DENEMARKEN. Binnenlandsche Berichten. De beide Kamers van den Ryksdag hebben Dinsdag de begrooting, in den zin zooals die door de gemeenschappelijke commissie was gewijzigd, goedgekeurd, zoodat de door de regeering ingediende krediet-aanvrage van twee twaalfden is vervallen. De commissie heeft alle strijdvragen ter zijde gesteld. Het Landsthing (Ie Kamer) heeft zijne militaire eischen opgegeven, terwijl het Folkething (2e Kamer) heeft afgezien van zijne eischen tot ondersteuning van het officieele blad Ber- lingslce Tidende, subsidieering van het vredes bureau te Rern overname van de stooin- vannlijn Esbjerg Packerstone door den staat en ile buitengewone verhooging van eenige onderwijzersjaarwedden. De doorde regeering goedgekeurde gewijzigde begrootirig sluit met eeue bate van 750,000 kronen. OOSTEN B IJ K-Il O N G A It IJ E. In de Jong-Czechische club uit de Oosten* rijksche Kamer zijn 34 leden voor het kieswet- ontwerp van graaf Badeni en tien daartegen. De club heeft daarop van de kiesreebther- vorming eeri partijkwestie gemaakt. Dienten gevolge dreigen 7 leden onder aanvoeling van den afgevaardigde Baschaty uit de partij te treden. ITALIË. Keizer Wilhelm is te Palermo aangekomen. De saluutschoten van het Italiaansche smal deel werden beantwoord door de Kaiserin Augusta, die het keizerlijk jacht vergezelt. In de stad wordt gevlagd. Baldissem moet geseind hebben, dat Menelik als nieuwe voorwaarden voor den vrede gesteld heeftvergoeding voor de vrijlating der gevan genen, herziening van het traetaat van Ucialli en hernieuwde vaststelling der grenzen. De JF. Zürcher Ztg. verzekert, uit Abessy- nisehn bron vernomen te hebben dat Menelik waarschijnlijk spoedig aan Italië een ultima tum zal stellen. Dit besluit moet vooral door den tocht der Engelschen naar Dongola bij hem opgekomen zijn. In elk geval zou Menelik in het najaar den oorlog willen voortzetten, als zijn eischen niet door Italië worden ingewilligd. Nog steeds is de telegrafische gemeenschap tusschen Massowah en Assab afgebroken. Alle berichten over de gebeurtenissen in Erythrea moeten dus onder voorbehoud worden aan genomen. Bet Italiaansche stoomschip Ruhattino zal te Massowah de generaals Delmayuo en Muzza benevens 40 officieren aan land zetten. Do paus heeft zijn gezag over de Koptische berk in Egypte hersteld, nadat dit meer dan ■vier eeuwen onderbroken is geweest. Zondag zijn twee Koptische bisschoppen, éën voor Beneden-Egypte en een voor Opper-Egypte, gewijd in tegenwoordigheid van mgr. Sogaro, die daartoe speciaal door den paus was afge vaardigd, en van eenige diplomaten en consuls en de voornaamste van de vreemde ingezetenen. B L G A R IJ E. De reis van vorst Ferdinand naar Rusland is uitgesteld tot Woensdag of Donderdag der volgende week. De sultan vereerde den vorst een kostbaar geschenk en verleende aan prinses Clémentine het grootkruis der Shefa- kat-orde in briljanten. Maandag wordt door deri Russischen gezant te Konstantinopel een feestmaal gegeven ter eere van prins Fer dinand. Waarschijnlijk geeft ook de Britsche gezant een gala-diner. T R K IJ S. De regeering rust vier oorlogsschepen uit tot hel tegengaan van den geheimen invoer van wapenen te Zeitoen en tot bewaking der kust bij Mersina. De Times verneemt uit Konstantinopel, dat de sultan Frankrijk en Rusland heeft teleur gesteld door de Engelsche Soedan-expeditie zeer kalm op te vattenhij vergenoegde zich met het