antwoordeüjkheid voor eene verwerping der begrooting en een mislukking van het ver gelijk van 1884, waarbij de aanleg dier ves tingwerken werkelijk is goedgekeurd, niet te willen op zich nemen. ZWEDEN en NOORWEGEN. De Zweedsche minister van justitie dr. Oes- tergren heeft ontslag genomen en is vervan gen door dr. Annerstadt. Onverwachts is deze verandering in het mi nisterie niet gekomenreeds weken lang was het bekend dat de staatsraad Oestergren en de minister Boström van meeniug verschilden over de toekenning van het stemrecht voor de Tweede Kamer, dat de eerste wilde regelen naar het Belgische stelsel, terwijl de andere zich verklaarde voor het stemrecht van ieder persoon, die gedurende zekeren tijd eene be lasting van zeker bedrag betaald heeft. In de begrooting van Noorwegen voor 1896/97 worden de inkomsten geraamd op 64.950,000, de uitgaven op 63,650,000 kro nen, zoodat er een batig saldo wordt verwacht van 1,300,000 kronen. Onder de uitgaven komen vier millioen voor den aanleg van spoorwegen. De jaargelden aan leden van het koninklijk huis, die verleden jaar om politieke redenen door de Storthing waren verminderd, zijn weder op het gewone bedrag geraamd, even als opnieuw een som van 25,000 kr. is uit getrokken voor representatiegelden ten bate der ministers. Bij de vorige begrooting had het parlement deze gelden geweigerd. ZWITSERLAND. De Bondsraad heeft den Bondspresident gemachtigd tot het aanwijzen van een op persten scheidsrechter, ingeval de door Enge land en de Vereenigde Staten te benoemen scheidsrechters het niet eens kunnen worden over de regeling der aan de Canadeesehe •vi.-schers te betalen schadevergoeding wegens het verbieden der robbenvangst in de Behring- zee. ITALIË. Rampolla, de Fransoh-gezindo secretaris van den paus, zou vervangen worden door kardinaal Galimberti. Het gerucht wordt echter even algemeen bevestigd als tegengesproken. Volgens de Eiforma zou er Donderdag een kleine expeditie naar Assab vertrokken zijn, om de bondgenooten der Italianen tegen de Abessvniërs te verdedigen. Uit Rome wordt gemeld, dat 10,000 man troepen ep staanden voet naar Afrika zullen vertrekken. De Abessyniërs moeten Adoea bezet hebben. De correspondent der Indépendance Beige te Borne verhaalt, dat Dinsdag j.l. alles reeds in gereedheid gebracht was voor het bal dat den volgenden avond ten hove zou plaats hebben, toen de minister van oorlog zich liet aandie nen bij den koning. Hij bleef een half uur zijn huwelijk, uit pijnlijke geldverlegenheid ge holpen heb het was reeds de tweede maal en mij zelf groote opofferingen heb moeten getroosten, toen heb ik hem nadrukkelijk ver klaard dat ik voortaan met zijne persoonlijke aangelegenheden, voor zoover het geldzaken be trof, mets meer te doen wilde hebben. Nu hij dus met meer op mijne hulp te rekenen heeft, heb ik ook geen aanleiding mij meer in die aangelegenheden te mengen, tenzij mijne plichten ais vader mij daartoe onvermijdelijk roepen." »En wanneer zoudt gij den tijd daartoe ge komen achten nOp het oogenblik, dat ik geheel met hem moet breken." antwoordde de professor met eene beslistheid, die slechts zelden bij hern voorkwam. »Dan zal Ingeborg tot mij terugkeer»,n en mijn heer de doctor kan zien hoe hij zich er door slaat." «Zoudt gij het werkelijk zoo ver kunnen laten komen zeide Edith eindelijk opstaande en zich hij haren echtgenoot voegende. sDat zou urtloiijien op een openhaal' schandaal, waarbij ook uw eigen goede naam op bet spel zou