zoodanig zijn, dat zij de mogelijkheid toelaten voor het verleeoen der koninklijke goedkeuring aan pene verceniging «Nieuw Maltlmsiaansche Bond", welke op zedelijk gebied een beginsel voorstaat, in strijd met de christelijke grond slagen der maatschappij. II. De afdeeling brengt hulde aan het protest van de heeren Sehiinmelpenninck van der Oye en Zinnincq Bergman. III. De afdeeling spreekt den wenseh uit, dat onze vertegenwoordigers in de Tweede Kamer, en bij/.onder de katholieken, scherp zullen toezien, dat al wat aan christelijk be ginsel in onze wetten nog aanwezig is, ge handhaafd blij ve. Naar de Oorlogskreet meldt, zijn thans al de eigendommen van het Leger des Heils ge plaatst op een «stichting", zoodal het L. d. II. daardoor in Nederland een behoorlijk erkend genootschap is geworden. Do gemeenteraad van Helder heeft besloten, naar aanleiding van een verzoek van het be stuur der afd. Helder van den Ned. Roomsch- Kutli. Volksbond, voortaan hij het benoemen van onderwijzend personeel voor de openbare lagere scholen zooveel mogelijk te waken tegen de benoeming van onderwijzers, die door hun lidmaatschap van de sociaal-demo cratische partij of op andere wijze blijk geven geen eerbied te hebben voor het wettig gezag. Verder besloot de raad instemming te be tuigen met liet door den gemeenteraad van Leiden tot de regeering gerichte verzoek, om wettelijke regeling van de banken van leening. Aangaande de lustrum-feesten te Utrecht wordt het volgende aan liet Utr. Bagbl. medegedeeld De hoofdpersoon, F. A. C. graaf van Lvnclen van Samlenburg, krijgt een harnas gemaakt naar liet origineele model door keizer Maxi- mihaan 11 gedragen, welk origineel zich be vindt in de groote arsenaal-verzameling te YWetren, Verder komen er ongeveer 18 geharnaste ridders in buitengewoon fraaie bronzen en aluminium rustingen, waaronder zullen uit munten de aartshertogen. v- De 3 vorstelijke personen, welke op 't tournooi zullen verschijnen, zijn vergezeld van hunne heranten, welke zeer fraaie kostumes zulien dragen. Ieder heraut heeft zijn eigen staf, voorzien van de emblemata en wapens van den vorstelijken persoon, welken hij voors telt., Ken en ander is toevertrouwd aan de zorgen van de koninklijke Utrechtsche fabriek van zilverwerken, van C. J. Begeer. Te Vreeswijk vond dezer dagen zekere C. haar ver hl ij f op Lindow, over breede slooten te springen en op heuveltjes te klimmen, was geen spoor meer merkbaar. alk vind dat gij er tegenwoordig niet heel friscb uitziet," zei Ar tuis, na tevergeefs beproefd te hebben door een gesprek aan den discb wat gezelligheid te geven, sik vrees, dat hot u aan de rmodige beweging en verstrooiing ontbreekt. Zulk een jonge vrouw moet zich niet altiid tus«chen vier muren opsluiten, zooals gij doet." „Waar zal ik dan verstrooiing gaan zoeken V' vroeg zij zonder een zweem van verwijt in haar toon. stiet gaat toch niet best, zonder geleide concerten en schouwburgen te bezoeken." «Natuurlijk niet en het is wel jammer, dat mijne drukke bezigheden mij verhinderen U daarbij tot gezelschap te zijn. Maar gij hangt immer; van mij niet af? (Jw vader en zijne vrouw zouden u met pleizier eens meenemen." sik zou daar echter geen pleizier in hebban. Ik zit liever thuis, dan met mijne stiefmoeder uit te gaan." «Ja, daar zijn wij weder op het onderwerp, waarover gij niet te sprekon zijt. Ik ben niet van plan ii iets euvel te duiden, waar ik zelf eenige v. II., een braaf, oppassend