A0, 1896 Zondag 16 en IVlaandag 17 Februari. N°» S983. Eerste Blad. KENNISGEVING. Negenenveertigst» aargang. Verschijnt tiagel iks, uitgezonderd Dinsdag. P IT G KVJfiR: -J. ODÉ. Buitcnlandsclic Sier icliteii. OOUHANT Abonnementsprijs, pev kwaitaal Franco per post, door het gebeele Rijk Afzoiidcilijke noinmeis f 1.85. - 2.50. - 0.10. SB B K A BOTBIISTBAAT ffO. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Comant1,10. Iedere gewone tegel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Urn GEMEESTER EN WETHOUDER» VAN Schiedam, Ge/ien de 2de alinea tan art. 228 dei wet tan den 20.-Hen .Inni 1S51 (staatdAai no. 85). legelende de sunenstelling, ïnuclitmg en bevoegdheid der gemecntebestuien Gelet op de bepalingen der wet tan don Ssten November 1815 (staatsblad no. 51); Doen te weten: Dit alle M-litï'lrortferhtgen ten hule dezer gemeente, liet dien.st jaar IS'15 beti ellende, voorden eersten Juli a»tt-t linde moeten zijn ingediend daar 7ij, dietóor dien dag met zijn ingekomen, zullen gehouden narden zoor eer/aard. Weidende teidci, wieu zulks mocht aangaan, bij deren dringend uitgenood n/d, tei bevoideiingeenei ge regelde .«imimstiaue, alle voideimgen :oo spoedig mogehjl, en dus niet op liet einde tan den voten- sta.nnleii tei mijl), in te lereten En is lnci vim alkondtging geschied, waar het bi-hooit, den laden Febin.iii 1S96. burgemeester en wethouders voornoemt!, VERSTEEG. De secretaris YEUNÉDE. ENGELAND. Chamberlain noemde Donderdag in liet Liigi'ihuis het amendement van Labouchere vrij ovmbodig. Over de strafwaardigheid van Jameson zal doof de rechtbank beslist wor den. De vraag of de leiders der .Tohannes- butg-che beweging medeplichtig zijn, zal door het geding te Pretoria uitgemaakt worden. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de medeplichtigheid der Chartered Company, waarschijnlijk door eene rechtskundige com missie, De maatschappij zal haar werk tot ontwikkeling van Rhodesia mogen voortzet ten hare troepen en politie komen echter onder EngeUche officieren te staan. De minis ter verklaarde verder dat hij niets uitstaan had met liet vertrek van Rhodes naarZuid- Afrika. Tegen verwikkelingen van buiten kunnen wij Transvaal v tij waren, zeide Cltam- betlairt. maar wij kunnen liet niet beschermen tegen inwendige zwakheid. Zoolang de meer derheid der bevolking wezenlijk grieven heeft, hebben wij het recht president Kruger vriend- scluippelijken raad te geven, en wij zullen vooitgaan het te doen. De uitnoodiging aan Ktuger om in Engeland te Icomen is niet verzonden voor langs bijzouderen weg het bericht ontvangen was, dat zij met genoegen zou aangenomen worden. Als hij komt zal Kruger ontvangen worden met den eerbied, aan zijne positie en zijn karakter verschuldigd. Persoonlijke onderhandelingen zullen misver stand opheffen. President Kruger heeft zich beklaagd over het vroeg bekendmaken van het laatste telegram en er bij gevoegd, dat Trans vaal geen inmenging in zy'ne binnenlandsche aangelegenheden zou toelaten. Ik betreur die mededeeling en geloof, dat zij op misverstand berust. "Wij zullen voortgaan onzen invloed uit te oefenen en trachten aan de bevolking van Transvaal teclit te bezorgen. Vroeg of laat zullen wij dat, hoop ik, bereiken. In de gisteren gehouden zitting van bet Lageihuis, bij de beraadslaging van bet amen dement van Labouchere op het adres van antwoord, zeide Balfour, sir William IJarcouit beantwoordend, dat het bewijs voor de waar heid van ^Salisbury's verklaring dal de Trans vaal op hem, op Duitscbland en op Frankrijk een beroep heeft gedaan, wordt geleverd dooi de stellige verzekering, den 3 Uten December van den