Bi i» ïieitlandsche Rer iclite n. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. V i s s c li e r ij. K c r knie u vv s. thans bij het Parlement is ingediend, omvat de volgende puntenHet bouwen van vier groote pantserschppen van ongeveer 15,000 tons, die 17</, knoop moeten loopen. Elk schip zal bewapend worden met vier 30 cM kanonnen in gepantserde torens, twaalf 15 cM snelvuurkanonnen en 30 kleinere stukken ge schut van drie gepantserde kruisers 2e klasse van 4850 tons, elk 227s knoop loopende, be wapend met vier 15 cM en acht 12 cM snelvuurkanonnenvan twee gepantserde kruisers 3e klasse van 3200 tons en ten minste 20 knoopen varende; van drie torpedo kruisers van 1200 tons; van een torpedo- depotschip (,6750 tons), dat zes torpedobooten ■van 12 tons elk aan boord kan hebben van elf torpedojagers (254 tons en 30 knoopen), 23 torpedobooten le klasse (120 tons en 24 knoopen), 31 torpedobooten 2e klasse (84 tons en 22 knoopen) en 35 torpedobooten 3e klasse (54 tons en 21 knoopen). Verder zal in de oorlogshaven Kure een droogdok worden gebouwd, dat een lengte van 140, bij eene breedte van 21 en een diepte van 13 M zal kr ijgen en in staat moet zijn, schepen van 15.000 ton op te nemen. EERSTE KAME t ,)ER STATEN-GENERAAL. Zitting van 7 Februari. Staatsbegrootirig 1896. Waterstaat, handel en nijverheid. De heer Nebbens Sterling ondersteunde den aandrang naar verbetering van den water weg van Dordrecht naar zee, met het oog vooral op den onbetrouwbaren toestand van den vaarweg langs Ilelievoetsluis naar Goeroe. Spreker heeft de toezegging van den minister met genoegen vernomen, en hij vertrouwt dat het Hellegat zal verbeterd worden teneinde aan de vaartuigen uit Dordrecht een beteren waterweg over Brouwershaven en Zieriksee naar zee te geven. Die maatregel toch ver zekert aan Donit een voldoenden waterweg, en spreker hoopte dat de minister krachtig en zoo spoedig mogelijk de verbeteringswerken zal doen uitvoeren, dewijl door den tegen- woordigen onvokloeuden toestand velen schade lijdenspoedig handelen zal zijn in het algemeen belang en in het bijzonder voor de vaart van Dordrecht naar het Brouwers- bavensclie gat. De heer Van Tienhoven gaf nader uiting aan zijne bezorgdheid over den gevaarlijken toestand van de zeewering in het nootdelijk deel van Noord-Holland bij Kallantsoog en drukte bij vernieuwing op de verplichting voor het rijk om te zorgen, dat de zee uit het land worde gehouden en geen doorbraken ont- itaari- Hij kwam tevens op tegen het door den minster tot de staten van Noord-Holland gerichte verwijl dat zij de grondwettelijke ver plichting ten opzichte van de vorming van een waterschap niet nakomen. Overigens be streed hij uitvoerig het standpunt der regee- ring in deze zaak en herhaalde hij in 's lands belang met ernst zijn aandrang op een rege ling tusscben den staat en de provincie tot behoud van de zee werende bescherming. Bij voortdurende weigering tot erkenning der staatsverplichting door de regeering, zal spre ker de Kamer in de gelegenheid stellen eene uitspraak te doen. De heer TVertheim vroeg regeling der positie van de telegrafisten met het oog op betere voorwaarden hunner pensioenen en regeling van den gebrekkigen toestand van de telephonie, het gemeenschapsmiddel dat een zoo belangrijke rol in het wereldverkeer vervult en tegenover de telegraphie hier te lande zoo stiefmoederlijk bedeeld wordt. Spreker beval staatsexploitatie van de tele- phoon aan, waarop nu reeds vooruitgeloopen wordt door concession voor gemeentelijke netten te Amsterdam en Rotterdam, en drong TOOI shawl i aan