Binnenlandsche Berichten. man gevallen, terwijl van de Spanjaarden slecht? 22 gewond zijn. De brief van den minister-president Ca- novas in de New-1'orh Herald geplaatst waarin bij generaal Wevler verdedigt, opkomt tegen de ei kenning van de Cubanen als oor logvoerenden, ontkent dat Spanje anders dan om Cuba zich heeft gewapend of bij Euro- peesche mogendheden tegen de Unie steun heeft gezocht maakt in de Vereenigde Sta ten algemeen een gunstigen indruk, om den gematigden toon waarin het stuk is geschre ven. .Zelfs het jingo-blad de World geeft nu den raad om een afwachtende houding aan te nemen. De Spaan^che gezant te 'Washington heeft aan de regeering der Yereenigde Staten ken nis gegeven dat in Florida een voor Cuba bestemde expeditie van opstandelingen wordt uitgerust. De regeering beeft onmiddellijk een oor logsschip gezonden om het vertrek der expeditie te beletten. It U 31 E SI E. Naar aanleiding eener interpellatie in de Kamer over du verbanning van twee ver meende Macedonische agitatoren verlangde de oud-minister fïeva mededeeling van het do.-sier betreffende de Macedonische kwestie. De minister-president Sturdza verzette zich daartegen en viel in zijn redevoering Fleva heftig aan. Ten slotte nam de Kamer met 98 tegen 28 stemmen een motie van vertrouwen in de regeering aan. T U E K IJ E. De Times verneemt uit Ivonslantinopei, dat de toestand in het noorden van Albanië ver ergert de bevolking weigert om aan den eisch van het overgeven der wapenen te voldoen er gebeuren botsingen tusschen het volk en de troepen. Hetzelfde blad verneemt nog uitKonstan- tinopel, dat de gouverneur van Kreta verlof heeft gekregen zich naar IConstantinopel te begeven, teneinde zich onder behandeling van een geneesheer te stellen. Zijn verzoek om ontslag is nog niet aangenomen. Van andere zijde wordt echter gemeld dat de voormalige minister van buitenl. zaken Turkhan pacha tot vaii van Kreta is benoemd. Te Retimo op Kreta hebben de Turken een onderwijzer vermoord, hetgeen groote opgewondenheid onder de inwoners dier plaats heeft veroorzaakt. Het hervorrmngscomité heeft zijn zetel ver legd naar Askipho en is vast besloten op de wedei invoering der vroegere grondwet te blijven aandringen. AMERIKA. Nu de rpgeering der republiek Honduras 2000 man hulptroepen ter beschikking heeft gesteld van president Zelaya om den opstand in Nicaragua te onderJrukken, hebben ook de opstandelingen in Honduras bijval gevon den. Een telegram uit Tequcigaipa meldt namelijk dat in die stad alsmede te La Paz, Valle Choluteca, Paraiso, Olancho en Colon de staat van beleg is afgekondigd, zoodat in het grootste gedeelte van Honduras een op stand schijnt te dreigen tegen de regeering van president Bonilla, die nooit bijster bemind is geweest. Van de zending der hulptroepen zal dus niet veel kunnen komen. AFRIKA. Omtrent de voorwaarde van Jamesons overgave loopen de lezingen nog steeds uit een. Nu weer wordt ten stelligste verzekerd dat commandant Croiijó den ln Januari, toen hij Jamesons troep ontmoette, aan dezen een boodschap zond met de belofte hem on gemoeid te zuilen laten wanneer hij terstond de wapenen neerlegde en terugkeerde. Jame sons troep opende echter het vuur, en daar mede was de belofte van lijfsbehoud ver vallen. Toeu Jameson den volgenden ochtend inzag dat zijne kans hopeloos stond, zond bij een parlementair aan Cronjé om te onder handelen over de voorwaarden van overgave, maar Cronjé wilde daarvan toen niet meer liooren. Hij verlangde de onvoorwaardelijke overgave binnen 30 minuten, daaronder mede- gerekend de 25 minuten, die den parlemen tair voor den terugtocht werden gegeven, en zoodra die tijd verstreken was zonder dat antwoord was ontvangen, liet Cronjé een paar granaten in Jamesons kamp werpen. Die waarschuwing werkte. Al wat maar wit was werd op stokken gestoken en aan boom takken gebonden, ten teeken dat de onvoor waardelijke overgave was aangenomen. Het is dan ook natuurlijk dat Jamesons officieren later vei klaarden, niet anders verwacht te hebben dan dat zij op staanden voet zouden zijn doodgeschoten. Dat dit niet geschiedde, hebben zij alleen te danken aan comman dant Cionjé's genadig en flink optreden. In het diririet Lijdenburg gaan, blijkens Zuidafrikaansehe bladen, verschillende peti tiën