Biiiiieiilaiidsclie Berichten. van verkiezingen op het tegenwoordig oogen- blik op Cuba betreft, zulks zou zekerlijk mogelijk wezen, waarmede de premier indirect schijnt te willen te kennen geven, dat hij ze daarom nog niet wenschelijk acht. De Cubaansche opstandelingen schijnen thans te trachten de westelijke provinciën van Cuba te verlaten om weer naar het Ousten, de bakermat van den opstand te trek ken. Dinar del Rio is al ontruimd. Thans komt het er op aan de provincie Havana door te trekken. Maceo en Gomez, de twee voornaamste aanvoerders der opstandelingen zijn er thans in geslaagd zich bij elkander te voegen. BülSiBllE. Kaar aanleiding van den overgang van prins Boris tot de Grieksch-orthodoxe kerk, beeft de Sobianje besloten, voor den kroon prins een bedrag van 5(j0,003 francs bij de nationale bank op intrest te zetten als na tionaal geschenk bij zijne meerderjarigver- h luting. It I M E X I E. .Stolajan is benoemd tot minister van bui- tenlandsche zaken. Deze benoeming is geschied ter vervanging van den door zijne ambtgenoot en «it het kabinet gedrongen Fieva, die verklaard beeft nu eene pers-campagne tegen het kabinet te zullen openen. T U R K IJ E. De kolonel Mahtnoud-bey, zoon van den Turk'cben regeeringseonnnissaris in Egypte, die den S dezer werd gevangen genomen, is van zijn tang ontzet, zes andere aanzienlijke leden der jong-Turkscbe partij zijn tot ver banning buiten bet rijk veroordeeld en over de grenzen gezet. A SI E K 1 K A. De overeenkomst tussclien Italië en Brazilië, waarbij piesident Cleveland als scheidsrechter in de hangende geschillen erkend wordt, is geteekend. Intusschen zijn reeds verscheidene eischen tot schadeloosstelling door de Brazili- aansche regeering ingewilligd. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat alle moeilijkheden tussclien Chili en Argentinië nu uit den weg geruimd zijn, en <iat de onder handelingen tot afbakening van de grens tus sclien beiiler gebied ongestoord voortgaan. Aan boord van een te Rio Janeiro liggenden Italiaanschen kruiser zijn de gezagvoerder en zes matrozen aan zwarte pokken overleden, terwijl er nog 30 zieken zijn. Het Congres der republiek Uruguay is Zater dag geopend, in de boodschap van den presi dent wordt medegedeeld, dat de invoer en de uitvoer sterk toenemen en verklaard, dat de regeering zal voorzien in den geregelden dienst van de schuld. AFRIKA. Yan particuliere zijde wordt gemeld, dat de plotselinge komst van Cecil Rhodes in eigen persoon naar de Transvaalsche grens, het wantrouwen en de lezorgdbeid der Trans vaalsche regeering in hooge mate heeft opge wekt en dat zij zich op alle gebeurlijkheden voorbereidt. Behalve zwaar geschut bestelt zij ook geweren van de nieuwste constructie, terwijl verstei kingen worden aangelegd zoo wel tegen binnen- als buiteniandsche vijanden. De Britsche minister van oorlog heeft be volen de strijdmacht in Natal belangrijk te versterken, daar de regeering een gewapende betooging aan de grens der Zuidafrikaansche republiek noodzakelijk acht. De Victoria met dr. Jameson en zijne officieren aan boord heeft Zaterdagmorgen Malta aangedaan. Toen het schip de haven binnenslooinde, weerklonken luide hoezee's. Er zal voor gezorgd worden, dat Jameson bij zijn aankomst in Engeland met niemand kan sproken dan met zijn advocaat. Eerst nadat hij voor een der Eomlensche politierechters is verschenen zal hij, volgens de Pall Mall Gazette, met andere persouen in aanraking kunnen komen. Het voorloopig proces tegen de leden van het Johannesburgsche hervormingscomité voor de rechtbank te Pretoria, dat de vorige week voor onbepaalden tijd is verdaagd, zal waar schijnlijk binnen een week worden hervat. J A V A S. Uit Yokohama wordt van 15 dezer gemeld Detachementen Engelsclie, Amerikaansclie en Fransche zeesoldaten zijn naar Seoel ge zonden. De koning blijft in liet Russisch gezantschapshotel. Een nieuw Kabinet is gevormd, en een decreet uitgevaardigd waar- bi de terechtstelling van eenige vroegere ministers wordt bevolen. Een conferentie v<m de gezanten der buiteniandsche mogendheden wordt gehouden in het gebouw der Russische legatie. <r* Aan de Times wordt uit Kobe van 14 dezfcr gemeld, dat in den nacht van 10 Februari "00 Russische mariniers te Chemulpo zijn ge land en naar Seoul opgerukt. De koning heeft heimelijk het paleis verlaten en zijn intrek genomen in de Russische legatie, van waaruit hij proclameerde dat de Koreaansche minis ters schuldig waren aan verraad. Twee ministers zijn ter dood gebracht, anderen ge vlucht. Ta: wen Kun bevindt zich als gevan gene in het