A". 1896 Zaterdag 15 Februari. N°. 8982. NOTIFICATIE. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. [TITGKVERT i ODÉ. Bui tenia ii dsche Be rich ten. Abonnementsprijs, per kwartaal Prar.ro per post, door het geheele Eijk Afzonderlijke nommers f -1.85. - 2.50. - 0.10. Rtlltts.lt': B O T JE K M T K A X T 70. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiant1.10. Iedere gewone ïegcl meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland. Gelet op art 73, alinea 2 der "Wet van den Aden juli 1830 Staatsblad n° 37) Hoodigendeimvoneisder provincieZuid-llolland, die eldeis 11) 's Rijks directe belastingen ztjn aangeslagen, uit, om daar\an voor den 1 sten Aptil 1800 aan hun College te doen blijken, door overlegging van het aanslagbiljet of van een uittiekset uit de kohieren der Rijks directe belastingen, teneinde daarop worde gelet bij net opmaken der LIJST VAN DE HOOGST AANGESLAGENEN. verkiesbaar tot Afgevaardigden ter Eeiste Kamer van de Staten-Geneiaal. De aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren moeten, wat de grondbelasting aangaat, den dienst •1800 beti elfen. De bedoelde stukken beliooren dooi belanghebben den te worden ingezonden aan het lokaal van het Provinciaal Hestum van Zuid-Holland, met opgave van 1°. den naam, de voornamen en do woonplaats van den aangeslagene 2". de gemeente en de dagteekening zijner geboorte en 3°. bijaldien hij buitenslands is geboren, of, en zoo ja, waarom hij als Nedei lander is te beschouwen, met vermelding van de dagtee kening zijner naturalisatie, mdieu deze mocht hebben plaats gehad 's-Gravenhage, den 3den Febiuari 189G. De Gedeputeerde Staten voornoemd, F O C K, Voorzitter. F. TA VENRAAT, Griffier. DUITS C II I A S B. Dij de behandeling der begiooting van bui- tenlandsche zaken in de Rijksdagszitting van gistei en verklaarde de heer Hammacher, dat de nationaal-liberalen een eventueel voorstel tot verstel king der vloot vadeilandlievend maar nuchter zullen onderzoeken. De Rijks dag is dank verschuldigd aan liet ministerie van buitenlandsche zaken, naar aanleiding der gebeurtenissen in Transvaal. Wij allen zeide spreker znn trotsch op het telegram van gelukwensching des keizers aan presi dent Kruger. De staatssecretaris Von Marschall gaf een overzicht van de betrekkingen tusscbeu Duitschland en de Transvaal, welker onaan tastbare grondslagen berusten op het handels verdrag. Duitschland wordt behandeld als meest begunstigde natie en behoeft voor geen enkelen staat, ook niet Engeland, onder te doen. Wij verlangen slechts handhaving van het status quoDe betrekkingen van Duitschland. tot Engeland hebben nooit opgehouden van goeden, normalen, vriendschappelijken aard te zijn. De door de Engelsche pers in de wereld gezonden praatjes van Duitsche aanslagen tegen de zelfstandigheid der Transvaal be wijzen slechts bare onbekendheid met de Duitsche zeden en gewoonten. Bijvalsletui- gingen.) Zoodanige politiek zou door den onwil der natie terstond worden weggeveegd. Lüber sprak namens het centrum ver trouwen uit in het beleid van den secretaris van buitenlandsche zaken Von Marschall. Wij vvenschen, zeide hij, in goede verstand houding te leven, met Engeland, maar niet ten koste van Duitschlands recht en aanzien. {Bijvalsbetuigingen.) Het centrum vvenscht voor het oogenblik niet in te gaan op ver sterking der vloot. Vrijheer Von Manteutfel juichte het, na mens de conservatieve partij, toe dat de regeering geen haarbreed is afgeweken van Duitschlands eer. Toejuichingen Von Kardorfï sloot zich namens de rijks- partij hierbij aan, Eugen Richter sprak zijn blijdschap uit dat niet is behoeven te worden overgegaan tot eene landing van