B i ii no it 1 an <1 se h e Berichten, wajo is hersteld. Rhodes is op het punt Salis bury te verlaten om zich met 150 man naar Gwelo te begeren. SCHIEDAM, 7 April 18i»G. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 7 April 1896, des namiddags ten twee ure, Voorzitter de burgemeester, de heer II. J. Versteeg. Tegenwoordig zijn alle leden. Nadat de notulen der vergadering van 2-4 Maart j.l. waren gelezen en goedgekeurd, kwamen de volgende stukken in Missive van den schuttersraad der d.d. schutterij alhier, daarbij ter goedkeuring inzen dende een besluit tot bet doen van af- en overschrijving op de begrooting dier schut terij, dienst 1895, om onderzoek en rapport in handen gesteld der financieele commissie. Missive van regenten der Hofjes van Belois alhier, ten geleide der rekening hunner administratie over 1895, vergezeld van de daartoe beboerende bescheiden, en der be grooting voor 1897, ter visie gelegd, ter be handeling in een volgende vergadering. Bericht van den directeur der burger avondschool van de data waarop de over- gangs- en eindexamens aan die school ge houden zullen worden Dankbetuiging van den heer R. de Boer te Schiermonnikoog, voor zijne benoeming tot leeraar in de Engelsche taal aan de Uoogere burgerschool alhier en bericht dat hij op 14 April n.s. zijn betrekking zal aanvaarden beiden aangenomen voor kennisgeving. Achtereenvolgens werden nu benoemd tot curator aan het gymnasium, bij tweede stemming, de lieer dr. B. de Bruïjri met 12 stemmen tegen 9 op (nr. D. Lodder; tot leden der commissie van voorlich ting, bedoeld in art. 19 der verordening op de heffing der plaatselijke directe belasting naar liet inkomen, voor het belastingjaar '1896/97, de heeren M. Kranen, H. R. M. A. van Gent, J. van der Hout, C. M. Knoop, G, W. Snel, Th. E. J. Kramers, Th. Kudders Jr., A. J. J. de Groot eri A. Kimtnijser; tot leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium en in de Fransche taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool de heer C. W. B. Ingen- hoes, leeraar aan de rijks hoogere burger school te Warfum tot onderwijzer 3e klasse bij het openbaar lager onderwijs om zijne betrekking te aanvaarden aan de 2e openbare tusschenschool de heer A. P. Vooren, onder wijzer te Waardenbui g. Aan mej. J. J. van Vliet werd, op haar ver zoek, eervol ontslag verleend als onderwijzeres in nuttige handwerken aan de openbare her halingsschool voor meisjes-, met ingang van 1 Mei. Het voljaarskohier der plaatselijke directe belasting werd, zooals het was voorgedragen, vastgesteld tot een bedrag van f 43803.07. Alvorens over te gaan tot de behandeling van de suppletoire begrooting voor 1896 vaa het St.-Jacobs-Gasthuis werd eene besloten zitting gehouden. Na heropening der vergadering deelde de voorzitter mede, dat de raad had besmten de behandeling dier begrooting uit te stellen tot de volgende vergadering. Thans werd vóórIgezet de behandeling der ontwerp-verordening regelende de jaarwedden enz. van de 'leeraren aan de openbare scholen voor hooger en middelbaar onderwijs, waar van in de vorige zitting de bedragen waren vastgesteld en door burgemeester en wethou ders eene nieuwe redactie was ontworpen. De discussie over art 1 liep hoofdzakelijk over de vraag, of voor liet maximum trakte ment voor een aama! lesuren van 19 tot 24 alleen de lessen aan de hoogere burgerschool en het gymnasium zouden gelden, of dat daarbij ook de lessen aan de bmger-avond- schooi zouden moeten worden geteld. De heer Poortman wees er op, dat volgens de eerste opvatting 24 lessen werden gehonoreerd met f 1900, terwijl, wanneer b.v. 19 lessen wer den gegeven aan hoogere burgerschool en gymnasium en 5 aan de burgeravondschool, daarvoor werd betaald f2150. De heer Van Harwegen den Breems merkte daartegen op, dat het maximum van f1900 evenzeer gold voor 19 uren als voor 24 werden de laatste 5 uren niet gegeven, dan bleef toch hetzelfde traktement behouden. De uren aan de H. B. S. vallen buiten dien tijd, dus is het rationeel dat die gescheiden j blijven. De heer De Groot vond het eene onweaer- legbare tegenstrijdigheid, dat voor 5 uren aan de B. A. S. boven b.v. 19 daguren wel i verliooging van traktement werd gegeven, I maar niet wanneer de 19 daguren werden vermeerderd met 5 daguren. i In antwoord daarop deelde de heer Maas mede, dat burgemeester en wethouders de bezoldiging voor de lessen aan de burger avondschool geheel hadden afgezonderd, om dat anders tal van moeilijkheden bij de redactie en de toepassing zouden zijn ont staan. Deze gevallen staan ook bovendien gelijk, n.l. of de leeraren zich hunne avond uien ten nutte maken elders of aan andere inrichtingen hier ter stede