gezantschap. Er is een anti- Japanscii ministerie benoemd. Dezehandelin gen hebben in Japan een onaangename stemming veroorzaakt. Het Japansche parle ment is tien dagen verdaagd. Er is een kabi netsraad gehouden, waarin ook militaire officieren tegenwoordig waren. SCHIEDAM, IS Februari 18JIC. Yergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 18 Februari 1S9G, des namiddags ten kwartier voor twee ure. Voorzitter de burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Tegenwoordig zijn alle leden. Na vaststelling van de notulen der vergade ringen van 30 fanuari, 4 en 8 Februai ij.l., kwamen de volgende stukken in, welke reeds voor de leden ler inzage hadden gelegen Missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie ten geleide van hunne beschikking van 4/11 dezer op de adressen van J. K. T. Timroerhans van Abcoude, B. II. Hosman, II. B. Heggelman, A. Schot en L. van der Spuij alhier, in zake hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1893/0, aangenomen voor kennisgeving. Hieruit bleek dat de aanslag van eerstge noemde gehandhaafd bleef, terwijl die der overigen i especlievelijk werden gebracht in de 7e, 13e, Ie en Ge klasse. Missive van de commissie van admini stratie der fondsen, heikomstig van de ver nietigde gilden alhier, ten geleide van de rekening eri verantwoording van de door haar gevoerde administratie dier fondsen over 1895, met de daarbij belioorende bescheiden ter visie gelegd ter behandeling in eene vol gende vergadeiing. Adres van moj. E, de Goederen om eervol ontslag als onderwijzeres in nuttige hand werken aan de le en 2e openbare kostelooze scholen, niet ingang van 1 April e.k,, op voorstel van burgemeester en wethouders werd, met ingang van dien datum, het ge vraagde ontslag eervol verleend. Adres van L. van Dijke, beursknecht, om verliooging van jaarweddeom advies in handen gesteld van burgemeester en wet houders. De later ingekomen stukken zijn missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, ten geleide van het door licn goedgekeurde raadsbesluit van 4 dezer, tot verhuring van grond aan de firma II. J. Plant Sc Co. alhier, aangenomen voor kennisgeving; van burgemeester en wethouders misüve het voorstel bevattende tot uitbreiding van de 2e openbare kostelooze school met drie lokalen ter visie gelegd, ter behandeling in de vol gende vergadering. Missive van burgemeester en wethouders naar aanleiding van de boven medegedeelde beschikking van Gedep. Staten, om aan dat college te verzoeken voor het vervolg de bij hem inkomende reclames om advies te zen den aan den raad der gemeente. Op grond, dat binnenkort weer reclames bij Gedep. Staten kunnen inkomen, stelde burgemeester en wethouders voor dit onder werp dadelijk te behandelen, waartegenover de heer Elzevier Dom wenschte, dat de be handeling werd uitgesteld. De heer Hoogendam zeide niet te begrij pen, hoe de raad daarin te betrekken is nadat de commissie van reclame haar advies aan burgemeester en wethouders heeft mede gedeeld en die daarop eene beschikking heb ben genomen Maar de voorzitter wees er op, dat wat burgemeester en wethouders nu wenschten ook in andere provinciën geschiedt, waaraan de heer De Groot nog toevoegde, dat de raad het kohier vaststelt. Nadat de heer Elzevier Dom had aange geven dat zijn voorstel tot verdaging van be handeling zich grondde op zijn bedenking hoe de commissie van reclame zou hebben te doen tegenover den raad in zake de ge heimhouding op het punt der haar verstrekte gegevens -- een zaak, die zeker door allen vooraf moest worden overwogen werd zijn voorstel aangenomen met 18 tegen 3 stemmen. Rapport van de financieele commissie op de in hare handen gestelde rekening dei- Kamer van koophandel en fabrieken over 1895, die door haar in orde is bevonden ter visie gelegd ter behandeling in eene vol gende vergadering. Bericht van don heer II. 3 Versteeg dat hij voor zijne benoeming tot curator van het gymnasium bedankt, aangenomen voor ken nisgeving. Adres van de firma F. W. van der Eist Sc Co. om in huur te mogen bekomen 2000 M2 open gemeentegrond aan liet Oosterliaven hoofd tot opslag van houtin handen ge steld van burgemeester en wethouders om advies. Adres van de Scbiedarnsclie Spoelingver- eeniging om het tarief van het havengeld voor de spoelingscliouwen harer vereeniging te wijzigen als voor de vletschuiten; en adres van de firma II. Jansen Sc Co. alhier, met verzoek orn terug te komen op bet raads besluit van 8 dezer, door alsnog te bepalen dat de spoelingscliouwen, welke de havens der gemeente niet verlaten, havengeld zullen betalen