Oe strijd om het bestaan. A0. 1896 Zaterdag 21 Maart. N°. 9007, KENNISGEVING. Feuilleton. Negenenveert i gst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT GEVEVR ODÉ. Buitenl«audsche Bericliten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco por post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BCREll': BOTBRRTRAAT 70. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van cene Courantƒ1.10. Iedere gewone ïegel meer- 0.10. Dn ie maai, geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De voorzitter van den gemeenteraad wan Schiedam brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen lo dat de op den 2den Maart j.l. vastgestelde lijsten der kiesbevoegden tot het kiezen van leden van de Tweede. Kamer der Slalcn-Generaal, van 4e Provinciale Stalen en van den Gemeenteraad, opgemaakt ingevolge art. 0 der wet van den 4den Juli 1850 staatsblad no. 37), zooals zij is ge wijzigd bij bet Vilde additioneele artikel der grondwet, op heden, krachtens het bepaalde bij art. 31 dier wet, zijn gesloten en op de gemeente secretarie ter inzage voor een ieder pedergelegd, cn dat een exemplaar dier lijsten is aangeplakt aan het raadhuis 2o dat de lijsten der kiezers van leden van de Tweede Kamer der Slatcn-Gcneraal der gemeenten OVERSCI1IE, SCHIEBROEK, KETHEL. VLAAR- DINGEN en VLAARDINGER-AMBACHT, als mede die der Provinciale Stalen van de gemeen ten OVERSCHIE en KETHEL, zijnde onderkies- distiicten van liet hoofdkiesdistiict Schiedam, mede ter inzage voor de belanghebbenden op de secretaiie zullen worden nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 20sten Maart 1896. De morziUer voornoemd VERSTEEG. ENGELAND. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis zeide Balfour dat de Fransche, Duitsche, Oostenrijksche, Italiaansche en Russische regeeringen in kennis gesteld zijn van de reden der Nijl-expeditie en dat het noodig is 500,000 pond sterling te putten uit het algemeen reservefonds der Egyptische schatkist om de onkosten te bestrijden hij hoopt dat deze daartoe haar toestemming zal geven. Duitschland, Italië en Oostenrijk heb ben geantwoord; Frankrijk en Rusland niet. Roman van Reinhold Ortmann. 39. Wel lieten zich uit geneeskundige kringen ook waarschuwende stemmen liooren, die tot een omzichtig gebruik aanspoorden in een ziekenhuis waien twee sterfgevallen voorgekomen, die men aan den te groeten ijver van een jong assistent bij do toepassing van het medicament toeschreef, en op dieren genomen ptoeven hadden bewezen dat een te ruim gebruik verlamming van de hartspieren ten gevolge kon hebben. Deze geval len, het gevolg van het misbruik van een wel dadig middel, waren echter niet van dien aard, dat zij bij bekwame geneeskundigen wantrouwen zouden wekken in doctor Artois' schitterende ontdekking. De kosten der expeditie worden door Egypte geboekt. Curzon verklaarde dat er geen afspraak tot het aangaan van een bondgenootschap met Italië bestaat, maar dat de omstandig heden, waarin zoowel Engeland als Italië in Oost-Afrika verkeeren, de wen<=chelijkheid van vriendschappelijke samenwerking dei- beide regeeringen tot verdediging hunner ge- meene belangen aanduiden. De Fransche minister Berthelot heeft lord Dufferin doen weten dat hij noch deel gehad heeft in, noch machtiging verleend heeft tot het bekende communiqué (betreffende het onderhoud tus- schen hen beiden), dat de aandacht van lord Dufferin heeft getrokken wegens den ernst der gevolgen welke het zou kunnen hebben. Dat communiqué moet samengesteld zijn door iemand die verkeerd