Biiineitlandsclie Ber icli ten. dat zijn voornemen onomstootelijk vaststaat. De minister van binnenlandsclie zaken heeft uit Londen bericht ontvangen dat de formaliteiten, de uitlevering van Arton be treffend, afgeloopen zijn. Arton zal waar schijnlijk, onder geleide van Cochefcrt, heden avond te Parijs aankomen. II EtVI E. Volgens de Soir komt in den gezondheids toestand van De lim iet geen verandeiing ten goedé, liet is waarschijnlijk dat, voor liet geval de minister er niet meer aan denken kan om de tank van de leiding van het kabinet op zich te nemen, deze zal overgaan in handen van den heer Van den Peereboom, minister van spoorwegen, terwijl De Bui let de portefeuille van huitenlandsehe zaken behoudt. E N' Ci E L A I). 13ij de bei awNnging over het adres vau antwoord in het Lagm huis heeft Lnboiiehere gisieicn een amendement voorgesteld, het welk door Arnold Burster ondei steimd werd, verklarend dat. er geeneilei onderzoek zal worden imresield naar de jongste gebeurte nissen in Ztiid-AFrika, wanneer nietzoodanfg onderzoek zal worden uitgestrekt lot de fnian- cieele en politieke handelingen van de Charte red Company. Hot door Dillon voorgestelde amendement werd vervvoi pen met 270 tegen 100 stemmen. De Daihj Chronicle bevestigt, dat president Kruger alleen dan overkomen wil, wanneer als onderwerp der onderhandelingen met de Engelsche regeering wordt vastgesteld de ver- klanng, dat zij Transvaals onafhankelijkheid vointiuui waarborgt tegenover de uitlanders en tegen oen inval van buiten. Men wil weten dat liet plotseling vertrek van Cecil Rhodes nit Londen in verband stond met zijn plan om dr. Jameson nog tijdens diens rei.s naar Engeland te spreken en dat de minister Chamberlain daarom een hoofd inspecteur van politie hoeft uitgezonden om Jame-oti te arresteoren en aldus te verhin deren dat hij Rhodes ontmoette, terwijl boven dien dn gezagvoerder van het transportschip Victoria, waarop Jameson zich bevond, iti opdracht kreeg niemand behalve Engelsche rijksbeambten aan boord toe te laten. I T A L l E. In den ministerraad had de minister van openbare werken, Suracco, verklaart! dat hij liet eens was met, zijn collega's over het uit zenden van troepen naar Afrika, maar dat hij zich moest verzetten tegen een groote vermaling van de begroeting, zonder dat de Kamer gehoord werd. Nader heeft minister Suracco verklaard dat hij ziiti ontslag zou indienen, als de Kamer niet werd bijeengeroepen. In de vergadering vau den ministerraad van Woensdag, waarbij Saracco niet tegen woordig was, js nu het dilemma gesteld n{ de Kamer bijeengeroepen moest worden óf er eene gedeeltelijke miuistercrisis zou uit- bai sten. Na een laugdurige beraadslaging heeft men toen besloten de Kamer bijeen te roepen. Saracco heeft daarop zijn ontslag-aanvrage ingelrok Ken. Do Kamers zijn tegen 5 Maart bijeenge roepen. SPANJE. Generaal Weyler heeft aan een interviewer vei klaatal dat de toestand op Cuba slecht is. Hij bevond alles in een staat van volkomen desoiganisatie do vijand stond op slechts 15 kilometer afstand van (Je hoofdstad. Lr moet krachtig en snel gehandeld worden, zal eene algenmene nederlaag vermeden worden. Het leger is ontwricht. De genei aal z.al de cava lerie en het li oepenkorps concentreert* Hij hoopt dat de toestand, ofschoon onrustbarend, spoedig beter zal worden. Het aan de dag bladcorrespondenten gegeven verlof om liet leger op den voet te volgen, is ingetrokken om misbruiken te voorkomen. De generaal zal geen militaire chefs benoemen tot maires. Hij verklaarde zich voldaan over de ontvangst die hij heeft gevonden. PORTUGAL* Do Cortes hebben liet wetsontwerp tot onderdrukking van liet anarchisme aange nomen. IJ U L G A R IJ E. De buitengewone gezant van den ezaar, graaf Golenitchew Kutosovv, is gisteren te Sofia aangekomen. Aan liet station werd Inj met groote plechtigheid ontvangen door vorst Ferdinand, de ministers, leden van de volks vertegenwoordiging, en eene zeer groote me nigte, die hem toejuichte. De graal bedankte mot minzanien groet. De vorst onderhield zich met hem en samen begaven zij zich naar het paleis, omstuwd door eene talrijke menigte, die vieve de ezaar riep. Bij de eerste ontmoeting stelde de graaf aan d£n vorst prins CzurykolT voor, den nieuwen diplo- matieken agent van Rusland. C/arykoff heelt reeds gisteren zijne geloofs- biieven aan Stojilof overhandigd. T U R K IJ E. Naar