Gistermorgen geraakte een spoeiinghaler van den veehouder A. Zeeuw te Overscine van zijn schuit in de Schie )e water. Hij werd door den brugwachter J. van Nieuwenburg j met behulp van een haak gered en van droge kleeren voorzien. i Hedenavond te half/.es is een paard voor een wagen van den Noordmolen op de Schie nabij de Ooievaarsbrug gevallen en toen het was opge.-taaii, is het door achteruit te loopen in de Schie geraakt. Men heeft het dier naast een spoelingschuit de Schie laten doorzwemmen, den kop boven water hou- dende, en het op het eerste land aari de Noonlvestgracht, dat zeer laag gelegen is, op liet droge gebracht. liet voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot herziening der personeeh' belasting i.s veischenen Daaruit blijkt dat de meerderheid zich met het voor stel zou vereenigen. Vrij algemeen achtte men het ontwerp uit een oogpunt van wet gevende techniek goed ineengezet en duide lijk. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 2S dezer bedroeg bij de Nederkunlsclie ISank f 1,290.450.72'/t en bij de betaalmeesters. -2,481,505,00 Te zanten 3,780,950.32Vb De gewone audiëntie van den minister van financiën op Donderdag 2, en van de ministers van koloniën en van marine op Vrijdag 3 April zullen niet plaats hebuen. N.utr men uit Stutigart meldt, wordt het belicht omtrent de verloving van prinses Pauline van AVu riem burg officieus tegenge sproken. Aljtli. Ilet JST. v. d. D. ontving onder dagteeke- ning van gisteren het volgende telegram uit Batavia 5>ln Kota Radja (Atjeh) gaat liet gerucht, dat onze bondgenoot Toekoe Qemar gedeser teerd is. Het 3e bataljon marcheert naar Lanidjamoe en Lampeneroet. Het 14e batal jon staat gereed." Een nader telegram aan dit blad bevestigde liet gerucht. Biloel en Lamkoeujit (ten zuiden van de linie) zijn omsingeld. De gemeenschap per telephoon tusschen de po-ten is verin oken. Het twaalfde bataljon ging Zondag naar Lampeneroet. Twee militairen zijn gewond, waarvan een sedert overleden. Onder dagteekening van gisteren ontving de JV. li. Ct. van haren correspondent ie Batavia nog het volgend telegram: sliet Bataviaasch ^Nieuwsblad meldt: Toekoe Djohan is naar den vijand overge- loopen. De foiten Biloel en Lamkoengit zijn omsingeld. De telefoon is vernield. De ver wikkelingen in de omgeving van Kota-Radja zijn vermeerderd. Drie bataljons zijn uitge rukt." (Deze verontrustende tijdingen geven hun gelijk, die steeds volgehouden hebben, dat men Toekoe Djohan niet kon vertrouwen. De forten Biloel en Lamkoengit zijn twee van de zuidelijkste, lijdelijk door ons bezette posten.) Borneo. Met betrekkiug tot de sedert eenigen tijd bestaande verwikkelingen in bet stroomge bied van de boven-Melawi (afdeeling Sintaug, residentie vvester-afdeeliug van Borneo), waar op aanstoken van zekeren Raden Pakoe eunige Bajuksche stammen in vei zet waren gekomen, wordt bij een lieden by bet departement van koloniën ontvangen telegram door den gou verneur-genei aal gemeld ïRaden Pakoe, in versterkte woning aan JLernason omsingeld, iieeft zich na een verlies van vijf dooden aan controleur Westenenk overgegeven. Zaak beëindigd." Volgens een telegram, dat het N. v. d. D. ontving, is Raden Pakoe in Sintang met twee zoons en twee dochters gevangengenomen. (HarKn Pakne dus deelih» iwdwtijd de Java-Hade mede is iemand, die met de Sintang- sche vorstenfamilie schijnt venna igscliapt te zijn en in vi oeger tijd aan het gouvernement verschil lende diensten heeft bewezen. Desniettemin stond hij bij het binnenlandse!! bestuur niet erg goed gehoekt, en