A". 1896. Woensdag 18 Maart. N°. 9004. Eerste Blad 1ST egenenveert i g-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buiten 1 an d s clie B e r i c h ter UITGEVER:Vj7 ODÉ. i- Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Kijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BCREADt BOTEBITBAAT ÏO. Advertentieprijsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone rogel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. 1 1,1 -1- ENGELAND. In het Lagerhuis deelde de onder-secretaris van buitenl. zaken Curzon Zaterdag mede, dat bij de regeering geen berichten zijn ingeko men aangaande eene nieuwe nederlaag der Italianen in Afrika. Maandag 1G dezer zou hij een mededeeling doen aangaande de be raamde herneming van Dongola. Het verdrag van 3 Juni 1884 tusschen Engeland en Abes- sinië is niet opgezegd, maar sommige arti kelen zijn buiten kiacht geiaakt door het traktaat van Uccialli wat ook het geval is met die, rakende den invoer van wapenen en munitie, welke onder art. 8 en 13 der alge meens acte van Brussel vallen. Admiraal Colomb sprak den wensch uit dat Engelands strijdmacht berekend zij op de eischen van een buitenlandschen oorlog en vroeg naar het algemeen verdedigingsplan van Groot-Brittannië. Generaal Havelock-Alian achtte een leger van 60,000 man noodig voor een buitenland schen oorlog. De onder-secretaris van oorlog Brodrick, antwoordde dat geen groot aantal mannen zal kunnen worden geworven als vrijwilligers voor buitenlandsche oorlogen. De regeering heeft evenwel een geheel plan gereed om aan alle gebeurlijkheden het hoofd te bieden, maar zij kan dit niet mededeelen. Admiraal Colomb trok daarop zijn voorstel in. In het Lagerhuis vroeg Harcourt gisteren of er gelegenheid is te beraadslagen over de zoo ernstige zaak van het nieuwe optreden in Egypte. Balfour verklaart dat de regeering bereid is te beraadslagen, hetzij dadelijk of later, b.v. Donderdag of Vrijdag. Labouchère wenscht verdaging, evenals Dilke, Harcourt verklaarde dat als de nu genomen maatregelen het begin zijn van een actief optreden in Egypte, daaraan weerstand moet worden geboden. Balfour verdedigde de handelingen der regeering als noodig in het belang van Egypte en van de beschaving. Wat de latere maat regelen betreft, deze zullen afhangen van de omstandigheden. Een motie van Labouchère werd met2GS tegen 12G stemmen verworpen. Curzon zeide dat de berichten, eenige weken geleden ontvangen, gewaagden van een beraamd optrekken der derwischen in de richting van Ivassala. Versterkingen zon den zij uit naar den kant van Dongola. Het gevaar dat Kassaia bedreigt moet van invloed zijn op de toestanden n Egypte. De neder laag door de Italianen te Adoua geleden, deed de ongerustheid toenemen, want het is be kend met hoeveel moed de Italiaansche troe pen zijn bezield. De eer van Italië vordert dat zij niet alleen den begonnen strijd met de Abessyniërs voleindigt maar dat ook Kas saia bezet worde. Want de derwischen zijn nu vol vuur na de overwinning die te Adoua is behaald, zij zijn een groot gevaar zoowel voor Italië als voor Egypte. En de zaak van Europa, de zaak der beschaving is bij dit alles gemoeid. Zoo werd er beslist dat men zoowel in het oogenblikkelijk als in liet duur zaam belang van Egypte zou voortdringen tot ongeveer op twee derden van den afstand tusschen Wadi Haifa en Dongola. Of men tot Dongola gaan zal, zal niet enkel van militaire, maar ook van staatkundige en geldelijke overwegingen afhangen. De regee ring hoopt dat dit oprukken den Italianen te Kassaia ten goede zal komen en het ge vaar zal afwenden dat Egypte anders spoedig zou kunnen loopen. De rede vond toejuiching. DCITSCHIiSDi Bij het Zaterdag in den Rijksdag voort gezet debat over de koloniale begroeting, sprak Richter den wensch uit, dat de kolo niale politiek, die slechts ongunstige uitkom sten heeft en het gezag van Duitschland verlaagt, tot enger grenzen worde beperkt. Bebel merkte op dat de directeur der koloniale afdeeling Kayser niet de geschikte persoon is voor het ambt dat hij bekleedt. Lieber zeide met instemming vernomen te hebben dat onderzoek tegen dr. Peters, die zich den Duitschen naam onwaardig heeft getoond, weder wordt opgevat. Bij de gisteren in den Rijksdag voortge zette beraadslaging over de zaak-Peters zeide Bebel dat Peters zich alleen zoo lang heeft kunnen staande houden, doordien hij veelver mogende beschermers heeft. Lieber noemt het krjjgsgerecht door Peters over de negerin gehouden een der meest weerzinwekkende fin-de-siècle-grappen. De post betreffende het salaris van den kolo nialen directeur wordt goedgekeurd, eveneens die voor bijzondere commissarissen voor Oost- Afrika, Kameroen en Togo, overeenkomstig voorstellen der commissie. De directeur der nationale afdeeling, dr. Yon Kayser, protesteerde tegen Bebels aan tijging dat gevallen als met Leist, Wehlan en dr. Peters hebben plaats gehad tot het gewone optreden der ambtenaren in de kolo niën belmoren. Duitschland heeft allezins reden, trotsch te zijn op den uitslag zijner pogingen tot onderdrukking van den slaven handel in zijne koloniën, en ook uit een oog punt van beheer ontwikkelen deze zich op bevredigende wijze. Von Kardorff hield zich overtuigd dat voor eene verstandige koloniale staatkunde in