rond, waarbij den Volksraad verzocht wordt, eene gestrenge wet uit te vaardigen, bepalende dat alle personen van vreemden oorsprong, die, hetzij door woord of door geschrift, de onafhankelijkheid van den Staat benadeelen of willen benadeelen of zijne eer ais natie aanranden, ten spoedigste over de grenzen zullen worden gezet en hunne goe deren verbeurd verklaardde meest moge lijke bescherming en vrijheid te verleenen aan vreemdelingen, die zich binnen het ge bied der republiek vestigen, maar alleen op voorwaarde dat zij de bestaande wetten eer biedigen, doch geen stemrecht toe te kennen aan anderen dan aan hen die, behalve door te voldoen aan de bestaande bepalingen, met de burgers de wapenen hebben gevoerd in oorlogen, waarin de republiek met blanke natiën wordt gewikkeld. In twee andere memories wordt gevraagd handhaving van de landstaal en het weigeren van subsidie aan onderwijs iu eenige^mdere taal, en beperking der immigratie door een wet, waarbij bepaald wordt dat geen perso nen in de republiek worden toegelaten, die niet voorzien zijn van voldoende middelen \an bestaan en een bewijs van de overheid van hun geboorteland, dat zij dit als eerlijke personen hebben verlaten. Alvorens de staatssecretaris der Zuidafr. republiek dr. Leyds Zater lag met liet stoom schip Grantully Castle van Londen naar Pretoria vertrok, heeft hij, vergezeld von den Transvaalschen consul-generaal Montagu White, een bezoek gebracht aan het minis terie van koloniën en met Chamberlain een onderhoud gehad. De particuliere secretaris van dr. Leyds, baron Quarles de Quarles, heeft aan een ver tegenwoordiger van Reuter verzekerd, dat bet bezoek van dr. Leyds aan Europa geen politiek doel heeft gehad. De betrekkingen tusschen Duitschland en Transvaal blijven dezelfde als voorheen. Door het bezoek zijn geen nieuwe overeenkomsten tusschen Trans vaal en eenige andere regeering tot stand gekomen. SCHIEDAM, 10 Maart 18!)C, Zooals wjj reeds in ons vorig nummer hebben medegedeeld, is in den nacht van Vrij dag op Zaterdag een geslacht varken, dat reeds een paar dagen te voren zyn natuur lijken dood gestorven was, in een bergplaats van vee aan de Broersvest gevonden, dank zij de ijverige nasporingen van den heer A. J. van Velzen, keurmeester van het v!ee?ch, daarin bijgestaan door de politie. Daardoor werd gelukkig verijdeld de afschuwelijke toe leg om het cadaver in eonsumtie te brengen. Zondagavond is van de stoomtram, te 6 u. 40 uit Rotterdam vertrokken, nabij de grens van Schiedam eene vlampijp van de locomo tief gesprongen. Hierdoor werd eene vertra ging van 40 minuien veroorzaakt, doch on gelukken hadden niet plaats. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 16 Maart, 's avonds 8Vs uur. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 7 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 1,631,613.06'/° en bij de betaalmeesters-1,962,886.41 Te zamen3,597,499.47 Ys De gewone audiënties van den minister van oorlog op Donderdag *12 en van den minister van marine op Vrijdag 13 dezer zullen niet plaats hebben. Door tusschenkomst van den burgemees ter heeft B, M. de Koningin een gift van f 25 doen toekomen aan een oppassend jon geling in de gemeente Scherpenisse, om daar mede een kleinen handel te beginnen.. Be doeld jongmensch heeft als korporaal in het leger gediend, doch is wegens zwakke borst afgekeurd. Door H. M. de Koningin-Regentes is f 20 geschonken aan Elisabeth de Jager, weduwe van Gerrit de Graaf te Kampen, die door den dood van haren man, met drie kleine kinderen in kommervolle omstandigheden is achtergebleven, en een kleinen handel in eieren, turf, hout enz. drijft. Blijkens het gisteren van den gouverneur- generaal van Ned. Indië bij het departement van koloniën ontvangen telegram is den 7n dezer een patrouille van 3 officieren en 70 mindere militairen uit onze versterking Atia- galoeng op haren terugweg derwaarts door talrijke benden Atjehers aangevallen. De liuiecommandant, drie officieren en veertig minderen van de nabijgelegen posten Seneiop, Lamsoet en Lambarik kwamen tot versterking. Bij dit gevecht sneuvelden onzerzijds 8 Europeesche militairen heneden den rang van officier, terwijl een officier, een Europeesche eu twee inlamlsche mindere militairen zwaar en 4 olfioieren en 21 minders