was hij met den Panetitbaban van Sintang minder wel. Hij weid, waarom is ons niet bekend, door den resident Tromp, te Pon- tianak geïnterneerd en onder toezicht gesteld, teiivijl zijn vrouw en kmdeien te bintang bleven met verplichting voor den Patiemhalian aan hen een som van I 15 's niaands uit te beluien. Eemgn maanden geleden vioeg en verkreeg Raden P.ikoe verlof naar Sintang om z.ijn familie te bezoeken en bevond daar, dat de Panemhalian zijn verplichtingen niet was migvkomen, zoodat zijne vrouw naar haar negorij aan de SJelavvi vva, vei trokken. Yieemd was liet niet, dat hij haar achterna reisde en aan den contioleurliet welen, dat bij niet van zins was terug te komen. Hij schijnt aan de Melavvi veel invloed te hebben, zoodat tvveegiooie Dajaksobe stammen zijn patlij hebben gekozen en in vollen opstand zijn.) Bet Nieuws van den Dag ontving lieden de volgende telegrammen uit Batavia: Te telegram. At jeli. Het 9e bataljon (Weltevreden) ver trekt Woensdag, bet Ge bataljon (Magelang) Vrijdag en een bergbatterij (van Batavia). 2e telegram. De gemeenschap met alle posten buiten de linie is verbroken, behalve met Tjot Goë (zuid) en Tjoet-Tnengkoep (oost). Gisteren is de le luitenant der infanterie J. W. C. Vuyk gesneuveld. De bij liet 4e reg. inf. benoemde majoor C. J. Yaillant wordt belast met het bevel over het 2e bat. te Leiden. Moord op A. F. Hoogstellen. Gisteravond omstreeks 0 uren is te Rot terdam met het Staatsspoor door een rijks veldwachter uit Utrecht gevankelijk binnen gebracht en naar de strafgevangenis aan den Noord'-ingel overgebracht Maria Cornelia Hoogsteden, echtgenoole vau Willem van Berkel, venlaclit betrokken te zijn bij den moord, op den jongen Hoogsteden gepleegd. De verdachte is 27 jaar oud eti woonde in den laatsten tijd in de Koekoekstraat te Utrecht, schuin tegenover haren zwager, een 'slagersknecht. Vóór twee maanden i.s zij te Uireelit bevallen. Vóór vier of vijl weken zou zij zoo wordt ons bericht een onge- teekenden brief uit Rotterdam hebben ont vangen, waarin zij gewaarschuwd werd alles maar mede te doelen, daar anders de schrij ver dn justitie kennis zou geven van hetgeen hij wist. Dien brief zou zij zelf aan de politie te Utrecht hebben ter hand gesteld, die hem aan de bevoegde autoriteit te Rotterdam deed toekomen. Heden zal zij bier een eerste verhoor ondergaan» liet kind, waarvan zij te Utrecht beviel, is met haar naar de.strafgevangenis overgebracht. Vrouw Van Berkel heeft nog een ouder kind (van 4 jaar), dat te Utrecht bij hare familie blijft. (N. 11. Ct.) De werkstukende bootwerkers te Rotterdam hielden Zondag wederom eene vergadering. Het bleek dat het werkstakingscomité zich Vrijdag schriftelijk tot de firma Müller iiad gewend om een onderhoud, dat aanvankelijk geweigerd was omdat men in den laatsten tijd zijn toevlucht had genomen tot verdachtma king, terwijl men anderen liet werk onmoge lijk had willen maken maar welk onderhoud Zaterdagavond door bemiddeling der politie toch heelt plaats gehad, ilet comité heeft in die bijeenkomst het voorstel gedaan, dat de firma in plaats van 8, 9 man in het ruim zou laten werken en voorts 2 Va cent per last zou afstaan voor een door de ertswerkers op te richten invaliditeils- en ongelukkenfonds. Bij monde van den heer Kröller is hierop geant- vvoord, dat op dit voorstel eerst Dinsdag morgen een beslissing kan worden genomen. Het advies van het comité was dus afwach ten tot Dinsdag. Dan zal het antwoord der heeren Müller Sc Co. onmiddellijk aan de bootwerkers worden bekendgemaakt, terwijl dan des