GRIEKENLAND. Binnenlandsclie Berichten. schiereiland is van nu af veilig als Middel- -landsche-zee-mogendheid. Men weet nu da t Italië de band is geworden tusschen Engeland en het Drievoudig Verbond op deze dubbele basis. Eindelijk is nu de veiligheid van Italië naar buiten gegrondvest, en deze omstandig heid is van dien aai d, dat het land de vrede lievende medewerking van de andere mogend heden zal tot zich trekken. Een votum van vertrouwen werd aange nomen, en zonder beraadslaging zijn de artikelen van het ontwerp betreffende de Afrikaansche kredieten goedgekeurd met 109 tegen IOC stemmen. Di Rudini heeft bij de beraadslagingen in den Senaat over bet krediet voor de Afrika- expeditie niet geprotesteerd, toen een paar senatoren vet klaarden dat oorlog noodzakelijk was eu dat het ministerie wel zou durven doorgaan. Wel heeft de premier uitdrukkelijk ontkend, dat Menelik een ooi logsschatting van 25 mil lion!! liere zou gevraagd hebben. Bizzoni, de Afrikaansche correspondent van de Secoio, heeft nog eens zijn meening over den toestand in Afrika uitgesproken. Hij meent dat een voortzetten van den oorlog voor hat oogenblik onmogelijk zou zijn. Bovendien zijn de door de Abbessyniërs ingenomen posities vrij wel onneembaar. Om 50,000 vijanden te overwinnen, zouden Italianen Zeker 100,000 man sterk moeten zijn. De correspondent zegt dat Menelik gaarne den vrede wil en dat de kolonie een arm land is, dat Italië liefst geheel en al moest verlaten. Dat er een (Fianscli) Lebel-geweer zou ge vonden zijn, noemt de correspondent een leugen. Dinsdagavond is de Hoherzollern, met bet Duitscbe keizerpaar aan boord, uit Genua naar Napels vertrokken. Bij de afvaart riep keizer Wilhelm, op de commandobrug staan de Viva il Rewaarop de menigte met geestdrift antwoordde Viva Imperadore SPANJE. Volgens een te New-York uit Havana ont vangen bericht zou tbans voor de tweede maal, tengevolge van een misverstand natuur lijk een bloedig gevecht geleverd zijn tusschen twee afdeelingen Spaansehe troepen. Een kolonne onder generaal Godoy zag een andere kolmine onder kolonel Holguin voor een beride opstandelingen aan. Het gebeurde tusschen het booge suikerriet op de Santa Rosa plan tages bij E«peranza. Luitenant-kolonel Fuen- mayor en IG man werden gedood, vijf officieren en 84 soldaten gewond, onder welke 8 doode- lijk, vóór het misverstand zich had opge helderd. T U R K IJ E. Zoowel de sultan als de Porte is zeer ont stemd over het niet raadplegen der regeering over de expeditie naar Dongola. Groote ver bittering uit zich tegen den khedive van Egypte dat deze de Porte onkundig heeft ge- amli-r uitwisselen, Edith; den brief van uw vader legen mijn wissel, jpij zullen sDie brief heeft zijne waarde voor mij ver loren." viel zij hem met een afwerend gebaar in de rede. «Daarmee kunt gij doen wat gij wilt. En gij hebt nu verstaan wat ik wit, Er valt niets meer te praten." Zij ging langzaam naar de deur, maar Artois trad haar in den weg. Wanneer komt de professor terug?" vroeg hij sOver drie of vier dagen, zooveel ik uit zijn schrijven kan opmaken. Bepaald heeft hij het niet gezegd." «Goed Dan reizen wij binnen drie dagen af." «Waarom niet vroeger?" «Omdat dit niet kan. Yiaag nu niet verder. Gij moet waarlijk tevreden zijn met de onge hoorde opoffering, die ik voor u doe." «En wanneer zal ik weder van u hooren 1 ïOvermorgenavond, echter onder de bepaalde voorwaarde, dat gij geene poging doet om mij laten van de zaak, terwijl ook verwijten wor den gericht aan den Turkschen commissaris in Egypte, Moukhtar-pacha, dnt deze de expe ditie niet heeft weten te verhinderen. Tengevolge van de in den ministerraad gevoerde besprekingen heeft de Porte een be roep gedaan op Frankrijk en Rusland om tusschen beiden te komen en eene regeling van den toestand in Egypte te bewerken. Ook heeft de Porte een verzoek tot de Duit- sche regeering gericht om hare goede diensten tot dit doel aan te wenden, terwijl instructiën zijn gezonden aan den gezant Kostaki pacha te Londen tot het doen van stappen bij lord Salisbury. In goed onderrichte kringen wordt ver zekerd dat dit optreden der Porte is toe te schrijven aan de raadgevingen van Frankrijk en Rusland, die haar hebben te verstaan ge geven dat het tegenwoordige oogenblik gè- schikt zou zijn voor de Porte om het Egyptf sche vraagstuk weer op het tapijt te bresfc- gen, waarbij zij haar hunneft stean hebben beloofd. Op de grens van Montenegro lieerscht groote beweging onder de Albaneezen. Men vreest een