of wel aan een gemeentelijke inrichting. Geeft een leeraar minder dan 24 uren les, dan moet hij die mindere uren over dag toch disponibel hou den, wat met de avonduren niet het geval is. De heer De Groot was het vooral met het eerste argument niet eens. Alle moeilijk heden waren te verwijderen geweest, wan neer niet alleen tot 19 ure*, «aar ook daar boven de traktementen evenredig waren ge regeld. Ook hield de heer De Groot zijne meening staande uit dit oogpunt, dat de avondlessen evenzeer moesten medetellen bij de bepaling van het maximum lessen ten einde de onderwijskracht bij den leeraar niet te verzwakken. Ook de voorzitter bestreed het denkbeeld, van de heeren Poortman en De Groot. Wat hier werd voorgesteld, was vastgesteld iu conferentie met de inspecteurs bij het hooger en middelb. ond. Bovendien was burgemeester ett wethouders, dat de leeraren op die avond lessen niet gesteld waren en over de daar voor aangevoerde gronden was veel te zeggen. Daarom had het college gemeend die lessen te moeten afzonderen van het geheeie com plex, teneinde de leeraren vrijheid te laten in het geven van les aan de B. A. S. al of niet. Ten slotte werd art. 1 goedgekeurd met algemeene stemmen, op die van den heer De Groot na. (Aan het begin der discussie had de heer Poortman zijne verwondering hierover te kennen gegeven, dat het salaris van den directeur der burgeravondschool nu toch was verminderd, in strjjd met het lei dend beginsel, uitgedrukt in de memorie van toelichting van burgemeester en wethouders.) Bij art. 2 liep de groote strijd over de vraag of de verhoogingen van meerderen diensttijd facultatief dan wel imperatief waren geweest. De heer De Groot wees op dat punt op een verschil tusschen het oorspronkelijk ontwerp en dit gewijzigde. Nadat de voorzit ter had opgemerkt, dat die gevallen van ver hooging siechts konden geschieden op voor dracht van burgemeester en wethouders na dat nog aan andere voorwaarden zou zijn voldaan, en dat in ieder geval de raad de ver liooging kon toestaan of weigeren, vond de heer Jansen het toch veiliger dat uit te drukken in het artikel, door te bepalen niet dat die verhoogingen plaats hebben, maar dat zij Jcunnen plaats hebben. De heer Poortman, zoowel als de voorzitter verklaarde daartegen bezwaar te hebben. De verhooging moest een zeker recht zijn, wan neer maar was voldaan aan de gestelde voor waarden. In den geest von den heer Jansen werd nu met 13 tegen 8 stemmen tot eene wijzi ging van het artikel besloten. De heer De Groot wenschte nu nog te zien geschrapt de beperking, dat die verhoogingen alleen zouden worden genoten door hen, die in het onderwijs aan een of meer der ge noemde inrichtingen hun hoofdbestnnn vinden. De heer Maas verzette zich daar evenwel tegen met op te merken, dat door de in uit zicht gestelde verhoogingen meerdere aan trekkelijkheid werd gegeven aan de positie hier ter stede, terwijl dat minder noodig was voor hen die eene enkele les gaven, b.v. voor de leeraren in het Hebreeuwsch en in de staathuishoudkunde. Ook de voorzitter ver dedigde het voorstel van burgemeester en wethouders op dezelfde gronden. Het denkbeeld van den heer De Groot, dat hij tot een voorstel maakte, werd verworpen met 16 tegen 5 stemmen. (Op een vraag van den heer Poortman was reeds gebleken, dat de bedoeling was de ver liooging van 10 pCt. na 10-jarigen diensttijd te vevleenen boven de verhooging van 5 pCt. na 5 jarigen diensttijd.) Bij art. 3 kwam de kwestie van het mee tellen der lessen aan de B. A. S. voor het maximum van 28 lessen nog eens terug. Maar liet denkbeeld tan den beer Poortman om die mee te tellen ondervoud geen onder steuning. Nadat nog eenige discussie was gevoerd over punten van meer ondergeschikt belang bij enkele volgende artikelen, werd de veror dening in haar geheel goedgekeurd bij accla matie. Aan de orde kwam ten slotte het voorstel van burgemeester en wethouders tot het aanleggen van een strekdam in de rivier de Maas aan de westzijde der voorhaven, voor de terreinen van de firma Van Deventer Zoon. De heer Poortman verklaarde tegen dit voorstel te moeten stemmen, daar hij liever had gezien dat nu was voortgegaan met dat gene, waaraan reeds was begonnen, dan dat nu iets nieuws werd ter hand genomen. De heer Visser verdedigde evenwel het voorstel, omdat, zooals dat nu is, doelmatiger is en vooral omdat het bedoelde werk ook na 10, 25 jaar, op elk tijdstip dat met de uitvoering van het groote werk zai worden begonnen, noodig was. De kosten van f27000 verdedigde hij in antwoord op een vraag van den heer De Groot met er op te wijzen, dat een lager bedrag eventualiteit van onderhoud zou doen ontstaan, die het misschien