Binnenlandsche Berichten. der republikeinsche partij, orn te protesteeren tegen de beraadslagingen betreffende Cuba in den Senaat der "Vereenigde Staten. Een menigte van 15,000 betoogers begaf zich naar het consulaat der Vereenigde Staten en da kreetWeg met de Yankeeswerd aangeheven. Er werden steenen tegen de ramen geworpen, waardoor eenige ruiten braken. De politie maakte een charge, waarbij vele personen kwetsuren bekwamen. De studenten te Barcelona begonnen giste ren een nieuwe betooging tegen de Veree nigde Staten. De gendarmerie ging verschei den malen op hen los. Ook in andere steden hadden betoogingen plaats, doch niet te Madrid. De Jmpnrcial heeft een draadbericht uit New-York, volgens hetwelk de Cubanen de uitgifte voorbereiden van een leening van 100 miilioen dollars, en een gedeelte er van aan Ameriknansclie spnatoren en afgevaardigden zouden hebben aangeboden, om van dezen te verkrijgen dat ze hen erkennen als oorlog voerende macht. A 3! K It I K A. De regeering der Vereenigde Staten is niet geneigd om de Cubanen als oorlogvoerende partij, nog minder om de onafhankelijkheid van Cuba te erkennen. Zij gelooft dat het Congres niet goed over de feilen is ingelicht, en zal aan de invloedrijke leden harer partij een relaas der feiten overleggen, die geba seerd zijn op consulaire rapporten, waarbij de raad is gevoegd dat op dit oogenblik elke handeling mot betrekking tot den Cubaan- schen strijd moet worden nagelaten. Uit Washington wordt van gisteren ge meld: In nfficieele kringen wordt algemeen erkend dat de Spaansche regeering niet ver antwoordelijk is voor het te Barcelona ge beurde en dat dit slechts te beschouwen is als eene betooging van het gepeupel. Volgens eeu telegram van deu Amerikaan- schen gezant te Mad lid Taylor is Spanje be reid een volledige vergoeding te verschaffen voor het gebeurde te Barcelona. Het Huis van afgevaardigden besloot met 175 tegen 10 stemmen onmiddellijk over te gaan tot de beraadslaging, ten doei hebbende het nemea van een besluit ten aanzien van Cuba. De Senaat nam het ontwerp aan waarbij de marine met 1000 man wordt vermeerderd en de regeering in geval van nood manschap pen zal mogen werven en transportschepen ten dienste der marine zal mogen gebruiken. Gorman stelde voor, den secretaris voor manue Hei bert op te dragen een commissie te benoemen die den toestand zou onderzoe ken van het eiland Navassa (bij Cuba) en overwegen of dit geschikt is voor een kolen station. Met 263 tegen 16 stemmen nam het Huis van afgevaardigde, ten aanzien van Cuba een besluit overeenkomef.de met dat vau den Senaat. Een telegram uit Managua, Zaterdag te New-York ontvangen meldt, dat de regeering van Honduras 2000 man zendt naar Nica ragua, om de regeering te helpen bij het onderdrukken van den opstand. De oorzaak van den opstand in de repu bliek Nicaragua moet gelegen zijn in eene oude kweslie op kerkelijk gebied tusschen de streng clericale bevolking van Leon en die der hoofdstad, gesteund door de regeering. Reeds meermalen zijn daaruit'onlusten voort gevloeid. De clericalen hebben zich ditmaal meester gemaakt van het oorlogsmateriaal, door de regeering der republiek in Duitsch- land aangekocht, en dreigen de hoofdstad Manugua aan te vallen. De president, gene raal Santos Zelaya, beschikt daar over een paar duizend goed gewapenden, terwijl hij op een afstand van 40 mijlen ten westen der hoofdstad een legerkorps heeft opgesteld, dat haar zoo noodig zal kunnen ontzetten. AFRIKA. De Kaapsche bladen maken thans een schrijven openbaar van Hofmeyr, het hoofd der Afrikaander partij, aan een zijner bij zondere vrienden. In dit schrijven geeft Hofmeyr de redenen op, waarom hij met zijn voormaligen vriend Cecil [Rhodes gebroken heeft. Aanleiding daar toe gaf het gedrag van laatstgenoemde by den inval van dr. Jameson. Rhodes wist zeer goed, dat Jameson strijdkrachten aan de grens van Transvaal bijeentrok, met het doel om op het geschikte oogenblik in Transvaal te vallen. Hij deed echter niets om dit opzet te verhinderen, ofschoon hij eenige inlichting ontving omtrent hetgeen gebeuren zou. Zelfs na het vertrek van Jamesom hield Rhodes deze gebeurtenis gedurende 36 uren voor zijne ambtgenooten verborgen. Overigens heeft Rhodes nimmer zijn afkeuring over den inval te kennen ge geven. Sir John Willoughby, die het militaire com mando had over Jameson's troep, heeft de briefwisseling openbaargemaakt, welke op liet slagveld teKrugersdoip plaats had. Hieruit blijkt dat president Kruger, door het leven der gevangenen te sparen, eenvoudig de voorwaarden nakwam waarop de overgave was geschied, Willoughby schreef aan den commandant der Boeren, dat hij zich wilde overgeven indien