Christenmoord. Zoowel Montenegro als Rusland hebben deswege vertoogen tot de Porte gericht. Ook te Batoem zal een gouverneur-gene raalschap gevestigd worden deze gouverneur zal evenals die van den Ivaukasus een uitge breide volmacht verkrijgen tot het tegengaan der Armenische woelingen. De nieuwe gouverneur van Kreta, Turkhan pacha, heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij aan alle op grond van het gewone recht ver oordeelden kwijtschelding van straf wordt verleend. De redacteur van het jong-Turksche blad MechoeretAhmed Riza, is bij verstek tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Te Killis, in het vilajet Aleppo, heeft weer een bloedige botsing plaats gehad tusschen Armeniërs en Mohammedanen, waai bij aan weerszijden tal van dooden en gewonden z\jn gevallen. De minister-president Belyannis heeft zich in de Kamer verzet tegen de benoeming van een parlementaire commissie voor het onder zoek der rekeningen en verantwoordingen vau het departement van marine sedert 1892. De Kamer heeft, overeenkomstig het verlangen van den heer Delyannis, eene commissie be noemd tot onderzoek van de uitgaven, door vroegere ministei s gedaan voor de transforma tie van de Bouboidina in een koninklijk jacht. Daarop nam zij met '120 tegen 29 stemmen een motie van vertrouwen in het kabinet-Delyaunis aan. EGYPTE. Uit Kaïro wordt gemeld Een karneelenpost wordt opgericht tusschen vóór dien tijd lastig te vallen, noch mondeling noch schriftelijk. Door een onvoorzichtig optreden zoudt gij mij het onmogelijk kunnen maken mijne belofte te houden." s'tls goed," hernam zij, hem met vasten blik in het gezicht ziende, sik zal wachten. Tot weerziens 1" «Tot weerziens De wijze, waarop die twee van elkaar gingen, geleek weinig op de manier van doen van twee jongelieden, die zoodanig door den haitslocht worden beheerscht, dat zij, om dien den teugel te kunnen vieren, met alle goddelijke en men- schelijke wetten den spot drijven. Een met moeite onderdrukte hartstocht bezielde beiden, het is waar, maar het was veeleer die van haat en wiaak dan van liefde. Geen handdruk wisselden zij ten afscheid, en toen Artois weer alleen was, balde hij de vuist, knarste op de tanden en on heilspellend klonk het«Daar zult gij berouw van hebben!.... Zoo waar ik leef, gij zult er voor boeten 1" Sarras en Akasjeh, een afstand van 55 mijlen. Wat er bij de voorposten plaats beeft kan op deze wijze binnen 12 uur te Kaïro bekend zijn. Tusschen Zaterdagmiddag vier uur en Maan dagavond zes uur zijn door de Cook-maat- schappij 2500 man met wapens en bagage van Balliana naar Assoean getransporteerd, een afstand van 300 Engelsche mijier.. Twee bataljons reservetroepen vertrokken Maandag uit Kaïro, het eene naar de grenzen, het andere naar Soeakin. De onderhandelingen tot het verkrijgen van hulptroepen van de ten zuid westen van Wadi-Halfa wonende Arabieren wordt voortgezet. Sir H. H. Kitchener en zijn staf kwamen Dinsdag te Ker.eh aan. Gisteren zouden zij naar Luxor doorreizen. CHINA. De regeering heeft, toegevende aan den drang van Frankrijk, den gouverneur van Kwang-si gelast een spoorweg aan te leggen van Lung-Chow, aan de grens van Tongkin, naar het noorden. De Franschen denken op die wijze den handel af te leiden naar Tongkin ten nadeele van Engeland, dat door de open stelling van de Si-Kiang een belangrijk voor deel heeft verkregen. SCHIEDAM, 20 Maart X80G. Gisteravond te ongeveer 7 uur is P. Groenendaal, werkzaam ter boekdrukkerij van den heer II. A. M. Roelants, met zijn rechterhand beklemd geraakt tusschen een kamrad en den cylinder van een in gang zijnde snelpers, doordien hij een vel papier dat reeds te ver was doorgeschoten wilde terughalen. Groenendaal werd aan den rech terwijsvinger, den pink en pols gekneusd. Per rijtuig is hij naar dr. B. de Bruijn ver voerd, die liet verband legde. Naar wij ver- nemon moet het ongeluk aan eigen onvoor zichtigheid te wijten zijn. De St.