Letteren, Kunst en Wetenschap?" Gemengde Berichten. provinciale heffing in Zeeland, hebben wij het afdeelingsonderzoek tot geene bedenkingen aanleiding gegeven. SCHIEDAM, 29 Februari 1896. Kroningsfeest. Uit de volgende circulaire blijkt welke plannen reeds tegen 1898 gemaakt zijn Oranje boven De Centrale Bond van Oranjevereenigingen te Amsterdam, bestaande uit de navolgende ver- eenigingen Bondsvereeniging «Voor Oranje" Oranje Vriendenkring, gevestigd WillenistraatOranje bom! van Orde, Dept. Sloterdijk Oranjebom! van Oide, Dept. 1. Amsterdam Oiarijebond van Orde, Dept. II. Amsterdam Liedertufe! «Neder land en Oranje" en Oranjevereenigmg «Voor Keiiingin en Vadei land" gezamenlijk 2000 leden tellende, beeft besloten ter gelegonheid van bet Kroningsfeest onzer jeugdige Koningin een HISTORISCH ALLEGORISCHE OPTOCHT te honden, voorslellende verschillende groepen uit onze vaderlaridsche geschiedenis, en ook een speciale gioep, gewijd aan de alsdan aftredende Kimingiii-Itegentes. Het is ons voornemen dat daaraan zullen deelnemen zoowel mannen als vrouwen en kin deren, omdat wij behoefte gevoelen aan II, M. de Koningin de treffendste bewijzen te geven, dat oud en jong haar trouw is en trouw zal blijven, en zooveel als het haar mogelijk is, te steunen bij de zwaio taak, die II. M. zal nan- vaurden ja, dal zij als éen man op ons kan relenen. Wij doen dit als eenvoudige dankbare onder danen. als uiting, dat wij God dankbaar zijn, dat wij onder de regeering van Oianje een vrij en gelukkig volk zijn, dit in de eerste plaats voor onze Koningin terwijl wij behoefte gevoe len aan Hare Doorluchtige Moeder bewijzen van et kentelijklieid le geven, dat zij flanr éenig kind zoo uitstekend voor die zware taak voorbereid heeft, en wij dit nooit zullon vergeten. Docfi nu, waarde medeburgers, komen wij tot om wat geldelijken steun. De meesten onzer zijn eenvoudige ambachtslieden en kunnen niet veel missen, maar toch dragen wij naar onze krachten bij, want gedurende de ruim twee jaar, die ons nog van de uitvoering scheidt, betaalt ieder wekelijks eenige centen en op al onze ver gaderingen staan daarvoor bestemde bussen, en niemand onzer vei laat de bijeenkomsten zonder zijn penninkske le offeren. Wij vei heugen ons tevens in den zedelijken steun van onderstaand eete-comité en waarvan twee heeren zich bereid hebben verklaard het geldelijke gedeelte met ons te beheeren, terwijl het onze bedoeling is. alles wat voor den optocht noadig is, zooveel mogelijk door de leden onzer vereeiiigingeii te laten maken, zoodat het tevens aan velen werk zal verschaffen. Door ons dus in onze pogingen te steunen vei richt gij een echt Yaderlandsch werk, terwijl hulp wel eens in een ernstige ziekte kon ont namen." Valentin Düringhoffen knikte flauwtjes met liet lioold en zetde: «Oprecht gesproken, mijn heer, ik gevoel mij zeer ziek. Ik zou haast kunnen vragen of mijne ziekte van dien aard is, dat ik mij op een spoedig einde moet voo:- beretden." «Maar man, wat is dat nu voor praat. Dat verkeert nu sinds maanden in een gesticht, waar ten minste driemaal daags de kunst door de natuur te schande gemaakt wordtwaar lui, die ik naar mijn beste overtuiging zou aanraden den priester liever dan een dokter te bestellen, vier weken Inter frisch en gezond rondwandelen, waar andeten, die ik gauw weer meende op te knappen, naar het kerkhof gaan dat alles moet gij wel hebben waargenomen, en kunt mij Itog zulk een vraag doen «Ik vraag geene