vragen van de noodige inlichtingen te Londen door den Turksclien gezant; de verstrekte inlichtingen zouden den sultan volkomen bevredigd hebben. Berichten uit Athene melden dat de gou verneur van Kreta, Turklmn pacha, er in geslaagd is de rust te herstellen, nadat een 106-tal personen gevangengenomen en een d4-tul verbannen waren. Volgens een der Duilsche bladen is een belangrijke diefstal in de schatkamer van den sultan ontdekt. Er moeten zeer oude kunst werken van onberekenbare waarde zijn gesto len. üe schuldige zou een hoogwaardigheids bekleder zijn. EGYPTE, Een bericht uit Wadi Haifa meldt, dat de derwischen van Dongola noordwaarts opruk ken men zegt dat zij van plau zijn de Egyptische communicatielijn aan te vallen. Verscheiden Engelsche officieren zouden giste ren naar Soeakim vertrekken, waar binnen kort de vijandelijkheden kunnen beginnen. De toestand van het Soeakin-district, waar heen Osman Digna met een sterke leger macht oprukt, wordt als vrij gevaarlijk be schouwd. De Egyptische troepeu aldaar be staan slechts uit een Soedaneesch en twee Egyptische bataljons, waarvan er een uit pas opgeroepen reservemanschappen is saam- gesteld. Het tiende Soedaneesche bataljon gaat nu naar Tokar. Mocht Osman Digna, die op Sinkar aanrukt, zoowel Tokar als Soeakin insluiten, dan zonden in beide plaatsen ver sterkingen noodig zijn. A E It I K A. Uit Pretoria wordt van gisteren gemeld Het volgende telegram is door de regeering der Zuidafrikaansche republiek aan sir Her cules Robinson gezonden De regeering heeft vernomen dat er hulp gevraagd wordt om vrouwen en kinderen in Matabelenland te be schermen. Indien het Engelsche gouverne ment dat verlangt, is de regeering bereid haren burgers toe te staan te dien einde naar Matabelenland op te rukken. In verband met de gisteren medegedeelde opinie van de Daily Chronicle over Jameson's verantwoordelijkheid voor de onlusten in Ma tabelenland, is het niet zonder belang dat dr. Holub, de bekende Oostenrijksche reiziger in Zuid-Afrika, Maandag aan een journalist schreef«Het is nu 9 jaar geleden dat ik Zuid- Afrika heb verlaten, maar ik was absoluut zeker van een opstand der Matabelen zoodra ik hoorde van Jameson's handelwijze. Ieder veldheer behoort goed te overwegen wat de gevolgen zullen zijn van het mislukken zijner plannen, maar het schijnt dat dr. Jameson niet gerekend heeft op een opstand der Matabelen in geval hij in Transvaal het onderspit mocht delven." Reuter verneemt dat de militaire aange legenheden in Matabelenland in een overgangs toestand verkeeren; sir Richard Martin zal binnenkort uit Engeland vertrekken om het opperbevel over de troepen, die nu onmiddel lijk onder de regeering staan, te aanvaarden. Er bevinden zich op dit oogenblik omstreeks 800 vrijwilligers en wat politie te Buluwajo. Uit Kaapstad wordt bericht dat Sauer zich als aanvoerder der opposite heelt terugge trokken. De telegrafische gemeenschap met Bulu wajo is verbroken. 0 II I JS A. Naar de Times uit Singapore verneemt, z(jn te Kanton weer opruiende plakkaten aan gehecht, waarin 100 dollar voor het hoofd van elkeu vreemdeling wordt uitgeloofd. JAPAN. De Kamer van afgevaardigden heeft de liberale perswet aangenomen. SCHIEDAM, 2 April 189C, Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 7 April 1896, des nam. ten 2 ure. Agenda: 1. Vaststelling der notulen van de laatst gehouden vergadering. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benosming van een curator van het gymnasium. Aanbevolen zijn de heeren1. mr. D. Lod der, 2. dr. B. de Bruijn. 4. Idem van negen leden in de commissie vau voorlichting, bedoeld in art. 19 der ver ordening op de heffing der pi. dir. belasting naar het inkomen, voor het belastingjaar 1896,97. Op de aanbeveling van dubbeltallen zijn door burg. en weth. geplaatst de heeren: 1. M. Krauen, 2. A. van Buijsen1. H. R, M. A. van Gent, 2. W. A. J. Wittkampf; 1. J. van der Hout, 2. A. Bosman; 1. C. M- Knoop, 2. J. J. Soudan 1, G. W. Snel, 2. G. van der Zee; 1. T. E. J. Kramers, 2, G. H. Timmerhaus 1. Th. Kudders Jr., 2, J. de Goederen Wz.1. A. J. J. de Groot, 2. D. Visser1A. Kimmijser, 2. J. H. Ris Hz. 5. Idem van een leeraar in Fransche taal aan het gymnasium en van een leeraar in Fransche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool. Op de aanbeveling voor beide betrekkingen zijn geplaatst: 1. C. W, B. Ingenhoes, leeraar aan de hoogere burgerschool te Warffum 2. E. M. J. C. Belrnonte, leeraar aan de hoo gere burgerschool te Zieriksee. 6. Idem van een onderwijzer 3e klasse bij het openb. lager onderwijs, om zijne betrek king te aanvaarden aan de 2e openb. tus- schenschool. Op de voordracht zijn geplaatst: 1. A. P. Vooren, onderwijzer te Waardenburg, 2. IJ, H. Piasmans, onderwijzer te Heerle (gemeente vouw), 3. H. T. Goudswaard, volontair- onderwijzer te Rotterdam. 7. Adres van mej. J. J. van Vliet om ont slag als onderwijzeres in nuttige handwerken aan de openb. tus«chenschool voor meisjes. 8. Vaststelling van het kohier der pi. dir. belasting dienst 1896. 9 Suppletoire begrooting voor 1896 voor het St.-Jacobs-gasthuis. 10. Voortzetting der behandeling van de ontwerp-verordening, regelende de jaarwedden enz. van leeraren aan den openb. scholen voor hooger en middelbaar onderwijs. 11. Voorstel van burg. en weth. tot het aanleggen van een strekdam in de rivier de Maas aan de westzijde der voorhaven, voor de terreinen van de firma Van Deventer ert- Zn. alhier. Door den burgemeester zijn onteigend 65 runderen, 4 zeugen, 15 biggen, 10 schapen en 1 bok, toebehoorende aan den veehouder C. Hoogenboezem alhier, die verdacht zijn wegens mond- en klauwzeer. Het plan bestaat deze runderen enz. naar Rotterdam te vervoeren en in het abattoir aldaar te doen slachten. Met ingenomenheid bezichtigden wij de teekeningen, door de leerlingen der burger avondschool in den afgeloopen cursus aan die inrichting vervaardigd. Getuigt de uitgebreide verzameling reeds van grooten ijver en werk lust der scholieren, de uitvoering er van levert het bewijs van grondig en kundig onderricht, van een geoefend oog en een vaste hand. In enkele voorwerpen in hout, door sommige leerlingen in hun vrijen tijd naar lijnteekenin- sei mt mi in{ gn m j I Bch ver leg 1 opg m tair legt A der Wez kon gein lievi M lokk acht en t T. bleel helft geno kind. dat ik gereedstond u een bezoek te bren gen Ik ben thuis wat slecht ontvangen. Edith lijdt aan hevige migraine en daaraan schijnt mijn onveiwachte terugkeer mee schuld te hebben. Ik heb laar nog niet gezien. Maar gij kijkt ook a! niet vroolijk, Ingeborg. En wat hebt gij mij daar meegebracht T' Zij hield hem het glas met poeier voor en vroeg: «Wat is dit, vader? Als ik u bidden mag, zeg mij eerlijk wat het is.' «Ja, mijn kind, dat zal zoo op het eerste gezicht bezwaarlijk gaan," sprak hij, verbaasd over hare drift. «Laat