Biiiiienlaiidsclie B er ic li te n. heeft verklaard dat in geen geval het depar tement van staat te Londen, den heer Bayard, de motie van afkeuring van het Huis van afgevaardigden zal toezenden. AFRIKA. De Times verneemt uit Pretoria, dd. 25 Maart: De onderhandelingen tusschen de Engelsche en Transvaalsche regeeringen heb ben een ernsiigen keer genomen. In ambte lijke kringen heerscht groote opgewondenheid. Men gelooft nu, dat de president niet naar Engeland zal gaan. De houding der Engelsche regeering wekt onrust. Volgens een gerucht is er uit Londen een telegram ontvangen, waaiin onmiddellijk antwoord wordt verzocht op de vorige nola's, en heeft de president weer uitstel van antwoord verzocht. In Johannesburg gelooft men thans alge meen, dat president Kruger niet naar Enge land zal gaan. Reuters office te Londen verneemt dat er in 't geheel geen grond bestaat voor het be richt uit Pretoria aan de Times, als zou een belangrijke depêche uit Engeland zijn geko men, waarin aangedrongen wordt op onmid dellijk antwoord op de vorige mededeeiïng ön als zou Kruger uitstel gevraagd hebben om te antwoorden. Men verzekert dat onder handelingen over het bezoek van Kruger nog steeds gevoerd worden. Uit Kaapstad wordt gemeld De Matabelen in de districten Invexa en Filabusi zijn in opstand gekomen. Een aantal blanken zijn vermoord, o. a. de commissaris voor inlandsche aangelegenheden Bentley. De verdere blanken vluchtten naar Buluvvayo en Guilo. Vijfenzeventig vi ij willigere zijn met een Maxim-kanon tegen de opstandelingen opgetrokken. De plaatsen der Matabelen zijn in staat van veidediging gebiacht. De noodige volontairs zijn geworven. Zij zullen nu verder optrekken. Reeds zijn er hoofden gevangengenomen. Het wordt noodig onmiddellijk strenge maatre gelen te nemen. In een brief van een oud-militair, geschre ven te Pretoria 18 Febr. 1896, komt o. a. het volgende voor y>Zooals u bekend is was Jame son in liet bezit van 9 maxims en 3 norden- febiers, waarmede zij duchtig schoten. Doch de Boeren weten op wien zij moeten schieten en hadden op de rechter flank een post van drie man om de bedipiiingsmansehappen van achter de stukken weg te schieten. Zoo heeft de zoon van commandant Cronjé tot zestien- mimi toe den man achter een der maxims weg geschoten. Dit jonge mensch is 10 jaar oud." sBij liet onderzoek van de ammunitie der Engelschen is gebleken dat zij drie verschil lende soorten patronen hadden, ten eerste vergiftigde, ten tweede ontplofbare en ten darde een looden kogel met een stalen-plaat, die wanneer hij ergens tegenaan kwam, open sloeg. U kunt u voorstellen wat deze kogel door zijn draaiende beweging een verschrik kelijke wonde moest maken, 't Was dan ook niet de kwestie om de Boeren buiten ge vecht te stellen, docii alleen om hen te ver moorden. Alhier in het artilleiiekamp zijn proeven genomen met deze verschillende soorten pa tronen, in liet bijzijn van de consuls van de verschillende mogendheden en werd aan ieder dier consuls een pakjp der patronen ter hand gesteld, met verzoek dit aan hunne resp, regeeringen te willen opzenden,' Tijdens het oproer was te Johannesburg een compleet stel spooi wegamblenaren van dd Kaap om, als de toeleg gelukt was, direct de spoorwegmaatschappij in te palmen. Ook is er gevonden ecu lijstje van gouvernements ambtenaren, die, als gevaarlijk voor het op- roeilirigenbestuur, over de grenzen zouden worden gezet. ïlk hoor (lat Rhodes weer naar hier terug komt; doch het is te wenschen dat die vage bond direct bij zijn terugkomst zal worden opgehangen, want hij en niemand anders wordt beschouwd als de aanvoerder van de geheele zaak." Bij het getuigenverhoor in het Jameson- proces verklaarde Hamilton Flowers, post meester te Mafeking, dat de telegraafdraden van verscheidene lijnen doorgesneden waren. De soldaat Laweor voegde er bij dat hij eenige malen mannen ontmoet had, met bijlen ge wapend, die juist schenen te komen van de plaats waar de draden waren doorgesneden. CHINA. De regeering heeft in het geheel 35 Duit- sche officieren en onder-officieren aangewor ven, die voorloopig de kern zullen vormen van 8 compagniën infanterie, 2 escadrons ruiterij, een batterij artillerie en een com pagnie pionniers, te zamen 2080 man. Deze kleine troep zal gaandeweg worden uitgebreid tot een leger van 10,000 man, te kiezen uit de in alle opzichten best ontwikkelde jonge lieden der provinciën Anlmi en Ktangsu. JAPAN, Het parlement heeft een wet aangenomen tot herziening van liet burgerlijk wetboek, teneinde dit meer met de