voorspelling, mijnheer, maar enkel eenige aanwijzing omtrent den aar'! mijner ziektegij zult wel begrijpen, wat ik bedoel." «En waarom wilt gij zoo precies weten, hoe de gelden behoorlijk verantwoord zullen worden. Men kan een giit in eens geven of zich verbin den voor een driemaandelijksche bijdrage tot en met 1 September 1898. Onder beleefde aanbevelingNamens den Con tralet! Bond van Oranjeverenigingen Hel Hoofdbestuur: A. Langkemper, Voorzitter S. Indemey, Secietaris; A. Rens, Penningmeester II Seebboles, Vice-Voorzit ter J. C. Heijnon Jr., Vice-Sect etaris J. Kok, Vice-Penningmeester M. Goudeket, J. Kramer, Sloterdijk, J. v. Koten Sr., Commissarissen. De ondergeteekenden, met belangstelling ken nis genomen hebbende van liet bovenstaande, betuigen gaarne biermede hunne instemming me. N. P. van den Berg, A. J. C. J. S. Bergs- nia, J. Boissevain, J. II. van Eeghen, mr. II. L. M. Luden, prof. mr. 11. P. G. Quack, mr. E. N. Rahusen, mr. YV. baron Rofeil, jbr. ntr. J YV. H. Rutgets van Rozenburg, Joan II. Schmitz, tnr. N. J. den Tex, mr. YY'. van der Vliet, Martin YVolfT. Nederland en Transvaal. Uit een schrijven van Johannesburg vernam het Vad., dat het korps vrijwilligers, dat zich bij de mogelijkheid van een aanval op de stad door de Engelsehen op Oudejaarsavond met de verdediging belastte, weid aangevoerd door een oud-Hagenaar, II. Staas, die onder officier is geweest bij de grenadiers en jagers. De heer Staas, kapitein vau de infanterie der vrijwilligers, werd later ook belast met het overbrengen van de buitgemaakte geweten en kartonnen en met het begeleiden van het gevangengenomen hervormings-coinité naar Pretoria. Uit hetzelfde sell tij ven blijkt, dat onder den troep van Jameson, die krijgsgevan gen werd gemaakt, zich ook een Hollander bevond, Van der Toorn gelieeten, die eert be trekking bij het spoor had gehad, tnaar was ontslagen. Te Uaarletn wordt - vooral des Zondags de Trans vaal-ten toonstelling, welke tot het einde van Maart in liet koloniaal museum geopend blijft, druk bezocht. YY'ie iets weten wil van de zeden en gewoonten, de voort brengselen en de diet en wereld vau Zuid- Aft tka, kan hier vee! merk waardigs zien. Series pholliographiën geven een duidelijk denkbeeld van de wijze van aanleg van den spoorweg naar de Delagoabaai, en vele kijkjes op landschappen, welke de lijn doorsnijdt, ge wagen van de grootheid dezer onderneming. Behalve nog de photo's van stadsgezichten aldaar, trokken de afbeeldingen, genomen uil het dageüjkr-ch leven der mlandsche be volking, zeer de aandacht. Voorts is van de producten van het land, ook van de mineralen, een verzameling aan wezig, terwijl de voorwerpen van inlands-che hand vverksnij verheid uitmunten door oorspron kelijkheid en onze bewondering afdwingen voor de vaardigheid, waarin deze natuur- ik over uwe ziekte denk Gij zijt vrijgezel en hebt geen vrouw of kinderen om voor te zorgen gij kunt het vrij geiust aait de alles vet mogende natuur overlaten vv«t zij in haar onnaspeurlijken wil over u besloten heeft." «Ja, ik zal buiten mijne moeder en zuster geene familie achterlaten, maar heb toch in zekeren zin ook mijn huis te bestellen. En ik zou gaarne weten, hoeveel tijd mij daartoe ver gund is." «Uw huis bestellen, beste Düringhoffen? Nu, dat kan men altijd doen, al is men springlevend en gezond. Wanneer u dit zorg baart, doe dan in Gods naam wat uwe krachten u ver oorloven." «Dank u," sprak de zieke zacht en wendde het gelaat naar den wand, waarna