I? in tieiia ii dse h e 15e r i c h t en. G'.'mpnardc! Herichf e:i. P E n T E L E O If F. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. als' zou de Transvaalsche regeering Jameson met een brief, kwansuis van het hervormings^ comité te Johannesburg uitgegaan, in het land gelokt hebben. En aangezien de Volks stem een regeeringsorgaan is, zou het wel waar wezen. De zaak staat echter eenigszins anders. Het bericht is met van de Volksstem. De Volks stem heeft in een bijvoegsel een vertaling gegeven van een Engelsch verhaal over de samenzwering, welk verhaal te Johannesburg was verschenen. Daaraan ging een lang fantastisch verhaal van de samenzwering zelf vooraf. Allerlei onthullingen werden gedaan, de medeplich tigheid van Rhodes bleek ten duidelijkste enz. Zeer betrouwbaar zag het. verhaal er aller minst uit. De geschiedenis van den valschen brief aan Jameson werd er voor president Kruger niet ten kwade in uitgelegd mis schien heeft men daarmede de verdachtma king geloofwaardig willen maken. II I N A. Een telegram van 25 dezer uit Shanghai aan de Times meldt dat de Anhil-troepeu te Kiang-Yen, op 95 mijlen nfsiarul van Shang hai, aan het muiten zijn geslagen. Een kruit magazijn is in de lucht gevlogen, waardoor 200 muiters gedood werden. Hun aanvoerder is gevangengenomen en teruoud veroordeeld. Troepen uit Hunan besehermen de vreem delingen. Een Engelseh-Amerikannsch syndicaat heeft den aanleg van den spoorweg van Hankou naar Peking aangenomen. Drie Russische officieren zijn veroordeeld tot vijftig dollar boete, omdat zij betrapt zijn op het schetsen van de forten te Hongkong. J A V A S. Aan de Novot/e Vrtinya wordt uit Seoul' gemeld, dal de vader van den koning van Korea ten gunste van zijn kleinzoon Palu een beweging op liet getouw zet. In Korea heerscht volkomen anaiehie. De krachtige invoering der hervormingen, die tegen de oude zeden indruischen, veroorzaakt oproerigheid onder liet volk. De legeering is niet bij machte de aangroeiende onlusten le onderdi ukken. De Japanschgezimlen vei langen wederinvoering van het Japan-eb regime; de Russische partij werkt hen krachtig tegen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 26 Februari. Perr-oueele beln-tmg. Heden was men ge naderd tot art. 17, betreffende den grondslag mobilair, waarvoor de belasting berekend wordt tiaar de waarde der stofleering van ieder perceel en hetwelk ook de rijtuigen omvat. De comm. van rapp. stelde, voor, ook plei- ziervaai t uigen als mobilair in de personeele belasting aan te slaan. De minister bestieed het amendementde opbrengst zal gering zijn en de uitvoering brengt, moeil.jkheden mede slechts weinige vaartuigen vielen in (Ie patentbelasting. De heer Plate oppeide als bezwaar, dat een regeling voor vaartuigen in gemengd gebruik zou noodig zijn. Het amendement werd aangenomen met 43 tegen 26 stemmen, waarna het belasting bedrag onveranderd werd goedgekeurd. Op de bepalingen nopens de dienstboden werden voorgesteld amendementen; lo. door de commissie, om huisbewaardersdiensten te brengen tot de belastbare persoonlijke en huiselijke diensten; 2o door den heer van Dedem om de vrijstelling van gouverneurs i en gouvernantes niet afhankelijk te stellen van hunne bevoegdheid lot het geven van lager en middelbaar onderwijs, doch alleen van het belast zijn met het bestuur en onder wijs vau kinderen, zooals in de bestaande j wet. Hii'ibij kwam de heer Goeman Borgesius er tegen op, dat de eenige dienstbode zal I belast en juffrouwen van gezelschap en secre tarissen, die altijd persoonlijke diensten be- wijzen, vrijgesteld worden. Op grond van die onbillijkheid bestreed hij ook het amendement-Van Dedem, dat in de hand zou werken het opgeven van kinder meiden als bonnes. Het amend.Van Dedem werd aanbevolen door den beer De Beaufort (Wijk-bij-Duurstede) en de commissie. De belasting van huisbewaardersdiensten werd aangenomen met 52 tegen 31 st.de ruimere opvatting van gouverneurs en gou vernantes werd met 45 tegen 41 stemmen aanvaard. Daarna kwam in behandeling het amen dement-Bonman, om de voorgestelde vrijstel ling van de jagers uitsluitend voor de jacht gehouden, te doen vervallen en verder in het sociaal belang, liet hebben van een eenige vrouwelijke dienstbode vrij te laten, teneinde het voor de dochters der arbeidersklasse zoo min mogelijk te bemoeilijken een voor haar passende betrekking te vinden. De voorsteller wees tegenover het verlies voor de schatkist, berekend op 3hi a 4 ton, behalve op bovenstaand voordeel, ook op de verlichting van druk voor den middenstand tengevolge van de vrijstelling van de eenige dienstbode, die wel vrij is in dienst van een weduwnaar. Spreker wees op tal van geval- len waarin het houden van een vrouwelijke dienstbode dringend noodzakelijk is, bet meest in de gezinnen der kleine burgerij, voor wie de belasting zwaar di ukt en vaak een be letsel is tot liet houden eener dienstbode. Uit een zedelijkheid.