ri nun |i A0, 1896. Woensdag 4 Maart. N°. 8994. Tiveede Blad 1ST egenenveert g s t e .T aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. BiKTienlandscke Bericliten. De Dames- en Kindermode. UITGEVER: ODÉ. SGHIEDAMSGHE M Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.M - 2 50. - 0.10 UBEAD: BOTERITBAAT 70. knvrRTrsTiFPRtJSvan 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 3 Maart 1896. In de afdeelmg Schiedam van het sNeder- iandsch Onderwijzers-Genootschap" werd j.l. Zaterdagavond een spreekbeurt vervuld dooi den heer A. A. Beekman, over het onder werp Aansluiting tusschen het lager en het middelbaar onderwijs". Spreker, die tal van autoriteiten onder zijne hoorders telde, terwijl anderen schriftelijk van hunne verhinderiog hadden kennis ge geven, leidde het onderwerp in met het be antwoorden van deze twee vragen»Waar behoort de aansluiting te geschieden?" en ïOp welke wijze kan zij worden verkregen Erkennende dat de oplossing van dergelijke kwesties, vooral voor iemand die niet bij t lager onderwijs werkzaam is, verre van ge makkelijk is, omdat men allicht gevaar loopt mis te tasten, gaf spreker als zijne meening te kennen dat 'tzeer wenscheiijk zou zijn het lager onderwijs uit te breiden en te be stendigen tot op 15- of 16-jarigen leeftijd, omdat dan de beroepskeuze meer gevestigd is en bij eventueel veranderd inzicht in dezen geen leerjaren geheel of gedeeltelijk vermorsd zyn. Ook de groote afwisseling in onder wijzend personeel voor scholieren van 12- tot 16-jarigen leeftijd achtte spreker nadeeüg, omdat de leerlingen dan nog zeer ontvanke lijk zijn voor persoonlijke invloeden en de methodes nogal verschillen, hetgeen op de lagere school natuurlijkerwijze wèl het geval is, omdat daar de methode van het school hoofd toegepast wordt, terwijl aan een hoo- gere burgerschool iedere leeraar zijn eigen inzichten volgt. In plaats van de tijdroovende en weinig beduidende examens bij toelating tot de H. B. S. zou spieker verlangen een verklaring van het schoolhoofd of van den huisonderwijzer, die door ondervinding beter over de scholieren kan oordeelen dan de leer aar die hem een enkel uur examineert. Ten slotte overwegende dat een en ander op den huidigen dag nog niet voor verwezenlijking vatbaar is en men rekening behoort te hou den met de bestaande toestanden, hoopte spreker als directeur der H. B. S. alhier naar zyn vermogen werkzaam te zijn om de jeugd op te leiden tot nuttige leden der maat schappij. Van de gelegenheid tot debat werd door een 8-tal aanwezigen gebruik gemaakt. De heer Horn stelde in 't licht de minder aan gename positie van den onderwijzer aan de lagere school, die zich per se moet regelen naar de methode van het schoolhoofd, wat dikwerf den scholieren niet ten goede komt ook is aan een verklaring van een schoolhoofd niet altijd evenzeer te hechten, omdat bij 't middelbaar onderwijs, waar van de leerlingen afzonderlijk meer werk gemaakt wordt, de resultaten soms geheel anders zijn. De heer Vaandrager wees op't groote na deel voor de leeilingen der middelbare scho len tengevolge van verkeerde methodes van sommige leeraren, die in de keuze daarvan geheel vrij zijn, welk gevaar op de lagere scholen niet bestaat. De heer Van Waart deed het groote ver schil uitkomen in de taak van den onder wijzer by 't lager en dien bij 't middelbaar onderwijs; terwijl deze uitsluitend belast is met de wetenschappelijke ontwikkeling zijner leerlingen, draagt gene bovendien de zorg voor karaktervorming en 't aankweeken van christelijke deugden, en wel gewoonlijk in kringen, waar deze niet welig tieren. De heer Hijmau, zyne denkbeelden over de lagere school ontwikkelende, wraakte dnarby de pressie, welke door ouders en voogden geoefend wordt op het onderwijzend personeel, door 't verstrekken van emolumen ten, vooral ten tijde der examens, een aan val welken de leeraren bij 't middelbaar onderwijs niet te duchten hebben. De heer Brouwer betuigde zyn medelijden met die scholieren, op wie de proef moet genomen worden voor de practische ont wikkeling van den docent. De heer Van Rhijn wenschte de grens tusschen de volksschool en de eventueel in te stellen uitgebreide school nauwkeuriger te zien aangegeven. De heer Vermeulen, ofschoon een voorstan der van het afschaffen der examens, zag toch ook in de persoonlijke verklaring van school hoofden eenig bezwaar, voornamelijk ten op zichte der hoofden van bijzondere scholen, die natuurlijkerwijze hunne inrichting liefst zoo talryk mogelijk bevolkt zien, omdat 't voor hen een bestaanskwestie is. De heer J. de Wit merkte tegenover den heer Vaandrager op dat eventueel nadeel op de middelbare scholen tengevolge van ver keerde methodes geenszins opweegt tegen de voordeelen, terwijl hy ook van invloed achtte den gemiddelden leeftijd van het onderwijzend personeel. Alle debatters betuigden hun lof over de uitmuntende rede van den inleider. Nadat de heer Beekman deels gerepliceerd, deels