q> vermindering van het 50- ceuts-tarief voor intercommunale gesprekken. De heer Breebaart wees met 't oog op de veroordeelingen in Noord-Holland op de wenschelijkheid van wijziging der arbeidswet, in dien zin, dat coöperatieve kaasfabrieken des Zondags viouwenarbeid in de kaasfabrie ken mogen brengen, noodzakelijk door de eigenaardige eischen van dit bedrijf. De heer Rahusen ondersteunde het betoog van den heer Van Tienhoven en het belang der defensie in verband met het bezit van de Zuiderzee. Tegenover den beer Van Tienhoven ver dedigde de heer Van Nispen tot Pannerden de stelling, dat uit de bijzondere positie van de zeewering te Kallantsoog, nog niet volgt de afwijking van het waterrecbtbeginsel, dat wien liet water deert, die water keert. De heer Buliman klaagt over de regeling van den postdienst ten plattenlande en over den te zwaren arbeid die van de postbestel- lers gevergd wordt. De heer Fokker dringt aan op voltooiing der marinesiuis te Vlissingen en toepasselijk- verklaring der telegraafwet op de telephonie. De minister van waterstaat zal de kwestie van het vruchtbaar maken der heidegronden blijven onderzoekenook de post in zake den Noord-Ooster-locaalspoorweg blijft nog in behandeling. Dat Dordrecht meerdere diepte verlangt voor den waterweg naar zee is begrijpelijk; de minister zal de behoeften nagaan om daar na te onderzoeken hoe daaraan tegemoet te komen. Ten aanzien der zpewering ontkent de regee ring niet de verplichting om te zorgen voor sommige deelen, maar wel den onderhouds plicht langs de geheele kust. De minister be strijdt dat hier een exceptiorieele toestand zou heerschen en ontk jut dat de dijk diende tot bescherming van Holland, Het besluit der staten van Noord-Holland kan de regeering niet dwingen. De minister kan onmogelijk de verplich ting van den staat erkennen tot onderhoud de polders zijn daartoe verplicht en, bij on macht, moet de staat bijpassen. Dat blijft het standpunt der regeeringelke afwijking hier van zou noodlottig zijn. In zake de telephonie blijft de regeering op verlaging der tarieven en verbetering van het verkeer bedacht. Staatsexploitatie gaat gepaard met zeer groote bezwaren en de telephoon is niet met de telegraaf gelijk te stellen. Plaatselijke exploitatie biedt groote voordeelen. Uitzonderiug te maken op de arbeidswet voor vrouwen in boterfabrieken is zeer be zwaarlijk. De beer "Van Tienhoven vraagt of de mi nister de noodige slappen zal doen om, in overleg met Noord-Ilolland, spoediger eene regeling te treffen ter voorziening van den toestand der duinen bij en ten noordeu van Kallantsoog. De minister antwoordt ontkennend, waarop de beer Van Tienhoven zijne vraag als een weusch in eene motie formuleert, waarvan de behandeling tot nader wordt verdaagd. De hoofdstukken betreflende waterstaat, koloniën en Suriname zijn hierop aangenomen. Hierna wordt de motie behandeld betref fende de koninklijke goedkeuring, aan de sta tuten vau den Nieuw-Malthusiaanschen bond verleend. Nadat de minister van justitie op de bekende gronden de motie had bestreden, daar de Nieuw-Malthusiaansche bond niet als verbo den vereeniging is te beschouwen, adviseerde de heer Geertsema tot intrekking der motie, daar eene stemming de juiste bedoeling niet zou uitmaken. De motie werd daarop ingetrokken, nudat de heer Schimmelpenninck van derOyehad geconstateerd dut niemand liet doe! van den bond had verdedigd en de groote meerder heid der Kamer zeker dat doel afkeurt. De Kamer is daarna uiteengegaan. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Successie-, Overgangs- en Registratierecht. Het afdeelingsverslag is verschenen over het wetsontwerp tut nadere regeling van het recht van successie en van overgang bij overlijden en wijziging van eenige bepalingen betreffende de heffing van de rechten van ïegistratie. Zeer velen keurden sterk af de voorgestelde omzetting van het overgangsrecht op nagelaten effecten en rentegevende schuldvorderingen, en van het evenredig rcgistiatierecht op scheidingen in een verhoogd successierecht, terwijl voorts de bepalingen tegen beuadeeting van de schat kist door ontduiking door verscheidene leden over het algemeen uiterst fiscaal en niettemin weinig doeltreffend weiden geacht en uit dien hoofde tot ernstige gneveii aanleiding gaven. Voor zoover de voorgestelde maatregelen in verband stonden tot dekking van het eventueel tekort door de wijziging van de personeels be lasting werd de voordracht ontijdig geacht. Mocht verstel king van de schatkist noodig zijn, dan werd gewezen op uitbreiding of verhoogiug van ons tarief en op eene belasting op goedeten in de doode hand. Tegen het laatste kwamen vele leden echter op. Verscheidene leden konden zich in hoofdzaak met hel wetsontwerp vereenigen, en sommigen hadden 't zelfs met ingenomenheid ontvangen, ofschoon men niet algemeen kon goedkeuren de wijziging van de percentage van het recht van successie, zooals die hier geiegeld is. Onder de vonrstundeis hadden verschillende leden zelfs versterking van het successierecht gewenscht. Men dacht daarbij (ook van de zijde van tegenstanders) aan het belasten van hetgeen bij het ovei lijden tengevolge van het aangaan van een levensverzekering woult verkregen. Ook wilden sommigen op de eifgenamen vei halen hetgeen door den erflater te weinig was betaald in de vermogensbelasting tengevolge van ont duiking. De omzetting van het rechl van overgang enz. werd door een groot aantal leden met kracht bestreden, hoofdzakelijk omdat daardoor opnieuw het onroeiend vermsgen op onevenredige wijze zou woiden getroffen. Veeleer kwam hier in aanmerking eene belasting op beurstransactiën. Zeer velen gaven den vvensch te kennen, dat bij de omzetting van het evenredig registratie recht de successie-belasting in de rechte neder dalende lijn met" worde veihoogd, en evenmin dat voor echtgennoten zonder kinderende zijlijn kon hier bungee belast worden. Verschillende leden gaven boven de afschaffing van de opcenten de voorkeur aan een lager t,uc- cessie- en overgangsrecht met bthoud van die opcenten. Vrij algemeen achtte men 't billijk, dat de oni'oeiemle goederen, toebehoorende aan niet- ingezetenen, hooger worden belast. Bij deze ge legenheid gaf men het denkbeeld in overweging om te trachten met Pruisen eene regeling te treffen tot opheffing van den dubbelen belasting druk, voortvloeiende uit de grensregeling tusschen Limburg en Piuisen, waardoor de landerijen van de wederzijdsche grensbewoners op beider gebied liggen. Tevens wenschte men eene overeenkomst roet Diiitscliland, om ter betere controle, op de heffing van de overgangsrechten op vaste goe deren hier te lande, den niet-ingezetene nage laten, met Duitschland eene overeenkomst te sluiten, zooals den 24n Mei 1845 tusschen België en Nedoiland is tot stand gekomen. Over de vraag op welk bedrag de percentage der heffing zal moeten worden bepaald, liepen de gevoelens uiteen. Meerdere leden achtten de voorgestelde bepa lingen tegen ontduiking van hot successierecht over het algemeen te fiscaal, voor de belasting schuldigen zeer bezwarend en weinig doeltreffend, waartegenover anderzijds de noodzakelijkheid werd betoogd om paal en peik te stellen