Binnen laadsche Boric h l,on. Letteren, Kunst en Wetenschap. (Jemengde Berichten. AFRIKA. Het, getuigenverhoor in het Johannesbur- ger proces is "Woensdag hervat. Een groot aantal getuigen legden verklaringen af om trent het binnensmokkelen van wapenen, het vormen van weerbaarheidskorpsen en derge lijke zaken tijdens de crisisdeze korpsen werden betaald door de directeuren der Gold Fields Company. Een zekere Abel van der Merwe was reeds den 5n November met 8 anderen door Charles Leonard en Lionel Phil lips in dienst genomen om deel uit te maken van Jamesons troep, maar bij aankomst te Mafeking, waar hem gezegd werd dat eene expeditie van 800 man werd uitgerust om de Kaffers in de Transvaal te gaan bevechten en de vrouwen en kinderen te Johannesburg te bescheimen, wilde Jameson hem niet heb ben omdat hij te klein was. De directeur van de Standard Digjws' Neics zeide dat het hervormingscomité met een aanval op zijn kantoor had gedreigd, omdat zijn blad Je zaak der regeering voorstond. De directeur eener petroleurnmaatschappij erkende tanks ontvangen te hebben, welke in plaats van petroleum geweren en patronen bevatten, rnaar hij wist niet van waar die kwamen noch voor wie ze bestemd waren. Nieuwe ieiten bracht het verhoor overigens niet aan het licht, daar de meeste getuigen zoo veel mogelijk de hun gestelde vragen ontweken. Het officieel onderzoek, te Pretoria inge steld naar de omstandigheden waas-onder Jameson zicit overgaf, na den slag bij Krugers- dorp, heeft liet volgende opgeleveidKronjé beloofde werkelijk, het leven van dr. Jameson en diens mannen te zuilen sparen als zij zich overgaven, maar deze voorwaarde had alleen betrekking op den toestand in dat oogenblik, en de commandant!» verklaarden dit nadruk kelijk aan Jameson, en zeiden hem daaren boven dat de overgave als onvoorwaardelijk beschouwd moest worden, daar de vraag wat later met hem g'-daan zou worden, alleen beslist kon worden door generaal Jou bert en de Transvaalsche regeering. Dr. Jameson nam, volgens de vei klaring der personen die tegen woordig waren, deze voorwaarden aan. Rawlison, belast met de leiding van het onderzoek der zaak Jameson, is uit Kaapstad naar Pretoria vertiokken. (I H I N A. Uit Peking wordt van 12 dezer gemeld dat het bericht van het bestaan van een geheim liactaat tusschen Rusland en China wordt bevestigd. De doodvonnissen, die tegen verscheidene generaals waren uitgesproken, wegens hun lafhartig gedrag in den oorlog met Japan, zijn veranderd in gevangenisstraf. SCHIEDAM. 14 Maart 181)6. Gisteravond hield de Vereeniging tegen Bedt-luiij" haar jaailijksche ledenvergadering in de stemkamer van sMusis Sacrum". De vooizitter, de heer J. C. H. Kramers, opende de bijeenkomst met een welkomst groet aan de opgekomen leden en verzocht den secretaris de notulen der vorige vergade ring voor te lezen, welke ongewijzigd ge arresteerd weiden. Hierop las de secretaris zijn jaarverslag, waarin hij mededeelde dat het bestuur voor dit jaar was samengesteld uit de heeren Kutmers, voorzitter, Lechner, secretaris, terwijl de heer Lehman de Lehns- feld als penningmeester herkozen was. Schef- fers was kieik gebleven, die tot voldoening van het bestuur zij.