meisje, hare moeder dood te bed liggen. Het onverwachte ster fgeval schokte haar zenuwgestel zóo hevig, dat zij volslagen krankzinnig is geworden. Zondagmiddag werd de ongelukkige naar het gesticht te Utrecht vervoerd. Haar bejaarde vader, die zeer veel van zijne dochter hield, is diep verslagen door dit dubbele verlies. Te Nieuwendam ontstond Woensdagavond circa 7'/a uur plotseling een hevige brand in de woning van de wed. De Groot in de on middellijke nabijheid van de begraafplaats en het kerkgebouw der Ned. her*, gemeente. Drie brandspuiten waren spoedig aanwezig. De woning is totaal verwoest, doch de be lendende perceelen hieven behouden. Een oogenblik liep hel lijkenhuis groot gevaar door den feilen wind. [let omvallen van eene petroleumlamp was de oorzaak. liet bestuur van «Nijmegen-vooruit", ver- eeniging tot bevordering van het vreemde lingenverkeer, heeft aan de besturen van dergelijke vereenigingen in andere gemeenten een schiijven gericht, waarin de wenschelijk- iieid wordt uitgesproken van samenwerking der hier te lande gevestigde vereenigingen tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, teneinde op ruime schaal bekendheid te geven aan de bezienswaardigheden van het vader land. Het bestuur meent dat aan dit denk beeld uitvoering zou kunnen gegeven worden door verspreiding op ruime schaal in het bui tenland van een zoogenaamden sfolder" van Nederland, bewerkt op de wijze van den «folder" der Zuiditaliaansche spoorwegen. Deze sfolder" zou voor de eerste maal in het Engeisclr opgemaakt en 20,000 exemplaren daarvan zouden in Engeland verspreid moe ten worden, üe onkosten worden op f 3000 geraamd, door bijdragen van de vereenigin gen en van belanghebbende stoomboot- en spoorwegmaatschappijen en hotelhouders te bestrijden. Te Eist (Betuwe) heeft Dinsdagavond een landlouper een revolverschot gelost op den landbouwer Vlemingh aldaar, wien hij eerst om 200 gulden gevraagd had. Het schot heeft V. in het achterhoofd geraakt, doch is gelukkig niet duodelijk. De vermoedelijke dader is reeds in hechtenis. De heer v. d. B. op Wel tevreden", nabij Bergen-op Zootn, kwam bij de marechaus sees hulp vragen ter beveiliging van zijn persoon. Toen die verleend werd en de marechaus sees aldaar liet terrein verkenden, werden zij tot tweemaal toe op kogels onthaald. Zij slaagden er in de vermoedelijke daders schuld aan heb. ll"t (het mij leed, dat wij uw vader in den Iaat si en tijd al te zeer verwaar loosd hebben. Ik vrees, dat wij hem daarmede krenken en dat moet toch vooi komen worden. Daarom heb ik voor hedannamiddag een plan netje ontworpen, waarmede gij wel zult instemmen. Gij maakt u na het eten gereed tot een bezoek aan het ouderlijk huis en ik kom u tegen den avond, zoo ras mijne bezigheden het verooriooven, afhalen. Is dat geen goed plan Hij lei mes en voik neder en keek haar met een goedig lachje aan, alsof hij zeker was van de aanneming van zijn voorste!. Ingeborg antwoordde halfluid en zonder op te kijken «Als gij liet volstrekt wilt, zal ik het doen, maar ik doe het met tegenzin." Artois stond op, haalde een stoel aan en nam naast haar plaats. Hij sloeg haar den rechterarm om den hals en greep met de linkerhand de hare, die in haar schoot rustte. «Wees verstandig, mijn lieveling,"'vleide hij. Wij kunnen toch niet geheel met uwe familie bleken." Ingeborg had zich eerst aan zijne liefkozingen M. E. en A. V., beiden te Wouw woon achtig naar Bergen-op-Zoom over te bren gen, om