ingelicht was. De Italiaansche regeering heeft besloten Kassala niet te zulleo ontruimen, tenzij mili taire eonsideraliën het onmogelijk maken het bezet te houden zoodat hij reden heeft te gelooven dat het gerucht betieffende de ontruiming van Kassala verzonnen ia. Het gerucht dat Woensdagavond te Londen in omloop was, dat de Italiaamehe troepen Zaterdag Kassala hebben ontiuimd, wordt door de Times bevestigd. Het Iloogei huis heeft besloten tot behande ling van het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de oprichting -.«ui naumlooze ven nootschappen, Het wetsontwerp beoogt den oprichters zekere verplichtingen op te legeren, teneinde krachtiger waarborgen aan de aandeelhouders te verschaffen. Het begrootingsontwerp voor de marine- werken is door het Lagerhuis bij tweede lezing met 2GG tegen 39 stemmen aangenomen. Ook heeft het Lagerhuis bij tweede lezing een wetsontwerp aangenomen, bepalende dat vleesch en kaas, uit het buitenland of de koloniën ingevoerd, door de verkoopers van een voor ieder duidelijk kenteeken moeten worden voorzien. Volgens Daily JKetcs zullen dr. Jameson en de zijnen na afloop van het voorloopig onderzoek terechtstaan voor een college van drie rechters. Voorzitter dier buitengewone rechtbank zal de lord opperrechter van Enge land zijn. F R A N R 15 IJ K. Bij besluit van den President der republiek wordt generaal Saussier, militair gouverneur van Parijs en opperbevelhebber van 't leger n tijd van oorlog, voor drie jaren in zijn commando gehandhaafd. De verklaring van Berthelot, dat hij den Engelschen gezant had gewezen op de nood lottige gevolgen die een expeditie naar Don- gola zou kunnen hebben, werkt nog altijd na in de Fransche en Engelsche pers. De Engelsche neemt het niet erg hoog op en de Fransche is ook erg rustig. Het is, als ware ..et wachtwoord gegevenwachten, totdat er iets gebeurt. In de Kamerzitting van gisteren zeide de minister van buitenlandsche zaken in ant- wooi d op de vraag van den prins van Aren- berg om opheldeiingen, dat de Engelsche regeering Frankiijk machtiging verzoekt om uit de schuldkas van Egypte de kosten dei- expeditie naar Dongola te bestrijden. Wij meenen zeide de minister dat die mach tiging de instemming van alle mogendheden behoeft, maat- deze expeditie zou een opstand der dwepers, die naast onze bezittingen wo nen, kunnen teweegbrengen en het tijdstip der ontruiming van Egypte kunnen verschui ven. Wij verzoeken de Kamer zich met deze verklaringen tevreden te stellenwant de gedachtenwisseliug tusschen de mogendheden duurt nog voort. Aan het slot van de interpellatie betref fende Madagaskar, is de door Bourgeois aan vaarde motie, waai bij akte genomen wordt van de mededpeling der regeering aan de mo gendheden omtrent de inbezitneming van het eiland, met 445 tegen 8 stemmen aangenomen. Samoiy, Frankrijks gioote vijand in het gebied van den Boven-Niger, beeft naar de Ivoorkust een gezantschap gezonden om te vragen of de Fransche autoiiteiten vredes onderhandelingen willen aanknoopen. DUITSCHLAND. De 1leioltsanzeir/er spreekt het gerucht als zou de staatssecretaris der Rijksschatkist graaf Posadowsky, een verzoek om ontslag hebben ingediend, beslist tegen. In den verderen loop der beraadslagingen in de Rijksdagszitting van Woensdag ver klaarde Rickert namens de vrijzinnige ver- eeniging, de gezamenlijke kredieten voor scheepsbouw ditmaal te willen toestaan, maar wensehte te weten ol die bouw zal geschie den op particuliere of rijkswerven en hoopte dat liet bestuur der marine er in zal slagen niet alleen