«e betrekking goed ver vulde. Een groot vei lies heeft de vereeniging geleden door het bedanken van den heer Bijlandt, die om gezondheidsredenen niet lan ger in staat Was otn informaties in te winnen, welke werkzaamheid nu door den heer Van Zon was overgenomen, tegen een toelage van <25. Den heer Bijlaadt was uit erkente lijkheid een gebonden exemplaar van het ■werk «Paris, qui mendie" aangeboden. Dit werk was in het afgeloopen jaar tweemaal in 'tFrnnsch, 5-maal in 't Hollandsch ter lezing uilgeleend. Het aantal leden, dat verleden jaar 210 bedroeg, was met 1 vermeerderd, doordat 13 wegens vertrek bedankten of overleden en 14 nieuwe leden toetraden. Het aantal nieuwgeplaatste bordjes bedroeg 118. Er j waren 90 informaties verstrekt, waarvan 36 aan particulieren, 32 aan het Damescomité i en 22 ongevraagde. De secretaris kon niet begrijpen, dat het ledental zoo klein was, daar de vereeniging in Schiedam toch geen onbekende is en de verslagen toch werden verspreid. Toch had de vereeniging dit jaar niet minder succes gehad dan liet vorige, o. a. werd de orgeldraaier niet langer door zijn zoontje begeleid, dat eerst de school, j later zijti werk daarvoor moest verzuimen. Voorts gaf de secretaris eenige voorbeel den, waaruit bleek dat de vereeniging zeer nuttig werkt. Met nadiuk werd gewezen op de verderfelijke gewoonte dat in de brande rijen zoovee! borrels om niet gegeven worden, waardoor liet drankmisbruik niet afneemt. Ook weid met klem gewaarschuwd tegen de vele collecten die hier gehouden worden, waarvan het doel nooit goed omschreven wordt. Het strooibiljet tegen den lieer Kiek had hier goed gewerkt, terwijl het bestuur van den burgemeester de belofte had verkre gen, geen collecten meer te zullen toestaan als er geen goede waarborgen waren dat het geld nuttig besteed werd. Ook schijnen som mige personen het tot hun bedrijf te maken, orn voor verschillende inrichtingen collecten te houden, waarvoor zij '15 pCt. van het ontvangene als loon ontvaogeu. Het sparen van de jeugd werd op de school van deu heer Vaandrager met goed gevolg voortgezethonderd leerlinge" waren er bij gekomen, zoo.lat het getal nu tot 300 ge stegen is. liet bestuur stelde voor aan die honderd nieuwelingen evenals ten vorigen jare aan de anderen, ter aanmoediging een dubbeltje te geven, hetgeen met algogneene stemmen werd goedgekeurd. Ook zullen door de vereeniging spaardoozen worden aange kocht, welke men tot nog toe uit Rotterdam in bruikleen had. Voor het oprichten van een bewaarplaats voor kinderen waren geen stappen gedaan, omdat dit slechte gevolgen als uithuizigheid zou kunnen hebben, terwijl de antwoorden, ingekomen op de circulaire door de vereeni ging vei spreid, er ook niet voor waren. Het verslag van het dames-comité, dat aan het verslag der vereeniging zal worden toe gevoegd, beval de secretaris zeer ter lezing aan. Nadat den secretin is voor zijn verslag dank gezegd was, las hij ook nog het verslag van het comité voor, waaruit bleek dat dit jaar stoffelijk en geestelijk CO gezinnen bezocht waren. De rekening en verantwoording, nagezien door de heeren M. C. M. de Groot en C. Broeksmit, werd goedgekeurdzij bedroeg in ontvangsten f 275.G2, in uitgavenf203.08t/s, batig saldo dus f71.93'/s. Nog werd voorgelezen een schrijven van «Liefdadigheid naar Vermogen" uit Amster dam, om adhaesie aan het request van den Leidschen gemeenteraad, tot een wettelijke regeling op de Banken van Leening. Beslo ten werd een adres van adhaesie te zen den aan den minister van bïnnenl. zaken. Op voorstel van den heer A, Gouka werd dit request aan het dames-comité gezonden. De heer Broeksmit stelde voor orn het ver slag in grooter getal te drukken en het meer te verspreiden, welk voorstel aangenomen werd. Op een vraag van een heer De Groot, of de bedelarij hier ter stede afnam, bleek uit de verschillende