SPORT. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. «Generaal Yetter en 9e bataljon gisteren aangekomen. Gouverneur Deijkerhoff eervol ontslagen. Toekoe Djohan nog in afwachtende houding, versterkt de zes moekims geducht." Post en Teiegraphie. Land- en Tuinbouw. dag van Zaterdag per velocipede naar't Kater- veer begeven, o. a. om daar information in te winnen naar een broche, die zijn echtge- noote den vorigen dag daar of op een wan deling in 't Nieuwe Werk had verloren. Hij vertoefde even aan 't Katerveer om navraag te doen, en ging toen bij de wed. Zwaken- berg, terwijl hij in 't rond zocht of het voor werp ook daar lag. Even voor 12 ging hij verder en reed den heuvel op. De heuvel loopt aan de zijde, waar hij moest afdalen vrij stijl af, zoodat niet-ge- oefende wielrijders, die met het terrein be kend zijn, er meestal afstappen. Hij schijnt hier het bestuur over zijn voertuig te heb ben verloren, is naar beneden gestort en zoo in 't water geraakt. Toen hij in den namiddag nog niet was teruggekeerd, en men dus meende dat hem een ongeluk was overkomen, heeft men de hulp der politie ingeroepen. Een onderzoek, des avonds ingesteld, gaf geen licht, maar in den vroegen ochtend vau Zondag heeft men, het spoor der velo cipede volgende, op de plaats aan den voet van den heuvel gedregd. Het rijwiel werd eerst opgehaald en eenigen tijd later het lijk van den ongelukkigen rijder, die bij den val over de velocipede heen is gevlogen. Het horloge stond stil op kwart na twaalf. Maandagnacht had te Arnhem in een huis in de Torensteeg eene geweldige gasontplof fing plaats. Toen de deur van eene kamer op de bovenverdieping, die blijkbaar geheel met gas was gevuld, werd geopend, kwam het gas in aanraking met een ganglicht, waarop de ontploffing volgde. Een geheel raam werd weggeslingerd, het plafond viel naar beneden, terwijl ook beneden door den schok de ruiten in stukken spiongen. De eigenaar werd aan gelaat en handen gewend. Zaterdagnamiddag kwamen uit Arnhem te Nijmegen aan de substituut-officier van jus titie en de rechter-commissaris mr. Gratama om een onderzoek in te stellen naar de oor zaak van het op Vrijdag ingestorte sterge welf in de in aanbouw zijnde R.-k kerk aan de Molenstraat. Twee architecten uit Arnhem en de ge meente-architect, de heer J. J. Weve van Nijmegen, namen mede aan dit onderzoek deel. In een dorp bij Aalst zijn drie personen gestorven door het eten van vleesch van eene afgekeurde koe. Het vleesch was onder den grond gestopt, maar eene boerin was er een deel van machtig geworden, en had er met haar zoon en den slachter van gegeten. De stakende glasslijpers te Maastricht heb ben besloten het werk niet te hervatten, wanneer ook niet de zeven leden van het bestuur der glasslypersvereeniging, die ontsla gen zijn, weder tot den arbeid worden toe gelaten. 's-Gravenhage. II. M. de Koningin- Regentes bracht heden een bezoek aan den koninklijken grafkelder te Delit. De jury voor het bloemencorso van den Alg. Nedert. VVielrijdersbond bestaat uit de dames mevr. Hingman te Overschio, raej. Juttema te Leiden, mevr. Seewold Hully te Haarlem en de heeren C. Gebel te 's-Gravenhage, J. H. Slicher, burgemeester van Zoeterwoude, M. van den Bran- deler, burgemeester van Sassenheim, en F, Hart Nibbrig, schilder te Laren. Voor de clubs zijn uitgeloofd gouden, verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles voor de groepen en verschillende personeele afdeelingen kunstvoorwerpen ter waarde van f40, f25 en fi5. Verder buitengewone prijzen voor de Zuid- hollandsclie en Amsterdamsche clubs en voor het schoonst versierde damesrijwiel. Teneinde het bloemencorso op 12 April a.s. zooveel mogelijk te dnen slagen en, daar liet een feest is niet meer van een paar afdeelingen maar van den geheelen Alg. Nederl. Wielrijders- bond, deze een subsidie van f 1500 heeft geschon ken, zijn zoogenaamde afdeelingstochten uitge schreven van Amsterdam, van Helder, Sihageu en Alkmaar, van Cftrecbt, van Rotterdam, 's-Gra venhage, van Gouda en Leiden. Al deze afdeelingen zullen ongeveer 12 uur te Haailem aankomen en zich daaina naar du verzamelplaats begeven, vanwaar het corso om streeks twee uie zal vertrekken en den vioeger vermelden weg zal volgen. De deelneming is zeer groot, o. a. hebben volgens ile Haarl Ct. een dertigtal olficiereu, allen wielrijdeis. zich daartoe aangpmell. In de Londensrba wijk Whitechapel zijn een man en een vrouw veimooid gevonden. Toen de politie agenten het huis binnenkwamen, hoorden zij iemand de trap op vluchten. Zij achtervulgden den traan, en deze sprong uit de derde verdieping, zoodat hij ernstig