een plan op te stellen, maar dat ook ten uitvoer te leggen. De minister Hollmann deelde mede dat op het oogenblik bij de keizerlijke werven 11,900 werklieden in dienst zijn. In de laatste dagen zijn er eenigen ontslagen, omdat er voor hen niets meer te doen viel. Met de werf Ger- mania te Kiel is eene overeenkomst gesloten, waarbij deze 200 rnan tijdelijk overneemt, maar weer zal teruggeven, zoodra met den nieuwen bouw wordt aangevangen. Aan den wensch om een vast plan over te leggen zal de mi nister gaarne voldoen, en hij zal er ook, voor zoover dat in zijn macht ligt, voorzorgen dat Het spreekt wel vanzelf, dat den jongen schei kundige deze eerste week talrijke gelukwenschen en huldabetooningon ten deel vielen. Bijna oven- zeer als zijn vernuft bewondeide men zijne be scheidenheid, die elk openlijk huldebetoon nadruk kelijk van de hand wees. Zijrie lessen had hij voor onbepaalden tijd opgeschorthij hield zich aanhoudend bezig in de fabriek van chemicaliën, waar zijn genees middel bereid werd. Daar mocht niemand hem storen daar was hij de geheimzinnige alchimist, die bezig is den steen der wijzen te zoeken. In de club had men te zijner eere aanstaken gemaakt tot een kleine festiviteit, maar Artois had die eerbetooning op zoo hoogen toon van de hand gewezBn, dat men zijn antwoord kon gelijkstellen met eene opzegging van het lid maatschap. Hij had zich dan ook sedert den be- wusten avond niet meer in het clublokaal vertoond en de kamenier van mevrouw Wallroth had verscheidene malen tevergeefs naar hem ge vraagd. Op een goeden dag zocht zij hem in zijne woning op. Het trof toevallig, dat hij zich te huis bevond. Hij werd bleek van toorn, toen men het meisje bij hem bracht en vroeg snel »Wat komt gij in 's hemels naain hier doen 1 Heeft mijne vrouw u gezien iNeen, mijnheer," zei de kamenier op een toon, die dienstboden plegen aan te nemen, als zij gebruikt worden om verboden dingen te doen, »neen mijnheermaar omdat ik u niet in de club en ook niet aan de fabriek te spreken kon krijgen, drong mevrouw er op aan, hierheen te gaan. Ik had het uit mij zelve niet durven doen." j>Goed, goed!" was het ongeduldig antwoord, sgeef den brief maar hier." Haastig scheurde hij er het couvert af en trad naar het raam om het billet doux te lezen. »Voor de laatste maal zoo luidde het vraag ik u, wanneer wij kunnen afreizen. De professor spreekt in zijn laatsten brief van zijn spoedigen terugkeer. Ik kan hem dus dagelijks verwachten, en alles is verloren, als hij ons nog hier vindt. Ik wil dit niet. Gij hebt uw woord gegeven en moet het inlossen. Ik wil u heden avond verwachten, om alles in gereedheid te brengen. Maar ik smeek u, zoek geen uitvluch ten meer; dat zou op uw en mijn verderf uit- loopen." Zij had het biljet andermaal met haien naam geteekend, als wilde zij haar afkeer te kannen geven van die overdieven bezorgdheid, welke zij hem verweten had. Wat door hem nog als phan- tasie, als een veel te avontuurlijk plan werd beschouwd, werd door haar voor een onvermijde- hjkon stap gehouden, waartoe beiden duor de om standigheden gedwongen waren. »Zeg uwe meesteres dat ik haar antwoord zal zenden," sprak Artois tegen het wachtende meisje szeg er bij dat ik niet meer over zoo veel vrijen tijd te beschikken heb als vroeger. Als 't eenigszins mogelijk is, kom ik vanavond zelf. Ga nu achter uit, want ik had niet graag, dat mijne vrouw u hier vond." De eerste maal sedert zij als bode gebruikt was in den geheimen minnehandel weed de juffer

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1