Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemeiigdfi Berichten. dat tegenwoordig een luitenant al ongeschikt zou wezen, als er éen klein streepje door liep. Den spreker viel eéh luid en welverdiend applaus ten deel. Wij hopen, dat de schrijver der novellen zijn nieuwe pennenvrucht niet in portefeuille zal houden. Bij kon. besluit is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer W. Voor molen, hoofdcommissaris van politie te Rot terdam. Deor de afdeelingen van de Tweede Kamer zijn nog benoemd tot rapporteurs omtrent de wetsontwerpen totWijziging en aan vulling der jachtwetNadere Wijziging van art. 1 der wet van 9 April 1877 {Stil. No. 79) tot vaststelling van de klassen en samen stelling der orrondissements-rechtbanken enz.Wijziging der wet van 28 Augustus 1851 {Stil. No. 127) tot regeling der mili taire pensioenen bij de zeemachtNaturali satie van II. B. Holtel e, a.de heeren Heems kerk, Van Dein.se, Willinge, Meesters en. Van Basten Batenburg. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsont werpen tot verbetering van het kanaal Gent Ter Neuzen en tot onteigening van den spoor weg van Rotterdam naar Zuid-Beierland de heeren Com ad, Farncornbe Sanders, Henne- quin, Micliiels eu Van Dedem over dat be treffende de grensverandering tusschen Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude, de heeren Drucker, J3ool, Donner, Borret en Rutgers van Rozenburg over dat tot oprich ting van Arbeidskamers de heeren de Sa- voinin Lobman, Leiy, Pyttersen, Tydeman en Heldt. II. K. fL de gioothertogin van Saksen- AVei mar beeft aan de commissie voor de oprichting van een gedenkteeken voor Con- stantijn Iluygens eene bijdrage van f 50 doen toekomen. Ter beiooning voor betoonden moet bij de dynamietontplofling bij Lobit is aan schipper LectHers te Pannerden, door den koning van Pruisen de Kroonorde-medaille geschonken. Ook heden luidt liet bericht omtrent den toestand van den heer Fransen van de Putte ïNacht rustig. Toestand onveranderd." Het bestuur van den algemeenen Neder landsehen wielrijders-bond heeft een uitvoerig adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin hot der Kamer verzoekt: in de wet tot regeling der personeels belasting den grondslag op rij wielen niet op te nemen; en wanneer de Kamer zich mocht blijven verklaren voorde regeling der rijwielbelasting bij de wet op de personeele belasting, dan die regeling te doen plaats hebben door bet rangschikken der rijwielen onder het mobilair, zooals reeds met rijtuigen bet geval is, en dus den grond slag J,»rjj wielen" te doen vervallen. Mocht oo!: daaraan niet kunnen worden voldaan, dan verzoekt het bestuur bij de rege ling van ile belasting naar den grondslag rij wielen bepalingen vast te stellen, die prac- tisch uitvoerbaar zijn en die die deze regeling niet noodeloos lastig maken voorde wielrijders. Belasting op de rijwielen. Door prof. inr, G. A. van Hamel te Am sterdam wordt deze belasting andermaal in de Nieuwe JRotterdamsche Courant besproken, vooral naar aanleiding van wat professor d'Auinis de Bourouill en de vakbladen over het onderwerp schreven, en van het uitgewerkt adres, door het bestuur van den Algemeenen Nederlandsehen Wielrijdersbond tot de Tweede Kamer gericht. Het standpunt van prof. Van Hamel blijft nog steeds hetzelfde. Eenvoud, eenvormigheid en een matig bedrag. Naar dat recept moge de Nederlandsclie rijwielbelasting ingericht zijn. Dan zal zij geen kwaad doen aan de burgerij en toch nog een goed ding zijn voor den staat." Het accijnsstelsel van prof. d'Auinis, heffing van een som in eens, van het huitenlandsch fabrikaat bij den invoer, van het inlandscli fabrikaat bij de aflevering, een stelsel mede in de vakbladen, door de rijwielhandelaren zclven en nu ook door den Bond voorgestaan die het cijfer van omstreeks f 10 noemt schijnt inderdaad ook prof. v. Hamel wel bet eenvoudigst, en daarbij inderdaad bet billijkst, omdat het het fabrikaat treft in de eerste band. Stempeling of aanhechting van een loodje is ook bier noo.lig, doch slechts eenmaal en op zeer geschikte plaats en tijd, aan het douanekantoor of in de werkplaats. Wellicht ware aan bet hiertegen aan te voeren bezwaar te gernoet te komen door een kleine beffing van de rijwielen, die reeds in gebruik zijn; te meer oindat die toch ook van een loodje zullen moeten worden voorzien, indien dit controlemiddel voor de andere iets beteekenen zal. De belasting van den gebruiker, die dan voorzien moet zijn van een «permis", waar voor betaald is, weid indertijd ycBr prof. v. Hamel verdedigd. Ook prof. d'Auinis erkent liet eenvoudigheidsvoordeel van dit systeem, onder de opmerking evenwel dat de kaart licht