Gemengde Berichten. Yisscherij. bedongen, terwijl de rechtsmacht derDuitsche consuls gedeeltelijk is gehandhaafd. De 81ste verjaardag van vorst Bismarck is toch niet geheel in stilte gevierd. Drie mili taire muziekkorpsen brachten den jubilaris een aubade. Eene deputatie uit den Hamburg- schen Senaat kwam den oud-kanselier gcluk- wenschen. 's Avonds werd een fakkeloptocht met muziek gehouden, waaraan ook graaf Douglas met 50 mijnwerkers deelnam. De keizer heeft vorst Bismarck op zijn ge boortedag een fotografie der keizerlijke familie in prachtige bronzen lijst gezonden. Prins Hendrik van Pruisen zond een keurig ge schenk in bloemen. Yon Lenbach is aan een nieuw portret van den vorst bezig. Te Plauen isopl April een metalen stand beeld van Von Bismarck onthuld. ENGELAND. Een Donderdagnamiddag door den minister van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur der Kaapkolonie bevestigt dat Euluwajo en Gweio op het oogenblik hoege naamd niet in gevaar verkeeren en dat de opstand der matabelen zich bijna uitsluitend bepaalt tot bet gebied der Matoppobergen, Een gisteren bij het ministerie van koloniën ontvangen telegram bevestigt het bericht het van den aanval der opstandelingen op de vrij willigers, die waren uitgerukt tot ontzet der blanken te Inyati. De blanken werden door 300 Matabelen omringd en boden manhaftig weerstand, maar zes hunner werden gedood. De persoon die wist te ontsnappen, schat het verlies der Matabelen op 50 man. Van de bladen is het Daily News, die hulde brengt aan de vriendelijkheid nietalleen, maar ook aan den humor van president Kru- ger'.s depêche aan sir Hercules. Dat sver- nonien hebben" van den president «dat er hulp noodig is in Rhodesia voor vrouwen en kin deren", acht het blad eene kostelijke parodie op het beruchte Johannesburger telegram aan dr. Jameson, en gold liet hier niet zulk eene treuiige geschiedenis zegt het blad, dan zou men geneigd zijn tot een lach maar dan met president Kruger. De bladen laten zich met een zekere min achting over het debat van de Fransche Kamer over de Egyptische kwestie uit. De Daily Graphic zegt, dat de politiek van Bourgeois Engeland niet aangenaam is, maar dat ze toch geen hinderpaal zal zijn. De Times wijst er op, dat Bourgeois wel spreekt van geheel Europa, dat het gedrag van Enge land in Egypte met verontwaardiging volgt, maar dat van die verontwaardiging nog niets gebleken is. EGYPTE. De minister van financiën heeft Donder dag het restant, ten bedrage van 300,000 p. st. geïnd van het iialf millioen, dat uit het Artois verbleekte en deed een stap terug. »Zij is half waanzinnig." stotterde hij«ik zweer u. dat ik er nooit ernstig aan gedacht heb Met een verachtelijk gebaar en met nadruk hernam de professor «Praten wij er niet meer over. Ik zou mi] schamen met een roensch als gij verder te onder handelen. Slechts éen ding moet ik nog met u bespreken. Waar is het hand-chrift, dat u door Valentin Düringhoffen voor mij ter hand gesteld is 7" «Een handschrift?" stamelde de andere, nik weet van geen handschrift. Uier moet eene vergissing, een «Neen, geene vergissing, wel een vergrijp, een schandelijk vergrijp. Ik heb getuigen, die willen vei klaren, dat gij uit de tafellade van zijn veitiek een vrij lijvig manuscript hebt weg genomen. Dat manuscript was voor mij bestemd en ik wil weten, waar gij het gelaten hebt «O, het krabbelweik, dat de arme stakker in ijlende koorts op het papier geworpen heeft!" reservefonds der openbare schuldkas was beschikbaar