,A°. 1896. Donderdag 5 Maart. N°. 8995. N e g n ft n v e r t i g 3 t e tf aargang. Verschijnt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag. F IT (4 K V 1 It: J. ODÉ. Bniteiilandsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. 0.10. BGKRAt: BOl KRDTBAA1 ?o. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. E G E 1 A 1' D. In i Thuis heelt de eerste lord der admir: osclien, Maandag de begrooting Van .gediend. In zijne toelichting stelt dij iw., .iet aantal manschappen te ver meerderen met 4900; de aanvraag voor be wapening van schepen is 850,000 p. st., die voor maritieme werken 8,500,000 p. st., hoo- ger gesteld dan het vorige jaar, toen daarvoor ii millioen p. st. was uitgetrokken. Het overschot op de begrooting zal besteed worden om deze verhoogde uitgaven te dekken. Van 1889 tot 1896 heeft Engeland zijne vloot uitgebreid met 105 schepen en 02 torpedo- agers. De minister stelt thans voor daaraan toe te voegen 5 vlaggeschepen, 4 kruisers le klasse, 3 kruisers 2e klasse, 6 kruisers 3e klasse en 28 torpedo-jagers. Van deze laatste zijn er reeds 8 besteld zonder de beslissing van bet Parlement af te wachten. Voor de •ontworpen nieuwe schepen vraagt de minis ter 10 millioen p. st., v erdeeld over di ie jaar. Al de schepen, door den vorigen minister van maiirie, lord Spencer, voorgesteld en de nieuwe schepen die thans worden voorgesteld, moeten tegen Juli '1899 gereed zijn. De begrooting van marine voor het aan staande fmancieele jaar bedraagt 21,823,000 p, st.,zijnde een vermeerdering van 3,122,000 p. st. op de begrooting van het loopende jaar. De minister gaf voorts de verklaring, dat bij het opmaken van dit budget niet een geest van aanmatiging heeft voorgezeten, het is geen budget, dat als uitdaging moet opgevat wor den, maar een budget, waarbij men slechts de wettige verdediging des rijks beoogtde vloot is voor Engeland, wat een leger voor andere natiën is. De minister besloot met te zeggen dat men onlangs zijn woorden verkeerd heeft uitgelegd. Hij heeft niet gezegd, dat Engeland onver schillig is voor de vriendschap van andere mogendheden het nu ingediende budget be wijst dat Engeland niet onverschillig is voor de vriendschap der mogendheden, want in de vloot vindt Engeland zijn machtigsten steun laat de vloot, hetzij Engeland geïsoleerd is of niet, het vertrouwen der natie in zichzelf vertegenwoordigen. De minister van koloniën Chamberlain deelde, in antwoord op een desbetreffende vraag mede, dat hij reeds naar Zuid-Afrika getelegrapheerd had om te verzoeken, dat de vier Engelschc gevangenen in dezelfde con ditiën worden geplaatst als de overigen, en om te vragen naar de reden van de vertraging in het proces eu wanneer het zal voortgezet worden. Ik begrijp niet, zeide de minister, dat het beslag, op de verbeurdverklaarde goederen der beschuldigden gelegd, is be vestigd. Wat de schade betreft, aan anderen yeroorzaakt door de afwezigheid van de be schuldigden uit Johannesburg, deze is volgens mijn inlichtingen niet zoo groot als veronder steld werd. In het Lagerhuis stelde Samuel Smith gisteren eene motie voor, en Konnaway steunde haar, waarin diep medelijden wordt uitgesproken met het lijden van de Arrneen- sclie Christenen en tevens de hoop, dat de pogingen om hun lot te verzachten zouden voortgezet worden. De ondersecretaris van buitenlandsche zaken Curzon verklaarde dat de regeering bereid was de motie te aanvaarden, maar men moest niet gelooven dat daarmede ge zegd was dat die lotsverbetering door eene gewapende macht be wei kt kon worden. Het samengaan der Europeesche mogendheden