Westersche rechts begrippen in overeenstemming te brengen. SCHIEDAM, 27 Maart 18JK5. In de gisteravond gehouden openbare bij eenkomst der afdeeling Schiedam van het ^Algemeen Neder!. Werkliedenverbond", welke door een vrij talrijk publiek waar onder vele vrouwen bezocht werd, sprak de heer F. W. N. Hugenholtz Jr. over •^Standsverschil". Vooropstellende dat de behandeling van een dergelijk onderwerp in de bestaande Europeesche samenleving wellicht door velen als pijnlijk en gevaarlijk zou worden be schouwd, omdat de verhoudingen en denk beelden hier zoo geheel anders zijn dan in hei democratische Amerika, oordeelde spreker 't niettemin nuttig en gewenscht deze be langrijke kwestie, een der hoofdfactoren in de hedendaagsclie maatschappij, ter sprake to brengen en daaromtrent van gedachten te wisselen. Na deze inleiding gaf spreker enkele trek ken uit liet republikeinsche Amerika, waar de burgers niet alleen meerdere vrijheid en zelfstandigheid genieten dan de Europeanen, maar over 't geheel ook een grootere be schaving en ontwikkeling deelachtig zijn kortom zich in een meer mensch waardig bestaan verheugen. Dat de oorzaken van dit kenmerkend onderscheid tusschen de bewo ners der oude en nieuwe wereld niet ver te zoeken zijn, toonde spreker aan uit de uit- eenloopende inrichting van het onderwijs, de hoofdvoorwaarde van een mensch waardig be staan, de basis tevens van alle beschaving en ontwikkeling. Terwijl in Europa de inrichtingen van onderwijs, vooral de hoogde, slechts toegankelijk zijn voor de kinderen der meergegoeden, wat reeds een laakbare verwijdering teweegbrengt, kent men in Amerika uitsluitend volksscholen, waarvan alle kinderen des volks profiteeren. In 't vrije, ruime Amerika geen scherpe grenzen tusschen de zonen en dochteren van hetzelfde vaderlandgeen afgrond tusschen patroon en werkman, tu=schen meesteres en dienstbode geen dwaze, misplaatste zelfver heffing naar het uitwendige. Wèl echter onderlinge samenwerking, waarachtige, harte lijke belangstelling in elkanders lief en leed, wederzijdsche opbouwing in het goede en edele, in het menschverheflende, zoowel in- als uitwendig. Waar Europa uitsluitend vraagt naar geboorte, titels en stoffelijk vermogen, daar let Amerika allereerst op het geestelijk kapitaal, op hetgeen men zelf is en wil. Met zoodanige waarborgen toegerust, ont wikkeld en beschaafd naar lichaam en geest, belangstellende in de algemeene nooden en behoeften, kan den staatsburger en de staats burgeres met volkomen gerustheid het stem biljet worden toevertrouwd, is iedere invloed op den gang van maatschappelijke en poli tieke zaken alleszins geoorloofd en gewenscht; dan eerst, maar ook dan alleen, kan men geraken tot de verwezenlijking van bet maat schappelijk ideaal: algemeen onderwijs, alge meen stemrecht en algemeene voorspoed. Met den wensch dat het «beschaafd" Europa weldra zijn harnas en dwangbuis van verre gaand standsverschil en schreeuwende onge lijkheid moge afleggen, besloot de heer Hugen holtz zijn toegejuichte rede. Bij kon. besluit is P. Gallas Jr. benoemd tot burgemeester der gemeente Hellevoetsluis. Alle benedenrivieren worden op last van het departement van waterstaat gepeild, teneinde te onderzoeken of er ondiepten zijn ontstaan of stroomverlegging heeft plaats gehad. liet Ifaagcche DUd geeft de volgende onthulling omtrent hetgeen vermoedelijk als verrassing bedoeld vva<- »Dezer dagen bevonden zich in Den Haag twee fabrikanten van gouden en zilveren werken uit Duitscliland, die het Huis de Paauw van II. K. II. de prinses van Wied, geb. prinses Marie der Nederlanden, zijn komen bezichtigen en van dit zomerpaleis en zijne omgeving ook een pliotografische afbeelding hebben doen nemen door den photograaf Steinmetz, alhier. Naar wij vernemen, hebben bedoelde fabri kanten in opdracht van II. M. de koningin van Rumenië, zuster van Z. D. H. den prins van Wied, om van dit vorstelijk kasteel een miniatuur reproductie in zilver te vervaar digen." Om tegemoet te komen aan de vele en telkens herhaalde onregelmatigheden, die te wijteu zijn aan de verkeerde uitlegging, die zoowel door het publiek als door het spoorweg personeel aan sommige bepalingen wordt ge geven, wordt een gewijzigd model van kilo meterboekjes ingevoerd. De wijziging betreft in hoofdzaak de vol gende punten: lo. De klasse is op elke strook in rood aan gegeven. (1.2.3.) 