zijn erkentelijkheid betuigd had voor het flink en humaan debat, waarmede hy zijn voordeel hoopte te doen, sloot de voor zitter, de heei C. van Meurs, met dankbe tuiging aan spreker en overige aanwezigen de vergadering, na bovendien te hebben mede gedeeld dat in de maand April voor de af deeüng zal optreden de heer F. W. N. Hugen- holtz Jr. te Amsterdam, is overgeplaatst aan booid van Hr. Ms. artillerie-instuctieschip Bellona te Willemsoord. >or de directie der Nederlandsche Be 11- lelephoon-maatschappij te Amsterdam is tot administrateur dier maatschappij te Rotter dam, Dordrecht en Schiedam benoemd de beer F. M. van Erkel te Amsterdam. De minister van financiën maakt bekend, dat op 20 Febr. bij de betaalmeesters in kas wasf 1,789,325.90 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. Wbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van- 408,390.-30. De gewone audientiën van de ministers "van financiën eu oorlog op Donderdag 5 en van den minister van marine op Vrydag 6 dezer, zullen niet plaats hebben. By Kon. besluit is de beer P. Rouyer, op zyn verzoek, eervol ontslagen uit zijne betrekking te Port-Said. De heer dr. J. E. de Voogt, vice-consul te Pau, is op zijn verzoek eervol als zoo danig ontslagen. Naar de Residentiebode mededeelt is de toestand van generaal Van der Schrieck zorg wekkend en zeer achteruitgaande. De tpestand van den heer Fransen van de Putte is afwisselend, nu eens wat beter dan weer wat minder goed, zoodat evenmin van belangrijken achteruitgang als van vooruit gang sprake is. De luit. ter zee 2e kl. A. J. M. Nolet, dienende aan boord van Hr. M. wachtschip Gedurende de maand Februari kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 371 schepen, metende 289,154 netto reg. ton, waarvan 42 zeilschepen, met. 8273 netto reg. ton. Sedert 1 Januari van dit jaar kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 752 schepen, metende 594,908 netto reg. ton, tegen 627 schepen, metende 452,096 netto reg. ton in de eerste 2 maanden van 1895. Alzoo eene ver meerdering van 125 schepen en 142,812 netto reg. ton. De Rotterdamsche tramvvegmaatscliappij vervoerde in de maand Februari j.l. 430,707 reizigers met een opbrengst van f34,354,99'/s, tegen 386,621 reizigers meteen opbrengst van f30,852,96 in Februari 1895. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1896 heeft bedragen 911,515 reizigers met een ontvangst van f 73,3UO,88'/s, tegen 845,642 reizigers met een ontvangst van f 68,089,05'/s over datzelfde tijdvak in 1895; gevende dit jaar een vooruitgang van 05,873 reizigers en een vooruitgang van f5,211.83 in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden beliepen f41,761,70, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1895 f44,413,01 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1896 beliep f 115,062,58Vs, terwijl die over datzelfde tijdperk iu 1895 f 112,502,06 beliep. Te Rozendaal (N.-Br.) speelden in huis eenige kinderen met vuur uit eene stoof. Van een driejarig meisje geiaakten daarbij de kleertjes in brand, en de kleine kieeg zulke hevige brandwonden, dat ze aan de gevolgen is overleden. Een zonderlinge speling der natuur had te Ooltgensplaat bij een koe plaats bij den landbouwer A. M. aldaar. Deze wierp n.l. een kalf af met een menschenhoofd en geiten- pootjes. (Br. Ct.) Maassluis. De heer C. Ghislain heeft zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad niet aangenomen. Practische handleiding bi| het ver vaardigen van boven- en onder goed voor Dames en Kinderen. Onder Redactie van ALIDA VERHOOP. (Uitgevers: Nijgh&Van Ditmarte Rotterdam.) I M II O U D: Afdeelmg Kinder/deeding. 14 Gravures met beschrijving, voorstellende: No. 1. Schaatsen- rijders-costuums voor den leeftijd van 67 jaar. No. 2. Baltoiletten vooi jongens en meisjes van 714 jaar. No. 3. Lage babyschoentjes met patlee. No. 4. Lage babyschoentjes met lint versierd. No. 5. Hoogc babyschoentjes. No. 6. Juik voor babies van 12 jaar. No. 7. Onderrok voor meisjes van 68 jaar. No. 8. A. Z Monogram in platte-steek-bor- cluursel. No. 9. Nachthemd voor knaapjes van 2—4 jaar. No. 10. Letter A. in platte steek-borduursel. No. 11. Pantalon voor meisjes van 810 jaar. No. 12. Corset zonder baleinen voor meisjes van 1115 jaar. No. 13. Letter B in piatte-steek borduursel, No. 14. Luiei mand-ondeijurk. Een Supplement, waarop zich de knippatro nen van bovenstaande modellen bevinden. Afdeelmg Dameskleeding. 6 Gravuies met beschrijving, voorstellende No. 1. Soirée-toilet. No. 2. Gustuum van wollen stof met satijn gegarneerd. No. 3. Vooijaais-cnstuums. No. 4. A. K M inogram in platie-steek-bor- dnuisel. No. 5. Gekleed toilet van fantasie- zijde. No. 6. Tailleur-co-duum. Een Supplement, waarop zich de knippatro nen van bovenstaande modellen bevinden. Modekroniek. Feuilleton. Voldane aan- viagen. Raadgevingen. Bericht. Abon nementen. Advertentién.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5