was niet zoo groot gebleken als de Erigelsche regeering gedacht had, want de mogendheden hadden zich tegen het uitoefenen van ge weld verzet. En nu kon Engeland niet op eigen vuist gaan handelen omdat het daar mede de Armeniërs in gevaar zou brengen en Europa in een oorlog kon wikkelen. In- tusschen deed de regeering haar best het lot der Christenen in Armenië te vei beteren en zij zou daarmede voortgaan. De motie van Smith werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. liet, Lagerhuis heeft Maandag bij tweede lezing het wetsontwerp betreffende den aan leg van locaalspoorvvegeu bij tweede lezing aangenomen. Een telegram uit Madras meldt dat Zondag een Britsch regiment een bende fanatieke Mopla's (Mohammedaansclie inwoners van Ma labar), die in den laatsten tijd ongeregeldheden hadden verooizaakt, heeft aangevallen. Meer dan '100 Mopla's werden gedood de troepen leden geen verliezen. Nog meer benden be drijven ongeregeldheden het oproer is buiten gewoon ernstig. Er zijn versterkingen afge zonden. D 1 T S C If 1 A N D. N<"iat de secretaris der schatkist, graaf Von Posadowsky, Maandag in de zitting van den Rijksdag liet suikerbelasting-ontwerp in een uitvoerige rede had verdedigd, nam de heer Richter het woord, die betoogde dat het ontwerp in alle opzichten verderfelijk is en te danken is aan liet initiatief van eenige voorname heeren, daaronder ook een minister. De minister Von Harnmerstein wilde voor het oogenblik alleen verklaren dat op zijne landerijen geen bieten worden geteeld en dat hij meent dat dit ook met zijne ambtgenoo- ten het geval is. Maar liet verwijt, dat de regeering zich bij de indiening van een ont werp zou hebben laten influeneeeren door hooggeplaatste personen, wierp hij met ver ontwaardiging van zich zelfs van de uiterste linkerzijde heeft hij dergelijke verwijten nooit gehoord en hij hoopt dan ook dat dit de eerste maar tevens de laatste maal is. Levendige bijvalsbetuigingen.) Graaf Herbert von Bismarck verklaarde dat de Rijksdag het nu in zijne hand heeft, een belangrijken tak van landbouwindustrie voor ondergang te bewaren het geldt hier een groot deel van den natïonalen welstand en het behoud van vele miüioenen. Spr. is voor eene beraadslaging in commissie. Dp heer Spahn vei klaarde dat liet Centrum geen vijandige houding tegenover het ontwerp aanneemt, al is het er ook niet mede inge nomen. Het Centi urn is tegen verhooging van de verbruiksbelasting, doch voor d« contin- geeiing. De premiën mogen niet door een rijkssubsidie gedekt worden, dat moet ge schieden door de vei'biuiksbelasting en even tueel zouden belanghebbenden moeten bij springen. De minister Von Harnmerstein gaf gisteren in den Rijksdag in een uitvoerige rede een overzicht van de suikerwetgeving in Dtiitsch- land, welke de suiker-industrie gemaakt heeft tos--een der voornaamste takken van nijver heid. Dank zij die wetgeving is de bietsuiker industrie biel' niet kapitalistisch, als in andere landen. In beginsel staat de minister op het stand punt van den heer Richter; ook hij zou het zeer toejuichen wanneer alle suiker in het binnenland kon worden aan de markt ge bracht. Maar wanneer erkend wordt dat Duitschland een enkel economisch gebied is, dan moet men ook begrijpen dat door de ontwikkeling dezer nijverheid te beperken geheel Duitschland benadeeld wordt. Met het oog op den toenemenden aan bouw van bieten is een groot aantal spoorwegen aangelegd. Door beriadeeling der suiker-industrie zou den ook liet gelieelu verkeerswezen en de Duitsche machine-fabrieken zeer ernstig ge schaad worden, waardoor