A0. 1896. V/oensdag 12 Februari. N°. 8979. Eers/e Blad. 1ST egenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag* n I T G K V E Rl. ODÉ. Bttiteiilandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonde lijke nominers f 1.85. - 2.50. 0.10. B lil K K A U SOIKKKTBAAT VO. Aiivertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone legel meer- 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. E S 6 E L A S Reuters agentschap bevestigt de komst van Kruger, president der Zuidafrikaansche republiek, te Londen. Naar aanleiding van het bericht, dat Kruger ie Londen komt, bevat de Times een honing zoet hoofdartikel, dat eene nieuwe zwenking van het blad schijnt aan te duiden. Kruger wordt hartelijk welkom geheeten niet alleen, maar volop geprezen om zijne kordaatheid, zijne volharding, schranderheid en grootmoe digheid. Daaraan heeft, volgens de Times, de openbare meening in Engeland reeds alles zins recht ten wedervaren. Ook het Boeren volk deelt nu in den lof, ah behoorend tot het ras, dat aan Engeland een zijner grootste koningen geschonken heeft en waaraan de ■vereld voor hare vrijheid zooveel verschul digd is, het ras waartoe de meerderheid der Zuid-Afrikannders behoort. Kruger zal, zoo verzekert de Times, de Engelsche regeeriug ten zeerste bereid vinden, hem te gemoet te komen op alle wenschen, waarvan de inwil liging vereenigbaar is met de welvaart van Zuid-Afrika. Cecil Rhodes is gisterochtend uit Londen vei trokken. Reuter verneemt, dat hij naar Mashotialand gaat om een aanvang te maken met de tenuitvoerlegging zijner plannen tot verlenging van den spoorweg van Beira tot Mas- honaland en tot ontwikkeling van Rhodesia. Na die zaken in gang te hebben gebracht, keert hij intijds naar Engeland terug, om tegenwoordig te zijn bij de behandeling van het proces tegen dr. Jameson, die waar schijnlijk niet vóór Juni zal aanvangen. De Times bevat een speciaal artikel, waarin gezegd wordt, dat Cecil Rhodes zijn vertrou wen uitspreekt, dat Rhodesia een mineralen schat omvat, welke niet minder is dan die van Transvaal. Rhodes wenscht onder Britseli be stuur een nieuw en grooter Johannesburg te stichten, en hij gelooft, dat binnen vijfjaren de bevolking van Rhodesia sterker zal zijn dan de Uitlander-bevolking van Transvaal. Op een te Dublin gehouden bijeenkomst van anli-parnellistische leden van het Lager huis werd Sexton tot leider van de party en opvolger van Mac-Carthy gekozen. Sexton houdt zijn verkiezing in beraad. DUITSCIILAND. In de Zaterdag voortgezette vergadering van den Rijksdag werd het wetsontwerp tot wijziging van de wet, regelende het kiesrecht voor den Rijksdag, bij derde lezing aangeno men. De conservatieven en de iljkspartij stemden tegen. Gisteren was de wijziging van ■de arbeidswet aan de orde. In den Rijksdag verklaarde de rijkskanse lier Zaterdag, dat hij, ingevolge het besluit, verleden jaar door den Rijksdag genomeu, met de verbonden regeeringen maatregelen tot verhooging van den zilverprijs heeft over wogen. In de eerste plaats in het belang der buitenlandsche zilverproductie. Vooits is het aan geen twijfel onderhevig, dat do Duitsche uitvoeren naar zilverlanden aan gi oote afwis selingen blootstaan, die echter niet mogen overschat worden. Voor het verkeer is ruim voldoende goud aanwezig. Toch blijft verhooging van den zil- verpiijs wenschelijk, doch ze is slechts moge lijk op grond van een internationale overeen komst, waarop thans geen vooruitzicht bestaat. De openstelling van de Indische munt voor zilver is in afzienbareu tijd niet te verwachten, Onder deze omstandigheden hebben de Duit sche regeeringen geen aanleiding gevonden om bet houden van een internationale munt- conferentie uit te lokken. De afgevaardigde Von Kardofi, van de rijks- partij, zal de regeering heden over deze ver klaring van vorst Ilohenlohe interpelleeren. De Transvaalsche staatssecretaris dr. Leyds vertrok gisterochtend van Berlijn naarFrie- drichsruh, om gevolg te geven aan vorst Bismarcks uitnoodiging tot een lunch. Dr. Leyds keerde gisteravond naar Berlijn terug en vertrekt naar Londen. F K A N K R IJ K. Piesident Faure zal den 2n Maart te Toulon aankomen en den volgenden morgen vroeg op een pantserschip naar Nizza vertrekken. De gezant bij het Vaticaan keert weer op zijn post terug. De paus heeft besloten drie Fiansche bis schoppen tot kardinaal te benoemen. De kwestie tusschen Brazilië en Frankrijk zal waarschijnlijk door arbitrage worden opge lost. Als arbiter wordt Zweden genoemd. O O S T E N R IJ K-H OSGARIJE. De Rijksraad is tegen 15 dezer bijeenge roepen. De delegatien komen half Mei te Buda-Pest bijeen. De gemeenteraadsverkiezingen te Weenen zijn thans bepaald op 27 Februari. De Boheemsche Landdag heefteen voorstel aangenomen tot kanalisatie van de Moldau en de Elbe tusschen Praag en Aussig, met bepaling dat Bohemen een derde der kosten zal dragen. ITALIË. Er moet in den ministerraad heftig ge discussieerd zijn over de nieuwe aanvragen van generaal Baratieri om troepen en munitie. Drie ministers hebben verklaard zich ten sterkste tegen die uitgaven te zullen verzetten. Men zoekt thans naar een modus vivendi. Men