deze hem een vrijgeleide voor zijn geheele macht uit het district van Cronje toestond. De commandant antwoordde, dat als Willoughby de kosten vergoedde, die hij de republiek berokkend had en de wapenen neerlegde, het leven van hem en de zijnen gespaard zou worden. Een bericht uit Johannesburg aan de Times meldt, dat de voorloopig uit hunne gevangen schap ontslagen leden van het Hervormings- comilé al bitter weinig vrijheid genieten. Zij worden te Pretoria gestreng bewaakt, terwijl zij 20 daags voor hunne bewaking moeten betalen. Het blad schijnt daarbij echter te vergeten, dat die heeren zelf genoegen heb ben genomen met de voorwaarden van hun ontslag uit de preventieve hechtenis, dat hun zeker in geen enkel land van Europa zou'zijn toegestaan, en dat het moeilijk van de Trans- vaalsehe regeering te vergen is dat zij de rebellen vrijlaat in hunne bewegingen. Aan de Timet wordt uit Johannesburg van 29 Februari gemeld, dat president Kruger tij Jens zijn bezoek aan Engeland de volgende concession zal trachten te verkrijgen ophef fing der conventie van 1884 en vervanging daarvan door een tractaat van koophandel en vriendschap, waarbij Groot-Brittarmië erkend wotdt als souvereine mogendheid in Zuid-Afrika aanhechting van Swaziland aan Transvaalwaarborging der onafhankelijkheid van de Transvaal, toekenning van het recht van voorkoop aan de Transvaal ten aanzien van de Kosi-baai en Delagoa-baai. In ruil daarvoor zouden de uitlanders dan de ge- wenschte burgerlijke vrijheden verkrijgen. De regeering tracht de weeikracht des lands te verhoogen door het aankoopen van wapenen en het invoeren vau Duitschers. Door meer te vragen dan zij verwacht te verkrijgen, hoopt de regeering de Burgers te kalrneeren, die zich tegen Kruger's bezoek aan Engeland verzetten. Daily News meent afdoende reden te heb ben om te veronderstellen dat president Kru ger binnenkort Chamberlains uitnoodiging tot een bezoek aan Engeland zal aannemen. De onderhandelingen worden steeds voort gezet over de onderwerpen, welke zullen worden besproken. Het blad gelooft dat deze zullen omvatten: de spoorwegen, de invoer rechten, waarborging van de binnenlandsche onafhankelijkheid der Transvaal. Er is nog geenerlei voorloopige schikking tot sland ge komen betreffende het vraagstuk der aan de uitlanders toe te kennen rechten. SCHIEDAM, 3 Maart 1896. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 3 Maart 1896, des namiddags ten kwartier voor twee ure. Voorzitter de burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Tegenwoordig zijn 20 leden. Afwezig de heer Boelants. De heer Poortman verzocht eenige wijzi ging in de notulen door daarin te vermelden, dat bij de discussie over de herziening van het havenregiement onder stoombooten ook zouden worden verstaan vaartuigen, die wor- den voortbewogen door een andere beweeg- j kracht dan stoom. Na de opmerking van den voorzitter, dat liet door den heer Poortman bedoelde en op dat punt gesprokene toch zou i komen in het gedrukt verslag, waartegen de heer Poortman aanvoerde dat indertijd door den raad is uitgemaakt, dat dat verslag geen officieel karakter heeft, hetgeen de voorzitter op zijn beurt niet begreep, werd het voorstel van den heer Poortman tot wijziging der notu len aangenomen met 12 stemmen tegen 8. Vervolgens werden de notulen van 18 Fe bruari j.I. vastgesteld en kwamen de volgende stukken in, welke reeds voor de leden ter in zage hadden gelegen Missive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie ten geleide van hunne beschikking op het adres van H. Koning alhier, in zake zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895/6, aangenomen voor kennisgeving. Hieruit bleek dat de aanslag was teruggebracht in de le klasse. Van burgemeester en wethouders, ont- werp-besluit tot het doen van af- en over schrijvingen op de begrooting van uitgaven der gemeente, dienst 1895, tot een gezamenlijk bedrag van f 5 50. Zooals bet werd voor gedragen, zonder discussie vastgesteld. Idem, missive hun prae-advies bevattende op het adres van L. van Dijke om verhoo- ging van jaarwedde als beursknechtmet voorste! om dien bediende van eene uniform- kleeding te voorzien. Missive van curatoren van het gymnasium ten geleide van het beredeneerd verslag omtrent den toestand van het gymnasiaal onderwijs alhier over 1895, ter visie gelegd tot de eerstvolgende vergaderingzullende het worden opgenomen in het gedrukt ver slag der handelingen eti in het jaarverslag omtrent den toestand der gemeente. Het jaarverslag van de gezondheidscom missie alhier over 1895; ter visie gelegd tot de eerstvolgende vergadering; zullende het worden opgenomen in het jaarverslag omtrent den toestand der