te duur kan worden gemaakt. Dit is zpgt prof. Van Hamel inderdaad de scha duwzijde, dat het verschil in aankoopswaarde van eerste-handsche en van tweede- ot derde- handsche rijwielen bezwaarlijk, zoo niet onmogelijk rekening gehouden worden kan. Helling naar een matig bedrag en vrijstelling van kinderen, misschien ook van werklieden wanneer zij naar hun werk rijden of van enkele anderen, zijn hier de eenige middelen tot voorkoming van te zwaren druk. Aan het slot van zijn opstel vraagt, prof. Van Hamel of de wet de rijwielbelastingen van Noord-Brabant en Limburg goedkeuren mag. Aan geen enkele provincie verlangt hij te misgunnen wat zij noodig heeft. Maar het wielrijden is een te goed en te nuttig ding, dan dat het een prooi zou mogen worden van nlleilei belastingheffers tegelijk, gemeenten, provinciën en rijk. Worden deze provinciale belastingen goedgekeurd, dan is het hek van den dam. Straks volgen andere provinciën het voorbeeld en komen daarachter misschien de gemeenten. Het bewegelijke i ij wiel zal staan als een hert tusschen de honden. De lijkMNcus worde zijn beschermer. De minister van financiën adviseere zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken. En de volksvertegenwoordiging wake. liet rijk trekke nu deze belasting aan zich maar ook aan zich alleen. Door den directeur-generaal der staats spoorwegen is bepaald, dat bij de uit te voeren werken voortaan in Nedei land vervaar digd, ncarbolineurn" worde gebruikt en dat dit in de uit te vaardigen bestekken worde vermeld. Voor hef Taalfonds voor de Zuidafrikaan- sche republiek is een bedrag van f 3500 ontvangen van de Hollandscbe kolonie te St.- Petersburg. Prof. Van der Vlugt te Leiden stelt zich voor, op den tweeden, derden en vierden Maandag van de volgende maand voor de Leid- sche afdeeling van het nAlgem. Nederl. Werkliedenverbond" cursusvergaderingen te houden. Als onderwerp voor de beide eerste avonden is vastgesteldDe opkomst der Engelsche vakverbonden voor den derden avondhet opnemen van bepalingen in be stekken omtrent loon en arbeidsduur. De vereeniging Voor Vak en Kunst", te Dordrecht, heeft eene druk bezochte verga dering gehouden, naar aanleiding van een schrijven van den heer II. E. van der Kaa, architect aldaar, over de wijze van aanbe«te- ding. De drie volgende wijzen van aanbeste- j ding werden besproken en in stemming ge- j bracht lo. Vaksgewijze; 2o. in massa, zooals vroeger gebruikelijk was, met de briefjes der onderdeelen bij den timmerman-aannemer, maar nu met conditie, dat ieder vak door den besteder aan den aannemer daarvan moet worden voldaan; en 3r. en Hoc door den t timmerman, zonder voorafgaande prijsopgaaf van de andere bouwvakken te vragen. Het eerste voorstel viel het meest in den smaak en werd met groote meerdet beid aan genomen; den architecten, zal gevraagd wor den aldus aan te besteden. Indien dit te veel bezwaren blijkt te hebben, dan was de ver gadering van meening, dat bet tweede voor stel de meest gewen«ehte wijze zou zijn. De voorzitter hoopte, dat deze vergadering de verschillende patroons niet van elkaar verwijderen, maar veeleer lot toenadeiing aan leiding gegeven zal hebben. Vis een staaltje van echte bedelaarstactiek meldt men aan liet li. N. uit Sliediecht, dat de politie aldaar een bedelaar ai resteerde, die met succes buis aan huis het modelij den ini i i, door liet vertoon van slechts een arm. Aan zijii jas ontbiak dan ook feitelijk de iiukeiarm. terwijl liet armsgat behoorlijk was dichtgemaakt dooreen lap Bij onderzoek bleek dat hij twee onberi-pMijke armen had, waarvan een geregeld onder de jas op den rug werd gehouden. Onze correspondent te Breda schrijft ons nader, dat de soldaat, van wien sprake is in het le blad van beden, is verdronken en de overledene geen sporen van mishandeling droeg. Het beiicht komt van officie» zijde. (AL R. Ct.) Maasland. In de jongste zitting van den raad dier gemeente deelde de voorzitter o. a. mede, dat hern was ter hand gesteld een bedrag van 1300, door eenige ingezetenen als geschenk aan de gemeente aangeboden. Met algemeene stemmen besloot de mud het geschenk te aanvaarden. Apeldoorn. Nadat de Koningin-Regen tes de bushel van het koninklijk domein voor de viije audehng had gesloten, heeft de raad dezer gemeente, in liet belang van die plaats aan II. M. verzocht dat verbod te willen opheffen. In een geheime zitting van den raad was daartoe besloten. Namens II. M. heeft de raad ten antwoord ontvangen, dat de vele misbruiken, welke van de vergunning tot wandelen in de bosschen werden gemaakt, H. M. tot haat* leedwezen genoodzaakt baddert die vergunning in te trekken, en dat vooralsnog bezwaar bestaat om op dat