bescheiden om onderzoek en rapport in han den gesteld van de financieele commissie. De voorzitter stelt thans aan de orde de voortzetting der behandeling van het door burgemeester en wethouders ingediende ont- werp-besluit tot heffing van havengeld, en wel Onderdeel C. Binnenvaartuigen met de daarop ingediende amendementen Elzevier Dom c. s., Van Gent en Prins. De heer Prins verzocht en verkreef verlof om de discussie over I>. Riviervaartuigen te heropenen. Hij wenschte n.l. bepaal delijk te zien uitgedrukt, wat de heer Visset- de vorige maal had gezegd, n.l. dat de van Rot terdam komende Rijnschepen worden be schouwd als binnenvaartuigen waarom hij opnieuw voorstelde het amendement der vier raadsleden om voor die gevallen het tarief vast te stellen op 2 cent. Daar het tarief voor de binnenvaartuigen nog moest worden be handeld, stelde de heer Maas voor, dat in i> zou worden bepaald, dat bedoelde vaartuigen zouden worden gelijkgesteld met binnen vaartuigen. Op voorstel van den voorzitter werd besloten, dat het door den heer Prins bedoelde zou worden aangehouden totdat om trent het tarief onder C zou zijn beslist. De heer Van Gent, die in do vorige zit ting was geëindigd met voor te stellen f 0.23 per Ms, in eens per jaar te betalen voor stoombooten, tegenover 00 cent voorgesteld door burgemeester en wethouders, kwam dnarop nu terug. Hij vond de meening des voorzitters wat al te optimistisch, dat de stakende booten toch wol zouden terugkomen. Maar daar de voorzitter de vorige maal reeds had gezegd wel iets tegemoet te willen komen, door b.v. 50 cent te bepalen, verzocht Jjlj dezen nog iets verder te willen gaan waarom hij zijn voorstel introk en vei klaarde zich te zullen vereenigen met dat van den heer Prins om het tarief te bepalen op 40 cent. De heer Van Westendorp bestreed dit laatste voorstel, daar de handel met het Overmaassche van zoo'n omvang niet was, of de aanneming van het voorstel moest meer worden geacht te zijn in liet particulier belang dan in dat van het algemeen. De heer Elzevier Dom veuledigde nog nader liet amendement der vier raadsleden, terwijl de heer Hoogendam nog weer een stap ver der ging door het ingetrokken voorstelVan Gent tol het zijne te maken, vooral met het oog hierop, dat de wijziging in de scheep- meting oorzaak was dat anders geen voordeel voor de betrokken booten zou worden ver kregen. Het bleek echter niet meer te wor den ondersteund, zoodat het buiten discussie bleef. De voorzitter handhaafde zijn standpunt, dat het beter was niet toe te geven. En moch ten til de directeuren blijven volharden, dan zouden de aandeelhouders stellig ook nog wel een woord mee to spreken hebben. Ten slotte werd het voorstel-Prins verwor pen met 11 tegen 9 stemmen Bij do volgende stemming over het amendement der vier raadsleden staakten de stemmen, waarna besloten werd de sub 1° 3° van C aan te houden tot de volgende vergadering, daar die punten met elkander in verband staan. Aan gezien dat niet liet geval is met sub 4° (spoeiingschouwen), werd daarmede de behan deling voortgezet. Aangenomen werd het voorstel der vier raadsleden, om voor spoeiingschouwen te vordeien a. voor elke reis, per M3 f0.02 b. voor éerie maand, per M3 - 0.25 c. in eens per jaar, per M3 - 2. De woorden »langs de Schie komende" werden na eenige discussie ingetrokken. De heer Maas had vooial a bestreden, om dat de controle zoogoed als onmogelijk zou zijn, hetgeen de heer Nolet niet kon toege ven, en waartegen de heer Jansen nog aan voerde, dat dit een punt was om te behan delen by de verordening op de invordering. Wat betreft D., Vaartuigen uitsluitend dienende tot uitoefening der Visscherij, werd besloten in overeenstemming met het voorstel van burgemeester en wethouders, n.l.a. voor elke reis, per M3 2 ct., I. in eens per jaar, per M3 10 ct. E. Houtvlotten. De heer Elzevier Dom diende een eenigs- zins gewijzigd voorste! in, in vergelijking met het voorstel der vier raadsleden. Dat voor stel werd nader geformuleerd door den heer Vari Harwegen den Breems, waarmede de vergadering zich vereenigde, en dat aldus luidt a. Voor houtvlotten, waarvan de bestand- deelen direct uit liet buitenland komen, per balk 1 cent. b. Voor andere houtvlotten per M3 op den waterspiegel gemeten per reis 1 rent. c. Voor houtvotten, die met vergunning van burgemeester en wethouders in de open bare wateren der gemeente worden gebovgen, per maand of gedeelte daarvan, per M3 op den waterspiegel gemeten IVs cent. Alleen de l'/scent werd niet aangenomen, waarvoor in de plaats kwam de door burge meester en wethouders