staan. met den koning spreken, en onmiddellijk na zijn vertrek werd het bal uitgesteld. Onder voorbehoud deelt de correspondent het gerucht mede dat generaal Arimoridi door den negus omsingeld zou zijn. In Vaticaansche kringen spreekt men het bericht tegen, dat de paus voornemens zou zijn vorst Ferdinand van Bulgarije in den ban te doen. Z. H. zal alleen den vertegenwoordiger van den Heiligen Stoel te Sofia terugroepen. De paus moet ook prinses Marie Louise de echtscheiding, die zij wilde aanvragen, hebben ontraden. SPANJE. De gouverneur-generaal van Cuba heeft den correspondent van de Times te New- York, die thans op Cuba vertoeft, gelast, het eiland te verlaten. Ook tie Philippijnen schijnen het voorbeeld van Cuba te zullen volgen. Het begint daar hoe langer hoe onrustiger te worden en alge meen wordt er thans meer zelfstandigheid in het bestuur gevraagd. Het moet er zelfs zoo erg toegaan, dat men hoe langer hoe meer naar Japan of naai de omliggende Europeesche koloniën trekt, om daar te gaan wonen, liever dan op de Philippijnen een slachtoffer van het Spaansche wanbeheer te zijn. Zoo is de uitvoer naar Japan 1,237,000 Peso's, terwijl die naar het moederlaud, Spanje, slechts 900,000 Peso's bedraagt.Thans wordt het ook duidelijker, waarom Spanje zoo'n bezwaar had tegen de machtsuitbreiding van Japan. In plaats dat men er in het moederland ever zou gaan denken, hoe men het beste hervormingen zou kunnen invoeren, is er tusschen de verschillende bladen een strijd ontbrand over de vraag, wie de schuld heeft aan deze nieuwe oproerige beweging, de vrij metselaars of de monniken. B U L A R IJ E. De minister-president Stoilofl, die naar Konstantinopel is gegaan om met den Bul- gaarschen ezarch de laatste schikkingen te treffen voor den overgang van prins Boris tot de Grieksch-ot thodoxe kerk, werd bij zijn aankomst aldaar ontvangen door twee ambte naren en den secretaris van den Turkschen grootvizier. Dezen kwamen hem welkom hee- ten namens den sultan, die voor 'jgiesvoor Stoilofl' heeft doen zorgen. De Russische generaal Golenistchew Kutu- sow begeeft zich onverwijld naar Sofia om vorst Ferdinand het antwoord van den czaar op diens brief over te brengen en de zalving van prins Boris bij te wonen. Een gerucht wil, dat Tscharikow gezanl- schapsraad bij de Russische ambassade te Berlijn, lot diplomatiek agent van Rusland te Sofia zal worden benoemd. Vorst Ferdinand ontving Donderdagavond Da professor baalde de schouders tip. »'t Is erg genoeg,volde lm, «maar er blijlt mij geen ander middel over. Ik Itan toch niet lijdelijk aanzien dat hij ons allen ruïneert," »Dut is waar, maar vóór het zoover komt, za! hij zelf wel nuien, waar bet op uitloopt. Ik zou hem nog eens zijne verkeerdheden onder het oog brengen, Ludwig." t>\ Zal niets baten. Ik heb dat bij een vroe gere gelegenheid reeds gedaan, maar hij gaat aanhoudend voort op den weg des verderf». Er zou een wonder moeten gebeuren om hem daar af te brengen." s't Is vreeselijk," hernam zij zacht. »En gij werpt in stilte de schuld van dit alles op mij, niet waar? Zonder mijne voorspraak zoudt gij uwe dochter nooit aan hem uitgehuwlijkt heb ben." Zij had zich bij deze laatste vv< orden tegen hem aan gevlijd tiaar schoon gelaat had weer die betooverende uitdrukking aangenomen, die haar in hare bruidsdagen zoo onweerstaanbaar gemaakt had. Ook nu btueikto de kokette haar doel. een telegram van den keizer van Rusland van den volgenden inhoud: sik wensch U%ve Hoogheid