antwoorden, dat Schiedam door bedelaars minder bezocht werd. De voorzitter, die aan de beurt van aftreding was, werd bjj acclamatie herkozen. Hierna sloot de voorzitter, dankend voor de opkomst, en de leden aansporende te trachten nieuwe te winnen, de vergadering. Ook in de gemeente Maasland heeft een landbouwer uit een Nortonwel gas verzameld, hetwelk met een eenvoudige inrichting ge- ruimen tijd brandde. Door de politie in Den Haag zijn gisteren acht minderjarige knapen uit Dordrecht aan gehouden, een viertal had beproefd zich te Scheveningen voor de zeevisscherij te doen aanmonsteren, terwijl de overigen een betrek king als kunstenmaker of iets dergelijks zochten bij een tijdelijk in Den Haag opge slagen paardenspel. De oudste vrouw van Nederland, de we duwe Yuijk te Kapelle a/d IJsei is op 104- jarigen leeftijd overleden. Wederom is te Haarlem door drie ambte naren van de accijnzen een belangrijke be keuring gedaan in zake den verboden invoer en het gebruik van grondstoffen voor waren van dagelijksch gebruik van grondstoffen voor waren van dagelijksch gebruik. Bij visitatie van een bierbrouwerij aldaar heeft men een groote hoeveelheid glucose ontdekt, dat ge bruikt wordt om de uitgave voor zuiver mout- meel, waaruit bier volgens de wet gestookt moet worden, te ontgaan. Bij aanwending van glucose wordt dus de verschuldigde belasting ontdoken. Een bewoner van de Govert-Flinckstraat te Amsterdam werd dezer dagen aangenaam verrast door de ontvangst van een brief uit Indië, waarin 3 baukbiljetten van f 25 waren ingesloten. De man keek niet weinig vreemd, daar hij het handschrift volstrekt niet kende. Uit de handteekening bleek hem evenwel spoedig met wien hij te doen had. Vier jaar geleden had hij een jongmensch als commensaal gehuisvest en deze was, aan schuld f GO achterlatende, verdwenen, zonder dat men er achter kwam waar hij gestoven was. Zonder dat de kostheer er iets van wist had het bedoelde jongmensch een betrekking op een suikerplantage op Java aangenomen. Ilij schreef ztjn voormaligen kostheer, dat het hem altijd zeer heeft gedrukt, dat hij in de noodzakelijkheid was geweest, hem zoo slecht te behandelen. Om hem de geleden schade eenigszins te vergoeden, had hij de som nu maar met f 15 verhoogd, dat was voor de rente op rente. Hij had geruimen tijd moeten sparen, om de som bijeen te krijgen, maar 't was hem een genot, vooral deze schuld af te doen, wier bestaan hem een voortdurende kwelling was geweest. Hij hoopte nu maar, dat zijn voormalige kostheer hem niet al te hard meer zou veroordeelen. Nu op dat laatste kan hij rekenen. De man, die het best gebruiken kan, was wfit blij met de ontvangst van dat sommetje, dat hij al lang als verloren had beschouwd. Te Nieuwediep zijn gisteren in het marine hospitaal opgenomen de machinist Van Velsen en de stoker De Bruin, van den Helderschen stoomtrawler Betsy, die aan boord van dat vaartuig op de eene of andere nog onverklaar bare wijze ernstige brandwonden hebben ge kregen. Terwijl be>de mannen zich op de vuurplaat bevonden, moet er iets ontploft zijn vermoedelijk een in de steenkolen verborgen patroon - waardoor zij werden getroffen. De juiste toedracht van het ge beurde is een raadsel gebleven, ook voor de gekwetsten zeiven, die zich geen voorstelling daarvan kunnen maken. De toestand der mannen moet niet levens gevaarlijk zijn. Op Vlieland is gestrand de Nederl. bark Montrose, kapt. Visser, met eene lading hout van Terschelling naar Plymouth. Het schip is geheel uit elkander geslagen; de masten