Duitsche marinetroepen. Het telegram des keizers aan president Kru ger gaf uiting aan de sympathie, welke in wijde kringen van het Duitsche volk voor de Transvaal bestaat; maar het is wenschelijk dat dergelijke monarchen-betoogingen niet tot een blijvend gebruik worden. De groote gemeenschappelijke belangen in Europa vormen de beste waarborgen voor den vrede. Verder vei klaarde spreker zich tegen uitbreiding der vloot. De sociaal democraat Bebel vei klaarde, dat in de Transvaalscbe aangelegenheden de Duit sche regeering volkomen correct gehandeld heeft beweging1, maar het telegram des kei zers is eene indirecte uitdaging van Engeland geweest; tegenover Frankrijk of Rusland zou men zoo iets niet gewaagd hebben (teekenen van groote onrust en protest). Duitschlands houding in Oost-A zie na den .lapanschen oor log is de oorzaak van onze koele verhouding tot Engeland wij bevonden ons toen in zeke ren zin op sleeptouw van Rusland, terwijl wij ons veeleer moesten aansluiten by Enge land. Wij moeten onze politiek baseeren op een goede vriendschap, die tot resultaten kan leiden. Oostenrijk en Italië zijn niet in staat om veel te presteeren, Engeland echter wel. Wanneer Duitschland zich met Engeland verbiudt, is dit verbond onoverwinnelijk. Haussmann, van de vrijzinnige volkspartij, constateerde dat alle partijen de houding der regeeiing in de Transvaalscbe kwestie goed keuren en pleit voor vriendschap met Enge land. De antisemiet Liebermann meent dat ieder een het telegiam des keizers met vurige be wondering gelezen heeft. Het was de uitdruk king lan de gevoelens van gansch het volk. De discussie werd hierna gesloten. De post bezoldiging van den staats-secre- taris" werd goedgekeurd. De Norddeutxchc Allgemeine Zeilung meldt, dat de rijkskanselier gisternamiddag een lang onderhoud had met den Oostenrijksch-IIon- gaarschen gezant, en later een bezoek van den Italiaanschen gezant ontving. Vorst Bismarck heeft aan dr, Levds, den staatssecretaris der Zuidafrikaansche repu bliek, zijne vreugde te kennen gegeven dat Duitschland zoo kiachtig voor Transvaal is opgetredenvooral beeft hem het telegram van den keizer verheugd. Bismarck zou er, evenals de tegenwoordige regeering, de ver antwoordelijkheid gaarne voor op zich ge nomen hebben. re Metz is een Beierscb sergeant gearres teerd, die verdacht wordt van spionnage. Er moeten zeer compromitteerende papieren op hem gevonden zijn. De Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. schrijft van gisteren: Voorloopig is bepaald dat dr. Leyds en baron Quarles de Quarles Maandagochtend in de vroegte naar Amsterdam zullen ver trekken om daar eenigen tijd, hoe lang is nog niet vastgesteld, te blijven. Wanneer zij naar Londen zullen gaan, en of zij diL recht streeks zullen doen dan wel over een omweg, is ook nog niet beslist. Alleen is zeker dat dr Leyds thans niet voornemens is nog eens naar Berlijn terug te keeren. Zijn gezondheids toestand laat nu niets te wenschen meer o\ er. Naar ik verneem, heeft Rhodes ondanks den korten duur lan zijn vei blijf te Londen, dadelijk van daar uit getracht in Duitschland een aantal mijningenieurs aan te werven, die in de buurt van het Ngami-meer een systematisch onderzoek naar den rijkdom van den giond aan dellstoffen moeten instellen. F IU li K It 1.J K. In de Kamerzitting van gisteren waren de tribunes overvol. De radicaal Pams vroeg te mogen internelleeren over de politiek van liet gouvernement en over de laatste gebeurte nissen bij de instructie in zake de zuider spoorwegmaatschappij. Bourgeois vroeg de onmiddellijke beiaadslaging over de inter pellatie. Pams viel den Senaat heftig aan de rechterzijde protesteerde, de