besluit terug te komen. j In eene te 's Gravenbage gehouden vergade ring der commissie voor de Iluygens-tentoon- stelling werd door het bestuur mededeeling gedaan van de vorstelijke gift van den heer D. Fianken Dz., te Parijs, bestaande uit f 1000, bestemd tot ondersteuning van een gedenkboek van de ge noemde tentoonstelling. Mot algemeene stemmen werd de heer Franken tot eerelid der commissie benoemd. Tot raadgevende leden werden voorts benoemd de heeren Emile Michel, lid van het j instituut te Parijs J. 11. W. Unger, gemeente- archivaris te Botterdam, en E. W. Moes, assistent- I bibliothecaris le Amsterdam. Vtid Het Engelsche weekblad vonr den boekhandel Dool; Queries vermeldt als een meikwaardigheid dat er zulk een vraag is geweest naar Iiaapsche couranten, dat voor sommige edities grif vier of vijf shillings per exemplaar werden gegeven. Zelfs de groote meneer Barney Barnato kon geen i nummer krijgen van een bepaald Kaapsch dag- bla i, en het is een feit -zegt bet blad, dat Barnato een cheque schreef van 500 p. st. alleen maar om den legger van het blad voor enkele uren te mogen inzien. De barones van Loo de Serret, te Brussel, is bijna het slachtoffer geworden van een moord aanslag. Haar keukenmeid, Elise van Beversluyc, die veel misbiuik schijnt te maken van sterken drank, viel in een vlaag van delirium tremens op haar meesteres aan en bracht haar met een hakmes verscheidene wonden toe, die hot leven der oude vrouw in gevaar brengen. In Hydcpaik te Londen is het Zondag tot een vrij ernstige vechtpartij gekomen tusschen Roomseh-Kutholioken en Protestanten. Eetstge- noemden ergerden zich aan de tedci neringen, dte een der leden van den Protestantenbond sedert eenigen tijd des Zondags bij den Marmeren Botg hield. Zij gaven bun afkeer door fluiten en schreeuwen te kennen en toen de spieker onder bescherming van eun zesial politieagente» het puk vei liet, kwam bet plotseling, men weet niet hoe, tot een vechtpartij, waai bij vele pei- sonen licht en enkele zwaar weiden gewond. Twee der belhamels weiden in hechtenis geno men. Volgens een uit Newcastle ontvangen bericht heeft in een kolenmijn aldaar een mijngasont- plolfing pl.t,its gehad. M, n vreest voor het leven van de 55 mijnwet kers, die zich op het tijdstip van de ramp in de mijn bevonden. Te Auerbach, in Saksen, is de kweekschool voor onderwijzers tijdelijk gesloten, omdat niet minder dan een honderdtal der kweekehngen door influenza is aangetast. Nabij Recht in de Eifel is goud gevonden. Het vertoont zich in kleine blaadjes en korrel tjes, waarvan enkele de dikte hebben van een speldc-knop. In het vooi jaar zullen een groot aan tal arbeideis in bet weik worden ge-teld bij liet goudvvasscbeu. Een pnnt van oveieenstemniing tusschen Glad stone en president Kruger is. dat zij beiden een vinger vet tot en hebben. Gladstone schoot zich bij ongeluk een vinger af, en zoover bekend, beeft hij slechts eenmaal in het publiek op dit ongeluk gezinspeeld. In een zijner beroemde redr- voeiingen over do Bulgaarscbe gruwelen zeido bij: «Afwezigheid van pijn wordt somnjls een genoegen. Het ongeluk wilde dat ik eens een vinger verloor, en ik herinner mij zeer goed dat toen de dokters ophielden mij tekenen, het voor mij een onbeschrijfelijk genot wis. Ik dacht dat ik nooit zulk een genoegen bad gesmaakt." Toe» president Krngcr als jongen zijn duim vet loo r door het sprangen van een geweer, werd hij niet «gekorven", omdat er geen dokter in de buurt was. De toekomstige president nam zijrt zakmes en sneed zeil den verbrijzelden duim bij de geleding af. Te Santarem (Poitugal) is gisteren in de kunstenaars-ocieleit gedurende een gemaskerd bal een brand uitgebroken, die zich zeer snel uitbreidde. Mannen, vrouwen en kinderen spron gen uit de ramen. Veertig menschen zijn daarbij omgekomen en velen gewond. Sommige gezinnen hebben di ie of vier leden verloren. Verscheidene menschen die hulp kwamen verleenen, konden niet weer uit het brandende gebouw en kwamen in de vlammen om. Onder de pumhoope» liggen er nog eenige bedolven. Een vrecselijke dynamiet-ontploffmg heeft gil leren iri Viedendorp (Afrika) een arme voorstad van Johannesburg plaats gehad. De gebeele wijk is in de lucht gesprongen, honderden buizen liggen in puin. Het verlies aan mensehenlevens is vermoedelijk vreeselijk. Een groot aantal po litiedienaren en bewoners van de stad zijn druk bezig om de lijken te voorschijn to halen. In alle huizen van Johannesburg zijn de ruiten ge barsten. Volgens een nader bericht uit Johannesburg wes men bezig een trein met acht goedeier- wagens vol dynamiet te rangeeren, toen de ont-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3