k tierende door de straten en wierp de politie met steenen, maar werd ten slotte met de sabel uiteengedreven. Zes personeu wer den gearresteerd. Binneiilandsche Berichten. de oppositie voornemens bij de aanstaande behandeling van de begrooting van koophandel de betrekkingen tot Oostenrijk uitvoerig te bespreken. Franz Kossuth zal een motie voor steilen, waarin de regeering wordt uitgenoo- digd eveneens het handelsverdrag op te zeggen en waarin aan haar wordt opgedragen om een afzonderlijk toigebied in te richten en met de buitenlandsehe mogendheden te beraad slagen hoe met den te scheppen nieuwen toe stand de bestaande handelsverdragen ge wijzigd of uitgelegd moeten worden. Nu het met de openbare meening zoo is gesteld, bestaat er nog minder vooruitzicht op een bevredigende vernieuwing van het vergelijk tusschen beide rijkshelften, en men verwacht daarom dat de tegenwoordige toe stand zal worden verlengd tot het eind \an i898, daar een openlijke breuk mei het oog op de betrekkingen met het buitenland on mogelijk dat de Onstenrijksche Rijksraad wordt ontbonden, zoodra het ontwerp tot kiesrechthervorming zal zijn aangenomen. Te Praag hebben .Maandag ongeregeldheden plaats gehad, naar aanleiding van het kies- wetontwerp. Een' troep van S000 werklieden ITALIË. Volgens de Agence-Italienne zou de koning nu zijn neef, de hertog van Aosta, hebben toegestaan om als kolonel in Erytlnea te gaan medestrijden. De transportschepen Domenico Balduino Umberio en Gottnrio vertrokken Dinsdag uit Port-Said naar Massowah met 2700 man infanterie en een groote hoeveelheid krijgs voorraad. Het telegram, door het agentschap Stefani te Rome, gi-teren uit Massowah ontvangen, luidt als volgt De telegrafische verbinding met het leger ie velde, na langdurige storing een poos ge leden hersteld, is uit Sanajat van 17 d. meldt dat ras Sebat ett ras Agos in den nacht van d-i d. met een klein gedeeite hunner troepen het Ualiaansche kamp verlieten, ded IGn den kleinen Italiaanscbe post bij Kol Seeta, ten zuiden van Adigiat, aanvielen en voorttrok ken naar den bergpas van Alequa. Kapitein Moccagatta rukte dienzelfden dag uit Atabei, anderhalf uur ten westen van Alequa ge legen, met 300 man Italiaanscbe troepen tegen Alequa op en geraakte slaags met den vijand. Nadat hij van majoor Vali met het 7e bataljon versteiking had gekregen, werd Kol Seeta bestormd en na hevigen strijd ver overd. De houding der Italiaanscbe troepen is uitstekend. Te Kassala blijft alles rustig. gij no zooveel haast, (lat er voor mij geen paar minuten op overschieten sik bel) indeidaad niet veel tijd en ook geen lust om veel te praten, lieve Edith. Gij verliest er niets bij, want mijn gezelschap zou u toch niet bevallen." dO. wat dat betreft stel ik geen hooge eischen meer. Ik ben nu bijna een jaar getrouwd, mijn vriend vGij schijnt er op uit te zijn om te schertsen. Jammer, dat ik op dit «ogenblik in't geheel niet vatbaar ben voor scherts." vZijt gij werkelijk zoo slecht geluimd, mijn arme Siegmund Weet gij wel, dal ik onder deze omstandigheden de toevallige afwezigheid van den professor als een bijzonder geluk beschou wen moet 1" sAls een geluk? In hoever?" jWd, twee roenschen, die beide slecht ge luimd zijn, schietpn gewoonlijk slecht met elkaar op, vooral wanneer een van beiden den ander in een slechte stemming gebracht heeft." nWat bedoelt gij daarmee, Edith Wilt gij beweren, dat ik zoo iets g«daan heb iMissi'hien wel. Doch het is niet zoo erg, dat SPANJE. Gisteravond om halftien zijn vijf