den Rijksdag wel altijd eene meerderheid zal te vinden zijn. De Rijksdagscommissie voor het suikerbe lasting-ontwerp heeft besloten, de uitvoerpre- mie voor ruwe suiker te stellen op 3 mark, voor broodsuiker op 4 mark, overige soorten 3.50 mark. Dit besluit werd met 12 tegen 9 stemmen genomen; tegen stemden de socialis ten, de vrijzinnigen en het centrum. De afgevaardigde Pingen, van het centrum, heeft voorgesteld dadelijk maatregelen te ne men om de speculaties te verhinderen, die rnet het oog op het tot stand komen van de wet gedaan kunnen worden ten koste van den fiscus. De manier waarop dit geschieden moet, gaf de voorsteller echter niet aan. Ter gelegenheid van den 1 OOsten gedenk dag der geboorte van keizer Wilhelm I, wiens lievelingsbloem de blauwe korenbloem was, wil men in Duitschland een »orde der blauwe korenbloemen" stichten. De leden van die orde moeten zich ver binden te strijden voor het Christendom, het koningschap en de goede zeden. Keizer Wil helm zal waarschijnlijk beschermheer worden van die orde, welke zich voorstelt met hem V« .Wijden tegen den Umsiurz, en Bismarck zal rnen het grootmeesterschap aanbieden. De leden zullen een korenbloem in het knoops gat dragen. F It A N K R IJ K. De minister van oorlog Cavaignac heeft verklaard, dat hij zou trachten eenige wijzi gingen in zijn wetsontwerp op het koloniale leger te brengen, teneinde tegemoet te komen aan de bezwaren van de kamercommissie voor dit wetsontwerp. Men vertelt te Parijs, dat het kabinet niet zal volharden in zijn stijfhoofdige houding ten aanzien van het belastingontwerp op het inkomen van Doumer. Het ministerie zal een motie van orde aannemen, waarin de moge lijkheid van het indienen van een nieuw be lastingontwerp wordt uitgesproken. Voor de bestrijding van de kosten voor de expeditie van Dongola zal aan de interna tionale commissie der Egyptische schuld een krediet van twee en een half millioen francs gevraagd worden. Men verzekert te Parijs, dat Frankrijk zich tegen dit krediet zal verzetten, omdat dit land deze expeditie onnoodig zou oordeelen. Het ministerie heeft alweer nieuwe maat regelen tegen tuberculeus vee genomen, ten- volge waarvan elk rund, dat in Frankrijk wordt ingevoerd en niet onmiddellijk geslacht wordt, aan een onderzoek naar tuberculose wordt onderworpen. ITALIË. Zaterdag, den verjaardag van koning Um- berto, verscheen het aangekondigd amnestie decreet voor de veroordeelden (behalve alleen in gevallen van moord) wegens de jongste ongeregeldheden op Sicilië. Al de begenadig den, onder welke ook de bekende advocaat De Felice en de tot afgevaardigde gekozen Barbato, zijn reeds op vrije voeten gesteld. Den dag nadat hij als minister geïnstalleerd was, heeft Di Rudini een onderhoud gevraagd bij den Franschen gezant, den deken van het korps diplomatique, met wien hij zeer be vriend was. In dit gesprek, dat drie kwartier geduurd heeft, moet de minbter-president verklaard hebben dat hij alle mogelijke moeite zou doen om in vriendschappelijker verhouding tot Frankrijk te komen, zooals met name de ver houding is tusschen dit land en Oostenrijk, die het mogelijk maakt, dat keizer Frans Jozef, lid van het Drievoudig Verbond, in Frankrijk komt. Ook de minister van buitenlandsche zaken heeft een zeer langdurig onderhoud met den Franschen gezant gehad. Een telegram uit Massowah meldt, dat de Italiaansche troepen Asmara ontruimen, en dat alle troepen op Massowah terugtrekken. Naar de bladen melden, ziju de voorwaar den waarop Menelik den vrede heeft aange boden. de volgende Menelik verlangt dat koning Humbert in een eigenhandig geschreven brief om vrede zal vragen. De ontruiming van Adrigat zal met krijgseer geschieden. De grens zal ge trokken worden ten zuidoosten van de Mareb en ten zuidoosten van Senafé. Geen oorlogs schatting wordt gevraagd, wel een traetnat van handel en vriendschap. Onafhankelijk heidsverklaring van Tigré, aan liet hoofd waarvan een ras zal komen die met Italië bevriend is. De Negus verbindt zich, de der wischen te bestrijden. Verbod om nieuwe forten in de kolonie op te richten. Te Rome gelooft men dat de vrede met den Negus van Abessynië weldra gesloten zal worden. Men verwacht, dat de regeering heden in de Kamer het voornemen daartoe zal te kennen geven. Aan deze overtuiging geeft nog voedsel het bericht, dat de Italiaan sche troepen Asmara ontruimen en terug trekken op Massowah. Enkele bladen trachten een beweging op touw te zetten tegen den vredeandere spreken den wensch uit, dat op aannemelijke voorwaarden ten spoedigste aan den oorlog een einde uvrde gemaakt. Majoor Salsa had reeds de opdracht vredes onderhandelingen met Menelik van Abessynië aan te knoopen. Ge.>e heeft toen den generaal llaldissera o. a. medegedeeld dat Menelik eischte dat Italië geen versterkingen in Eiy- tlirea zoude maken, waarop de Italiaansche opperbevelhebber onmiddellijk heeft laten antwoorden dat Italië deze voorwaarde nooit zou kunnen aannemen. Een artikel van de officieuse Engelsche Standard, waarin in korte woorden het vol gende gezegd wordt, trekt in Italië zeer de aandacht. Dit blad redeneertde derwischen mogen Kassaia niet bezitten, maar het is ook niet wenschelijk voor de Egyptische (lees

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1