avonds of den volgenden dag de ver gadering zal hebben te beslissen. Voorts bleek dat een 70-tal werklieden van de vroegere vaste ploegen der heeren Müller Co. zich schriftelijk of mondeling tot die firma hebben gewend om weer aan liet werk te gaan, waarop evenmin nog een be slissing is genomen. Het comité weigerde de namen dier personen te noemen, niettegen staande dit. door de vergadering werd geëiseht. Daar moeilijkheden ondervonden werden bij het innen van de vastgestelde TO pCt. van het ioon ten behoeve van de stakers, zal voortaan 5 pCt. worden gevraagd. .Sommige ertswerkers gaven als hun mee- ning te kennen dat de proef met de electrische kranen fiasco heeft gemaakt, daar deze het werk \olstrekt niet versnellen. Men maakte zich sterk dat een boot op de oude wijze van lossen \ee! vroeger leeg zou wezen dan met behulp der nieuwe werktuigen. De firma Wm. H. Müller Sc Co. had heden middag een langdurige conferentie met het bootwerkerscomité en maakte aan dat comité hare voorsteilen bekend, die hedenavond in de bootvverkersvergadering, welke in de Vei lingzaal van liet Algemeen Verkooplokaal gehouden zal worden, en die te 9 uren aan vangt, bekend gemaakt zullen worden. Behalve het werkvolk uit Brabant, dat in vasten dienst van de firma blijft, had heden ochtend ook een eerste ploeg, gevormd uit werkvolk van Charlois, tegen een vast week loon bij de firma in het ertswerk in dienst. Morgen zal de oude 2e vaste ploeg der firma in de gelegenheid gesteld worden aan den arbeid te gaan, terwijl de heeren Müller Co. tot Donderdagavond 8 uur gelegen heid geven aan hen, die den arbeid her vatten willen, zich bij haar aan te meiden. Te beginnen met lieden is al het werkvolk van de fiima Wm. II. Müller Co. tegen ongelukken verzekerd. {N. lï. Ct.) Gistervoormiddag werd in de Boompjes te Rotterdam een ertsweiker die verklaarde het werk te gaan hervatten, door een drie tal personen mishandeld. Tegen de daders die bekend zijn, wordt eene strafvervolging ingesteld. De mishandelde, die in het gelaat verwond werd, riep de hulp der politie in. Het vermoeden, dat de lieer Ulricli, com missaris van politie te Dordrecht, door de pokken zou zijn aangetast, heeft zich niet bevestigd. Vrijdagavond heeft dan ook de heer IJ. reeds het ziekenhuis, waarin hij ter ob servatie was opgenomen, verlaten en is hij in den huiselijker» kring teruggekeerd, terwijl hij binnen eenige dagen zijn ainbt wederom zal kunnen waarnemen. Te Leeuwarden waren Vrijdag tusschen de '180 en 200 kievitseieren aangevoerd. Prijs f 0,45 tot f 0,65 per stuk. Evenals Stienstra is dezer dagen ook de bekende volksleider Jan Stap van St.-Jacobi- Parochie naar Amerika vertrokken, en wel met zijn gezin. Vooral als hoofdleider der werkstaking onder de veldarbeiders in Het Bilt iu T890 en *91 liet Stap veel van zich hooren later echter verminderde zijn invloed. Het door hem gehouden volksgebouw St.- Jacobi-Paroehie, eigendom van dr. Vitus Bruinsma, is voor eenigen tijd als zoodanig opgeheven en na verkoop in een particulier volksbierhuis veranderd. Te 's-Hertogenbosch heeft zich dezer dagen een geval van nona voorgedaan met doode- lijken afloop. Zaterdag 21 dezer vertoonde zich bij de echtgenoote van den Heer J. aldaar een onoverwinnelijke neiging tot sla pen, welke noch door toegepasle electrisee- ring, noch door andere aangewende middelen met eenig gevolg kon bestreden worden. Vrjjdag is de lijderes in baren slaap overleden. Te Maastricht hebben aan de fabriek van den lieer Petrus Regout gisteren '138 glas slijpers het werk gestaakt. Alles is