-oogpunt moet ook het wegzenden van jeugdige dienstboden niet bevorderd worden. Wegens de behoefte der gezinnen stelde de heer Donner voor liet houden van dienst boden beneden 18 jaar (het ontwerp wil 15 jaar) vrij te stellen, voor het geval liet amen dement-Bultman wordt verworpen. De heer Van De.in-e stelde nog een amen dement voor om de vrijstelling van belastiug van een eenige vrouwelijke dienstbode voor weduwnaars uit te strekken tot alle alleen wonende personen. De minister bestreed liet amendement- Bonman, zoowel om de jagers voor de jacht alleen dienende te belasten als om alle eenige dienstboden vrij te stollen. Hij ontkende dat men om het belasting bedrag zich zou laten weerhouden een enkele dienstbode te nemen Door het amendement zouden zeer velen bevoordeeld worden. Het amendement zou veel te groote opofferingen kosten, waardoor óf nieuwe belastingen noodig zouden worden, of de regeering de gemeente- financiën niet beter zou kunnen regelen. De lieer Bieftinck betoogde dat het amen- demeni-Bouman de sociale nooden z.ou doen toenemen in plaats van verminderen. De beer Van Deinse trok zijn amende ment in. Het amendement-Bouman (belasting van jagers uitsluitend voor de jacht) werd aan genomen met 56 tegen 35 stemmen. Het amendement-Bournan (vrijstelling van een eenige vrouwelijke dienstbode) werd ver worpen met 65 tegpn 27 stemmen. Het amendement-Donner (vrijstelling van dienstmeisjes tot 18 jaar) werd aangenomen met 66 tegen 26 stemmen. Op art. 23 (tarief) bestreed de minister sterk het amendement-T. Mackay, om het tarief aanzienlijk te verminderen. Het amendement-Mackay, om het tarief voor dienstboden beneden 21 jaar op f4 te bepalen, in plaats van op f 6, werd aange nomen met 59 tegen 31 stemmen. Het amendement-Mackay, om het opklim mend tarief voor dienstboden boven dien leef tijd aanzienlijk te verlagen, werd verworpen met 75 tegen 19 stemmen. Artikel 23 werd goedgekeurd. Morgen voortzetting. Sijwiellelasting. De heeren Rutgers van Rozenburg, De Savornin Lohman, Haflmans, Ferf en Har- togh hebben, naar aanleiding van de mede- deeling van den minister, dat door hem een wetsontwerp tot regeling van een belasting op de rijwielen is in gereedheid gebracht, voorgesteld, na hoofdstuk IV in de wet op te nemen een nieuw hoefdstuk VBelasting naar den zesden grondslag en daarin te be palen, dat de belasting naar dien grondslag nader bij de wet wordt geregeld. Iudieu dit voorstel mocht worden verwor pen en bij de behandeling daarvan gebleken mocht zijn, dat de vroeger door ben te dezer zake ingediende amendementen, welke thans door hen worden ingetrokken, kans hadden meer bijval bij do Kamer te vinden, behouden Zij zich voor, die eerste amendementen op nieuw voor te stellen. Tot geheele intrekking zonder meer aarzel den zij over te gaan, omdat zij het ontwerp des ministers in hoofdtrekken niet kennen en de Kamer op hun voorstel den zesden grond slag in het ontwerp reeds heeft opgenomen, rnuar anderzijds stellen zij er zooveel prijs op, dat rij wiel belasting in oveileg en in overeen stemming met de regeering geregeld worde, dat zij niet willen aandringen op hunne voor stellen, nu bekend is dat de reg. aan eene orga nisatie op anderen voet de voorkeur geeft. SCHIEDAM, 27 Febrttari ISilG. Onze geachte stadgenoot de lieer II. A. M. Roelants gedenkt Zondag 1 Maart a.s. zijn optreden vóór 50 jaar als boekhandelaar-uit gever. De St.-Ct. van gisteren bevat een kon. be sluit van 22 dezer, beti effende de verwisse ling van 9 pCt. schuldbekentenissen, uitgege ven krachtens de wel van 30 December 1895 {Stil. no. 236), tegen inschrijving op het Grootboek rentegevende 3 pCt. Nat. Schuld. De heer G. D. Puchert, bij koninklijk be sluit van 13 December'1895 no. 23 benoemd tot consul te Libau, is in die hoedanigheid door de Russische regeei ing erkend. Stct De Kwartguldensvereeniging voor heide- ontginning beeft vnn de gi'oothei togin van Saksen- Weimar f 50 ontvangen. De tappeiij van D. S. van Duiven boden, aan de Mathenesseidijk te Oud-Delftshaven, is gisternacht dooreen hevigen brand in de asch gelegd. De bewoners konden zich ternauwer nood ongekleed redden. Het