nog duurder zou maken. De heer Nolet had gaarne gezien, dat het aan te slibben land eigendom der gemeente werd. De aanbeveling van den gemeente- architect, dat die grond o. a, zou kunnen worden gebruikt voor bouwgrond kon hij niet deelen, daar niemand zal gaan bouwen op grond in erfpacht. De voorzitter verklaarde, dat burgemeester en wethouders denzelfden wensch hadden gekoesterd, maar dat dit onmogelijk was ge bleken. Bovendien leverde de erfpacht uit handen van het rijk niet veel bezwaar. Het voorstel werd daarna aangenomen^ met algemeene stemmen tegen 4, die van den heer Poortman. (De heeren Brillenburg, Hoek, Roelants en Loncq hadden de ver gadering verlaten.) Alvorens de vergadering gesloten werd, deelde de voorzitter namens burgemeester en wethouders mede: dat zij van Gedeputeerde Staten dezer provincie in antwoord op het tot hen, nameus den raad, gerichte verzoek om, alvorens te beslissen op ingekomen adressen houdende bezwaren tegen den aan slag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dezer gemeente, die adressen, vergezeld van de door of namens belangheb bende medegedeelde bezwaren, om advies aan den raad te zenden bij schrijven van 24/30 Maart j.l. het bericht hebben ontvangen, dat de mededeelïng van de bezwaren door of namens reclamanten, óf voor de betrokken afdeeling of commissie, óf voor het college geopperd, niet zou strooken met de wijze van behandeling, voorgeschreven bij art. 8 van de instructie voor de Gedeputeerde Staten door de Provinciale Staten onder koninklijke goedkeuring vastgesteld en afgekondigd in het Provinciaal blad van 4880 no. 64; zoo dat 's raads daartoe strekkend verzoek niet voor inwilliging vatbaar iswelke mededee lïng werd aangenomen voor kennisgeving. Ten slotte vroegen burgemeester en wet houders verlof om bij besluit tot machtiging van burgemeester en wethouders over te gaan tot openbare aanbesteding van het werk van de landtong tusschen het terrein der firma Van Deventer en de gegraven haven in dien zin de wijzigen, dat de aanbesteding ondershands zou kunnen plaats hebben. Met het oog op de werkzaamheden, die daar op dit oogenblik worden verricht, kon dat wen- i schelijker voorkomen. Nadat de vergadering hiertoe bij acclama tie hare machtiging had verleend, werd de l zitting gesloten. Bij kon. besluit is dr. A. E. J. Hohverda, leeraar aan de hoogere burgerschool met i vijfjarigen cursus te Leiden, benoemd tot hoogieeraar in de faculteit der letteren en j wijsbegeerte aan de rijks-universiteit te Lei- den, om onderwijs te geven in archaeologie en oude geschiedenis. j Naar aanleiding van de tijdingen uit Atjeh, is Zaterdag te Amsterdam een telegram uit Langkat ontvangen, meldende dat de veilig heidstoestand in dat landschap in elk opzicht hoogst bevredigend is. (Hbl.) Hedenochtend zijn te Katendrecht 444- man door de firma Wm. H. Mitller Co. in het werk genomen. Hoewel er nogal eenig volk aanwezig was, had alles ^en geregeld verloop. (A7. B. Ct.) Zaterdagavond is op den Rijswijkschen weg door de stoomtram Den HangDelft over reden de 63-jarige timmerman J. S., wonende Zuidbinnensingel in Den Haag. Het ongeval is aan eigen onvoorzichtigheid te wijten, daar hij tusschen de tramrails liep. Met Paschen vervoerde de stoomtram der H. IJ. S. M. van Den Haag—Scheveningen pl.m. 9000 personen. Het Kurhaus te Scheveningen zal reeds met Pinksteren geopend worden. Een Oostenrijkse!» muziekkorps zal uit voeringen geven totdat het philharmonisch orkest weer optreedt dit jaar reeds 4 Juni en is ook het verdere gedeelte van het badseizoen voor de dubbele concerten ge- engageerd. De abonnementsprijs van de Kurhauskaar- ten zal dit jaar eenigszins verhoogd worden. Een prachtig huis op den Kneuterdijk te 's-Gravenhage, dat reeds geruimen tijd leeg stond, werd eeuige weken geleden voor een hooge som verhuurd aan een heer, die voorgaf Zweedsch koopman te zijn, met een Hol- landsche vrouw te zijn getrouwd en au hier zich te willen vestigen. De onderhandelingen werden gevoerd door den lasthebber van den in 't buitenlai d verblijf houdenden eigenaar. De nieuwe huurder nam voor zijne rekening verschillende inwendige verbeteringen en verfraaiingen. De werklieden togen aan het werk. Er werd getimmerd, geverfd en behan gen, gas- en duin waterbuizen werden aan gebracht, en in een vertrek werden reeds voorloopig meubelen en luxe-artikelen gebor gen, door verschillende groote magazijn- houders geleverd aan den rjjken vreemdeling. Mijnheer zelf kwam nu en dan eens kijken hee het stond en een vrouw werd door hem in huis gezet om de goederen in ontvangst te nemen. Een der leveranciers kreegargwaan,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2