weer tal van werklieden broodeloos worden. Alle staten, voornamelijk Rusland en Amerika, trachten ons de wereldmarkt te betwisten zouden wij dan ons goed geladen geweer verbrijzelen? Spreker hoopt dat uit de beraadslagingen in de commissie eene wet zal te voorschijn komen die den ganschen landbouw ten zegen zal strekken, niet eene wet van blijvenden aard, maar eene strijdvvet, waarorr liet hier te doen is. F R A N R K IJ K. Het eskader is gistermorgen te 7.45 van Toulon te Cannes aangekomen. President Faure ging te 9.45 aan wal, waar hij door de autoriteiten is verwelkomd, en door den groot vorst Michael en Gladstone, die den president begroetten. Terwijl de stoet zich naar het hotel begaf, werden de kreten gehoord leve Faure, leve Bourgeois, leve de Senaat. President Faure heeft Gladstone op het raadhuis ontvangen. De president vroeg hem of de politieke werkeloosheid hem niet te zwaar viel. Gladstone antwoordde dat hij de aangelegenheden van Engeland altijd van zeer nabij volgde. Later bracht Bourgeois een be zoek aan Gladstone. Maandag vertrekt Gladstone naar Londen zonder te Parijs op te houden. Lie Frank f. Ztg. ontvangt uit New-York het volgende telegram: Men volgt hier sedert korten tijd met steeds grooter wantrouwen de geheime onderhandelingen tusschen Frank rijk en Spanje waarvan eene diplomatiek partijkiezen van Frankrijk tegen de eventueele ntei'ventie van de Vereenigde Staten in de Cubaansche kwestie bet onderwerp zou zijn. Men houdt er hier rekening mede, dat Spanje zich van de hulp van Frankrijk zou kunnen verzekeren door het afstaan van een der tal rijke kleine eilanden, bijv. een der Canarische eilanden, of door Marokko af te staan. Buitendien weet men Hier beslist dat de talrijke Fransche houders van aandeden in Spaunsclie of Spaansch-Cubaansche leeningen de regeering te Parijs tot behartiging van hunne belangen aansporen. OOSTENRIJ K-II OSGARIJE. De commissie uit den Rijksraad voor het ontwei p tot kiesrechthervorming heeft, na met algemeene stemmen op 3 na een amen dement tot invoering van algemeen stem recht verworpen en tot de artikepgewijze behandeling van het regeeringsoutwerp be sloten te hebben, met groote meerderheid art. 1 aangenomen, waai bij het aantal afge vaardigden van elk afzonderlijk deel der mo narchie wordt vastgesteld. Alle hierop inge diende amendementen werden verworpen. In de Hongaarsche Kamer heeft de oud- minister-president Koloman Tisza een rede voering gehouden over de overeenkomst tus- sclien Oostenrijk en Hongarije. Hij vei klaarde dat Hongarije zich niet zou laten intimideeren door de bedreigingen vervat in moties als die, welke zijn aangenomen door de Landdagen van Boheme, Moravië, Neder-Oostenrijk en zelfs door de Oostenrijksche Kamer. De heer Tisza zeide te hopen dat de Oostenrijksche regeering de macht zal hebben om in het debat over de hernieuwing der overeenkomst het beginsel der gelijkheid te handhaven. Zoo niet, dau blijft Hongarije alleen maar over, gebruik te maken van zijn recht om een douane-tarief in te stellen, dat voor de Oostenrijksche nijverheid in het bijzonder de Hongaarsche markt sluit. Deze maatregel zou aan beide deelen van het rijk groot nadeel berokkenen en betreurenswaardige gevolgen hebben, doch daarvan zouden zij de schuld dragen, die dit uiterste verdedigingsmiddel zouden hebben uitgelokt. Deze redevoering heeft op het geheele Huis grooten indruk gemaakt. Bij de Maandag te Ween en gehouden ge- meenteraads-verkiezingen door het tweede kiescollege werden gekozen 32 antisemieten

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1