volgens liet gewone tarief voor de bi nnen vaart uigen. Daar deze beide adressen betrekking heb ben op onderwerpen, waaromtrent in de vorige zitting door de vergadering eene beslissing is genomen, werden zij aangenomen voor ken nisgeving. Bezwaarschrift van H. Gabel tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar liet inkomen, dienst 1895/6, om onder zoek en rapport in handen gesteld der com missie voor de plaatselijke belastingen. Aan de orde waren nu de bezwaarschriften van J. T. Beukers en anderen tegen hunnen i aanslag in de plaatselijke directe belasting naar liet inkomen, dienst 1893 G. Overeen- j komstig bet advies der commissie voor de belastingen werd ontheffing verleend op den j aanslag Ian J. T. Beukers, K. J. van Erpe- cum, J. L. Gouka, J. T. J. Siemes, E. M. Beukers, K. Sneijders de Vogel, A. P. van der Burg, Au. van der Burg, T. G. van der Burg en .1. 11. W, Mulder; lei wijl de ver zoeken van J. C. van Deventei, J. B. A.M. Beukers, J. van der Burg Jz., J. van Moort en S. IJlstra, op de gronden door de com missie aangevoerd, werden afgewezen. Aan den heer L. P. J. Vermeulen, leeraar aan het gymnasium en aan de hoogere bur gerschool alhier, werd, met ingang van 15 April a.s., eervol ontslag verleend uit re- noemde betrekkingen. Op het verzoek van C. J. Huiswaard om afkoop van erfpacht, rustende op liet door hem bewoond wordende perceel Nieuwe Haven sectie M no. 91, werd afwijzend be schikt met twee stemmen tegen, n.l. die der he eren Elzevier Dom en Loncij. De heer Elze vier Dom achtte de motieven van burgemees ter en wethouders van te geringe waarde om in dezen met ben mede te gaan. Ook de lieer Iloogendam was aanvankelijk deze mee rling toegedaan, er op wijzende dat leeds vroeger van vele perceelen in die rij de af koop van erfpac.li. was toegestaan en dat de aanleg aldaar van een breed en weg nog ai to ver in hot verschiet lag. Deze spreker kwam echter op deze meening terug nn de toelichting van den lieer Visser, dat vooreerst de vroeger gevolgde handelwijze niet goed was gebleken, on in de tweede plaats de aanleg van een weg niet zoover meer af kon zijn,, gelet hierop, dat men in de gemeente weer meer begint te bouwen. Evenzoo met 1G tegen 5 stemmen op het verzoek van Th. E. J. Kramers om aanstel ling tot makelaar in roerende en onroerende goederen, daar de wet geen vrijheid geelt dat verzoek in te willigen. De heer Schuurman, ofschoon stemmende voor het prae-advies van burgemeester en wethouders, wenschte toch zijne stem te rnotiveeren, daar die berustte op andere gron den dan die van burgemeester en wethouders. Spreker maakte de argumenten van prof, Asser iri dezen tot de zijne. De lieer De Groot pleitte voor inwilliging van het verzoek. Vooreerst achtte lij dat in het belang der gemeente met liet oog op de hier bestaande verhuurbare en verkoopbare panden. En in de tweede plaats meende hij, dat, waar art. G5 van liet wetboek van koop handel eindigt met »en anderszins" de make larij in vaste goederen op grond van dat artikel niet was uit te sluiten. Maar de voorzitter wees er op, dat onder »en anderszins" de vaste goederen niet kun nen begrepen zijn, daar die dan zeker wei in de eerste en voornaamste plaats in het art. zouden staan uitgedrukt. Ook beriep spreker zich op de opinie van andere gemeenteraden, o. a. die van Amsterdam en Haarlem, waar een dergelijke aanstelling ook niet hoeft plaats gehad. Daartegenover wees de lieer Do Groot er op. dat besluiten in tegenovergestelde!! zin door de hooge autoriteiten toch ook wel zijn goedgekeurd. De heel Poortman verklaarde, om voor liern bijzondere redenen, zich buiten stem ming to willen houden. Thans was andermaal aan de orde de reke ning der commissie van beheer der fondsen van het voormalige oude-mannenhuis over 1895. Deze rekening werd, nadat de heer Maas de vergadering had verlaten, unaniem goed gekeurd. Na terugkomst van den heer Maas her haalde de heer Hoogendam zijn verzoek om inzage voor de leden van den raad of voor eene raadscommissie van het archief van liet oude mannenhuis, of om eene overlegging van eer» inventaris van de iu dit archief berustende documenten. Het was hem niet duidelijk, of in den loop der jaren bij liet fonds geen gel den waren gekomen, die er niet behoorden, of gelden in eene andere kas waren terecht gekomen, die juist wel bij het fonds behoorden. Genoegen deed het hem te kunnen consta- teeren, dat de in '1855 verkochte gronden niet te goedkoop waren verkocht. M oir hij vond strijd tussclien dien verkoop en wat

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2