zegt, dat de hertog van Aosta naar Abessynië zal vertrekken, met de troepenver- sterkingen welke eerstdaags derwaarts gezon den worden. De Temps verneemt, dat generaal Baratieri hei Choaneesche leger voorloopig niet zal aan vallen, omdat negus Meneiik zijn 80,000 strij de! s, die alle met repeteergeweren zijn gewa pend en op Europeesche wijze gedrild, in ge duchte posities heeft opgesteld. Deltaliaansche regeering neemt maatregelen om nieuwe ver sterkingen te zenden. De toestand in Afrika blijft onveranderd. Meu neemt geen beweging hoegenaamd waar. Telkens wordt geweervuur tusschen de voor posten vernomen. Men weet niet of de achterhoede van het Choaneesche leger in beweging is. De Popoio Romano twijfelt aan de bezet ting van Adoea door de Abessyniërs. Volgens nadere berichten uit Erythrea bezetten de Abessyniërs den 7n Februari de hoogten, die in de richting van Adoea liggen met 20000 man. De Italianen rukten nu tot op twee uur afstands van Adoea voorwaarts, mam it, vijand blijft zijn verdedigende hou ding bewaren. Zijn troepen zijn in twee rijen opgesteld; de eerste stelling is 6 KM van de Italiaanscbe voorposten verwijderd Baratieri heeft de hoogten bezet en versterkt, die den Entisjo en den Zala-pas beheerschen. SPANJE. Sagasta. de leider der liberalen, heeft aan zijn vrienden verklaard, dat de regeering de Cortes niet kan ontbinden, omdat ze geen nieuwe verkiezingen kau uitschrijven in de Antillen, waar de reeds aangenomen wet op de hervormingen niet toegepast kan worden voor het einde van den opstand op Cuba. Sagasta acht het onstaatkundig en ock onwet tig, om op Cuba verkiezingen te doen plaats hebben volgens de oude wet. De prefect en de president van den ge meenteraad te Madrid hebben hun ontslag ingediend, dat aangenomen is. De sigarenmakers te Sevilla hebben nu allen het werk gestaakt. Het lege r der Cubaansche opstandelingen," zoo leest men in de Koln. Zeitrj., wordt dagelijks sterker en vele personen, die tot dus ver nog weifelden, kiezen thans de zijde der opstandelingen. Hetgeen omtrent de gruwel daden der opstandelingen wordt gemeld, dient met omzichtigheid te worden opgenomen. Zoo zijn bijv. de geruchten omtrent liet verwoesten van suikerplantages zeer overdreven. In het leger der opstandelingen heerscht integendeel een strenge tucht. Eenige dagen geleden, zegt dit blad, werd op het hoofd der opstandelingen, Maximo Gomez, een moordaanslag gepleegd. De dader is gefusilleerd. Er is weer slag geleverd op Cuba. Generaal Galona viel de separatisten aan. Dezen kregen 2G dooden, terwijl er 17 gevangengenomen werdenaan de Spaansche zijde vielen 3 officieren en 2 soldaten en telde men 48 gewonden. Generaal Weyler is te Porto Rico aange komen. PORTUGAL. Reeds nu zijn de strengste wettelijke maat regelen genomen tegen de anarchisten. Wie ook maar de orde verstoort en daarbij socia listische gevoelens aan den dag legt, kan tot G maanden gevangenisstraf en verbanning naar Afrika veroordeeld worden. Ook is de politie te Lissabon met 300 man versterkt. De dader van den jongsten dynamietaanslag is intusschen nog niet gevonden. B U L G A R IJ E. In antwoord op de rede des voorzitters van de Sobranje, die hem den dank dier vergade ring kwam overbrengen voor zijn vaderland lievend besluit om zijn zooutje Boris tot de staatskerk te doen overgaan, verklaarde vorst Ferdinand dat hij daarmede slechts zijn plicht heeft gedaan tegenover de natie, die sedert een tiental jaren haar lot in zijne handen stelde. Groot is het offer dat hij hiermede aan Bulgarije bracht, want hij heeft zijn zoon ge geven als onderpand zijner liefde tot de natie, ook al brak hij daarmede zijne familiebanden en zijne betrekkingen tot het Westen, maar in ruil daarvoor verlangt hij geen schitterende ovatiën of huichelachtige loftuitingen, doch eerbied en vertrouwen. Ferdinand hoopt dat de 14e Februari het einde zal zijn van den strijd, gevoerd door een veile pers, die slechts de belangen dient van eene oppositie, welke Bulgarije en zijn vorst tot oueer strektdat in de toekomst de heiligheid eri onschend baarheid van den vorst geen ijdele klanken meer zullen zijn en dat alle Bulgaien zich zullen vereenigen onder de leuze: »Eén God, éen Vorst, éen Vaderland 1" De gemalin van vorst Ferdinand, prinses Maria Lonise, die Sofia verlaten heeft, is thans te Weenen. Zij vertoeft aldaar onder den naam van gravin Sistof. Zij zal van Weenen naar Nizza vertrekken, waar zjj heden denkt aan te komen. Men verzekert dat de sultan van Turkije een hooggeplaatst burgerlijk ambtenaar van den christelyken godsdienst, vergezeld van een adjudant naar Sofia zal zenden^ om den doop van prins Boris bij te wonen. Zulk een maatregel zou de beteekenis heb ben van een erkenning van vorst Ferdinand door de Porte. De minister-president Stoiloff heeft Vrydag een audiëntie 'ojj den sultan gehad en is door dezen begiftigd met de Osmanie-orde. De ministerraad heeft besloten, aan de Sobranje een krediet te vragen van 250,000 francs voor feestelijkheden bij gelegenheid der zalving van prins Boris. Teneinde de kosten te dekken zonder de schatkist daar-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1