B in noil lii ndsclit' Bp r i c Si ten. geseind, dat de regeering van Venezuela wei gert voor het 'Yuruari-geschil aan Engeland eene schadevergoeding te betalen, voordat de grensregelingscommissie haar rapport heeft ingezonden. Volgens een bericht uit Caracas aan de Times is het bijna zeker dat het grensgeschil met Engeland in der minne zal worden geschikt. De Chileensche regeering heeft besloten de sterkte van bet staande leger op voet van vrede te vermeenleren met 16000 man. AFRIKA. De onder-secretaris der Zuidafrikaansche republiek, Van Boeschoten, die tijdens de afwezigheid van dr. Levds liet staatssecre tariaat beeft waargenomen, vertrekt eerst daags naar Europa. Deze reis zou volstrekt niet in verband staan met den politieke» toc- staii. hij zou slechts een bezoek gaan bren gen aan zijn ouders. Men meldt uit Johannesburg waar schijnlijk wel van Engelsclie zijde dat er voortdurend Du it.«citérs in de Transvaal inuni- greeren, die allen ook goede soldaten zijn. Ook zouden er Duiisehe officieren in liet land zijn gekomen. Busscliert komt van de andere zijde het bericht, dat <!e Engelsehen een directen stra tegische» weg van de Lncia-bani naar Swa ziland door Zarnbe/iland aanleggen en de Kaflera wapenen. Deze weg zou dienen om troepen bij de Trunsvaalsche grenzen te bren gen, zonder door Natal of de Kaapkolonie te trekken. Keu beiicht aan de Times uit Zuid-Afrika meldt dat het versterkt legerkamp nabij Bulu- wuvo, waarbinnen 6500 vrouwen en kinderen een schuilplaats hebben gezocht, tot tweemaal een aanval der Matabelen heeft afgeslagen. De Engelschen hebben thans ten zuiden van Rulu- wayo een tweede legerkamp opgeslagen. Uit Duluwajo wordt van 7 dezer gemeld Er is vandaag een hevig gevecht geleverd te 8ji!oh. Aan de zode van de Engelschen sneuvelden twee blanken en werden er drie gewond, terwijl ook verscheiden inboorlingen sneuvelden. De Matabelen werden teruggedre ven hun verlies wordt geschat op 100 dooden. Het dagblad Cape Argnti bevat een tele gram uit Salisbury, waarin gemeld wordt dat Cecil Rhodes de koorts heeft. C II I A. De staatsman Li Hung Chang, die op weg is naar Europa, zou o. a. tot taak hebben den afstand van Port-Arthur aan Rusland definitief te regelen. v. B., die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van touw, waarmede balken in de kiel haven aan elkander verbonden waren. Het voornemen bestaat om in de avond bijeenkomst der Eerste Kamer op a.s. Maan dag tegen den volgenden ochtend elf ure voor openbare behandeling aan de orde te stellen allereerst het ontwerp betreffende den eed, voorgesteld door den heer Gerritsen, en daarna de overige aanhangige zakeri, met de regeling der personeele belasting aan liet slot. Blijkens de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp op liet personeel, is de re- geering voornemens, om vóór den afloop van bet tegenwoordig zittingsjaar aanhangig te maken wetsontwerpen: lo. tot invoering der nieuwe personeele belasting op 1 Januari 18D7 -o. tot het nemen van een tijdelijken rr« ;t- ivgef, teri doei hebbende om in liet tijdvak tussehen de invoering van het nieuwe perso neel en het in wérking treden van de nieuwe regeling der gemeentefmanciën de gemeenten te vrijwaren voor de riadeelige gevolgen van dit tijdvak van overgang: 3o. tot definitieve regeling der gemeentefinanciën. Uit de memorie van antwoord valt verder o. a. op te maken, dat de minister van financiën zijn wetsontwerp omtrent het