vandaar naar Breda te worden vervoerd. Utrecht. De Algemeene Maatschappij des Travaux Sanitaires eene naamlooze vennootschap gevestigd te's-Gravenhage, heeft aan het gemeentebestuur concessie aange vraagd voor de vuilnisverbranding aldaar. Dit verbraudingsstelsel, hetwelk door ver schillende autoriteiten als zeer goed wordt aanbevolen, heeft o. a. dit voordeel, dat men voor het bergen en verwerken van huis- en straatvuil geene uitgestrekte terreinen meer behoeft en door het dagelijks verbranden van het aangevoerde vuil de afdoende reiniging van de steden waarborgt. De gemeente zal jaarlijks aan de Maat schappij een vast te stellen bedrag per in woner moeten uitkeeren, terwijl zij zich ver bindt alle vuilnis aan de Maatschappij af te staan. De concessie is aangevraagd voor 06 achter eenvolgende jaren. IScdcrl. Zuldafrlliannsche Verceniging. Met het oog op de vele vragen van inlichtingen aangaande Ziridafrikannsche toestanden heeft het Bestuur der «Nederl, Zuidafrik. Verceniging" besloten zijn sinds jaren bestaand Bureau van Informatie te reonzaniseeren. In don laatster) tijd gaf dit Bureau alleen antwoord op schriftelijke vragen, In 't vervolg echter zal de heer D. R. van Urk, als chef van het Bureau van Informatie, onder toezicht eener Commissie van hei Bestuur, des Dinsdags en Vrijdags van 3 tot 5 uur zitting houden in een kamer van het perceel Rokin 60, eerste verdieping, om mondelinge vragen te beant woorden. Die inlichtingen worden kosteloos verstrekt. Ter voorkoming van teleurstelling meent het Bestuur op het volgende te moeten wijzen 1. Het Bureau van Informatie geelt wèl inlich tingen, maar geen voorschotten of anderen geldel ij ken steun aan perso nen, die er over denken naar Zuid-Afrika te vertrekken. 2. Op vragen van algemeenen aard kunnen noch schriftelijk, noch mondeling volkomen be vredigende antwoorden worden gegeven. Als iemand ons b.v. vraagt (zooals inderdaad voor gekomen is) «Licht mij s. v. p. zoo uitvoerig mogelijk in over de toestanden in Zuid-Afrika" dan kunnen wij alleen antwoorden, dat zulk eene vraag al te omvangrijk is en daardoor onbescheiden. Maar wanneer iemand mondeling de kennis, dia hij aangaande Zuid-Afrika bezit, op bepaalde punten tracht aan te vullen, zal hij willen onttrekken toch duldde zij die, maar op eene wijze, die een fijngevoelend echtgenoot nog erger beieedigd zou hebben, dan een openlijk verzet. «Mijn vader weet, dat het geen gebrek aan achting voor hem is, dat mij zijne woning doet schuwen. Eu ik geloof ook niet, dat hij op mijn bezoek gesteld is." «Dat is nu weer eene van uwe zonderlinge inbeeldingen, mijn hartje. Ik ben er zeker van, dat het hem het grootste genoegen zou doen, u een enkelen dag vroolijk en opgewekt tp zien. En juist dit is het wat ik heden van u verlang. Zou u dat werkelijk zooveel opoffering kosten «Vroolijk en opgewekt Ik 1" vroeg zij op meer verwonderden dan verwijtenden toon. «Wilt gij, dat ik ook nog begin te huichelen Hij verbleekte een weinig en zijn oog vlamde een oogenblik van toorn, maar zijne stem klonk steeds oven teeder en liefdevol, toen hij hernam «Het klinkt hard, wat gij daar zegt, mijn lieve Ingeborg. Ik weet niet of gij u bij uw vader reeds over mij beklaagd hebt «Nooit!" riep zij, en terwijl hij haar nog dichter tot zich trok, vervolgde hij onzen chef de bureau bereid vinden hem zoo goed mogelijk ten dienste te staan. 