gekwetst werd. De man, die vermoedelijk de moordenaar is, werd in het hos pitaal opgenomen. Te Crefeid heerscht, zoowei onder de leer lingen van het gymnasium als van de lagere scholen, eene besmettelijke oogziekte, zoodat de scholen gesloten zijn. Te München is de aannemer Alibi echt tot een jaar en negen maanden en de metstdaar Koppel tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het instorten van een huis in aanbouw, waatbi] vier personen werden gedood. In Italië, te Perusia. Assisi, Foiigno en Spoletn, heeft het gesneeuwd. Te Terni stond het kwik in den thermometer beneden het vriespunt. Een hevige brand heeft Zondag te Manilla, Philippijnsche eilanden, 4000 huizen in de asch gelegd, 30.000 personen dakloos makend. Er is gelukkig niemand bij omgekomen. Men heeft te Chicago weder een geheimzinnige misdaad ontdekt. Er is een kist gevonden met een aan stukken gesneden menschenlichaam er in vermoedelijk van een Fianschraan, Chnssel genaamd. De politie heeft onmiddellijk naar Parijs geseind om inlichtingen omtrent den vermoorden man. 's-GKAVJEXIÏAGK, 8 April. By het departement van koloniën werd ont vangen het volgende op heden gedagtee- kende telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië te maken voor zoo groot mogelijke uitbreiding van het kiesrecht. Een voorstel van het partijbestuur om zich van het Nationaal Arbeiderssecretariaat af te scheiden werd met 25 tegen 10 stemmen verworpen. langdurige beraadslagingen over den toestand van het landbouwbedrijf en de pro paganda onder de bevolking van het plattë- werd besloten eene commissie te benoe- roen teneinde gegevens te verzamelen be trekking hebbende op de toestanden in het landbouwbedrijf, en om een grondig onder zoek in te stellen, welk standpunt de partij ten opzichte van de landbouwkwestie dient in te nemen. Als plaats waar het volgend congres zal worden gehouden werd Arnhem aangewezen. Het congres verklaarde zich na langdurige beraadslaging en bij uitgebreide motie tegen de Kamers van arbeid, zooals in het aanhangig wetsontwerp worden bedoeld. Een voorstel om meer propaganda onder de vrouwen, en vooial onder de dienstboden te maken, vond geen steun. Wegens bet ver gevorderde uur werden de andere punten van den beschrijvingsbrief aangehouden tot later. Het congres werd daar» door den voor zitter met eene uitvoerige rede gesloten, waarin hij onder meer constateerde hoe ook dit congres weder had bewezen dat de sociaal democratische arbeiderspartij practisch wil werken, zich onthoudt van de machtelooze bedreigingen der revolutionnairen en ook niet schroomt openbaarheid te geven aan hare geheele organisatie, aan hetgeen men denkt en wil. Onder het zingen van het Vrijheidslied ging men uiteen, 0e benoeming tot boogleeraar wan den beer Bolland. Met klimmende verbazing zegt Het Vaderland - moet de onpartijdige lezer den steeds zwellenden stroom van deels veront waardigde, deels boosaardige stukjes hebben aangezien, waarin de clericale pers, speciaa de katholieke, nog steeds voortgaat den mi nister van binnenl. zaken aan te vallen over de benoeming van den heer Bolland tot boog leeraar te Leiden. Volgens een der critici zou de heer Van Houten door deze daad zijn volslagen onge schiktheid als staatsman hebben bewezen En welke zijn dan de grieven Wonderlijk genoeg vraagt men niet, of de wijsgeerige geschriften van den heer Bolland hem doen kennen als een helderen kop en een logisch denker; vraagt men niet, of hij zijn sporen verdiend beeft in de vakken, die hij geroepen is te doceeren; vraagt met niet, of hij de qualileiten bezit, om een goed hoogleeraar in de wijsbegeerte te zijn. Neen, de groote grief is deze, dat de heer Bolland aan bijbelcritiek heeft gedaan, met de Openbaring heeft ge broken en den bodem van Gods Woord heeft verlaten. Verzwarende omstandigheid schjjnt daarbij, dat hij kath. is opgevoed, maar de kath. kerk heeft verlaten en aan het pauselijk Rome zijn critiek niet gespaard heeft. Daarom meent men dan een vrijbrief te verkrijgen, om hem allerlei leelijks naar het hoofd te werpen en het hem o. a. zelfs te verwijten, dat hij militair is geweest, maar liever wilde stüdeeren en dat hij gehuwd is met een meisje uit zeer burgerleken kring. Meenen deze critici door dergelijke toome- looze uitvallen soms hun geschiktheid te bewijzen om te oordeelen over de aanspraken van den heer Bolland op den titel van hoog leeraar in de wijsbegeerte? Wjj voor ons, gaat Het Tad. voort, moeten met alle nederigheid erkennen niet zoo op d«. hoogte te zyn van de philosophie als onze collega's in de clericale pers, dat wij ons tot een oordeel in staat rekenen. Wij