A'. 1896. Woensdag 26 Februari. N°. 8989 KENNISGEVING. f r a a r 2" h n ar. ÏST e g- e n e n v erti -<r Vergchijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. T a K V K lï J. O I) fi Buil enl an dsche Her ili ten, Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. tt »V A t v B 70. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant.ƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. Schietoefeningen. DE BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM brenct op verzoek van den heer Commissaris der Koningin in den provincie ter kennis van belanghebbenden het volgende beticht aan zeevai enden 316. Schietoefeningen aan DEX HËLOER 3e Utslrict. Volgens mede leeling van Z.Exc. den Minis ter van O"'log, d. 15 Februari j I. zullen van bet lort ErfprinsDen Helder3e District op 27 Februari 1890. en zoo noodig op volgende d'igen schietoefeningen gehouden worden met zwaai geschut in de richting van den Razen- -den Bol. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal va» het Foit een roode vlag waaien van mirt- ziens éen uur voer de aanvang der oefening tot het em.le daarvan en zullen waarschuwings- borden opgesteld zijn op de batterij de Visch- marhl en aan den ingang van de haven van Nieutvediep. Zeevarenden worden geacht rich en hun materieel aan gevaar Mooi te stellen, wanneer zij zich gedurende de oefeningen bevinden in ten strook, lang 8''00 M van het Fort at en begrensd ion N door hel ilolengat en ten Z, door het Schulpengal (Zie Ned. kit." No. 201). Le Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland FOCK. Schiedam, 25 Februari 1896. De burgemeester voornoemd VERSTEEG. F R A N K K IJ K. De Kamer heeft gisteren met 502 tegen 28 stemmen liet krediet toegestaan voor de vertegenwoordiging van Frankrijk hij de kro ningsfeesten van den keizer van Rusland. Doloncle interpelleerde de regeei ing over de schikking betreffende Siam getioffen, en meende dat het vrciiag te veel concessiën duet aan Engeland. Deloncle verzocht aan Berthelot, niet te vergeten dut Engeland nog altoos het Nijldal bezet houdt. De minister antwooidde dat het verdrag be treffende Siam gesloten is in een geest van wedeizijdsohe verzoeningsgezindheid en ver klaarde dat Frankiijks werk eerst begint. Frankrijk zal voortgaan zooals het begonnen is. Te Angers is de conservatief Maille tot senator gekozen met 619 stemmende republikeinsche candidaat verkreeg 332 stemmen. Te La Gerche zijn uitgebrachtop deu radicaal Rousseau 281, op den progressist Martineau 185 stemmen. Er moet herstem ming plaats hebben. B E L 6 I E. Nog steeds is er geen burgemeester van Antwerpen benoemd, m. a. w. nog steeds wekt men op de herbenoeming van den popu- lairen burgemeester Jan van Rijswijk. Thans komt het beticht uit Antwerpen dat Julien Koch, lid van de clerieale minderheid in den gemeenteraad, tot burgemeester zal woiden benoemd. I) D 1 I 8 C II U I D. De Rijksdag is Zaterdag uiteengegaan tot 2 Maart a.s. en zal dan het suiker-belasting- ontwerp in behandeling nemen. ENGELAND. Het telegram, door Chamberlain aan sir Hercules Robinson te Kaapstad gericht, luidt als volgt: ïBreng volgende over aan president Zuid- afrikaansche Republiek: H. M. de Koningin heeft mij opgedragen u uitdrukking van haar diepe spijt over te brengen bij vernemen van het treurige ongeval in de Z. A. R., en u de verzekering te geven van haar sympathie met de slachtoffers en hen die betrekkin gen verloren. Ik wensch ook mijn eigen medegevoel uit te drukken met u en uw volk." Het transportschip Victoria met dr. Jame son en zijne officieren aan boord is Zondag nacht te Plymouth aangekomen en gisteren naar Londen vertrokken. In liet district Montrose Burghs is de libe rale oud-minister John Morley tegenover den liberalen unionist Wilson gekozen met eene meerderheid van 1993 siemmen. In het district Southampton is de libe raal sir F. H. Evans tegenover den conserva tief Candy gekozen met eene meerderheid van i-5 stemmen. Met deze verkiezing winnen de liberalen een zetel. ITALIË. Na de heropening van de Kaïnerzitting zullen de socialisten Crispi interpelleeien over de schending der volkssouvereiuiieit, aan welke hij zich schuldig gemaakt heeft door zonder machtiging van de Kaïner aan de Afrikaansche expeditie een reusachtige uit breiding te geven en door zijn willekeurige beperking van het recht om te vergaderen en betoogingen te houden. Uil Rome wordt gemeld Eenige bladen melden dat generaal Pelloux, oud-minister van oorlog, het opperbevel over de Afrikaansche troepen zou overnemen. Volgens berichten van generaal Baratieri is de telegrafische verbinding met Adigrat ongestooid en Maimarat door een sterke Italiaanscbe troepenmacht bezpt. Het geheele verlies in de gevechten hij Seeta en Alequa wordt door Baratieri opgegeven als volgt 97 dooden, 30 gewonden en 40 gevangenen. Er werden 50 lijken van Abessyuiërs ge- ronden. Uit Massowah komen nog eenige berichten van generaal Baratieri, maar ze geven weinig licht. De Shoanen zouden voorzichtig naar het zuiden trekken, op omstreeks 6 KM van