu en dan voorbij dicht houtgewas, waar door de reeds dicht bebladerde toppen der boomen de morgenwind ruischte. 't Was oveii- gens stil en eenzaam op den weg. Geen levend wezen ontmoette hij. Maar blonk daar door de boomen niet iets wits, daar achter dien beukenstam Neen, het was weer verdwenen er de wandelaar lette er niet meer op. Hij wendde nog eenmaal het hoofd om naar het dorp, dat van hier weder zichtbaar werd, en verdiepte zich nog een oogenbhk in de herinnering aan het genotene. Doch, zich weer omkoerende, hoorde hij zich bij zijnen naam roepen, 't Was de zachte, schuchtere stom van een meisje, en opziende zag hij op een kleine verhevenheid Ingeborg Wall- roth in een wit luchtig zomergewaad voor zich staan, den arm om een slanken boomstam ge slagen. Zij blikte van hare hoogte zoo viiendelijk en toch met zoo jonkvrouwelijke schaamachtig heid op hem neer, dat het geen wonder was, dat hem bij dien aanblik van louter vroolijke verrassing het bloed naar de wangen steeg. «Mejuffrouw Ingeborg riep hij, «welk een gelukkig toeval Zij sprong van haar heuveltje, maar haar voet gleed even uit in het natte gias en bijna zou zij gevallen zijn. Valentin stak beide armen uit en ving haar op. Eenige seconden lag zij aan zijne hoist, de oogen half gesloten, maar met de zoele lippen zoo dicht aan de zijne, dat hij onmogelijk kon nalaten er een hartelijken kus op te drukken. 't Was een oogenblik van onuitsprekelijke zaligheid, van ongekend geluk, doch dat even snel verdween als het genoten was. Maar de zondige gedachte was daad geworden en door niets kon het gebeurde ongedaan worden gemaakt. n Ingeborg 7 Zij had zich niet verweerd en en ging niet, zooals hij verwacht had na zoo stouten aanslag, voor hem op de vlucht. Maar toen zij zich weder oprichtte en hem met zoo veelzeggenden, verwijtenden blik aanzag, toen gevoelde hij toch diep berouw over 't geen hij bedreven had. «Dat hadt gi niet moeten doen, mijnheer Düringhoffan, dat alleen niet!" sprak zij met weemoedigen ernst. «Ik wilde u eene verrassin. bereiden en dit wordt zoo door u beloond Nu heb ik er spijt van. Zeg, waarom hebt gij dat gedaan 7" «Waarom? Ik weet het niet!" riep hij, terwijl hij zich den hoed van hot hoofd rukte en in vertwijfeling in het haar greep. «Maar ik weet wel, dat ik in de rechten van eon vriend getreden ben en gij mij voortaan verachten moet. liefhebben, zeo als geen ander u liefhebben kan, dat mocht ik, zoolang die liefde in mijne borst besloten bleef. Maar nu ja, gij hebt

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1