bommen ontploft in den tuin van het koninklijk paleis. Er hadden geen ongelukken plaats. Men ge looft aan een anarchistischen aanslag of aan een demonstratie ten gunste van de republiek. Een telegram van generaal Weyler uit Havana meldt dat Maceo er in geslaagd is, door de Spaansche liniën tusschen Havana en Batabano heen te breken en naar het Oosten voorttrekt. Hij wordt door Spaan sche colonnes achtervolgd. B U L A U IJ E. Vorst Ferdinand is thans door alle mogend heden, behalve door Engeland erkend. Van dat laatste land wacht men nog steeds de beslissing. De vorst gaat naar Konstantinopel om zijn investituur te ontvangen, zoodra hij nu ook door Engeland erkend. De zitting der Sobranje is Maandag geslo ten met eenc troonrede, waarin vorst^ferdi- nand zijn dank uitspreekt voor hetgeen in de afgeloopen zitting is verricht en zijne inge nomenheid betuigt voor de bi jleen van liefde en toegenegenheid, hem bij gelegenheid der bekeering van prins Boris gegeven, waardoor hij versterkt is in zijn voornemen om al zijne krachten aan hel welzijn en do grootheid zijns lands te wijden. Dank zij de buitengewone welwillendheid des sultans, wordt de onzekere internationale stelling van Bulgarije thans bevestigd. De bij do groote mogendheden gedane stappen lot erkenning van den tegen- wooi'digen staat van zaken in Bulgarije heb ben, zooals reeds bekend, een gunstige ont vangst gevonden. Deze heuglijke oplossing der internationale crisis, waarin zich onze staat sedert vele jaren bevond, zijn wij niet minder verschuldigd aan de bijzondere wel willendheid van Z. M. den keizer aller Russen Nico laai. jegens Bulgarije, Dank zij dit voor ons kostbaar gevoelen heeft de czaar aan het Bulgaaiscbe voi stortbuis de genade bewezen, voor het heilige altaar het peetschap te aanvaarden over onzen oudsten zoon, den Bulgaarschen troonopvolger, en de afgebroken politieke betrekkingen tusschen Rusland en Bulgarije te herstellen. In hare laatste zitting heeft de Sobranje het ontwerp tot wijziging der drukperswet en dat tot het aangaan eener leening van 4 millioen francs ten behoeve der hoofdstad nog aangenomen. T U It K IJ E. De sultan heeft de geldleening van 3 mil lioen Turksehc ponden met de Ottomarmi- sclie bank eindelijk goedgekeurd. Ue voormalige commissaris der Turksche staatsschuld, Murad-bey, is door de rechtbank te Konstantinopel bij verstek ter dood ver oordeeld, terwijl zijne goederen zijn verbeurd, verklaard. gij u dit hebt aan te trekken. Als rnen vrij en onafhankelijk is els gij, dan kan men zich ge makkelijk over zulke onverschillige dingetjes heen zetten als de knorrigheid van een schoonvader." Na nog een oogenhlik weifelens legde Aitois zijn hoed neer, trok den stoel wat dichter bij en ping zitten. »Uw scherts is voor mij een bewijs, dat gij het doel van mijne komst wel raadt," zeide hij op gedempton toon, »en met uwe opmerkingen omtrent uw echtgenoot hebt gij zeker uwe be doelingen. Welaan dan, iaten wij ronduit spre ken." rZooals gij het verkiest. Maar ik veikluar u nog eens. dat ik niets nieuwsgierig ben naar uwe geheimen en dat ik volstrekt geen plan had daarnaar te visschen nEene vrij oveitollige vet klaring, lieve Edith," hernam hij een weinig geraakt. Docli ter zake. Ik verkeer, helaas, geheel niet in zon gunstige omstandigheden, dat ik mij over die knorrigheid van mijn schoonvader als over eene onverschil lige zaak zou kunnen heenzetten. Ik heb hem nooit zoozeer noodig gehad als juist nu." ïiNu, de professor is niet van steen. En als De gezanten