De strijd om het bestaan. A0. 1896 Zondag 5 en Maandag 6 April. N°. 9017. Tweede Blad. Feuilleton. Vijftig-st© Jaargang". Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER:" J. ODÉ. JJii i 1 elit an d s clic H r i li ten. f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: HOTBK8TUAAT ?0. AnvERTENTiEPRUSvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone legel meer0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Tranco per post, door bet gelieele Rijk. Afzonderlijke nommers F Raak it ij K. In de Senaatszitting \an Donderdag vioeg de heer Milliard de regeering te mogen inter- pelleeren over hare buitenlandsche staat kunde, en de heer Leprovost dat te mogen doen ten aanzien der gelieele staatkunde. In strijd met den raad der regeering be paalde de Senaat xnet groote meerderheid van stemmen de behandeling dezer interpel latie op Vrijdag. Voor de Kamerzitting van Donderdag was het eerst aan de orde de behandeling der krediet-aanvrage voor Madagascar. De heer Alype verzocht evenwel eerst zijne interpel latie in zake Egypte te mogen houden. De heer Cochery stelde daarentegen voor, de orde van den dag te handhaven. De minister-president Bourgeois verzocht «venwel de behandeling der interpellatie niet te vertragen, want hij iieelt zich gehaast aan het land de verwachte uiteenzetting te ver schaffen. De motie van Alype, ondersteund door Bourgeois, werd aangenomen met 303 tegen 251 stemmen, en Alype ontvouwde zijn inter pellatie. Hij stelde de vraag wat de regeering zal doen als Engeland weigert zijne beloften ten aanzien van Egypte na te komen. Delafosse zeide dat het Engelands doel is de ontruiming van Egypte te vertragen. Het onderneemt de expeditie met geld dat feitelijk aan ons behoort. Dat daarvoor eene som ge nomen wordt uit de reserve van de Schuld- kas, is misbruik maken van macht. Door dit toe te laten, verliest Duitschland zelfs zijne ware belangen in Afrika uit het oog. Frank rijk moest aan Duitschland, Oostenrijk en Roman van Reinhold Ortmann. 44. Een paar minuten stond de professor zwijgend, roerloos daar. Een donker rood bedekte zijn ge laat en zijne stem klonk rochelenden rauw, toen hij zeide: »Goed, dan moeten wij aan alles een einde maken. Ga gij nu naar uwe kamer, Ingeborg, 't Is beter dat gij niet meer hoort en ziet van wat er nu gebeuren moet." Zwijgend gehoorzaamde zij en hij schreed een paar vertrekken door naar het boudoir zijner vrouw. De deur was op slot en hij kreeg op zijn kloppen geen antwoord. •Doe open beval hij op barschen toon. »Ik moet u spreken 1" Nog bleef alles stil. Italië de vraag gesteld hebben of Engeland de bezetting van Egypte tot in het onbe paalde mocht verlengen. Dan zou het antwoord hebben geluid: neen! Zullen de imnisteis voortgaan met van Egypte een zuiverFramch- fcngelsche kwestie te maken (teekenen van ontkenning op de minislersbarik). In zijn antwoord voerde Bourgeois aan, dat Egypte een integreerend deel blijft vor men van liet Turksche rijk. De gebeurte nissen in Egypte in de jaren 1881 en 1882 vormden het onderwerp eener internationale overeenkomst. De Brilsche regeering heeft geen mandaat gekregen, noch van de mogend heden noch van de natie zelve, en hare in menging verooizaakt in Europa eene steeds toenemende ontstemming. Door het aftreden van de Fransche en Russische commissarissen der schuldkas wordt liet mogelijk het vraag stuk aan te houden tot nader onderzoek. Het was de plicht van Frankrijk, zorg te dragen dat er door de voorgenomen expe ditie, welke de strekking moest hebben de bezetting van Egypte voor onuepaaiden tijd te verlengen, geen verjaring ontstond, en Rusland deed aan Engeland dezeltde laai hooren. De integriteit van het Turksche rijk is de onmisbare voorwaarde voor den Euro- peeschen vrede. Ds regeering zal de onder handelingen voortzetten ter verdediging van de belangen welke alle mogendheden gemeen hebben, en zij hoopt dat de Kamer op haar zal blijven vertrouwen in haar streven om de belangen, de rechten en de eer van Frank rijk te verdedigen en om de belangen van den wereldvrede te behartigen. Delende stelde nu eene motie van ver trouwen voor. Francis Charmes verweet der regeering, niet liever in overleg met de mogendheden te hebben gehandeld. Charmes zeide dat de Toen vatte de sterke man den deui knop en s.hudde zoo lang en zoo heftig, dat het zwakke slot opensprong. Daar stond de schoone vrouw, geheel gekleed midden in het vertrek en keek hem rustig aan. ïiWie heeft dit geschreven?" donderde hij haar te gemoet, terwijl hij haar den noodlottigen brief voorhield. nik dat kunt gij wel zien." «Ellendeling! En gij schaamtu niet,het dade lijk te bekennen. Mij wilt gij verraden en tegelijk mijn kimt, dat reeds door u in het ongeluk ge stort is. Geen nrienschelijke of goddelijke wetten zijn u heilig. En wat drijft u tot die misdaad? Zeg mij in 's hemels naam, wie heeft dat aan u verdiend Hare lippen vertrokken zich tot een hoonlach en, haren echtgenoot met stouten blik metende, antwoordde zij op ijskoudeu toon r'tls eenvoudig, omdat ik niet langer in dit huis kan leven, omdat ik alles verafschuw, wat mij hier omgeeft, alles alles 1 Omdat ik liever barrevoets