gesteld voor de expeditie naar Soedan. De sterkte der Egyptische troepen te Soea- kin is nu op 4 bataljons gebracht. Osman Digna's leger heeft nu een meer zuidelijke richting ingeslagen en trekt op Sinkat aan. Kolonel Hunter is naar Akasheh vertrokken. Het militaire gerechtshof te Assoean heeft een rijk koopman uit die plaats, die kruit aan de derwischen geleverd had, veroordeeld tot 40 jaar gevangenisstraf en 1000 p. st. boete. Te Wadi Haifa, bevinden zich nu 4 batal jons, en 1000 man met batterij Maxims zijn onderweg naar de grens. Te Assoean zijn 4 escadrons cavalerie, een veldbatterij en een batterij berggescliut, 300 man artillerie, een kameelenkorps van 100 man, 700 man genie en een bataljon reserve. ITALIË. De bijeenkomst van keizer Wilhelm met koning Humbert en koningin Margeritha te Venetië is bepaald op 12 April. Voor de aan komst te Venetië zal de keizer het incognito opheffen. Hij zal in de Dogenstad worden ont vangen door de koninklijke familie, de over heid, den minister-president en den minister van buitenlandsche zaken. Woensdagavond heeft Crispi een bezoek aan het Quirinaal gebracht en is daar een uur met den koning in gesprek geweest. Natuur lijk trekt dit zeer de aandacht, temeer wijl Crispi eerst vier dagen te voren naar Napels vertrokken was en dadelijk na zijn bezoek te Rome daarheen terugkeerde. Men zegt, dat het onderhoud de verdwenen stukken be treffende de belegering en overgave van fort Makalle betrof. De minister van buitenlandsche zaken moet van den Franschen minister-president een telegram ontvangen hebben, waarin deze ont kent dat Frankrijk van plan zou zyn Tripoli te bezetten. Plet gerucht, dat troepen uit Indië te Soeakin zouden ontscheept worden, om onder den Italiaanschen opperbevelhebber Baldissera deel te nemen aan den veldtocht, moet niet ongegrond zijn. Volgens de Correspondenzia zou de re- geeriug den Zwitserschen ingenieur Hg uit- genoodigd hebben met Menelik van Abessynië over den vrede te onderhandelen, maar zou Hg, die de regeering blijkbaar niet vertrouwt, bedankt hebben. A M E It 1 K A. President Cleveland beeft de wet bekrach tigd, waarbij de oude bepaling wordt afge schaft, volgens welke zij, die in den burger oorlog aan de zijde der geconfedereerden streden, geen rang kunnen bekleeden in leger of vloot. De zitting van het congres te Mexico is Donderdag geopend met eene boodschap van den president, waarin deze melding maakt riep Artois, die tenminste voor een deel zijne gewone stoutmoedigheid terugbekomen had. »'t Was waarachtig de moeite niet een verstandig mensch dam mee lastig te vallen." «Geen uitvluchten Ik vraag, waar zich het manuscript bevindt?" »Doar," antwoordde de dokter, met een grijns lach naar de kachel wijzende. »Ik heb het bij vergissing met andere prullen in de kachel ge worpen. Misschien kunt gij er de asch nog van zien." Hij was onbeschaamd genoeg het deurtje van de kachel open te stooten, maar had het gaarne even spoedig weer willen sluiten. Een flauwe kreet van schrik ontsnapte hem, toen hij bespeurde dat hot geschrift nog onverbrand op de sintels lag. De professor had met zijn schprpen blik al zijne bewegingen gevolgd en bliksemsnel tastte hij in de kachel om het handschrift te grijpen. Artois poogde het te verhinderen en een oogenblik werden beide mannen handgemeen. Maar professor Wallroth was trots zijne jaren verreweg de van de vriendschappelijke betrekkingen met alle mogendheden en de aandacht vestigt op de handhaving van de leer van Monroe door den