rustig» Te Maastricht werd voor eenige weken een brander bekeurd wegens het voorhanden hebben van frauduleus meelbeslag, waarvoor de boete ongeveer f5800 zal bedragen, plus verbeurte van T200 liter gedistilleerd. Thans is bij dienzelfden brander een geheime ge meenschap ontdekt tusschen het dak der biandeiij en een daarachter gelegen pand door middel van een soort viaduct. De boete hierop vallende zal ongeveer f2300 bedragen. Bij de commissie tot inzameling van gelden, ten behoeve der slachtoffers \ari de dyna- hiiet-ontploffing te Johannesburg, zijn nader giften ingekomen tot een gezamenlijk bedrag van f 002.20. Tot heden werd een totaal ont vangen van f 10,755.17. Naar men aan de O. Crt. mededeelt, be draagt liet ontvreemde door den ontslagen en thans gedetineerden ontvanger der gemeen te Hoedekenskerke plus minus f 2000. lie storm. Wij meldden reeds dat twee botters van Yolendarn in den storm van Vrijdag met man en muis vergingen en zes jonge menschel» den dood in de golven vonden. Van een derde vaartuig is een der opvarenden, een gehuwd man, door een stortzee overboord geworpen en verdronken. Dr:u weduwen en zeven weezen betreuren nu den dood van man en vader. De geheele vloot is vei bazend gehavend en er werd voor duizenden averij belonpen. De Texelsclie visscliersvloot is ook deerlijk geteisterd. Drie schuiten zijn omgeslagen door de hevige branding. De negen opvarenden, meerendeels woonachtig te Oostende op Texel, kwamen in de golven om. Vier andere vaartuigen sloegen tegen het strand en zullen, zoo zij nog af te brengen zijn, zeker niet zonder belangrijke schade weer vlot komen. Van de verdronken vis- schers waren er twee gehuwd en drie ver zorgers van behoeftige weduwen. Omtrent de opvarenden van het tjnlkscliip, dat op liet Enkliuizer zand is gestrand, kan nader worden gemeld dat allen, de schipper D. Vlietstra te Amsterdam, 37 jaar oud, zijn vrouw, zijn dochtertje van 14 jaar en de knecht, in de golven zijn omgekomen. Twee te Nietiwediep woonachtige visscliers, die Vrijdagochtend van daar met een vlet naar den Zuid wal vertrokken om te visschen en door den storm werden overvallen, zijn in jammerlijken toestand door vlelterlieden teruggevonden en te Nieuweitjep aangebi acht. Een der beide mannen, de visscher P. Bont, is aari de gevolgen der in de open vlet door gestane ellende bezweken, terwijl de andere, \V. van Oosten, bewusteloos naar het zieken huis werd vervoerd, waar de levensgeesten gelukkig nog konden worden opgewektdeze is thans zoogoed als hersteld. Men schrijft uit Vlieland aan de N. B. Ct. Tijdens den plotseling opgekomen storm van Vrijdag ontdekte de vuurtoren van Eijer- land een in nood verkeerend viermastscldp. Zoodra dit hier bekend was geworden, spoedde de reddingscommissie zich met de noodige manschappen naar de westpunt van de Hors, om zoo noodig liuip te kunnen verleenen. De daar gestationneerde reddingboot werd in gereedheid gebracht, terwijl het schip inmiddels meer en meer naderde. Storm en hooge zee verhinderden aanvankelijk met de reddingboot van wal te gaan, terwijl inmid dels de nacht inviel. Toch hebben de koene- redders, het noodweer en het hooge water trotseerende, met flambouwen aan hetscheeps- volk te kennen gegeven, dat men hier op hunne redding bedacht was. De equipage, waaronder 2 vrouwen, in het want een toe vlucht zoekende, had den dood voor oogen. Het sciiip werd meer en meer ontredderd, de stengen braken. De knpitein had zijn twee jarig kind om zijn lijf vastgebonden. Zoo werd

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2