de heer Giersberg dadelijk opstond, zeggende «YVees nu maar gerust; ik zal zorgen, dat het u verder aan niets ontbreekt. In mijn ge sticht kan ik u tot mijn sjiijt niet meer opneiuen, maar ik zal u mjn beste verpleegster sturen en tegen den avond kom ik zelf terng. Tot vveei ziens, jonge vriend en moed gehouden I" kinderen het met hunne primitieve werk tuigen gebracht hebben. De verzameling huisraad- en toiletartikelen indien men het zoo mag noemen zullen de bezoeksters zeker merkwaardig gevonden hebben. Ook de verzameling oorlogswapens is de belangstelling waard. Uit de Staatscourant, gedrukt bij J. T. Cellius, te Pretoria, en loopende over het tijdvak van den vrijheids-oorlog, kan men een juist denkbeeld krijgen van dien veelbewogen tijd. Het in alle deelen keurig uitgevoerd gedenkboek van de opening der Zuidafri- kaansche spoorweg-maatschappij ontbreekt natuurlijk niet. Nog zij vermeld, dat een groot crayon portret van president Kruger, in vergulde lijst, te koop is. Omtrent den toestand van generaal P. G. J. van der Schrieck meldt het Dagblad, dat er geen direct gevaar is. De «Vereeniging van Leeraren in het Boek houden" te Amsterdam schrijft eeu prijs vraag uit >Het schi ijVen van eene schets van de ont wikkeling van het boekhouden bij de ver schillende handeldrijvende volken, van de vroegste tijden tot op heden." De antwoorden moeten vóór of op den ln Juli 1897 bij het bestuur zijn ingekomen Leden der «Vereenigiug van Leeraren in het Boekhouden" te Amsterdam hebben geen recht van mededinging naar de bekroning. Als prijs wordt uitgeloofd honderd gulden of eene gouden medaille. De beoordeeling der ingekomen antwoorden is opgedragen aan de heeren G. F. Latorf, te Amsterdam en G. J. Theunisae, te Rotterdam, die bevoegd zijn eert derden beoordelaar te kiezen, zoo zij dit noodig achten. Donderdag, bij aankomst van den trein te Amsterdam, ontdekte de conducteur, bij net openmaken van het rijtuig, dat er een heer dood in een coupé zat. Bij onderzoek bleek dat het de heer Ter Spill was, burgemeester van Zandvoort. De pogingen, om te Amsterdam eert volks- bakkerij op coöperatieven grondslag op te richten, zyn atgestuit, naar Tscnijnt, op ge brek aan belangstelling bij die klasse, wier voordeel men met de oprichting beoogde. De notaris de B. te Oldernarkt heeft zich met een pistoolschot van het leven beroofd. Men spreekt van eeu aanzienlijk tekort. De boedel is verzegeld. (N. li. Vt.) Te Enschede is na een langdurig lijden op (37-jarigen leeftijd overleden de heer A. J. Blijdenstein, lid der firma Blijdenstein Co., vooi zitter der Nederlandsche Heide maatschappij, oud-lid der Eerste Kamer, oud- Hij b. >og zich nog eens over den zieke heen, legde hem de zachte! blanke hand een paar seconden op liet heete voorhoofd en ging zijns weegs. Met nog boozer blik dan voorheen keek hij naar het schild aan de deur met den adelaar er boven. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Die boosheid verergerde nog, toen het booze toeval hem den reusachtigen bewoner van het huis, vader Leubuscher, tegemoet voerde. Deze trad bena in vol ornaat met een bundel acten onder den arm op de stoep tegemoet, enontzet week de doctor een paar stappen ter zijde. De andere scheen dat niet te merken, trad op hem toe en vroeg met zijn diepe basstem: «Gij zijt de arts, niet waar? Staat het daar boven zoo erg, als mijne vrouw het voorstelt?" «Wat gaat u dal aan?" bromde de dokter, «Hebt gij daar in dat pak misschien