gemeente. Adres van het bestuur der afdeeling Schie dam van den iNederlandsche Protestanten bond", gevestigd alhier, om haar in eigendom 1 af te staan 1000 centiaren gemeentegrond, deel uitmakende van het perceel gelegen aan de Warande kadaster sectie Mnos.350, 351 en 353, tegen den prijs van f2.75 per Ms, om daarop een vereenigingslokaal met woonhuis te stichten. In handen gesteld van burge meester en wethouders om advies. Bezwaarschrift van M. Lolkus tegen zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1895/6; hierop werd afwijzend beschikt, als niet ingediend binnen den termijn bij art. 265 der gemeente wet voor het indienen van zoodanig bezwaar gesteld. De later ingekomen stukken zyn Van burgemeester en wethouders het proces-verbaal der door ben op den 29n Februari j.I. gedane opneming der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waar uit blijkt dat alles in behoorlijke orde be vonden is aangenomen voor kennisgeving. Op de vraag van den heer EtzevierDom, of nog gevolg is gegeven aan het besluit om de oogenblikkelijk overtollige gelden der lee ning op deposito te zetten, antwoordde de heer Maas, dat een bedrag van f 150,000 voor drie maanden is uitgezet, waarvan de bate ook is veranderd in het proces-verbaal van kasopnemingen dat een ander bedrag van f 50,000 niet meer op prolongatie is ge zet, omdat die som noodig is voor betaling der nog niet aangeboden obligatiën der afge- loste geldleening. Voorstel van burgemeester en wethouders tot ruiling van grond met J. Pinster; ter visie gelegd, ter behandeling in eene vol gende vergadering. Voorstel van den heer Hoogendam, met betrekking tot den toestand der fondsen van het voormalige sQude-Manneuhuis" alhier. De voorzitter stelde voor dit voorstel, na dat het door den secretaris was voorgelezen en voldoende ondersteund, te renvoyeeren aan burgemeester en wethouders orn advies- De heer Hoogendam achtte het evenwel wen- schelijker, dat het voorstel in handen werd gesteld der commissie van beheer, die wel het eerst door den raad mocht worden ge hoord. Dit voorstel werd evenwel niet onder steund, waarna het voorstel van burgemeester en wethouders bij acclamatie werd aange nomen. Missive van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs alhier, ten geleide van het beredeneerd verslag van den toestand van het middelbaar onderwijs in aeze ge meente over 1895; ter visie gelegd tot de eerstvolgende vergadering; zullende het wor den openomen in het gedrukt verslag der handelingen en in het jaarverslag omtrent den toestand der gemeente. Missive van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, houdende opgaaf van de dagen waarop de examina aan de openbare kostelooze en tusschenscholen, zoomede aam de herhalingsschool voor meFjes, zullen plaats hebbenaangenomen voor kennisgeving. Adres van de protestantsehe begrafenis- vereen iging met verzoek om maatregelen te treffen tot het tegengaan van ongeregeld heden van de zijde van het publiek bij het begraven op de begraafplaats; ter zijde gew iegd, als zijnde ongezegeld. Aan de orde is het voorstel van burge meester en wethouders tot wijziging van het reglement van orde voor den raad. Over art. 1, waarin de wijziging hierop neer kwam, dat voortaan de vergaderingen niet meer zouden worden gehouden op den eersten en derden Dinsdag van elke maand, maar wanneer dat noodig was en in den regel op Dinsdag, werd eene uitgebreide discussie ge voerd. De heer Hoogendam vroeg of deze wijziging bedoelde eene beperking of eene uitbreiding van het aantal zittingen, waarop de voorzitter antwoordde dat liet een zoowel als het ander het geval kon zijn. Het yorige jaar is meer dan een vergadering geweest waarin eigen lijk het aantal stukken onvoldoende was om eet» vergadering noodig te maken. Had de voorzitter, in overeenstemming met de be paling der gemeentewet, de vrijheid om de vergadering te beieggen, dan zou dat gebeu ren wanneer het aantal zakeu dat noodig maakt. In ieder geval ligt volstrekt niet in de bedoeling de behandeling van zaken te verschuiven of groote vergaderingen te ver oorzaken. De heer Hoogendam, vertrouwen stellende in liet dagelïjksch bestuur, wees er op dat er toch nog steeds een aantal stukken reeds een geruimen tijd in portefeuille lagen, zoodat de beperktheid van eenige agenda's in het vorige jaar zeker niet te wijten was aan een gebrek aan onderwerpen. De voorzitter verklaarde zich daartegenover bereid aan ieder lid van den raad mede te deelen, waarom de bedoelde zaken nog niet aan de orde gesteld waren kunnen worden. De heer De Groot wees op dit belang van reglementeering der vergaderingen, dat de

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2