ten hartelijkste geluk met het, bij Uw schrijven van 21 Januari medegedeelde vaderlandlievend besluit. Generaal-majoor Golenistchew-Kutasow zal in mijn naam den plechtigen overgang van prins Boris tot de staatskerk bijwonen en mijn antwoord over brengen. Nicolaas." De vorstin heeft gisteren met haar zoontje, prins Cyrillus, Sofia verlaten. Vorst Ferdi nand vergezelde zijn gemalin tot Zaribrod. Zij zal zich voorloopig vestigen te Nizza, waar een villa is gehuurd. De schikkingen voor haar verblijf in het buitenland en haar terug keer naar Bulgarije zijn getroffen door vorst Ferdinand. Het clericale Vaterlanddat in relatie staat met den hertog van Parma, den vader der vorstin, verzekert dat zij niet zal terugkeeren en »dat er mogelijk iets anders zal gebeuren", een echtscheiding dus vermoedelijk. Daaren tegen wordt te Weenen beweerd, dat de vor stin hare plaats aan de zijde van haren ge maal zal hernemen, zoodra deze erkend is als heerscher van Bulgarije. Volgens de Neue Freie Fr esse zal de paus niet zjjn banvloek over vorst Ferdinand uit spreken, maar zal deze alleen niet meer tot de sacramenten worden toegelaten. 8 E R V I E. De regeering laat het gerucht tegenspre ken. dat koning Alexander in het huwelijk zou traden met prinses Helena van Montene gro. Koning Alexander heeft zich met het oog op den berooiden toestand van 's lands schat kist bereid verklaard het bedrag zijner civiele lijst ad '1,-.00,000 francs, in plaats van ge heel in goud, voor de helft in zilver te ont vangen, hetgeen voor de schatkist eene jaar- lijksche besparing van 90,000 fr. beteekent. A E R I K A. De Transvaalsche staatscourant publiceert een wetsontwerp waarbij te Johannesburg een gemeenteraad wordt ingesteld, met een burgemeester, te benoemen door den staats president. Schepenen zullen den burgemeester bijstaan. Stemrecht voor den gemeenteraad zullen hebbende kiesgerechtigde burgers, de ingezetenen die jaarlijks honderd pond huur beulen, benevens de eigenaars van goederen ter waarde van honderd pond. De Times ontvangt van zijn correspondent te Johannesburg het volgende telegram »üe mannen van ondervinding in de kolonie zien in de jongste gebeurtenissen duidelijker dan ooit dat, indien aan de Boeren met geweld wordt opgedrongen de wenschen van de uit- landers toe te staan, niets minder dan een burgeroorlog in geheel Zuid-Afrika en de oudergang van dit land voor tal van jaren er van het gevolg zal zijn." «Neen, mijn schat," sprak tiij op hefdevollen toon, terwijl hij haar op de warig kuste, sik wijt het niet o, want ik weet immers, hoe goad gij het destijds met Ingeborg voorhadt. In weerwil van uwe vriendschap hebt ook gij dien Artois niet gekend. Hij heelt u weten te bedriegen even als hij het mij gedaan heeft, en ik zou de straf voor mijne kortzichtigheid geduldig op mij nemen, als maar mijn arm, onschuldig kind er niet het offer van was." «Maar juist ter wille van uw kind," vleide zij, szuit gij de hand immers niet van hem willen aftrekken. Eene ernstige berisping heeft hij meer dan verdiend en ik zou u raden het daaraan niet te laten ontbreken doch dit moet dan ook genoeg zijn. Uwe hulp, wanneer hij er in den hoogsten nood om smeekt, kunt gij hem niet weigeren." Docli Imp zij vleide en hoe zij koketteerde, de toezegging tot dit laatste kon zij niet van den protessor vei krijgen. «Neen," verklaarde hij op een zoo kalmen maar vasten toon, dut bij Wel induik op Edith moest maken. «Wat dit betreft, is mijn besluit Sergeant