hebben wei eens ltooren beweren, dat er in ons land onder de jongere beoefenaars der wijsbegeerte wel anderen zijn, dan deze zeker bekwame en werkzame Batavia'sche docent, die door hun klassieke opleiding en speciale studie meer aanspraak op een benoeming hadden kunnen doen gelden, met name dr. D. G. Jelgersma en dr. Ch. M. van Deventer. Maar wij zullen ons wel wachten de benoeming van den heer Bolland af te keuren, waarvoor de minister misschien zijn overwegende rede nen heeft gehad en waarvoor wij hem gaarne de verantwoordelijkheid laten, zonder dat wij net noodig achten, hem als het ware te excuseeren door de mededeeling, dat hij zich aan de voordracht gehouden heeft. Als echter het criterium voor een hoog leeraar in de wijsbegeerte dit moet worden, dat hij staan moet op den bodem van Gods Woord en zich van critiek moet onthouden, die geloovigen aanstoot geeft, wij zouden vreezen, dat geen benoeming tot dit lioog- leeraarsambt bij onze clericale critici genade zou kunnen vinden. Een hernieuwd bewijs, waar liet heengaat met het vrije onderzoek en de rechten der wetenschap, ai het cleri- calisme den scepter voert! Hedenochtend zagen reizigers uit een trein langs de spoorbaan bij de halte Ketel en Spaland een man in het water liggen, die waarschijnlijk met baggeren voorover daarin gevallen was. De burgemeester dier gemeente, toevallig met den trein medekomeude, ging met den gemeenteveldwachter, die hem af haalde, onmiddellijk naar de plek, vanwaar het lyk naar het haltegebouw gebracht werd. Eene te 's-Gravenhage opgerichte nieuwe rytuigonderneming is voornemens met omni busrijtuigjes een passagiersvervoerdienst tus- schen verschillende deelen der stad, voorna melijk de niet aan de tramlijn gelegen wijken, in te voeren tegen een goedkoop tarief. Men meldt uit Haarlem aan de Tel. Naar wij vernemen, komen op den dag van het bloemencorso en volgende dagen een tiental Engelschen, waaronder éene dame, redactrice van een der Engelsche bladen, te Haarlem om het staalbad en zijn inrichtingen, badhuis, brongebouw, en driukhal nader te leeren kennen. Het doel hunner komst is het staalbad meer en meer bij het Engelsche publiek be kend te doen worden, en tot dat doel kunnen de bezoekers zeer zeker medewerken, daar het gezelschap bestaat uit doctoren, reporters, en teekenaars voor tijdschriften-. Den eersten dag wordt het bloemencorso aanschouwd, verder hoopt men hun de omstre ken, Zandvoort, den Hout, IJmuiden en de Haarlemmermeer te laten zien, terw'yl Dinsdag in hunne tegenwoordigheid de officieele ope ning van de drinkhal zal plaats hebben, waarna een malinée wordt gehouden in het bron gebouw. In de omstreken van Haarlem werd reeds met de Paaschdagen een soort van bloemen corso gehouden. Honderden Amsterdam mers waren overgekomen voor »de blom men", en overal zag men ze dan ook loopen met bloemen in de handen en aan stokken gebonden. Tentwagens kon men versierd zien met slingerende bossen hyacinten en te Kraantjelek was het algemeen gezang en vroolykheid. De avondtreinen naar Amsterdam waren stampvol. Ten kantore van de invoerrechten te Am sterdam hebben in de laatst verloopen maand de invoerrechten ruim f40,000 meer opge bracht dan over de maand Maart van het vorige jaar. Omtrent het ongeluk, den heer C. Honigh, directeur der rijks hoogere burgerschool te Zwolle, overkomen, meldt de Ziv. Ct. De heer Honigh had zich in den voormid- De 72ste veijaardag van prinses Sophie der Nederlanden werd alhier gebruikelijker wijze herdacht. De driekleur wapperde van alle lands-, provinciale- en gemeeutegebou- wen, van den toren, de voor den openbaren dienst bestemde lokalen en uit verschillende woningen der burgerij. De voorgenomen parade van het garnizoen werd afgelast, omdat wegens onvoldoend aantal manschappen niet alle korpsen aan de wapenschouwing konden deelnemen. Voor deze gelegenheid was ook de fontein op het Binnenhof in werking gebracht en verlieten de militairen in groot tenue de kazerne. Chins treedt thans ook toe tot de algemeene postvereeniging. Tot dusverre waren slechts enkele plaatsen van China begrepen in het groote postverbond. Zaterdag zijn uit Nederland langs bet grens station Rozendaal naar België verzonden 46 waggons vee. Naar Frankrijk werd geen enkele lading uitgevoerd. Men schrijft uit de Betuwe aan de Tel. i Op den grooten Brusselschen prijskamp waren Zondag 29 Maait pl.m. 30ü0 stuks vee tentoon gesteld, waaronder 3 stuks Geldersch vee zeer de aandacht trokken. Het waren 3 pracht exem plaren, in de Betuwe opgekocht door den heer Michielsen uit Brasschaet.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 7