liggen over boord. Het volk is door den afhaalkotter gered. De gisteren uit Groningen vertrokken directrice voor het staatsziekenhuiste Pret-risi zal genieten boven kost en inwoning eene jaarwedde van f1800 en de twee pleegzusters uit Groningen en Amsterdam f900, terwijl zij eene belangrijke som van de Transvaalsche regeering voor den overtocht ontvingen. Met de sollicitanten voor nog 4 plaatsen als verpleegzuster zijn reeds onderhandelingen aangeknoopt. (Jjt j)_\ Uit Grave wordt van hedenochtend 9 uur aan de ZV. R. Ct. gemeld Rivierstand 10.53 val 0.05. De Benedenmond werkt over 1000 met 0.20 m. De Eiftweg werd overstroomd bij een peil van 8.50. Aan Pekelbrug was de stand te 9 uur 8.66. Men meldt uit Ruhrort aan de JST. R. Ct.r De Rijn is sedert Donderdag nog 52 cen timeter gewassen en staat thans aan peil M 7.02 met langzamen was. Daar van Mann heim af nog langs den geheelen Rijn wat stijging gemeld is, zoo verwacht men tot morgen middag nog langzame Stijging. Keld aan den Bovenrijn, eveneens Trier aan de Moesel en ook de Ruhr hebben sterken val. Prachtig weder bij westenwind en in den morgenstond. 's-Cravenhage. Men ve'zekert, dat het antwoord van het college voor zeevisscherijen op de missive van den minister van water staat, welke laatste brief alleen is overgelegd bij de gemeenteraadsstukken, in zake de haven te Scheveningen, gunstig voor de visselter.s- haven zou luiden. (Fad. Ooslerbeek, Heden is in den ouderdom van ruim 72 jaren overleden de heer J. van Embden, oud-burgemeester der gemeente Renkum. Gedurende 27 jaren is hij in die betrekking werkzaam geweest en vee! heeft hij verricht tot bevordeiing van den bloei en het welzijn der gemeente. Prof. Lpydon is door keizer Wilhelm, prof. Röntgen door den prins-regent van Beieien in den adelstand verheven. Na de kroningsplechtigheid in Meskou, wan neer de keizer en de keizerin te Petersburg zullen zijn teruggekeerd, zal daar een lui-ieuijk concert worden gegeven, waaraan alle Enmpeeschc beroemdheden op tiet geUied der toonkunst -/uilen medewerken. Adelirm Palti moet leeds aange zocht znn. Tengevolge van do klachten legen «te in den laatsten tijd telkens hei haalde ontploffingen in de dynamietfabriek te Areiulnnrk is, op Jast van den gouverneur der piovincie Antwerpen, deze fabriek voor onbepaalden tijd gesloten. In de omliggende streken is dit besluit mat ingenomenheid begroet, wijl «laaidoor vele gevaren voorkomen worden. Generaal Booth arriveerde Woensdag mot com missioner Booth-Tucker te Londen, via Dover, in een uitstekend goede gezondhei t. De generaal was een en al bewondering over het weik dat door hut leger gedaan is kt Australië en Indië, en was vol van nieuwe plannen voor de toe komst. Maandag 16 Maart zal er eene openbare welkom-thuis-demonstratie worden gehouden in het kristallen-paleis, waarbij tusschen de '20 en 30 duizend heilsoldaten tegenwoordig zullen zijn. De noverzee-kolonie" is nu een vastgesteld plan, terwijl het land, ervoor bennodigil, leeds is aangekocht. Dadelijk litj zijn terugkomst heeft de generaal zich bezig gehouden met de regeling voor den overtocht der eeiste kolonisten. De l Röntgen stralen" hebben dezer dagen ook al dienst gedaan in een rechtzaak. Een tooneelspeei-ter, Miss Ftollhitt, hal voor de rechtbank te Nottingham een proces ingesteld tegen de Nottinghamsche schemvbnrg-maat- scnappij, omdat zij, wegens een gebrek, van een trap g»vallon was en haar voet bezuurd had, zoo dat zij niet kon spelen.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2