der vreemde mogendheden te Konstantinopel hebben aan de regeering een statistiek voorgelegd van de gruwelen die verleden jaar in Ivlein-Azië zijn gepleegd. Met opzet zijn de gezanten alleen afgegaan op berichten die zij zelf volkomen vertrouw baar wetenop mededeelingen van Armeni sche, Eugelsehe en Amerikaansche geeste lijken is geen aelit geslagen. Bovendien zijn de slachtoffers der ongeregeldheden in de kleine plaatsjes niet medegeteld en hebben de opgaven slechts betrekking op de distric ten, waaruit de gezanten oflicieele berichten omvingen. Toch bedraagt het getal der ver moorde Armeniërs niet minder dan 24,G35 en werden 1255 hunner gewond, terwijl slechts een paar honderd Turken werden gedood. Zes velbannen leiders der opstande lingen van Zeitoun zijn onder geleide van den Rritschen dragoman en zijne kavvassen over Messina naar Marseille vertrokken. De oproerlingen in Zeitoun hebben den eed van trouw gezwoien aan de regeering. A f K 1 A. President Kruger heeft bij de sluiting van den Eersten Volksraad een rede gehouden, welke sloot met de volgende woorden >>Ten slotte wen«ch ik er nog op te wijzen hoe dui delijk het is, dat God alweer zijn volk kastijdt, omdat het dit verdient, doch het doet zooals een vader die zijn kind liefheeft, kastijdt, en het niet in eens anders hand geeft om getuch- tigt te worden. Duidelijk is Zijn bestier. Laat ons geloof sterk worden om te kunnen zien, dat de Heer regeert en niemand anders. Hoe ook de menschen op aarde woelen, God regeert en niemand meer en als onze oogen op Hem gevestigd zijn, naar het gebergte heen van waar wij hulp verwachten, laat ons dan niet twijfelen, doch werkelijk alle hulp en kracht van Hem verwachten. Ik hoop dat de zaken zoo geregeld mogen worden, dat wanneer de Volksraad weer zijn zitting hervat, door Gods goedheid onze onafhankelijkheid op nog hechtere grondslagen moge gevestigd zijn." De broeder van Cecil Rhodes en drie an dere uitlanders, die tot nu toe door de regee ring der Zuidafrikaansche republiek gevangen- gehouden werden, zijn thans onder borgtocht vrijgelaten. AUSTRALIË. President Dole van de republiek Hawaii heeft aan de onttroonde koningin Liliuoka- lani, die wegens samenzwering tegen de republiek tot gevangenisstraf is veroordeeld, volledige kwijtschelding van straf verleend, onder voorwaarde dat zij zonder zijne toe stemming het eiland niet zal verlaten. SCHIEDAM, 20 Februari 1800. Gisteravond werd de vijfde leesvergadering het nu maar geen gedd is, wat gij van hem verlangt »Maar ik verlang wèl geld. Hoe kunt gij den ken, dat het wat anders zou zijn »Dan, mijn waarde, kan ik u weinig troost geven. Juist rp dit punt is de professor onge naakbaar. Gij zult geen penning meer van hem loskrijgen." »lloe weet gij dat zoo zeker, Edith sik heb bet uit zijn eigen mond. En dat het hem deze maal ein-t is, daar ben ik even zeker van." sDus heb ik zeker weer iets, buiten mijn weten, misdreven, waardoor ik mij zijne onge nade op den bals gehaald heb. Maar de man zal toch rede verstaan, vooral wanneer gij vooraf een goed woord voor mij zoudt willen doen, Edith sStel u om 's hemels wil niets meer van mijne tusschenkomst voor. Reeds bij mijn eerste po ging om hem gunstiger voor u te stemmen heb ik meer moeten bom en dan mij aangenaam was. Hij weet, dat gij speelt en veel geld verloren hebt ook, en hij zal des te onverzoenlijker zijn, nu bij, zonal* ik geloof, het voornemen heeft om een einde aan de zaak te maken." van .Nut gehouden, waarin de heer A. A Beekman optrad