Engelsehen agent te Pretom ont vangen en door het bekende feit, dat Duit-cli- land Kiuger heeft voorgesteld mariniers te Delagoabaai aan land te zetten. Door de ver gelijking, welke Salisbury in dezelfde rode- voeiing lusschen de Tian-mtal en letland ten nadeele van rle positie van het eerste land maakte, trachtte de premier zeker niet te betwisten, dat de Transvaal onder de bepa lingen van het tractaat van '1884 volkomen onafhankelijk is wat zijn binnenlandsche admi nistratie aangaat. üe vorm van bet onder zoek nopens de Chartered Company is nog niet vastgesteld. Daaiomtrent zal geen be slissing worden genomen dan na afloop van liet proces tegen Jameson en van dat tegen de hoofden van de beweging te Johannesburg, liet hervormingsvoorstel, aangegeven door Chamberlain en hetwelk deze bereid is te wijzigen, was volgens Balfour bet ontwerp dat aangenomen moest worden, indien de Boerenbevolking de regeering van de Trans vaal ten allen tijde vvenschte te behouden. Indien de Engelsche bevolking van dat land voortgaat met toe te nemen gelijk thans het geval i«, dan zal de tijd komen dat de Boeren bevolking niet langer het bewind of althans niet liet bewind zonder controle van het land zal kunnen bebben, dat zij op dit oogeublik bezit, üe minister hoopt dat Kruger naar Engeland zal komen en dat er een oplossing zal worden gevonden, welke voor alle partijen bevredigend is. Hierop trekt Labouchere zijn amende ment in. Harrington verzocht de regeering een amendement te aanvaarden ten gunste van de loslating der Iersche politieke gevangenen. De minister van binnenlandsche zaken ant woordde dat de dynamieters geen politieke gevangenen zijn en dat hij ze niet ontijdig op vrije voeten kan stellen. Chamberlain's gewichtige rede, Donderdag avond in het Lagerhuis gehouden, bevredigt de Transvaalsche kringen te Londen algemeen omdat bet rechterlijk onderzoek naar den inval van Jameson zoowel als naar de Charte red Company categorisch toegezegd wordt en daardoor Balfour's dubbelzinnigheden weg- geuomen wordenvoorts omdat de minister van kolomen nadrukkelijk deed uitkomen, dat bij zijne nota aan Robinson van 4 Febru ari voltooide alvorens lvliod"s gezien te bob bin, vvien bij ook niets daaromtrent mede deelde; ten detde otndat de minister ver- 1-.laaide dat aan de Cl.arteied Company niet alieett militaire maar ook poluicfunctii-n ont nomen vvonlenten vierde omdat Cbarnbcilain verklaarde zijn Ilomerule-onlwerp voor den Rand niet te willen beschouwd bebben als opgediongen of als een ultimatum, maar als een welwillende raad, welke vervalt als et- bezwaar tegen i-. Maar alsdan verwacht de Bt'nister een tegeniooi.stel. In Tiansvaul-clie leringen te Londen verwacht men dat de redt; van den minister veel bijdragen zal om do Ttansvaalscbe regeering, die ontstemd blijkt over liet telegram van den minister, al-ook over zijne ontijdige pubiu tue, weder tevreden te stellen, waarna Krugers reis hieibeen nog mogelijk is. De regeering heelt bij het parlement weer Crli Blauwboek ingediend, waai uit blijkt dat de Turksche regeering ten zeerste veibaasd was dat Rusland de door den Bi itsclien ge zant ingediende liervotming-plannen steunde krachtens de bepalingen van liet Berlijm-che tractaat. Charles Leonard, de intijds uit Johannes burg gevluchte voorzitter der National Union, wiens aanhouding iloot' de Spaan-cbe over heid op Teneriffe geweigerd werd, is te Southampton aangekomen. Hel bureau der Standard anil Diggers' Feios te Londen beeft beticht ontvangen dat CbanibeiIain's plan van llomeruie voor Jo hannesburg zoowel aan den Rand als te Pre toria wordt afgekeurd. Reuters Office te Londen