de Times uit Konstanüiiopel verneemt, moet de sullan besloten hebben otn Stoilolï's wenk te volgen en een gezeten Bulgaar in het Macedonisch hervormingscornité te benoe men. De gezanten der vreemde mogendheden hebben besloten om verdere onderhandelin gen met de Porte over Armenië door middel van den Ritsstsjlien gezant te voeren, daar Rusland uitsluitend prestige bij den sultan schijnt te hebben. E V P T E. De Standard verneemt uit Kairo, dat de pogingen \an den Engelschen gezant om Murad hei verbannen te krijgen geheel zijn mislukt; dat de sultan daarentegen den zoon van Muklitar paolia te Konstantinopel in de gevangenis heeft doen zetten teneinde zoo pressie op den vader te oefenen, opdat doze Murad bui zal kleinkrijgen. A Jl KRIK A. De gezant der Vereenigde Staten te Londen heeft aan den staatssecretaris van buitcn- lnndsche zaken Olney medegedeeld, dat de Engelsche regeering aan de Amerikaansche commissie \.tn het Veiieztielaansche grensge schil alle stukken, in haar bezit, zal afstaan, die eenig licht op die kwestie kunnen wer pen. Dit bencht is hoogst belangrijk, want het brengt Engeland en de Vereenigde Staten een heel eind weegs op den weg der ver zoening. A E R I II A. Uit Pietoria wordt gemeld De gKiernumidilag verschenen Staats courant behelst een brief, gericht aan sir Jacobus de Wet door Van Boeschoten, den waarnemenden staat-secretaris. Na de ont vangst te hebben vermeld van een telegrafisch overzicht van de depêche van Chamberlain aan sir Hercules Robinson, verklaart de waar nemende staatssecretaris de voorbarige open baarmaking van die depoche te Londen te betreuren. In afwachting van de ontvangst dier depêche in haar geheel, ziet de Trans- vaalsche regeering zich gedwongenniet alleen om te doen opmerken dat zij geen inmenging dulden kan van wien ook in de binnenlandsclie aangelegenheden waarvan Chamberlain spreekt, ntnar ook om dit ant woord in de Staatscourant openbaar te maken. De pogingen van de regeering otn de goede verstandhouding lusschen de republiek en Engeland te regelen door gematigde en vreed zame maatregelen zullen, naar de regeering meent, moeilijker worden gemaakt, tot groot gevaar voor den vrede en de orde, niet alleen in de republiek maar in geheel Zuid-Afrika, als men de gemoederen der bevolking nog meer gaat overprikkelen. De Standard and Diggers News heeft een bericht uit Johannesburg van den 12n, dat de regeering van de Transvaal in haar ant woord op de depêche van Chamberlain zich beklaagt over het vroegtijdig openbaarmaken daarvan in Londen, en zich kant tegen de vermomde pogingen om in haar binnenland sclie aangelegenheden zich te mengen; zij gelooft dat die depêche den toestand steeds gecompliceerd heeft, de rloor de Transvaal bedoelde vredelievende oplossingen nog moei lijker gemaakt en den vrede van Zuid-Afrika opnieuw in gevaar gebracht heeft. Een telegram aan de Standard and Diggers Neios meldt, dat Karl Ueckermann, procu reur-generaal, een van hen zal zijn die Kruger op zijn bezoek aan Engeland zullen bege leiden. De Times verneemt uit KaapstadEr heerscht groote verdeeldheid onder de Kaap- landers aangaande Rhodes' plannen betref fende de ontwikkeling van Rhodesia. Terwijl de Engelschen die toejuichen en groote dingen verwachten, opperen de Hollanders twijfel over de opportuniteit daarvan, terwijl zij aan dringen op intrekking van het charter der Company. JAPAN. Eindelijk, sedert geruimen tijd, zijn er weer eens een paar berichten ontvangen aangaande het eiland Formosa, maar van geheel tegen- Strijdigen inhoud. Dat uit Japansche bron meldt dat de Japansche genei aal Okuba er in geslaagd is, het verzet geheel te bedwingen en aan zijne regee.ting heeft voorgesteld, de uitgestrekte bezittingen van den Formosnan Liu wei Yuen, die de ziel van liet verzet is gebleken, verbeurd te verklaren. De regee ring schijnt echter genade voor recht te wil len laten gelden. Daarentegen meldt een bericht uit Wladi- wostock aan de Nowoye Vrenu/a dat op For mosa een opstand is uitgebroken, waarbij een 10,000-tal oproerlingen verschillende steden aangevallen en de spoorwegen en de tele graaflijnen vernield hebben, en dat de toe stand hoogst ernstig is. Welk dezer twee berichten het nieuwste is, valt niet uit te maken; hopen we dat het eerste een vervolg is op het tweede. Uit Yokohama wordt gemeld Er brak den 1'ln dezer een opstand te Seoul uit; de eerste minister