wil loopen bedelen langs de straat, eerste fout, door Berthelot begaan, was dat hij de bekende officieuse nota mededeelde de tweede, en veel ergere, dat hij haar loochende. De fouten van Berthelot zijn niet hersteld, zeide spreker. Wij hebben nu wegens Egypte eene nederlaag geleden. Voor ongeveer G maanden nog werden wij heel wat meer gerespecteerd dan thans. (Geroeptot de ordegeraas). De Mahy stelde nu eene motie van orde voor, luidend De Kamer, vertrouwen stellend in de regeering en hare verklaringen goed keurend, euz. Charmes daarentegen stelde de eenvoudige orde van den dag voor. Bourgeois verklaarde de eenvoudige orde van den dag te zullen opvatten als eene motie van wantrouwen, en daarna werd zij ver worpen met 241 stemmen vóór en 317 tegen. De door Bourgeois aanvaarde motie van De Mahy werd vervolgens aangenomen met 309 tegen 213 stemmen. De kredieten voor Madagascar, waarover nien een langdurig debat verwachtte, werden zonder debat met 442 tegen 30 stemmen aangenomen. Daarna beeft de Kamer met 323 tegen 215 stemmen besloten om de ztttirig te ver dagen tot 19 Mei. In de Senaatszitting van gisteren veree- nigde de minister-president Bourgeois zich met de door den heer Bisseuil ingediende motie tot verdaging van de behar.aeling der door Milliard aangekondigde interpellatie, omdat hij niets kon toevoegen aan de bjj vroeger afgelegde verklaringen en gisteren in de Kamer eene meerderheid heeft verkregen, welke hem genoegzaam gezag geeft, maar dat door een votum van heden zou kunnen worden verzwakt. Deze motie werd evenwel verworpen met dan mij laten opsluiten in deze vergulde kooi." Het bloed sieeg den professor naar het hoofd, maar lnj bleef zioh zeiven genoeg meester om bedaard te antwoorden Welnu, ik neem mijne dochter weer in huis en gij kunt gaan waar gij wilt. Hier blijven moogt gij zelfs niet meer. Wilt ge naar uwe moeder terugkecren, ik zal zorgen, dat het u beiden niet aan het noodige ontbreekt. Wat ik vervolgens van zins ben te doen, zult gij tijdig te weten komen; nu verlang ik dat gij gaat, «ogenblikkelijk. Ik zou niet voor mij zeiven dur ven instaan, als gij mij weder onder de oogen treedt." Hij keerde haar den rug toe en ging snel been. Edith zag hem een paar seconden na en barstte toen in een honend gelach uit. »Zoo komt er dan toch een eind aan," zei ze. sDat is goed ook, want ik wilde vrij zijn, het mocht kosten wat het wilde. Gevlucht of ver- stooten het komt ten slotte op hetzelfde neer." Een uur later reed een huurrijtuig de straat op om mevrouw Wallroth weg te voeren. Voor 159 tegen 112 stemmen, maar de heer Bour geois herhaalde dat hij niets kon antwoorden. De lieer Milliard ontwikkelde daarop zijne interpellatie en stelde eene orde van den dag voor, waarbij de Senaat, akte nemende van de verklaring der regeering dat zij niets kan toevoegen aan de vroeger afgelegde verklarin gen, welke hij evenwel onvoldoende acht, overgaat tot de orde van den dag. Deze motie werd met 155 tegen 85 stemmen aangenomen. De Senaat bepaalde de beiaadslnging in zake Madagascar op 24 dezer en ging daarna uiteen. De door den Senaat aangenomen orde van den dag van Milliard verklaart uitdrukkelijk, dat de Senaat zijn vertrouwen weigert aan de regeering. De ministers verlieten daarop de zaal en vergaderden, om te beraadslagen wat hun vei dei te doen staat. D D 1 T S C H h A N D. Men meldt dat de keizerlijke trein in Italië san een groot gevaar is ontsnapt. In de tun nel van Bouco, naby Genua, brak plotseling deWestinghouse-rem van den voorsten wagen. De trein stopte en terwijl men bezig was het gebrek in de tunnel te herstellen, kwam op dezelfde lijn, de dagelijksche expres-trein in volle vaart aan. Gelukkig kon deze nog bijtijds stoppenmaar het keizerlijk gezel schap verkeerde toch eenige oogenblikken ia grooten angst. De BeicTisanzeiger meldt, dat vermoedelijk nog in deze zitting van den Rijksdag en den Pruisischen Landdag suppleloire begrootiugea zullen worden ingediend tot verbetering der jaarwedde van alle rijks- en staatsbeambten. Het handelsverdrag met Japan zal nog deze week worden geteekend. Voor een aantal Duitsche artikelen zijn daarbij lagere rechten in het rijtuig stond een groote koffer en een handkoffer met verschillende pakketten vul den voor een deel de inwendige ruimte. Het rijiuig bracht haar naar het station, waar zij een kaartje eerste klasse nam. Voor zij in den waggon steeg, gaf zij een telegram ter bestelling over, gericht aan dokter Siegmund Artois, met de wooiden nik wacht u te Rome." De privaat-docent ontving door de gesloten deur de tijding, dat zijn schoonvader hem wenschte te spreken, en Artois had niet den moed dezen buiten te laten staan. Hij ontgrendelde de deur en stak den bezoeker met huichelachtige blijdschap beide handen tegen. Maar een enkele blik op Wallroth's gelaat deed hem het woord van vroo- lijke begroeting in de keel besterven en de armen nederzinken. Wat het gelaat deed vermoeden, bevestigden 'e professors woorden. sGeen comedie meer, als 't u belieft!" sprak deze zonder een enkel woord ter begroeting. »lk weet alles. Mijne vrouw heeft bekend."

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5