eens zien." Hij schudde iets van het witte poeier op de hand, iook er aan en lei toen met den natten vinger een weinig op de tong. tlla," riep hij toen, adat geheimvolle poeier moest gij al lang kennen, lieve Ingeborg't Is niets anders dan het wonderdadige geneesmiddel, de kunstmatig vervaardigde chinine, waarvan uw eigen man de gelukkige ontdekker is." Ingeborg had klaarblijkelijk iets anders in het poeier gezien maar zij ging voort te vragen nïLin dit geneesmiddel onder zekere gegevens ook gevaarlijk worden voor een zieke, vader?" «In te gmote hoeveelheid toegediend, zeker «Stel, men vermengt deze hoeveelheid met ongoveer drie eetlepels water en geeft er een doodzieke een lepel van in, welke zullen dan de gevolgen zijn Hij zal een zachten dood sterven, mijn kind Zulk een dosis zou zelfs bij een gezond en krach tig menseh verlamming der hartspieren ten ge volge hebben." «Als dit het geval is, vader, dan is mijn echtgenoot een moordenaar, en kan ik geen uur langer meer met hein leven." Vreeselijk ontsteld vatte de professor hare hand. «Ingeborg.... mijn kind.... kom tot u zelf Gij weet niet, wat gij zegt I" »Ot' ik dat weet I Ik ben volkomen bedaard, ofschoon ik we) reden zon hebben om mijn verstand er bij te verliezen. Uw schoonzoon is een bedrieger, een dief en een mooidonaar, en ik zou er nrits tegen inbrengen, wanneer gij kondet goedvinden hem aan liet gerecht over te leveren." Prolessor Wallroth trok de sidderende vrouw naar zich toe, zette zich met haar op de sofa en trachtte haar door vriendelijke woorden te kalmeeren. «Ik mag niet gelooven dat die vreeselijke aanklacht op goede gronden rust," sprak hij. «Hier moet een treurig misverstand in het spel zijn en dit zal blijken, wanneer gij mij geregeld alles vertelt, wat er gebeurd is, alles, verstaat gij V' En Ingeborg vertelde, zonder iets achter te houden van Valentin Diiringhoffen's uitla tingen op den bewusten Pinksterdag tot aan den misdadigen aanslag tegen hem van haren man, waarvan zij zelve getuige geweest was. Buiten zich zeiven van aandoening en veront waardiging stond de professor op en liep de kamer op en neer. De aderen van zijn voorhoofd zwollen op en zijn toorn tegen den nietswaar dige gaf zich in eenige afgebroken zinnen lucht. «Er is geen twijfel aan, de uitvinding is van DüringhofTen," riep hij ten laatste, «en hij heeft haar geëxploiteerd in liet vertrouwen, dot diens dood spoedig zou volgen. Maar nog is het tijd den bedrieger te ontmaskeren en bij God, ik zal het doen, oogenblikkelijk 1" Hij schelde om zijne laarzen en jas, en ter wij! hij zich gereedmaakte om uit te gaan, sprak hij «Natuurlijk zet gij geen voet meer in de wo ning van den laaghartige. Gij blijft hier, en wel zoolang tot de scheiding is uitgesproken. Ik moet nu eerst met Edith spreken. Zij moet zorgen, dat gij hier een rustig en veilig verblijf vindt." De professor wilde heengaan, doch Ingeborg trad hem na kort beraad in den weg. «Vader, ook die heeft verraad gepleegd. Het snijdt mij door het hart het te moeten zeggen, maar ik mag het niet verzwijgen. Ziehier lees dezen brief 1" «Dat is Edith's hand," sprak de heer Wall roth na een vluchtigen blik op het biljet. En toen hij het gelezen had, vroeg hij met bevende stem «En aan wienaan wien was deze brief gericht «Ik heb hem in den binnenzak van mijn mans jas gevonden, toen ik naar dit flescbje zocht," Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2