de Italiaansche positiën blijvend. Bij Bursaber, tusschen Maimarat en Adigrat, hebben de Italianen een bende Abessyuiërs vet slagen, dezen hadden 21 dooden, aan de Italiaansche zijde sneuvelde slechts éen A«eari. Van den commandant van Kassala is echter een hoogst ernstig bericht ontvangen de lang gevreesde beweging onder de derwischen heeft zich eindelijk geopenbaard. Hun voor posten deden reeds een aanval op Kassala maar werden teruggeslagen met vrij groot verlies. De Italianen verloren 10 man. De troepenmacht der dei wischen moet onder bevel staan van zekeren Elfa-jer, en 5000 ntan steik zijn. Volgens een later bericht zouden de der wischen op Zobri teruggetrokken zijn. Volgens den Rorneinschen correspondent der Doily Neuis heeft Menelik aan de koningin van Engeland en aau den keizer van Rusland geschreven om hun te verzoeken hun invloed op Italië te doen gelden om het tot het sluiten van den vrede te bewegen. Andere bladen spreken van een schrijven van den negus aan alle groote mogendheden, waar mede een Frnnsch agent de hoven afreist en waarin gepiotesteerd wordt tegen de weige ring van Italië om over den vrede te onder handelen. Het contract tusschen Italië en Zwitserland over de doorboring van den Sirnplon, is 1.1. Zaterdag door beide mogendheden geteekend. PORTUGAL. De Times verneemt uit Lissabon, dat Car- valho de regeering beeft geïnterpelleerd over een verkoop van de Delagoabaai nari Engeland, en over de bewering dat concessie van grond gebied aan gene zijde van Lorenzo Matquez aatt Duitscliers zou zijn verleend De minister van binnenlamlsche zaken antwoordde op de eerste vtaag beslist ontkennend, op de laatste ontwijkend: bij zou de ministers van koloniën en van buitenlandsclie zaken daarover raad plegen en desnoods stukken overleggen. B U L G A It IJ E. Het Kabinet heeft zich als volgt gerecon strueerd Stoiluff, president en binnenl. zakenad interim min. van buitenl. zaken; Natche- Witeh, koophandel en landbouw Theodoroff, justitie; Velit-j! T. onderwijs; MadgarofF, openbare werken. Theodoroff was voorzitter van de Sobranje. Grekoff is nu opgetreden als leider der nationaal-iiberale partij, en is reeds deer liberale veteenigingen in- verschillende plaat sen geiukgewemcht. T U R K ÏJ E. De consuls van Engeland, Frankrijk en Italië die te Zeitoun de vredesonderhande lingen geleid hebben, houden zich nu bezig met bet terugbrengen der personen die naar de bergen gevlucht waren. Die vluchtelingen, 8000 in getal, moeten zich in den ellendigsten toestand bevinden; zij hebben voedsel noch kleederen, geld is ter plaatse niet te krijgen, en het weer is daarenboven zeer guur. De gezanten te Knnstantinopen besloten, na het ontvangen van deze berichten, eene inschrij ving voor die ongelukkiger! te openen. Men is te Konstanlinopel weer bang voor nieuwe onlusten door de Mahornedanen aan gestookt. De autoriteiten hebben uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. GRIEKENLAND. De regeering heeft tot de Porte vertongan gericht over de onlusten op Kreta. In de provincie Selino op Kreta heeft namelijk de Turksehe bevolking wraak nemende over den moord onlangs op twee Tut ken gepleegd, twaalf Christenen vermoord. De Christenen van eenige dorpen in de nabijheid hebben zich vereenigd en belegeren de Turken. Er zijn troepen naar de plaats van het oproe.r gezonden. De Times verneemt uit Athene, dat de toestand op Kreta weer ernstig woidt. Er zjjn verscheidene moorden gepleegd bij Kauea en Selino door Christenen en Mohammedanen. De gouverneur wordt beschuldigd van par tijdigheid in het vervolgen der moordenaars, waardoor de rassenhaat wordt aangewak kerd, naar beweerd wordt. De regeetmg heeft een krachtig protest ingediend. Volgens een bericht uit Athene is de Duit- sche vice-consul te Zante (een der Ionische eilanden) door twee personen aangerand, ge wond en van een groote som gelds bemold. Daar andere personen de beide roovers her kend hebben, geloolt men dat het aan de kiachtige maatregelen der autoriteiten zal gelukken, hen spoedig te arresteeren. AFRIKA. Een telegram uit Pretoria meldt dat presi dent Kruger, in een onderhoud met Reuters vertegenwoordiger aldaar, gezegd heeft dat het gerucht van eene ophanden zijnde onaf- hankelijkverklaring der Transvaal een kwaad willige leugen is en dat het land nooit rustiger was dan thans. De tegenspraak van president Kruger op het valsche gerucht, dat de Boeren van plan zouden zijn zich onafhankelijk te verklaren, of juister de conventie van 1884 op te zeggen, blijkt nu uitgelokt te zjjn door een bericht van de Natal Timet, als zou die onafhanke lijkheidsverklaring op den 27n dezer, den verjaardag van Majoeba, vastgesteld zjjn. Het blad versterkte zjjne voorspelling met het bericht, dat de Britsche resident Pretoria verlaten had. Het telegram, dat van den ge heimen dienst van 50 Boeren aan den Rand sprak, zal wel uit dezelfde troebele bron komen. De Engelsche Zuidafrikaansche bladen be ginnen weer een hooger toon tegen preside*!

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1