militairen licht werden gewond. Voorts wordt een in- landsche fuselier vermist. Aan de zijde der aanvallers sneuvelden 6 Planglima?, terwijl 37 man sneuvelden of zwaar gewond werden. De namen der gesneuvelden en gewonden aan onze zijde zullen later worden opgegeven. De Stct. bevat omtrent den aanval brj Anagaloeng behalve het hierboven ver melde, de narnen der gesneuvelde en gewonde militairen. Gesneuveld: sergeant A. van Ooster korporaal II. G. Willems, en fuseliers M. J. Monden, G. Lourens, G. Roosjen, K. H. van de Groenekan en E. Voegeli zwaar gewond: lste luitenant der infanterie K. H. Westen dorp, en fuselier A. Debats; licht gewond: kapitein der infanterie II. F. T. van Blokland lste luiterants der infanterie J. van Hasselt en C. J. F. Stakman, en officier van gezondheid 2e klasse C, van der Meer. Men seinde gisteren uit Batavia aan het TV. v. d. D. ilaligan is ontvlucht. Men zal zich iierinneren, zegt hetiV. v. d.B. dat de Rus Maligan beschuldigd van invoer van wapens in het gebied van Karang Asem op Bali (waar Djilantik zetelt) en later op Lombok, met zijn handlangers Prince en Paige, voor den raad van justitie te Soe- rabaja terechtstond, en toen bij vonnis ont slagen werd van rechtsvervolging. Het open baar ministerie ging toen in hooger beroep, waarop het hooggerechtshof Maligan veroor deelde tot een boete van f 1000. Wij meenen te weten, dat Maligan, volgens liet laatste bericht, dat in de Indische bladen voorkwam, te Soerabaje in het hospitaal werd verpleegd. Wellicht is hij nu van daar ontsnapt. Het komt ons niet waarschijnlijk voor, dat deze ontvluchting eenige politieke verwikke- keling tengevolge zal hebben. Op Lombok behoeft hij zich niet meer te vertoonen, en in Karang Asem zal hij evenmin met open armen worden ontvangen, omdat onze goede vriend Djilantik zich niet graag zou compro- mitteeren. Als men dus nog ooit van den veelbesproken smokkelaar hoort, dan zal het wel uit Singapoer zijn. Van de Indische regeering is de mede deeling ontvangen, dat de in tiet jaar 1896 te Padang te houden koffieveilingen zullen plaats hebben op 31 Maart, 30 Juni, 30 Sep tember en 30 December, en dat de op deze veilingen te verkoopen hoeveelheden worden geraamd respectievelijk op 8000, 14000r 14000 en 9000 pikols. (Stct.) Na liet overlijden van generaal Van der Schrieck is nu de heer J. H. Douner, afge vaardigde voor het district Katwijk, liet oudste lid in jaren der Tweede Kamer. De toestand van den lieer Fransen van de Putte was gisteren vrij bevredigend. Biijkgns bericht van den consul-generaal der Nederlanden te Pretoria zijn, bij besluit van den Uitvoerenden Raad der Zuidafrj- kaansche republiek dd. 21 Januari 1896, van 1 Februari 1896 af, de volgende artikelen vrijgesteld van betaling van de speciale in voerrechten vastgesteld bij wet no. 4 van 1894 vleesch in blikjes, beschuit en koek in blik jes of niet, eieren, groenten (versclie, inge legde en gedroogde) ham, spek, worst, var kensvet, varkens, kaflerkoivn, koren, mee! (allo soorten), mielies, aardviuchten. Van genoemde artikelen zal, totdat door den Eersten Volksraad nadere voorziening ter zake zal zijn gemaakt, slechts geheven wor den het algemeen invoerrecht van 71/? pCt. van de met 20 pCt. verhoogde faetuurwaarde, In 1894 werd in geheel Nederland f 906,788.25 als vergunningsrecht ia de ge meentekassen gestort. Op 31 December van dat jaar bestonden in liet geheele land 24,221 vergunningen; de gemiddelde opbrengst per lokaliteit was alzoo f 36,53s. Voor het Zuidafrikaansehe Taalfonds'' is tot dnsver bijeengebracht f 40.422. i 1'/s be nevens 250 frs. uit Gent en 113.50 aan jaarlijksche bedragen. Door de commissie tot inzameling van gelden ten behoeve der slachtoffers van de dynamiet-ontplofïïng te Johannesburg (Trans vaal), zijn nader bijdragen ontvangen tot een gezamenlijk bedrag van f 3227. Tot heden is totaal bedrag van f11,230 ingekomen. Te Rotterdam is Zondag gearriveerd het Duitsche opleidingsschip Slosch. commandant de kapitein ter zee A. Thiele. Dit fregat met stoomvermogen kwam van de Azorische eilan den, is bestemd naar Willielmshaven, en liep te Rotterdam binnen wegens slecht weer en geringe averij. Het vaartuig blijft vermoedelijk acht dagen te Rotterdam.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1