president der Vereenigde Staten van Noord-Ameiika, welke leer de onafhankelijk heid handhaaft van de Amerikaansche repu blieken tegenover de pogingen van Europa om daarop inbreuk te maken. De president voegt hier de verklaring bij dat, naar zijne meening, niet de Vereenigde Staten alleen de beschermende rol moesten spelen, maar alle republieken van Amerika te zamen een en dezelfde leer moesten huldigen, krachtens welke zij, over en weer, elkander bescherm den als het noodig was. Een telegram uit la Libertad aan de New- York Herald meldt dat de overheid van Honduras het stoomschip Bermuda, dat den 15n Maart met wapenen en munitie van New-York naar Cuba was vertrokken, den 29n Maart te Caballos heeft in beslag ge nomen. AFRIKA. Uit Pretoria wordt van 2 dezer gemeld: President Kruger heeft zoo pas een ant woord ontvangen van sir Hercules Robinson, waarin deze hem hartelijk dank betuigt voor zijn vriendschappelijk aanbod van hulp voor Rhodesia. Robinson gelooft vooralsnog dat eene Britsche troepenmacht van 500 man voldoende zal zijn, maar hij is zeer gevoelig voor den vriendschappelijken geest, door den president en de burgers van Transvaal aan den dag gelegd. De Times verneemt uit Pretoria, dd. 2 April Gisteren is eene belangrijke nota van Cham berlain aan president Kruger voorgelegd. De toon is vriendschappelijk maar flink. Er wordt in aangedrongen op herstel van de grieven der uitlanders en nieuwe redenen worden gegeven voor het recht en den plicht der Engelsche regeering om tusschenbeide te komen. Ook wordt antwoord gevraagd op de uitnoodiging om in Engeland te komendie uitnoodiging kan niet tot onbepaalden tijd onbeantwoord blijven. De uitvoerende Raad overweegt de nota ernstig. Volgens bericht uit Johannesburg aan de Times is de hoop op liet slagen van de onder handelingen met Engeland levendiger, wat in de stad een bedarenden invloed heeft. Op eene vergadering te Johannesburg is besloten een korps van 500 man voor Bulu- wajo bijeen te brengen. Velen zijn reeds aangeworven. Het korps vertrekt zoodia de regeering verlof heeft gegeven en het wa penen en munitie heeft ontvangen. Uit Buluwajo wordt van 31 Maart gemeld Een korps hulptroepen is, na verscheidene blanken te hebben gered, door de Matabelen hevig aangevallen. Alle blanken werden ge dood op éen na, die het bericht hier heeft overgebracht. Het juiste getal der gesneu velden is niet bekend. De Matabelen hebben ongeveer 30 gewei en en 3000 patronen buit- sterkste. Hij slingerde den dokter van zich met de woorden «Nietswaardige, durft gij nog de handen aan mij slaan Hij nam nu ongehinderd het geschrift uit de kachel en borg het ik den binnenzak van zijn jas. «Ga zitten!" beval hij nu, «en schrijf op wat ik u dicteeren zal. Maar haastig, want mijne oogenblikken zijn kostbaar." En werkelijk zette zich Artois, zoo gedwee als een hond, die den stok vreest, aan de schrijftafel om te doen, wat zijn schoonvader hem gelastte. De professor ving aan te dicteeren «Ik, ondergeteekende, beken, dat ik niet het minste recht heb op de exploitatie van bet nieuw- ontdekte geneesmiddel, dat mijnen naam draagt dat ik door diefstal in het bezit gekomen ben van de uitvinding van den doodzieken heer Valen tin Düringhoffen «Neen, neen, neenriep Artois, de pen van zich werpende. Doe met mij wat gij wilt, maar dat schrijf ik niet op I" De professor haalde zijn horloge uit. gemaakt. Het KafTerhoofd Olimo, die zich god noemt en de aanstichter is van den opstand, heeft zich zeiven als koning