-Ct. bevat een kou. besluit van 11 dezer, houdende bepalingen omtrent vrijstel ling van invoerrecht voor aether sulfuricus, benoodigd bij de vervaardiging van glansgoud, bestemd tot het vei sieren van porselein en aardewerk. Er is sprake van, dat onze regeering haar bemiddeling zal aanbieden aan president Kru- ger, voor het geval de regeering der Trans- vaalsche republiek Nederlanders zou wenschen te benoemen in ambten of betrekkingen bij de administratie of bij het onderwijs. Voor de uitvoering van openbare werken in Suriname is een tijdelijk opzichter van vol- doeude ervaring voor sluisbouw en soortge lijke werken benoodigd Traktement f 225 's maands. Uitrustirigskosten f 500. Vrije passage heen en terug. Alleen ongehuwde candidaten of gehuwden zonder kinderen kun nen in aanmerking komen. ACHTTIENDE HOOFDSTUK. Terwijl in wetenschappelijke kringen de lof werd uitgebazuind van den ontdekker van het nieuwgevonden geneesmiddel, lag de eigenlijke uit 'nder, Valentin Duringhoflen, onverschillig omtrent al wat daar buiten voorviel, op zijn ziekbed. Hij was nog niet in staat het ronde, volle geluat van de door doctor Giersberg ge zonden veipleegster te onderscheiden van het smalle, door smart en nachtwaken nog urner ingevallen gezicht van juffrouw Ilelene. Nu en dan, als zij weer een vei koelend compres op zijn heete voorhoofd gelegd had, mompelde hij een naam, die haar telkens deed schrikken, want het was de hare niet. De eerste twee weken van zijne ziekte had hij in ijienden toestand allerlei onsamenhangende woorden gefluisterd, maar de beide laatste dagen, nadat hij van het nieuwe medicijn gebruikt had, was dit niet meer voorgekomen. Nu zat zij met eenig handwerk niet ver van het bed bij het Op den 21n Juli a.s. zal, blijkens de aan kondiging in de Staatscourant van 15 en 1&- Maart no. 64, het toelatings-examen tot het reservekader worden gehouden. Jongelieden, die geen aanspraak hebben op vrijstelling van dat examen, en het op prijs stellen tot het reservekader toe te treden, moeten zich vóór den 21» Juni c.Jc. tot deel name aan het bedoelde examen hebben aan gemeld bij den hoofdofficier voor het reserve kader. De gelegenheid tot het afleggen van het bovenvermelde examen wordt slechts éénmaal per jaar opengesteld. Velen reeds ondervon den in vorige jaren teleurstelling, wqï zij hadden verzuimd zich tot deelname aan dat examen tijdig aan te melden. Ieder, die in den loop van dit jaar den leeftijd van 17 jaar bereikt, en die niet ouder is dan 24 jaar, kan aan dat examen deelnemen. Geoefendheid in den wapenhandel is geen vereischte. In dat vak kan later een na- examen worden afgelegd. Nadere inlichtingen omtrent den dienst, de verdeeling van den diensttijd, de voor uitzichten en andere bijzonderheden kan men inwinnen bij den hoofdofficier voor het reserve kader te Utrecht, Ledig Erf, no. 2. Dat velen onzer jongelieden aan de roep stem van het legerbestuur gehoor geven Dat, zooveel mogelijk, ieder hunner zich den toegang tot het reservekader verzekere Daardoor toch kan men de gelegenheid vin den om, zonder schade in eenig opzicht, veeleer zelfs in zijn welbegrepen belangden eersten plicht jegens het vaderland te ver vullen. Weder hebben zich drie vereenigingen bij den sChristelijk Nationalen Werkmansbond" aangesloten, n.I. de werkmansbond voor leden van de Ned, Herv. Kerk te Schiedam, de vereeriiging »Eliëzer" te Uithuizermeeden en de Christelijke werkliedenvereeniging te Steen- wijk. De «Christelijk Nationale Weikmansbond" is thans in de volgende plaatsen aar^,loten Rotterdam, Amsterdam, Utrecht, Middelburg, Enschede, Schiedam, Steen wijk en Uithuizer meeden. De Standaard bevat een driestar over de staking van de ertswerkers te Rotterdam. Het blad stelt voorop dat in deze zaak het alge- meene vraagstuk geldt, of de machine, als vijandin van den arbeidenden stand, moet teruggedrongen, dan wel als liulpe voor den merisch moet ingehaald, in de hoop, dat krachtsvermeerdering tot vermeerdering van actie zal leiden, en zoo toch ten slotte aan den arbeidenden stand eer ten goede zal komen, dan tot schade gedijen. Hel blad erkent het allesovertreffende ge wicht van dit vraagstuk voor den welstand der klasse die handenarbeid verricht. De ma chine doet aan de spierkracht van den man raam, toen een zacht tikken op de kamerdeur haar het hoofd deed opsteken. Zij opende en trad bescheiden een paar schreden terug om de be zoekster binnen te laten. Een flauwe blos kleurde echter hare wangen. «Treed gerust binnen, mevrouw," sprak zij, toen deze nog scheen te aarzelen. «Het zal den patient toch niet hinderen, ofschoon het sedert gisteren iets beter gaat." 't Was Ingeborg, die bij deze uitnoodiging zachtjes over den drempel schreed. Zonder ie spreken reikte zij juffrouw Helene de hand en sloop toen op de teenen naar het bed, dat door een vouwscherm tegen tocht en te sterk licht werd beschut. Eenige minuten lang staarde zij in dat bleeke ingevallen gelaattoen boog zij zich tot den kranke over en drukte snel een kus op zijn voorhoofd. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2