3. Dat naar aanleiding van gedane vragen zeer dikwijls een correspondentie met Zuid-Afrika gevoerd zal moeten worden. Wil iemand b. weten of Ilollandsche timmerlieden of smeden oj) bet oogenblik te Johannesburg of Pretoria work kunnen vinden, dan kan het antwoord alleen zijn «Wij hebben daarover geschreven aan onzen correspondent in de genoemde plaatsen. De toe standen zijn natuurlijk sinds de onlusten in de laatste dagen van December zeer gewijzigd, en de vóór dien tijd verstrekte gegevens mogen thans niet meer vertrouwd worden". 4. Dat het antwoord, nu gevoerde correspon dentie te geven, des te meer bevredigend zal kunnen zijn, naarmate de vrager den chef de bureau nauwkeuriger bekendgemaakt hei ft met zijne omstandigheden. Heeft de vlager eer, kapi taaltje, en zoo ja hoe groot? Kan hij getuigschriften overleggen van bazen of patroons onder wie tiij gewerkt heelt? Verstaat hij genoeg Engelsch om niet geheel verleeen te Maa als hij die taal zou moeten gebruiken? Is hij een Katholiek, en Ireclrt hij ei groote waarde aan zijn godsdienstplichten getrouw waar te nemen? Daarvoor bestaat in Transvaal slechts op enkele plaatsen gelegenheid. Hoe oud is hij Mensehen van over de veertig moeten zich liefst niet aan zulk eene verandering van klimaat en levenswijze wagen. Is hij bijzonder gestold op onze Ilollandsche keuken en kan bij bijv. niet goed leven zonder aardappelen, die in Transvaal zeer duur zijn en in plaats van welke men een meelsoort, mielies, gebruikt Wil hij afzien van liet drinken van sterken drank, die in Zuid-Afrika bf zeer duur öf van veel slechter qualiteit en daardoor veel verderfelijker is dan bier te lande? Is hij een liefhebber' van rooken, en zoo ja zou bij kunnen wennen aan de zwpte Trans vaalse he tabak, de eenige die goedkoop is? Eindelijk, is hij iemand, die eenigerinate van alle, of althans van vela maikten thuis is en die bijv., als er niet valt te timmeren, als knecht van een vrachtrijder of van een groenteboer zou kunnen werkzaam zijn 1 In eene jonge maat schappij als de Transvaalsche is de man die niets anders verstaat dan zijn eigen vak en wion het aan redzaamheid ontbreekt, niet op zijn plaats. De voorbeelden onder 4 zouden nog zeer ver meerderd kunnen worden, nraar de bovenstaande zullen wel voldoende wezen om ongevoer aan te geven, aan hoeveel en hoe velerlei dingen iemand denken moet, die naar een land wil gaan, van Nedeilarid zóo ten eeneunrale verschillend als Zuid-Aft ika. ft'amen hol Bestuur der Nvdort. Zuidajvih. Vereenigmg C. B. SPRUYT, Amsterdam, Febr. 1896. Secretaris. «Nu, dat is nogal grootmoedigmaar uw bleek uitzicht spreek nog luider dan eerie recht- streeksche aanklacht. Ik heb redenen ora te denken, dat uw vader van nrij als echtgenoot hoogst ongunstige gedachten koestert; ik houd mij zelfs overtuigd, dat hij mij voor een tyran, voor zoo'n soort blauwbaard houdt. Zou bet geen tijd worden, hem hieromtrent tot andere gedachten te brengen Ik verlang niet van u, dat gij bij hem gaat uitweiden over ons huiselijk geluk, nraar wel, dat gij heden eens bij uitzon dering met een vroolijk gelaat en lachenden mond tot hem kwaamt en een enkel goed woord voor nrij ten beste gaaft, zoodra bet gesprek op mijn onbeduidende!) persoon valt. Ik ben er zeker van dat gij door deze kleine opoffering tor wille van nrij zijn hard oordeel wel wat zoudt wijzigen." «Ik wil het beproeven," klonk het bijna on hoorbaar, «maar ik zeg er bij, dat ik eene heel slechte comediante ben." Wordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6