met een tweetal onuitge geven novellen. De eerste, getiteld »Oom Jan en zijn Pleeg kind is een uitnemende karakterschilderin"- van een braaf, oud man, die vaderlijke liefde koestert voor het twaalfjarig dochtertje van den cavalerie-ofllcier De Moulav. Kolonel Van Erp, door oud en jong Oom Jan genoemd, is een zestiger, die zijn jaren met eere draagt en zoowel door de officieren van het garnizoen zijner woonplaats, als door zijne medeburgers geacht en geliefd is. Vooral de kleine Suze de Moulav hecht zich aan Oom Jan, voor wien ze weldra onmisbaar blijkt te zijn. Want de oude Van Erp had eenmaal ook een dochtertje, zooaK die kleine Suze, maar eens, terwijl hij afwezig was. ver ongelukte zij in de rivier, achter het huis. En nu vindt hij in Suze de M. zijn Betsv terug. De Moulav maakt schulden en beneemt zich 't leven. Zijn weduwe vertrekt naar Den Haag, tegen den laad van Van Erp. Diens verwachtingen, dat Suze inmiddels tot een bijna volwassen meisje opgegroeid haar pleegvader niet zal verlaten, worden teleur gesteld. Kinderplicht gebiedt Suze, haar moe der te volgen. Deze, die haar kind vroeger niet kende, leert haar nu waardeeren en wordt een goede moeder. Als Oom Jan na het vertrek der familie, gebroken naar de- ziel wegkwijnt, komt mevr. De Moulav hem- onverwachts bezoeken en vergiffenis viagen voor haar vroeger gedrag, haar liefdeloosheid; die wordt haar van harte geschonken, inaar daarbuiten de kamer wacht Suze, trappelend van ongeduld; zij kan niet langer wachten, snelt de kamer in en omhelst haar besten, lieven Oom Jan. Zij scheiden niet meer. Oom Jan leeft nog eenige gelukkige jaren in het gezin van mevr. De M., waar moederlijke dankbaarheid en kinderlijke liefde en toewij ding hem een hemel op aarde maken. De tweede novelle: nMadame la Colonelle"" viel, evenals de eerste zeer in den smaak. Madame la Colonelle is alvermogend bij haar echtgenoot en wendt haar invloed aan, om een luitenant, die als onhandig te boek staat, iu de gelegenheid te stellen, zijn chef een gunstige opinie omtrent zijn geschiktheid te doen vei krijgen. Hij zal een bezending paaiden uit Ierland gaan halen, maar om zich niet te laten bedriegen, beveelt de kolo nel hem aan, de dieren met streepjes in het haar geknipt, te merken. De luitenant han delde naar dat "oorschrift, maar gaf het mer ken eindelijk op, toen het veertigste paard van te klein slag bleek; veertig streepjes konden er niet meer op. De kolonel springt op van woede, als hij het verslag hoort. Ma dame la Colonelle wil zich nooit moer met dieuslzaken bemoeien. liet komt ons voor, Aan de zaak een einde maken vroeg Artois, wien het duidelijk aan te zien wa«, dat lui hut ergste begon te vreezen. uAVat moet dat nu weer beteekenen rAls ik hem goed begrepen heb, en daaraan- kan ik haast niet twijfelen, dan is het hem te- doen om cene aanleiding te vindpn de hand geheel van u af te trokken en Ingeborg weer b - zich in huis te nemen. Hij vermoedt, dat zij niet gelukkig getrouwd is en gelooft, dot zij niets tegen eene scheiding zal hebben. Gij zult zelf wel het beste weten, mijn vriend, of dit vermoeden juist is." rVerduemd I" bromde Artois. »Heeft hij er zoo over gesproken »Ja, en heel ernstig ook. Hij schijnt goed op de hoogte te zijn van uw privaat leven en hij acht u reddeloos verloren, zoodra hij de hand van u aftrekt. Dat laatste zal hij nog te eerder doen, als uwe huiselijke omstandigheden tot eene breuk leiden en bij zijn kind terugvordert." {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2