successie recht zal wijzigen, en daaruit zal laten ver vallen datgene, wat tot sterke oppositie bij het afdeelingsonderzoek der Twééde Kamer heeft aanleiding gegeven. Verliooging van het recht van overgang van onroerende goederen, nage laten door niet-ingezetenen, en betere bepa lingen tegen ontduiking zullen betiooren tot datgene, wat in het gewijzigd wetsontwerp behouden blijft. eneraa' vetter is van zijn paard gestort en gekneusd, doch zet den dienst voort. Het JV. v. d. jD. ontving heden uit Batavia het volgend telegram »De colonne Stemfoort heeft de gemeen schap met Biloel en Lam-Koenjit hersteld. Zij ondervond heiligen tegenstand. «Gedood kapitein Geluk. Gewond de le luit.-adjudant J. II. Hoekstein en de 1e luit. R. Ten Seldam. «Vóórts zijn 25 minderen gedood of gewond. «Generaal Vetter heeft bij een val van het paard het sleutelbeen gebroken. De generaal blijft in Atjeh." Het JV. v. d. D. verneemt, dat het militair beheer in Atjeh is opgedragen aan kolonel J. \V. Stemfoort. Met het oog op den toestand op Atjeh hebben de voor liet Oostindische leger be stemde 2e luitenants der inf. C. H. Eilers, J. C. L. Engelhart en C. B. Dutry van Haeften telegrafisch bevel ontvangen, dat zij nog den lln dezer per stoomschip Oengaran naar Batavia moeten vertrekken. De kapitein der inf. J. N. C. baron van Heerdt, van het Oostindiscb leger, thans met verlof in Nederland (te 's-Gravenhage), zal IS April a.s. met het ss. Prinses Amalia, van de maatschappij «Nederland", naar Indiü terugkeeren. Ook de 2e luit. der inf. van het O.-I. leger J. jdu A. C. Rijser vertrekt 25 April met de Geileh naar luiiië. SCHIEDAM, 9 April IHilö. Een genoeglijken avond bood gisteren de zangvereeniging der Evangelisch Hervormde Yereeniging". Dit koor, welks gelederen aan merkelijk zijn verstei kt, had veel succes met de uitvoering van zijn progiamrna, waarop composities prijkten der voornaamste toon kunstenaars. Behalve de koornummers, waarin zich met name de sopraan- en tenorpartijen gunstig deden kennen, zongen de vrouwelijke leden afzonderlijk een tweetal liederen het publiek gaf op ondubbelzinnige wijze blijk van waardeering. De directeur, de beer L. SchefTerS, die reeds door de leiding van deze uitvoering ge tuigenis had afgelegd van welbesteden studie tijd, droeg zelf «Ons Vaderland" van Hol voor, hetwelk met gevoel gezongen, doch door het accompagnement bedorven werd. Nog gaf de beer S. een letterkundige bijdrage ten beste, nd. «Inseparable" van Justus van Mau- rik, die om inhoud en moraal een dankbaar en aandachtig gehoor vond. Het moedwillig opzet van een der aan wezigen om den goeden indruk van den avond te verstoren leed sclnpbieuk. Door de politie alhiei is aangehouden zekere De minister van financiën heeft, blijkens de M. v. A. op het V. V. der Eerste Kamer over bet wetsontwerp op bet personeel, te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage en in eene gemeente der 7e, 8ste en 9de klasse eeti vergelijkend onderzoek doen instaan naar hetgeen een zeker getal belastingplich tigen volgens de oude wet op liet personeel betalen en hetgeen zij volgens de nieuwe wet zouden te betalen hebben. Het onderzoek liep te Amsterdam over 56 personen, bewonende huizen van huurprijzen van f 1400 tot f 130. Van deze personen zouden 52 volgens de nieuwe wet minder betalen. Te Rotterdam werden 75 gevallen onder zocht de huurprijzen der woningen lagen tussehen f 1250 en f 117. Van deze 75 zouden 