en 7 beambten wer den vermoord. De koning en de kroonprins vluchtten naar het Russisch gezantschapde vader des konings, Taivvenkan, bevindt zich ook daar. Naar men zegt veroordeelde de koning den eersten minister ter dood. Een Russische strijdmacht van tweehonderd man is aan land gezet en bewaakt het Rus sisch gezantschap. Honderd man Russische troepen zijn met een kanon te Chemulpo aan land gebracht. SCHIEDAM, IJ Februari 18f)C. Door burgemeester en wethouders is be noemd tot 2n brug- en sluiswachter aan de sluis bij de Beurs en de brug aan de Korte- haven A. C. van Spijken tot 2n brugwachter aan de Ooievaarsbrug en Mallebrug H. B. Wever, tlmns 2e brugwachter aan de Oranje- brug. Wij ontvingen hedennamiddag de vol gende circulaire ter plaatsing: Schiedam, Februari '1896. Aan llecrcn Patroons. Mijne Jlceren Het zal U zonder twijfel niet onbekend zijn, dat onze Gemeente bij liet uitbesteden van werken hetzij openbaar of ondersbands in hare bestekken voorschrijft de verzekering van werklieden tegen ongelukken. Met dankbaarheid erkennen wij deze daad, die onze Gemeenteraad voor eenige jaren gesteld heeft. Wij brengen tevens onze hulde aan die Patroons, die dit voorbeeld hebben nagevolgd en hunne werklieden tegen ongelukken hebben verzekerd, overtuigd als zij waren van de noodzakelijkheid der verzekering. Maar toch, Mijne Heer en, hoe noodig en wenschelijk de verzekering ook is voor den werkman, zij is verre van algemeen. Daarom richten ondergeteekenden, Bestuur ders der Schiedarnsche afdeeiing van den vNederlantlschen Roomsch-Katlioiieken Volks bond", Patrimonium" en sNederlandscli Werkliedenverbond" als vertegenwoordigers van een zeer groot deel der werklieden hier ter stede, tot U het beleefd verzoek uwe werk lieden (voor zoover dat nog niet hij Uplaats heeft) geldelijk tegen ongelukken te verzekeren. Wij vragen U, Mijne Heeren, de vei ze kering van den werkman als een hoogst nood zakelijke, billijke en ilichtvaardige zaak. Het is niet coodig u' hier de noodzakelijk heid, billijkheid en rechtvaardigheid daarvan uiteen te zetten. Wij verhouwen, dat na alles, wat daarover in Dagbladen en Tijdschriften reeds geschre ven en in Vergaderingen gesproken is, U daarvan diep overtuigd zijt. Heeren Patroons! Gij hebt het in TJwe macht aan dit billijk verzoek te voldoen. Gij zijt in staat gezamenlijk, zoolang Staats wetten daarin nog niet voorzien, die alge meen gewensclite en zoo noodzakelijke maat regelen voor Uwe werklieden Sn het leven te roepen. Mijne HeerenWij koesteren de hoop, dat ons beroep op Uwe goedgunstigheid niet- tevergeefs zal zijn, eu dat Gij, door aan ons verzoek te voldoen, toonen zult niet on verschillig te zijn omtrent het lot Uwer werklieden. Wij hebben de eer te zijn van UEd. de dienstwillige dienaren, Hei Bestuur der Afd. Schiedam van den a Ned. R.-K. Volksbond", C. J. Wtli.EMAN, T'oorz. J. J. VAN Hees, Secret. Het Bestuur der Afd. Schiedam van het rAlg. Ned. Werkliedenverbond", G. W. Snel, Voorz. C. Rijkse, Secret. IIel Bestuur der Afd. Schiedam van het Ned. TT'erld .-Verb. Patrimonium R. Jansen, Voorz. W. Zwagers, Secret. Naar wij vernemen, zouden tegen de op richting eener fabiiek ter bereiding vau roest uit bloed, in een pand aan de Bakkerstraat alhier, door bewoners in de nabijheid en ook op verderen afstand bij burgemeester en wethouders ernstige bezwaren tegen het toe staan van de oprichting van genoemde fabiiek 'zijn ingebracht. Hedenmorgen is de 15-jnrige Willem Driessen, werkzaam aan den stoommeelmolen vNederland", toen hij een stuk poi-tskaloen wilde wegnemen, met zijn rechterbovenarm tussclien een paar in gang zijnde kamraderen bekneld gerankt, tengevolge waarvan dat lichaamsdeel ernstig werd gekwetst. Door dr. B. de Bruijn werd hem geneeskundige hulp verleend, waarna hij naar zijn woning inde Breedslraat is vervoerd. H. M. de Koningin heeft f100 en H. M. de Koningin-Regentes f50 doen toekomen aan ds. Lacheret te Delft, ten behoeve van het. Christelijk Zeemanshuis te Duinkerken. Op last van den minister van oorlog zullen de militieplichtigen voor de lichting 1890, die tusschen 1 en 15 Maart a.s. bij de onder scheidene korpsen van het leger worden ingelijfd, met uitzondering van de vesiing- telegrafisten en van hen die wegens vrij willige oefening in den wapenhandel aan spraak op vermindering van oefeningstijd

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2