2o. De inrichting der vakjes is in dier voege veranderd, dat het aantal volwassenen en het aantal kinderen onder 10 jaar, voor wie de halve afstand wordt gerekend, elk afzonderlijk moet worden ingevuld. Reizen geen kinderen op het boekje, dan is de open ruimte tusschen de woorden jen kind" aan te vullen met een liggend kruis- teeken. De nog in omloop ztjride boekjes blij ven van kracht tot zij zijn afgeloopen. Van 2 tot G April e.k. zullen door de staats spoorwegen excursie-tickets van Londen naar Amsterdam (via UtrechtRotterdam), Arn hem, Rotterdam, Den Haag en Utrecht wor den uitgegeven tegen den prijs der enkele reis, geldig per dagboot en gedurende 8 dagen. Gedurende de maanden April tot October zullen deze biljetten, doch enkel naar de sta tions Rotterdam en Amsterdam via Utrecht, ook worden afgegeven aan de houders van excursie-tickets van Noordengelsche stations naar Londen. ■Uit Kiel meldt men, dat alle le-kl.-pantser- schepen van de Duitsche marine in Mei aanst. de Noorweegsche en Nederlandsche wateren zullen bezoeken. Het f7. D. noemt het bericht van de voor genomen reis van prof. Van Qverbeek de Meijer naar Oost-lndië uit de lucht gegrepen. De opvolgers van kolonel en mevrouw Oliphant in het bevel over het Leger des Heiis in Nederland en België zullen zijn com missioner Booth Clfborn en de marechale. Deze officieren hebben gedurende 15 jaren het bevel gehad over het Leger des Heils in Frank rijk en Zwitserland en zijn twee der voor naamste officieren van het geheele Leger des Heils. De marechale is eene dochter van ge neraal Booth en commissioner Booth Cliborn was vroeger predikant van de sSociety of Friends." Waar kolonel en mevrouw Oliphant heen - zullen gaan is nog niet bekend. Recht voor Allen bevat een schrijven van den bekenden socialist Tj. Stienstra, vroeger te Harlingen woonachtig. Dit schrijven ge dateerd uit Rotterdam, 24 Maart, gericht aan nvrienden en geestverwanten" begint aldus Wanneer ge deze letteren leest, scheidt reeds een groot gedeelte van den Atlantischen Oceaan ons. Ik ben in omstandigheden ge plaatst, waardoor ik mij verplicht gevoelde, althans voorloopig, de partij in Nedeiland en liet land te vei laten." Gisternamiddag is liet ss. Droit te Rotter dam leeggekomen. Dezelfde werklieden die het stoomschip losten, zullen liet eveneens met ijzererts geladen ss. Carina lossen. Od liet verzoek van eenige ertswerkers uit de vaste ploegen der firma Wrm. H. Müller& Co. om het werk weder te mogen hervatten, is nog geen beslissing genomen. Ook te Amsterdam worden de werkzaam heden geregeld voortgezet. Te Rotterdam heeft men door middel van vahche sleutels gisternacht getracht in te breken in verschillende woningen aan Jen Noordsingel W.Z. De toeleg is echter niet ge lukt. Op verschillende plaatsen aldaar bleken gistermorgen de sloten geforceerd en moest de smid te hulp worden geroepen om ze te herstellen. De officier van justitie te Dordrecht ver zoekt te worden bekendgemaakt met de ver blijfplaats van W. F. van Calsem, 2i jaar, vroeger hulponderwijzer te Maasdam, thans voortvluchtig. Hij moet door den rechter commissaris wot den gehoord, als verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen met kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar. "Woensdag is de heer H. D. Ulrich, com missaris van politie te Dordrecht, op raad van zijn geneesheer, in het ziekenhuis aldaar in quarantaine opgenomen, aangezien zich bij hem verschijnselen van pokziekte voordeden. De heer Ulrich moet dezer dagen stukken, hem uit Den Bosch toegezonden, geraad pleegd hebben. Zijn toestand is gelukkig bevredigend. 't Is zoo schrijft men aan het AT. v. d. J verbazingwekkend, wat de zon slechts in enkele dagen op de bloembolienvelden om Haarlem en- Leiden heeft verricht. Waar ongeveer een week, geleden slechts enkele crocusvelden ia bloei stonden en de hyacinten- en tulpen- bedden nog onder het winterdek waren ver borgen, zijn nu reeds de heerlijke kleuren per hyacinten te zien en hare geuren te ge nieten. De bloembollenteelt, die zich vroeger tot de naaste omstreken van Haarlem bepaalde, is langzamerhand, zoo niet de eenige bron, dan toch zeker de hoofdbron van bestaan ge worden vau de zeer welvarende en zicli steeds meer en meer uitbreidende dorpen tusschen Haarlem en Leiden, zoodat Hillegom en Lisse nu de hoofdzetel zijn geworden van de hyacin- tenteelt. Hun, die gewoon zijn in dezen tijd van het jaar die streek te bezoeken, kan het niet ontgaan, hoe steeds meer en meer gron den door de bloembollencultuur worden in beslag genomen, en hoe sterk het aantal van welvaart getuigende woningen toeneemt. Wie recht onder den heerlijken, opwek-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2