A0. 1896. Woensdag 11 IViaart. INT. 8999. jEerste Blad. Negenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, n IT G EYE It: J. OD(i. Buiten! and sell e Be richten. Abonnementsprijs, per kwartaalf 1.85. Franco per inM, dtir het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. B r K A l? I BOTEIISTHa AT f O. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone ïegel meer0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. B II I T S C II I A N B. Graat Goluchowski, minister van buiten- landsche zaken der Oostenrijkach-Hongaarsche monarchie, is gisteren te Berlijn aangekomen hij werd aan het station door den Oosten- rjjkschen gezant en het personeel der am bassade ontvangen. De groote bladen zijn over het algemeen weinig gesticht over de gevolgtrekkingen, die de Engelsche pers maakt uit de nederlaag dei- Italianen in Abyssinië. Wat betreft de reis van den Oostenrijkschen minister van buitenl. zaken, graaf Goluchowski, naar Berlijn, zegt de Koln. Zeitg., er kan voor het oogenblik geen sprake zijn \an eene vernieuwing van het Drievoudig Verbond, dat nog voor ge- rwimen tijd van kracht is. De nederlaag, welke onze heldhaftige bondgenooten hebben ge- L-uen, loont hun v,aar hunne ware viienden zich bevinden en zal zoo mogelijk het Drie voudig Verbond nog versterken. Wie het tegendeel wenschen of verwachten, vergissen zich. De moeilijkheden die in de betrekkin gen met Engeland zijn gerezen, vinden een tegenwicht in de vei betering der betrekkingen met Rusland, welke eveneens ten gunste van het Drievoudig Verbond zal strekken. En niet minder duidelijk spreekt de Yoss. Zeitg. zich uit over het leedvermaak der Engelsche j pers, dat de nederlaag van Adoua het Drie- i voudig Verbond zou hebben verzwakt. Enge land zou goed doen, zoo zegt liet blad, zich niet te beroemen op liet spoedig alleen staan van Duitschland, waardoor eene herziening der kaart van Europa mogelijk zou worden. Het is mogelijk dat de wereldkaart herzien \vorde, maar dan zal het zijn ten koste van Eugeland. De Nordd. Allg. Ztg. schrijft, dat de ge beurtenissen in den Italiaansch-Afrikaanschen kolonialen ooi log voor Duitschland en Oosten rijk geen invloed kunnen hebben op de positie van Italië in het Drievoudig Verjond, Het bezoek van Goluchowski heeft in de gedachten der leidende Duitsclie staatslieden ook geene beteekenis waardoor de twee mo gendheden los van Italië zouden worden. De hatelijke opmerkingen van enkele En gelsche bladen zijn enkel en alleen een nieuw gevolg van de liefhebberij die een deel der Engelsche pers er in heeft om op het con tinent te beproeven brand te stichten, een doen dat aan de beoordeeling der bezadigde Engelsche politici kan worden overgelaten. In het proces tegen Schoren c.s., beschul digd militaire geheimen verraden te hebben, is door het Reichsgericht te Leipzig uitspraak gedaan. Schoren kreeg zeven jaar tuchthuis en werd verder onder politietoezicht gesteld Pfeiffer kreeg twee jaar, Dingbauer een jaar gevangenis. F It A N K It IJ K. President Faure is te Marseille door den maire toegesproken. Deze verzekerde hem dat Marseille ten zeerste gehecht is aan de demo cratische republiek, en eenstemmig om het hoofd van den staat toe te juichen, dat de eer heeft zijn naam verbonden te zien aan de hervormingen op sociaal gebied, welke het tegenwoordige ministerie ten uitvoer zal brengen. De prefect heeft Faure ook al gelukge- wenscht met het feit van Bourgeois tot de regeering te hebben geroepen. Het enthusiasme te Marseille is voortdurend op dezelfde hoogte gebleven gedurende het verblijf vau den president. Te Aix was liet enthusiasme wat minder maar de ontvangst was toch zeer hartelijk. Men heeft de Farandole gedanst en de presi dent heeft daarop de mannen de hand gedrukt en de vrouwen omhelsd. Elders in het Zuiden veroorlooft men zich minder gepaste grappen. Te Antibes werd Faure een lijkkrans vereetd. Te La Ciotat speelde een muziekkorps bij zijn voorbijgaan den doodenmarscli van Chopin en bij bezoek van de werven der Messageries Maritimes rees en daalde te zijner begroeting op het vereenigingsgebouw der werklieden een vlag met reu=achtigen rooden strik. De minister van financien Doumer heeft zijn ontwerp op de inkomsten-belasting niet teruggenomen om liet te herzien, gelijk de commissie wilde, maar zal het in de Kamer brengen. De politie moet te Nancy een heele verza meling spionnen op het spoor zijn. Reeds twee zijn er gearresteeid. II E I I) I E, De vei kiezingen in de oude bisschopsstad Mechelen, die gunstig voor de liberalen waren uitgevallen, zijn nietig verklaard, terwijl de verkiezingen te Gheel, waar de clericalen de overhand gekregen hadden, zijn goedgekeurd. Men vreest voor ongeregeldheden te Meche len. Een compagnie is te Antwerpen gecon signeerd en een trein staat gereecl om de troepen te vervoeren. ENGELAND. liet Lagerhuis heeft in zijne zitting van gisteren het hoofdstuk waarbij het cijfer der manschappen op de begrooting der marine wordt vastgesteld, met 261 tegen 45 stem men aangenomen. In den loop der beraadslaging verklaarde Goschen nogmaals dat men in de ontwikke ling der vloot geene uitdaging mocht zien, want liet program voor de uitbreiding der vloot