voorgestelde 2 cent. Wordt vervolgd Gisternamiddag te 12'/; uur is de branders- knecht F. S. de Goede, werkzaam in de bran derij van den lieer M. J. Wouterlood aan de TVillemskade, door op de stelling uit te glijden, met beide armen gevallen in een bak met kokend heet beslagen maisrneel, teogevolge waarvan hij ernstige brandwonden bekwam. Door den heer P. la Verge werd hem ge neeskundige hulp verleend. Aan het ministerie van waterstaat te 's-Gra- venhage werd gisteren aanbesteed de inrich ting en uitbreiding van een perceel aan de Gerrit-Verboonsmiat te, Schiedam tol post kantoor met directeurswoning. Minste inschrijver was; J. G. v. d. Linden, te Woerden, voor f 15,900. Vanwege den minister vari justitie zijn tér invoering van het stolsel Bertillon reeds de daarvoor noodige werktuigen en kaarten aan de verschillende gevangenisbesturen toegezon den, opdat de beambten, die met de uitvoering van het stelsel zullen belast worden, zich nu reeds daarmede zullen kunnen vertrouwd ma ken. Het bericht omtrent den toestand van den heer Flansen van de Putte luidt hedenochtend Macht onrustig. Toestand onveranderd. Naar het Vad. verneemt, is door het departement van marine de bouw van twee flotille-vaai tuigen voor de Indische militaire marine opgedragen aan de kon. maatschappij »De Schelde" te Vlissingen, voor f3S5,000 per schip. De correspondent der N. li. Ct. te Batavia seint aan dat blad Er is reden aan te nemen dat een ernstige opstand is uitgebroken in Ponlianak. De panembahan van Singtang heelt niet vol doenden steun vciieend. De raden Pak os en zijn vrouw Pakoe zijn gevloden naar Melawi zij worden', gesteund door twee machtige Dajak-stammen. Op het oogenblik trachten 275 soldaten de rebellen te omsingelen. In de nalatenschap van generaal Knoop is nog een zeer uitgebreid werk in bandschrift gevonden, handelende over Willem III, derx Koning-stadhouder, in wiens geschiedenis de generaal zich steeds bij voorkeur heeft ver diept. Dit werk is thans uitgegeven door de zorg van den lieer Sey flard t, aan wien de generaal daartoe de opdracht had gegeven. Naar de heer Seyffafdt mededeelt, was het werk reeds in 1881 voltooid, maar had gene raal Knoop het niet willen uitgeven, omdat hij meende, dat geen uitgever het zou naan- durven". De heer Roelants te Schiedam is de man, die het saandurft" en deze »Krijgs- en Geschiedkundige Beschouwingen over Wil lem deu Derde" in drie deelen doet verschij nen, de eveutueele wist bestemmende voor het fonds tot ondersteuning der weduwen en wezen van vrijwillig dienende militairen be neden den rang van officier. (Tel.) Uit het jaarboekje van het Nederlandsch werkliedenverbond y>Patrimonium" voor 1895 blijkt, dat het verbond 170 afdeelingen telt. Nadat Van Emmenes zich had verwijderd, is de redactie van de Voorwaarts in handen gekomen van Baylé. Ook deze zal die taak neerleggen, omdat zijne partijgenooten hem in den ban hebben gedaan wegens onzedelijke daden. Of het blad za! worden voortgezet moet riog blijken. (A. C.) Moord op A. F. Hoogsteden. Naar de N. R. Ct. verneemt, moet de ge sloten instructie in de zaak tegen W. van Berkel weder op last der rechtbank geopend zijn. In verband hiermede werd de voorloo- pige hechtenis weder verlengd. De tentoonstelling van moderne borduur werken, door de Singer-Maatschap pij thans in de expositiezaal van het voormalige Pas- sage-hotel te Rotterdam op touw gezet, werd op den dag van hare opening reeds door 527 personen bezocht. Op den tweeden dag waren er 544 en gisteren 591 bezoekers. Verreweg bet grootste gedeelte van dezen kwam tus- schen 2 en 4 ure, en aangezien dit wel zoo zal blijven, zullen zij, welke niet van drukte houden of alles nauwkeurig wenschen te zien, daarom goed doen, tusschen 10 en 2 ure naar die tentoonstelling te gaanwant dan is de zaal betrekkelijk weinig bezocht. De toegang is, zooals men weet, vrij. De hoeren H. Wesstra Jr. en J. J. van Nieukerken, architecten te 's-Gravenhnge, zijn door de justitie belast met een onderzoek naar de vermoedelijke oorzaak van de instor ting van den muur van het huis aan de RijklofT-van-Goensstraat. Gisteren hebben deze beide deskundigen hun onderzoek op het ter rein aangevangen. Het lijk van den bij de muurinstorting omgekomen metselaar, dat te Leiden aan eene schouwing is onderworpen, is gisteren naar Den Haag terugvervoerd. Te '^-Gravenpolder liep Donderdagavond, door de duisternis misleid, eene 74-jarige weduwe in een waterput bij het begin van de gemeente. Hoewel spoedig opgehaald, bleek het leven reeds geweken. Men schrijft uit Haarlem aan de N. R. Ct.: Door den heer