pand en de inboedel waren tegen brandschade verzekerd. De heer Frangois Jas, directeur der gasfa briek te Nuoidvvijk, vroeger te Haarlem woonachtigheett een nieuwe .vijze van ver lichting uitgevonden, waarmede reeds 18 lan taarns te Noord wijk zijn voorzien. Bij ge- biuik van een gewonen brander leeds heeft men uitmuntend licht, doch als gloeilicht aan gewend moet liet alle bestaande soorten over treffen. De inrichting is zeer eenvoudig. In een motor, welke gevuld is met eene vloeistof die liet geheim is van den uitvinder, wordt eene hoeveelheid lucht gepompt, die als gas te voorschijn komt. De lieer P. VV. J. le Amsterdam heeft aan de commissie aldaar eene som van f 5000 ter hand gesteld tot leniging van den nood te Johannesburg (Transvaal). Te Weende, gemeente Vlachtvvedde, is de kapitale boeiderij van den heer II. Boelens afgebrand. Het voorhuis en de inboedel ble ven behouden de schuur met het boeren- beslag eu een twintigtal koeien werden een prooi der vlammen. De biand ontstond in den schoorsteen der keuken. Te Akkrum (Fr.) heeft men toevallig ont dekt, dat de Nortoo-wel, welke ongeveer 3 jaar geleden geslagen werd bij de stoom- boterfabriek van den heer J. Vegelien, aldaar, brongas oplevert. Thans zal onderzocht worden of het de moeite zal loonen een gashouder daarop te plaatsen en het gas vervolgens in de woning of fabriek van den heer Vegelien te gebruiken als kook- en brandgas. In Friesland is dez ontdekking iets nieuws. Zaterdag j.l. is door een arbeider in de stoomfabriek van den heer II. A. Schut te Loenen a'd. Vecht in een hoop reeds uitge- i zociite snippers of oud papier, gevonden een pakje duidelijk door een kantoorschaar be schadigde muntbiljetten ten bediage van f7,50 (zevenhonderd vijftig gulden). Zij zijn en! I van de hoeken beroofd, de nominers. het watermerk, enz. alles s ongeschonden. Sommige zijn van een stempel aan de achter zijde voorzien. De fabrikant H. A. Schut vraagt in het belang van den armen werkman om inlich ting, teneinde zoo mogelijk de som uitbetaald te krijgen, want volgens een regel van de fabriek is de vondst voor den vinder. (A. O.) Het bericht, dat in bet stationsgebouw te 's-Herlogenbo'-cli een kaart van Nederland wordt aangebracht uit tegeltjes eervaaidigd, kan het 11.blad beslist tegen;pieken. 'g-Gravenhage. De staatssecretaris van de Zuidafrikaansclie republiek, dr. Loyds, wordt morgen hier ter stede verwacht in het «Hotel Paulez", waarbij Zaterdagochtend tusschen 10 en 11 uur hen die hem wen-ohen te spreken zal ontvangen. Vele handelsmannen uit verschillende plaatsen maakten heden gebuide van de ge legenheid om den weldra naar Yokohama vertrekkenden con.-ul van Japan, den heer Vau Wali ee, aan het departement vari bui- tenlaudsche zaken te spreken. Thans loopt liet gerucht weer te IJ. iis-el dat de notaris Voihaegen met te I3'i 11 t'e-t gear resteerd is. Men zon zich ju de I tongum sctle hoofdstad vergist hebben in (Ie identiteit. Uit Singapore verneemt de Times dat te Hongkong de pest weer is opgednkert, en dat er tal van menschen aan zijn ge-torveu. '«•(ÜRIVKKII.IUK, ':7 Februari. Tweede Kamer. Personeel. liet tarief voor huisbewaarders is vte-lgesleld op 10, voor jagers op f18. Het algemeen en bij/on der lat ie' •.oor paarden werd gwedgekotii d, na intrekking van het verlagingsnmendement- Schepelvoorts weid het amendement Rut gers van Rozenburg om de ïijwirdenbelasiir j nader in bij/onderheden te rogel.m, Imt/J afzonderlijk, het/ij als onJeizoek van bet personeel, overgenomen door den mini-ter en aangenomen met 42 tegen 31 stemmen. De heer Veegens lokte van den premier de ver klaring uit dat de inzending van liet ant woord op de kieswet niet zal wachten op de beslissing der rijvvielbelasting. Met 47 tegen 34 stemmen werd beslist dat het dienst jaar zal aanvangen op 1 Januari. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie i. ..o St. Cruz de Teneiiff-, Monrovia, Accra. Lome, C.pe Lahon, Akassa, (Land Bas-a, Prain Prum. Little Pupo, Sail pond Cutmki Sieira Leono enz. bestaat door middel van het stoomschip Mulemha. De lamste hiiilichfiog aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald up 2$ dezer, de« avonds ten 6.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Ten ovetstaan eener door Gedeputeerde Slate* der provincie Zuid-Holland benoemde commissie bad gisteren op de Nieuwe Veem.uki te Rotier- datn eene verplichte provinciale hengstenkeuring plaats. Aangeboden werden 2! eveo.j.l.uen. Goedgekeurd weiden

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3