69 minder te betalen hebben. Te 's-Gravenhage zouden van 56 personen, verwonende huurprijzen tussehen f900 en f156, 55 minder betalen. In 28 gevallen in eene gemeente der 7e klasse, bij huurprijzen tussehen f 500 en f72 zouden 24 personen door de nieuwe wet gebaat zijn in 13 gevallen in eene gemeente der 8ste klasse, bij huurprijzen tussehen f 105 en f24, 12 personen, en in 9 gevallen in eene gemeente der P Je klasse, bij huurprijzen tussehen f250 en f25, alle 9 personen. De onlangs aangekondigde buis-, reis- en zakdregge, van den beer M. P. Okliuijsen, te Rotterdam, heeft ook de aandacht getrek- ken van de Koningin-Regentes, die thans gelast heeft, dat de hofrijtuigen daarvan zullen voorzien worden. De oud-minister Fransen van de Putte is zoogoed als geheel van zijn zware ziekte hersteld. De correspondent der JV. li. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van lieden Onze posten te Biloel en Lamkoenjit zijn door onze troepen ontzet. Kapitein Geluk en 9 minderen sneuvelden. De le luitenant-adjudaut J. H. Hoekstein en de le luitenant II. Ten Seldam en 28 min deren werden gewond. Nader verneemt men, dat voorloopig van het korps mariniers een detachement van 000 man is aangewezen om, zoo noodig, naar Oost-Indië te worden ingescheept. slemand die Atjeh goed kent" schrijft aan i de Jlaagsche Ct. over hetgeen had hunnen i gebeuren o. a. het volgende «Toekoe Oemar, die onze zwakke zijde door en door had leeren kennen, onze krachten kon i schatten, «fiére et compagnon" was met ons en onzo vijanden de djahats, zijna landgenooten hoe gemakkelijk had hij gebruik kunnen maken van zijns kennis van 't terrein en van het onbe- peikte vertrouwen, door sommigen hem gesclion- i ken, om de onzen op een onbewaakt oogenblik tussehen zijn vuur en dat van de «kwaadwilligen** te brengen. Ilij had onze bevelhebbeis op een dwaalspoor kunnen voeren, hen kunnen overtuigen dat er een goede slag te slaan washad hij dat goed overlegd, dan zouden, evenals zoo vaak, onze bataljons met zijne troepen broedet lijk zijn uitgerukt na een schijngevecht had de witte vlag vertoond kunnen worden onze dapperen zouden, verheugd over den goeden uitslag, wat zorgeloos zijn geweest en op dit oogenblik had de slachting kunnen aanvangen, en geplaatst tussehen een aanval van verschillende kanten, vuur van voren en klewangs van achter, zouden er van onze mannekes niet veel zijn ontkomen. «En daarna had Oemar den vluchtenden den terugtocht naar Kota Radja belet en elke verbinding der posten afgesneden, en met da hoogste offi cieren als gevangenen naar de van troepen ont- bloote Kraton (men denke aan 4 April '87 en 2 October '88) zijn getrokken om daar den moord voort te zetten, alleen de vrouwen en kinderen sparende, ora later als gijzelaars te gebruiken, als nieuwe troepen zouden aanrukken." Gelukkig is zulk een onheil niel gebeurd. «Toe- koe Oemar toonde zich" zooals dezelfde opmerker zegt, «van zijn standpunt een ezel daar gaat niets van af." Aan welwillendheid tegenover de onzen is die raadselachtige houding zeker niet toe te schrijven. Vermoedelijk achtte Toekoe Oemar de macht waarover hij beschikken kon niet sterk genoeg. Daarmede staat wellicht ook in verband, wat Zaterdag door den minister van koloniën werd bekendgemaakt, tt.l. dat Oemar den pretendent sultan Daoed had verzocht naar Groot-Atjeh te komen, natuurlijk met een groot aantal ge- wapenden. Ilij wacht waarschijnlijk op die ver