Ruys. directeur van de Rot- terdamsche Lloyd, is den lieer C. G'. v. d. Valk, uitvinder van den perrorikaarten-automaat, de opdracht gedaan om een toestel te vervaar digen voor de maatschappij, waardoor het publiek voor 2K cent een kaartje kan beko men dat toegang geeft tot de terreinen, en voor een kwartje een, dat recht geeft tot be zichtiging der booten. De lieer Van der Valk heeft die opdracht aanvaard, en zal het toestel zoo inrichten, dat uit denzelfden automaat beide kaartjes kun nen worden bekomen. De maat-chappij tot exploitatie der staats spoorwegen heeft, evenals de II, IJ. spoor wegmaatschappij, den perronkaarten-auto- maat besteld. Men heeft sedert geruimen tijd de zeker heid dat er personen zijn, die kans zien, eens gebruikte postzegels van den stempel te ont doen, om ze daarua nog eens te gebruiken. Met dit bedrog zal liet nu uit zijn. De heer Van der Valk toch heeft een stempel gevonden, die het bedrog ten eene- male onmogelijk maakt. Op deze vinding wordt in het buitenland octrooi gevraagd, zoodat iiet niet aangaat er thans de samenstelling en werking van mede- te deelen. Zooveel kan echter worden gezegd, dat het toestel afdoende werkt. Zoodra het octrooi is verkregen, wordt deze vinding aan onze postkantoren in dienst gesteld, en ieder die haar dan ziet, zal zeggenhoe is het mogelijk dat ik niet op het idee ben gekomen, Tusschen twee heeren te Amsterdam, een advocaat en een ambtenaar van de politie, is een eigenaardige weddenschap aangegaan, die door eerstgenoemde glansrijk gewonnen- werd. De politie-ambtenaar had zich beroemd op zijn reehereheurlalenten en met den advo caat om een fijn diner, te geven in de socië teit Harmonie, gewed, dat hij hem vóór I dezer zou aanspreken en dat de ander hem niet herkennen zou. De ambtenaar begon zich daarop in allerlei vermommingen te steken. Nu eens sprak bij den advocaat aan als schip per gekleed, dan weer als bedelaar, maar hoe- uitgebreid zijn garderobe ook was, de advocaat herkende hem onder elke verkleeding, zoodat de politie-ambtenaar zich op '1 dezer over wonnen moest verklaren en het diner kwijt was. Centr Een dienstbode te Amsterdam, die bij het aanmaken van het fornuis petroleum gebruikte, had het ongeluk dat door het uitslaan der vlam hare kleederen in brand gei aakten, ten gevolge waarvan zij zware brandwonden be kwam en naar het gasthuis werd overgebracht. Donderdag wilde te Buiksloot een man uit- Ransdorp, die te laat was gekomen, op de juist afvarende Purmerender boot springen. Hij nam zijn sprong te kort en viel te water. Een- lialf uur later is ziju lijk opgehaald. Te Dwingelo (Dr.) is door den brigadier der marechaussee gevat en gevankelijk naar Assen overgebracht zekere 11. B., wonende te Westeinde, die verdacht wordt de persoon te zijn. die den arbeider Joh. de Jong met een mes eene levensgevaarlijke verwonding heeft toegebracht. B. heeft bij ziju verhoor aan den brigadier de daad bekend. Aangaande de verwikkelingen bij de firma Nico ter Kuile Zonen te Enschede verne men wij, dat de kans op loons\crliooging voor de arbeiders aanmerkelijk gunstiger is gewor den, doordien de voornaamste commanditair der firma zich met de zaak heeft bemoeid, en de directie van de billijkheid van de voor naamste eisehen overtuigd heeft. N.R.Ct Van de gelegenheid, door het gemeente bestuur van Den Bosch opengesteld tot inen ting, wordt zeer druk gebruik gemaakt. Intusscheri blijkt dat bei besluit tan den raad, om liet carnaval niet te doen doorgaan, bij de ingezetenen niet die waardeering vindt, welke bel verdient. O. a. is in een vergadering van jiGiisino" besloten het gewone bal masqué voor de leden te doen doorgaan. De Noord- Irab. zegt dit besluit met leedwezen te ver nemen. »Als dc- bestuurderen van »Casirio" den volksgeest kenden, zouden zij voorzeker anders gehandeld hebben, en zich meer bereid heb ben getoond te handelen in den geest van onzen Raad, die een besluit nam dat door alle inwoners der stad, dc aanzienlijksten het eerst, moest geëerbiedigd worden." Dagelijks komen te 's-Hertogenbosch nog gevallen van pokziekte voor, en van tijd tot tijd komt het uit, dat nog steeds gevallen worden verzwegen. Dezer dagen moest een lijk worden geschouwdde geneesheer verscheen en vond in hetzelfde huis een poklijder. De heer L'Honneux, een vroeger ingezetene van Sittard, voor eenigen tijd te Luik over leden, heeft 42,000 frank aan Sittard gelega teerd. Aan de R.-k. parochiekerk is 10,000 frank toegekend, de bestemming echter van overige 32,000 frank schijnt nog niet heel

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2