aan de vele kwade praktijken. Vrij algemeen vond afkeuring rie voorgedragen wijziging van de percentage van het successierecht, lo. omdat de middenstand weder het zwaarst zou worden gedrukt2o. wegens verzwakking van den familieband 3". omdat d'kvvijls, ook in de zijlijn, de erfgenamen de hooge kosten niet kunnen dragen. Eenige tegenstanders zouden nog liever eene be perking zien van bet erfrecht ab inlestuto. waar tegen echter door anderen met nadruk werd opgekomen, omdat, zonder belangrijke winst voor de schatkist, daardoor ernstig inbreuk zou ge maakt worden op het eigendomsrecht en de eer ste stap gedaan worden tot opheffing daarvan. Tegen verhooging in de recht nederdalende lijn bestond vrij algemeen ernstig bezwaar, even als tegen die van het recht op het vererfde tus schen echtgenooten zonder kimleien, en tegen verhooging van het recht tot 17Vs percent. Eenige stemmen gingen op ten gunste van een progressieve schaal van heffing. In eene afdeeling wilde men de vet hooging voornamelijk zoeken in de zijlijnen en berekende men dat, met behoud van het oveigangsrecht op effecten en rentegevende schuldvorderingen en van de opcenten, bijna 4 ton meer zou worden verkregen. Het rijwiel is thans ook olficieol in gebruik genomen in het Oostenrijksche leger. Er zal een korps oudeiofficieron-iiisnueteuis worden gevormd, die belast zijn met liet geven van onderricht in de verschillende regimenten. Het duuiste paardentuig ter wereld moet in het bezit van den jongen kln-dive van Egypte wezen. Dat tuig voor oen viei-pau van zwart leder met gouden versierselen, heeft de som van §28,000 gekost. Invoer van slachtvee. In de gemeenschappelijke bo chikking der ministers van bimienlaiidsche zaken e» van finan ciën van 20 Mei 1805 en II Januari 1896 be treffende den invoer uit Diiitscblmid. België en Frankrijk van rundvee en schapen, bestemd voor de slachtbank, daaronder begiepeu de export! slachterijen, z.ijn de volgende veranderingen ge bracht lo, in de voorwaarden, gesteld sub lo., b vervallen de vvooiden xbonevens binnen een afstand van 10 KM" 2o. bij invoer van rundvee eaj schapen, be stemd voor de exportslachterijcn, vervallen de voorwaarden, gesteld sub 2o., mits ontzegeling van de wagens waarin de dieren naar de plaats van bestemming zijn vervoerd, aldair niet ge schiede dan in tegenwoordigheid van den dis- trictsveeavts of een zijner plaatsvervangers. Als een bewijs van het zachte weder kan wel gelden dat bij den tuinman Gerrit Kraak op Oosterduin bij Overvean de spinazie in den vollen grond reeds zoo boog staat, dat er a.s. week van gesneden zal kunnen worden. R. Ct.) Aan den burgemeester van Mat (een is f700 overgemaakt door do algemeene watersnood- commissie, tot ondersteuning der belioeftigen door den stormvloed op 7 December j.l. KRALINGSCIJE VEER. Gisterochtend werden ter maikt alhier aangevoerd 51 vvinter- zalmen, die f 1.25 tot 1.40 per kilo opbrachten. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te 's-Ileei-Hendrikskinderen ds. A. M. Knottnerus, te Zaarnslagte We- meldingen ds. C. lJnzonides. te Renfcunj c. a. Bedankt: voor Waarder door ds. J. Boer Knottnerus, te Roon; voor Benthuizen door ds. K, A. de Groot Az., te Houten. Gereformeerde Kerke». Beroepen: te Spijkenisse ds. A. Mulder, te Schoonrewoerd te Bleiswijk ds. Wolff, te Maasland. lloomscli-katholieke Kerk. Dinsdag is het monument, opgericht op hot graf van pastoor Brouweis, in allen eenvoud aan het parochiaal keikbestiiur van B.nnkerk opge dragen. Een eigenlijke onthulling had niet plaats.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 7