een schuld vordering op den zieke, hé? Of ziet ge mij voor een collega aan, die de lui stelselmatig onder den grond helpt voorzitter der Kamer van koophandel te Enschede, ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw. Als verdacht van het namaken en Uitgeven van muntspeciën is F. L. d. H., wonende te Utrecht, naar de gevangenis aldaar gebracht. Het standbeeld van Heine, waaraan Dussel- dorp, de geboorteplaats des dichters, weigerde een plaatsje te verleenen en dat daarna naar New-York ging, is ten laatste opgericht in een verloren hoekje van een plein in Baltimore; want ook in New-York maakte men bedenkin gen. De anti-semieten beweren, dat de vereerders van den dichter het in het holle van den nacht daar hebben geplaatst, en hadden zeker niets liever gewild dan dat het beeld ook daar geen rust had gevonden. De Battimoiers echter liet het onverschillig, toen zij op een goeden mor gen een nieuw bronzen beeld op hun plein zagen staan. Naar wij vernemen zal weldra hij den uitge ver P. Gouda Quint, te Arnhem, een tweede vervolg het licht zien op liet bekende werk van baron d'Ablaing van Giesseriburg, dat de af beeldingen der wapens bevat, welke bier t« lande door de verschillende gemeenten, heerlijk heden, waterschappen en corporation gevoerd worden. Uit alle deelen van Europa komen nog steeds berichten van sneeuwstorm en stieuge koude. Geheel Oostenrijk-IIongarlje is door zware sneeuw stormen bezocht, die op eene strenge vorst, van de helft dezer maand af, volgden. In de omstre ken van Becskerek in Hongarije voerde de storm uit de Deliblater Pusztu zulke massa's zand mede, dat verscheidene plaatsen er totaal door beduiven werden en sommige treinen in (li ie meter hooge zandvlakten bleven steken. In noordwestelijk Hon garije viel op vele plaatsen sneeuw met vulka nische asch vermengd. Koolzaad en wintergeist zijn in sommige dis tricten bij gebrek aan een beschermende sneeuwlaag totaal bevroren en ook de wintertarwe heeft door het opvriezen van dun grond, waardoor d» teedere worteltjes van het gezaaide braken, sterk geleden. Ook uit Bulgarije hetzelfde nieuws sneeuw stormen on ophoopitigen van sneeuw, waardoor het verkeer overal gestremd is en vele treinen derailleerden, of bleven steken. Te Belgrado werden door den storm talrijke ongelukken veroorzaakt en op de lijn Lacowa- Kragujewaz ontspoorde een trein, waarbij ver scheidene waggons werden verbrijzeld. In Rusland hebben de sneeuwslot uien enorme schade aangericht. Verscheidene menschen zijn dood gevroren en een groot aantal huizen werd door de sneeuwmassa's en den storm vernield. De trans-Kaukasische spoorweg zal bij bet intre- Vader Leubuscher's donker uitzicht kleurde zich blijkbaar nog een graadje donkerder. «YVaarom niet?" hernam hij. «En wie weet wie van ons het best zal wegkomen, wanneer ook onze schulden eens voor de groote rechtbank te berde zullen komen. Mijn geweten is rein, mijn heer de dokter, en als gij den jongen hoer daar niet slechter behandelt, dan ik mijne patiënten, dan wil ik u om zijnentwil uwe grofheid ver geven." Dokter Giersberg stond den reus een weinig verrast aan te kijken. «Steil gij werkelijk belang in den zieke vroeg hij, en zijn toon klonk reeds merkelijk zachter. «Nu, gij zult gelegenheid he ben om van die belangstelling te duen blijken «Zeg mij gerust, boe het staat, m theer. Ik zal voor den wakkeren jongen doen meer dan een vader voor zijn zoon." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6