verneemt, dat de Engelsche vice-consul te Archangel aan liet ministerie van buitenlandsche zaken geseind heeft, dat Nansen werkelijk van de Noordpool terugkeert. t' It 1 K H IJ K. Mortis, die het voor het Kabinet zoo on gunstige vutum van den Senaat beeft gepro voceerd, waarvan Donderdag een interpellatie in de Kamer bet gevolg was, hield gisteren in den Senaat al zijn beweringen vol. niet tegenstaande Richard Dondetdag in de Kamer een dementie beeft gegeven. Hij hoopt dat de Senaat zijn plicht zal weten te doen en zegt dat de magistraten leugenachtige berichten hebben verschaft aan den minister, die ongehoorzaam is aan de con stitutie. De regeeiing is dood, want zij liecfc politiek met het rechtswezen vermengd. De ministers Berthelot en Doumet' prote steerden. Het incident is daarna gesloten. De Senaat zette de behandeling voort van het voorstel strekkende om vereenigingen van werklieden en beambten in dienst van den slaat en van de spoorwegen te vet bieden. Dit voorstel i» onlang» in eer-te lezing aan genomen ondanks hel iet zet vim de tegecting bij monde vat) Bourgeois en Rieard. Bilt the verdedigde zijn tegenontwerp, waarbij aan alle beambten in openbaren dien-t ver boden wordt ziclt te vereetugoa. Dit tegen» ontweip word vervvoipen. X.i verwerping van eentge amendementen neemt tie .Senaat ver volgens het voorstel aan, waarbij vet eenigingeti van werklieden en beambten m staat— en -poonvegdien-t worden verboden. De voorzitter doet voor lezing van een ver» zo"k van den senator Monis <nn de regeering opnieuw te inteipelleeren ovet de zaak der Zuidei-spoorvvegmaat-cbappij. Mooi- verlangt zijn intei pellatie te houden op lieden. Bourgeois viueg uit naam der tvgeeiing dat de interpellatie wonle uitgesteld tot een lateien datum. Dc Senaat, hierover geraad pleegd, weigetde uiteen te gaan tot Donder dag ert besloot beden te vergadeten. De mini-te; icele pers tconl zich, gelijkte verwachten was, zeer tevmleu over de ver gadering van Donderdag. De Senaat zoo luidt h. ar oordeel beeft den oorlog ver klaard, de Kamer lieefi er met een a bas le Serial op geantwoord de strijd is op zijn schei pst. De taak der regeering is in die omstandigheden zoo duidelijk mog-iijk afge bakend, Uet door de con-Dtutioneele wetten vooiziene evenwicht tu—cben beide helften s veibioken, de parlementaire machine on bruikbaar geworden, liet Kabinet heeft dus als eer-ten plicht een herziening dier Btlou voor te bereiden. Maar voor een grondvvets- Jieiraening is de mede wei king van Senaat en president der republiek noodig, en de moei lijkheid overwegende om die medewet king te verkitigen, komt de Figaro lot de con clusie dat een Kamer-ontbinding welke de president der republiek, in overeenstemming met den Senaat kan nit-preken, ten slotte zal blijken het eentge redmiddel te zijn. Arton is gistermiddag te Calais aange komen en naar Parijs doorgei ei-d. Bij het aan wal stappen op Fransehen bodem werd hij uitgejouwd en uitgefloten. "Van Madagaskar wordt o. a. geseind dat met de boot uit Tamatave de ex-premier van Madagaskar het eiland zal verlaten, onder geleide van kapitein Lame. De benden die zich langs de kust ophouden worden vervolgd twee inlandsche hooiden zijn door den krijgs raad te Tamatave wegens rebellie ter dood veroordeeld. D U I T S C II L A N In den Rijksdag keurden de heeren Bebel en Richter gisteren, bij de verdere behan deling der begrooting van buitenlandsche zaken, het af, dat de Duitsche gezant te Wee- neu niet op zijn post was tijdens de ernstige gebeurteni-son in het Oosten. De minister Yon Marschall weigerde in

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1