White, die het bevel van sir Her cules Robinson aan dr. Jameson, om dadelijk, terug te keeren, overbracht, en de postambte naar van Mafeking, zijn naar Londen ontboden om getuigenis af te leggen in Jameson's proces. Bij het thans te Pretoria aanhangige proces der gevangenen, die terechtstaan op de be schuldiging van hoogverraad en aansporit tot oproer, verklaarde de mijncommissaris van Johannesburg, dat het leven en de eigen dommen der inwoners nooit gevaar hadden geloopen en dat er geen reden was voor krijgstoebereidselen van de zijde der inwoners. De directeur der Standard Bank zeide, dat 70,000 p. st. was gedeponeerd als ondersteu ningsfonds. De landdrost legde brieven over, meteen lijst van de wapenen en de ammunitie die door het hervormings-comité waren uitge leverd. De directeur van de Argus Printing Com pany zeide, dat hij van het iiervormings- comité de copie had ontvangen vooreen pro clamatie, waarin verklaard werd dat een voorloopig bewind noodig was, daar Jameson werd verwacht en er misschien ongeregeld heden zouden volgen. Deze proclamatie werd gezet, maar niet gedrukt. Aangaande het te Pretoria aangevangen proces tegen de gevangengenomen leden van het z.g. Hervormingscomité te Johannes burg wordt van daar nog gemeld dat de heer Ynn der Merwe, commissaris van het mijn wezen te Johannesburg; een belangrijk ge tuigenis heeft afgelegd aangaande deri ophand aldaar en de toebereidselen die gemaakt zijn met het oog op de verwachte komst van dr. Jameson. Jamesons agent Langerrnan had Item ver zekerd dat geheel Zuid-Afrika, van Kaapstad tot de Zambesi, binnenkort Engel,seti zou zijn. De heer Van der Merwe was den toestand niet langer meester kunnen blijven, daar ge wapende negers zijn kantoor hielden inge sloten. De lieer Van den Berg, rechter te Johannesburg, bevestigde dit getuigenis in hoofdzaak. Sheffield, de directeur der drukkerij van de Star, bevestigde dat er een proclamatie was opgesteld, waarbij kennis werd gegeven van de oprichting van een voorloopig bewind van Johannesburg, en die onderteekeud was door veel leden van het hervormingscomité. Maar de proclamatie is nooit afgekondigd. De voornaamste getuige in het geding tegen de opstandelingen was Woensdag Ja cobus de Meillon, die verklaarde, dat kolonel Rhodes en andere leden van het hervormiags- comité hem den 28n December verzekeiden, dat Jameson in aantocht was op uitnoodiging van het comité om den vrede te bewaren. JAPAN. Het program tot uitbreiding der vloot, dat onherroepelijk. Ik heb reeds veel meer voor hem opgeofferd dan met mijne middelen overeenkomt en ben niet genegen ten koste van u en Inge borg meer offers te brengen, die bij dezen per soon slechts olie in het vuur zullen storten." Edith liet hare poging varen. Zij liet den arm, dien zij hem om den hals geslagen had, zinken en wendde zich af met een bedrukt ge zicht. Haar echtgenoot nam liefkozend haar hoofd tusschen de handrn en zeide, terwijl hij een vroolijker toon trachtte aan te slaan «Tiek u dat nu niet zoo aan, mijn lieveling, 't Kan ook zijn dat het nog niet zoo erg is, als men mij wi! doen gelooven misschien ook dat Ingeborg hem nog van zijn verderfelijken weg weet af te bren gen en aan den rand van den afgrond te ont rukken. Ik had geen plan gehad uwe stemming te bedorven alleen het overvol gemoed heeft mij doen spreken. Ik ben buitendien reeds ge noodzaakt u een minder vroolijka tijding mee te deelen." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6