uitgeroepen. De opstandelingen zijn allen jongelieden en vol bloed wilde krijgers. De 500 man, die te Mafeking bijeengebracht worden om tegen de Matabelen op te trekken,, zullen onder bevel staan van kolonel Plumer, van het 2e York and Lancaster regiment. Donderdag zou hjj met zijn staf uit Kaapstad vertrekken. Van het garnizoen aldaar maakt slechts éen officier, kapitein Kershaw, de expeditie mede, maar waarschijnlijk komen er eenige officieren van Natal naar Mafeking, Uit Mafeking zijn reeds wapenen te Bulu wajo aangekomen. De communicatie tusschen Salisbury en Gwelo is verbroken. Uit Kaapstad wordt van 2 dezer gemeld Sir Hercules Robinson heeft verlof ge geven tot het aanwerven van een legertje van vijfhonderd man te Mafeking voor den dienst in Matabelenland. De Times verneemt uit Kaapstad dat Cecil Rhodes te fort Salisbury is aangekomen ea vrijwilligers heeft opgeroepen. Ook de Mangiri's aan de Kamrivier zijn in opstand gekomen. Volgens het verslag van een der Berlijnsche kinderziekenhuizen is de sterfte aan diphtheritits, welke vóór 1894 jaarlijks ongeveer 88 pCt. bedroeg, in dat jaar bij toejiassing van bet semnj tot bijna 28 pCt., en in -1895 tot even boven 11 pCt. gedaald; het laatste cijfer bij 538 kin deren. Bovendien werden 460 kinderen, ter voorzorg, met serum ingespoten, zonder dat van de 18, die meestal in lichten graad de ziekte kregen, éen stierf. Minder gunstige uitkomsten gaf de inspuiting van het serum, door dr. Marmorek te Parijs- aanbevolen tegen roodvonk. Van 306 aangetaste kinderen overleden 25 pCt. De Röntgen-stralen worden ook de schrik der wijnvervalschers. Een natuurkundige in de wijn stad Bordeaux heeft verscheidene monsters wijn met Röntgen-stralen gefotografeerd en bevonden dat dit licht der waarheid vervalschingen van den wijn met fuchsine, glycerine, zuur enz. aan geeft door zwarte stippen op de plaat. Bij de onderzochte monsters natuurwijn vertoonden die stippen zich niet. Met 14,500 tegen 14.172 stemmen heeft de bevolking van Bergen (Nooi wegen) zich verklaard vóór de handhaving van het monopolie, op de Gothenburgsche wijze aldaar verleend voor den verkoop van sterke dranken aan een maatschappij, die haar winsten verdeelt tusschen de gemeente en allerlei instellingen van openbaar nut, tot bevordering van kunst en wetenschappen, lief dadigheid enz. Over 1895 is een som van f275,000 verdeeld. KRAL1NGSCHE VEER. De beide laatste dagen werden alhier ter maikt aangevoerd 630 winterzalmen, die f 1.05 tot 1.30 per '/j kilo opbrachten nog werden aangevoerd 70 eliten, die voor fl.50 tot 5.25 verkocht werden, en 1 steur, die f 63.opbracht. «Ik geef u drie minuten tijd van beraad," sprak hij op vasten toon. «Wilt gij dan nog niet, dan zend ik uw eigen dienstbodenaarden commissaris van politie en laat u wegens poging tot moord in hechtenis nemen." Siegmund Artois beproefde te glimlachen, maar dit gelukte hem al heel slecht. Met een vertrok ken gelaat bracht hij uit «Houdt gij mij voor Doch Wallroth liet hem niet uitspreken. «Nog twee minutenIk heb het bewijs in handen, dat gij uit vrees dat uw bedrog aan het licht zou komen den schandelijk bestolen Düringhoffen hebt trachten te dooden door tijdens het afzijn van zijne verpleegster een veel to steike dosis van de kunstmatig vervaardigde chinine in zijn drank te mengen, wetende dat daarvan de dood een noodzakelijk gevolg geweest zou zijn. Nog éene minuut Zult gij nu schrij ven, mijnheer de dokter (Slot vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6