is reeds vastgesteld in November, toen nog geen enkele moeilijkheid zich had voor gedaan. De aandeelen van de Chartered-, De Beers- en Goldfields-maatschappijen worden gedrukt door liet tot nu toe niet bevestigde gerucht dat er machtiging zou zijn gegeven tot gevangenneming van Rhodes onder be schuldiging van medeplichtigheid aan het invoeren van wapens in de Zuidafrikaansche Republiek. Naar thans verzekerd wordt, zal dp, Cor nelius Herz in zijn woning te Bournemouth worden gehoord, in verband met het ver nieuwde aanstelt der Fransche legeeiing om zijn uitleveiiug. ITALIË. Het staat nu in Italië tusschen een minis terie Rudini-Ricotti en Saracco-Sonnino, het eerste v ooi stander van een zeer gematigde politiek in Afrika, het tweede bewonderende den levanclie-ooilog. En de koning weet niet wat hij doen moet. Gaai ne zou hij voor zich den smaad, de Itali- aansche vlag aangedaan, wreken. Maar dan hoort hij weer hoe zijn volk weigert verder naar lat Au ïka te trekken en daar ie stei vfcn voor een chimère. Reeds eeriige malen he-ft de Kamei het duidelijk genoeg gezegd: vvj willen die avontuurlijke politiek in Italië niet. Zette de koning-dus ziju wil toch door, dan zou de constitutie geschonden zijnde loop der dingen waie dan in het Apenriijnsche schiereiland geheel niet meer te voorzien, ja het zou niet onmogelijk zijn, dat er spoedig een geweldige revolutie losbarstte, die den koning van den troon wierp. Koning Humbert heeft dus te kiezen tusschen den wil van zijn volk en zijn eigen verlangen om den veldtocht in Afrika voort te zetten. En nu zegt men wel dat hij wel zou gehoorzamen aan den wil van zijn volk, mits die duidelijk uitgesproken ware indien niet Duitschland alle moge lijke moeite deed om Italië tot voortgaan te bewegen. Duitschland heeft liet prestige van Italië als gi oote militaire mogendheid noodig, en dat piestige zou eeu geweldigen knak krijgen als Italië zich uit Afrika terugtrok. Zoo zou Duitschland clan ook met Engeland alle mogelijke moeite willen doen om de Ita- liaansche financiën weer in orde te brengen. Houdt Italië dus niet vol tegen de Abessy- niërs wat o. a. Di Rudini wil dan zal het weldra ophouden lid van liet drievoudig verbond te zijn. Dit is liet, wat de beslissing voor koning Humbert zoo moeilijk maakt, daarom raden de vrienden van Crispi den koning aan om den oud-collega van Crispi Saracco met het vormen van een ministerie te belasten. M. a. vv.de kwestie van een nieuw ministerie hangt samen met de vraag, welke de positie van Italië zal zijn in de Europeesche politiek. Een telegram uit Rome aan de Eolnische Ztg. meldt dat er groot verschil van gevoelen tusschen den koning en den kroonprins be staat over de te volgen gedragslijn. Reuter seint uit Rome: Volgens de daw. r> bladen zou het nieuwe kabinet als volgt zijn samengesteld: D Rudini, president en binnenlandsche zaken; generaal Ricotti, oorlog; Bi in, buiten- landsche zaken; Pirazzi, schatkistadmiiaal Raccliin, marine; Guieciaidini, financiën; Gantureo, justitie." Dus geen revanche in Afrika en een koe lere verhouding tot liet Diievoudig Vei bond! De Agenzia Stcfani meldt echter dat de koning aan generaal Ricotti de opdi acht tot liet vormen van een kabinet heeft gegeven. Ricotti zal zich met Di Riduni verstaan en dezen liet presidentschap aanbieden. Ook de vroegere minister van buitenlandsclie zaken Brin zal n allen gevalle deel uitmaken van liet nieuwe ministerie, zooals wij trouwens reeds gemeld hebben. De minister! aad beeft besloten zes batte rijen en zes bataljons naar Afiika te zenden ter verstei king van de garnizoenen van Keren en Kassala. Zaterdagavond zijn er ernstige ongeregeld heden te Milaan voorgevallen. Voortdurend hebben de troepen tusschen beide moeten komen. Vier soldaten zijn gewond, 15 per sonen gearresteerd. Ook te Napels en te Pavia blijft het on rustig. Te Milaan en Florence zijn de troepen aan het muilen. Het tactvol optieden der officieien moet dit begin van muiterij al spoedig weer hebben onderdrukt. Vooral de Italiaansche vrouwen schijnen tegenstanders te zijn van de avontuurlijke Afrika-politiek. De Romeinsclie vrouwen heb ben leeds een manifest tegen die politiek de wereld ngezonden en evenzoo de vrouwen uit Pavia. De vrouwen te Tutijn en te Milaan hebben dit voorbeeld gevolgd. De nieuwe Italiaansche opperbevelhebber Baldisseia heeft bevel gegeven Kassala te ont ruimen, zoodat er thans geen enkel beletsel meer is voor den opmarsch der derwBchen. De Times verneemt uit Rome dat de vei lie zen der Italianen in Afrika 7000 blanken en 2000 inlanders zouden bedragen. SPANJE. Het is nog overal onrustig. Voortdurend betoogingen tegen de Vereenigde Staten. Vooral in Valencia is de woede van het volk zeer groot. Men zamelt gelden in om de regeering een nieuw oorlogsschip cadeau te geven. De menigte vergenoegt zich niet met de Amerikanen uit te jouwen, maar trekt ook naar de Fransche consulaten, om daar betoo gingen ten gunste van Frankrijk te houden. De Spanjaarden hebben op Cuba weer een vrij belangrijke overwinning behaald. Een troep onder commando van Maceo is versla gen; aan de zijde der opstandelingen zjjn 72

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1