linkerzijde applaudiseerde levendig. Ricard, de interpellatie beantwoordende, zeide: Ik ben inlichtingen schuldig aan deze Kamer en aan het land. De Kamer heeft ons het mandaat gegeven om al degenen die aan sprakelijk gesteld kunnen worden, op te spo ren, en wij hebben ons verbonden openbaar heid te geven aan alle gerechtelijke instruc tion. Ik als minister van justitie heb over alle zaken het volle licht willen ontsteken de Senaat daarentegen heeft het tegenover gestelde verlangd. Ik aanvaard de volle ver antwoordelijkheid voor mijne daden. De op dracht aan den rechter van instiuctie Ee Poittevin is gedaan onder gewone omstandig heden men moet het land niet willen wijs maken dat de justitie niet voor allen gelijk zoude zijn. De minister toonde verder de on waarheid aan van de in den Senaat uitge sproken beweringen, en bewees in het bijzon der dat de door Le Poittevin vervangen rechter Rempler niet juist op het punt stond tot de sluiting van zijne instructie over te gaan. Dulau (rep.) verklaarde dat Rempler aU rechter was vervangen omdat bij geweigerd had de reeds gesloten instiuctie weder te openen. Spreker was van oordeel dat het met de vervanging van Rempler niet regelmatig tis toegegaan. Men wilde hein treilen omdat hij geweigerd heeft het werktuig te zijn van politieke lancnne. Hiertegen kwam Ricard vol verontwaardiging op. Biisson las verschillende motion van orde voor, gedeponeerd door de radicalen Sarrien, Cliapuis en Hubbard. Bourgeois protesteerde tegen de beschuldi gingen, in den Senaat geuit; hij betreurt het dat leden van de rechterlijke macht ver trouwden hebben gevonden onder de leden van het parlement. De regeering is niet bij machte het lecht te doen bukken voor de politiek. Als gij gelooft, zeide de minister tot de Kamer dat de regeeiing getrouw haren plicht vervult, om iedere materieel! aansprakelijkheid bloot te leggen, dan zult gij uw vertrouwen in ons bestendigen. De rechterlijke macht zal in onafhankelijkheid haar werk voortzetten en de jegeering zal spoed maken met het ten uitvoer brengen van eeu hervormingsplan. Spreker laakte de politici die dit kabinet willen doen struikelen over een oranje-schilletje. Deze regeering heeft in de Kamer de eensgezindheid hersteld onder de vooruitstievende republikeinen. Het is omdat wij ons programma willen toepassen, dat men ti acht ons omver te wei pen. Wij willen niet dubbelzinnig zijn; wij willen ge steund worden door de democratie in haar geheel. Bourgeois eindigde met te verklaien dat de regeeiing de motie, strekkende om over te gaan tot de orde van den dag, zonder meer, zal beschouwen als een votum van wantrouwen. De motie werd daarop verworpen met 341 tegen 222 stemmen. De ministers wer den levendig gelukgewenscht; er werd luide en lang gejuicht; aan de linkerzijde riep men leve Bourgeoisoorlog aan den Senaat De motie van orde. voorgesteld door Sar rien en luidend: De Kamer, vertrouwen stel lend in het vaste voornemen der regeering om het volle licht te doen opgaan over de zaak van de Zuider Spoorwegmaatschappij, alle aansprakelijke personen op te sporen, en de beloofde hervormingen tot stand te bren gen, weid aangenomen met 320 tegen 243 stemmen. Onder het geroep: bravo! leve het ministerie, werd de vergadering gesloten. Na afloop der zitting heeft Ricard aan Bourgeois zijn voornemen te kennen gegeven, om af te treden, omdat hij meent niet over genoegzaam gezag te kunnen beschikken om heden voor den Senaat de beraadslaging over de wijziging van het strafwetboek te leiden. Bourgeois drong bij Ricard aan om te blijven, maar deze volhardde. Toch gelooft men niet

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1