sterkingen, maar waarom dan het masker te vroeg afgeworpen en ons intusschen de gelegen heid gelaten versterkingen aan te voeren 1 V olgens het Haagsche Dagblad maakt het bij het legerbestuur een punt van ernstig overweging uit of de bajonet (het best te vergelijken met een dolk) van het nieuwe geweer al dan niet «buiten dienst" zal wor den gedragen. In de plaats van den kolonel J. T. T c van Dam van Isselt, die benoemd is tot com mandant van het 8e reg. inf., is met de function van hoofd-officier van het reserve kader belast majoor A. J. Gevers Leuven, van het 4e reg. inf., met bepaling, dat diens standplaats zal zijn Leiden. In de Gemeentestem richt de heer Jac. van Waning, burgemeester van Ouderkerk a/'d IJsel,; zich tot zijn ambtgenooten in Zuid_ Holland met de medeeling, dat het 11 Novem ber a.s. 25 jaar geleden zal zijn, dat mr. C. Fock benoemd werd tot commissaris der Ko- ningin in Jat gewest. Met het oog op de bijzondere verdiensten van mr. Fock jegens de burgemeesters, voor wie Z. Exc. te allen tijde toegankelijk was en nog is, neemt de heer Van Waning het initia tief tot eene betooning van hulde en waardee- nng bij Z. Exc's 25-jarige ambtsvervulling. Naar men verneemt, hebben reeds vele bur gemeesters van hun instemming blijk gegeven. Oe benoeming tot liooclceraai van «len heer Bolland. Ook de Standaard verklaart niettedeelen in de verontwaardiging over de benoeming van den lieer Bolland tot hoogleeraar te Lei den. Het blad zegt: "Wat bleek ook ditmaal opnieuw, hoefali- kant zij uitkwamen, die in '94 het vaderland voor gered hielden, zoo maar de minister ..ik van Poortvliet van de baan was. Met de bekende onderwijsposten, met de vei klaring van den minister van marine over het zedelijk leven onzer marine, met de erken ning van den Maltliusiaanschen bond, en zoo veel meer levert ook de benoeming van den heer Bolland ongetwijfeld bittere teleurstel ling op voor lien, wier actie mr. Van Houten aan bet roer bracht. Blijkbaar hadden vooral de Roomsche con servatieven zich voorgesteld, dat een Kabinet, dat zonder hun medewerking nooit zou gebo ren zijn, meer gerekend zon hebben ón met het exceptioneele van zijn positie, ènmetde Roomsche gevoeligheden. ,oo valt de uitkomst hun tegen. Het grieft hen, dat men zich niet aan ben stoort. En Inmiddels lacht Van Houten zijn trouwe secon danten uit, en Iaat niets ongedaan, om straks ook voor de vooruitstrevende liberalen weer de man te zijn. elfs Roëll's optreden als Kabinetsforma teur druppelt geen balsem in deze snerpende xvonde. V an Houten luistert naar de zweep niet, en loopt met den man op den bok weg. Komt men daarentegen niet op dezen tegenvaller, maar op de zaak zelve, dan ver staan we den blakenden toom niet, waarmee men tegen deze benoeming uitvaart. Op welk beginsel toch rust het universitaire leven aan onze publieke hoogescholen NatuuiTyk op geen ander dan op demensche- lij he rede, als op het terrein der wetenschap souverein. Juist dus dezelfde grondslag, waarop ook de heer Bolland staat. Hij zelfs met strenger consequentie dan menig ander. Jat Iiij principieel tegen het gezag der Open baring in verzet komt, is alzoo, op dit stand punt, volkomen in den haak. En indien er van misplaatst zijn aan de Leidscbe Universiteit sprake is, dan geldt dit veeleer van den heer Gunning, dan van zijn komenden collega Bolland. Al wie tegen bet vrije, en voor het publieke

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2