Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. PEK TE LË G1UAR Bij liet op 8 dezer in Atjeh ge leverde gevecht zijn gesneuveld ka pitein infanterie F. P. A. Geluk, de fuseliers A. Homan, J. Rijken, B. Veldhuizen en vier inlandsche mili tairen. Het aantal gewonden is blij kens nader telegraphisch bericht 23. Armenzorg. V i s s c li e r ij. op alle gebied omgaat, en om ronduit te zeggen wat ze meent. En waar nu een nieuwe Eingcursus staat geopend te worden, in con currentie met reeds bestaande, leek het ons plicht, de waarde van dat nieuwe onderwijs volgens onze meening onverholen en eerlijk aan te geven. Hedennamiddag te 4 uur is de 6-jarige A. van der Most vrn de loopplank van een met grind geladen schuit, liggende in de Buiten haven, te water geraakt. De knaap kwam er echter gelukkig met den schrik en een nat pak af, daar hij door den baas van den aschstaal, Visser, met behulp van een haak op het droge werd gebracht. Bet N. v. d. D. ontving heden het vol gende telegram uit Batavia «Het ontzetten van de bezetting van Biloel is uitgevoerd. Daarbij sneuvelde 1 Europeesch korporaal. Gewond werd de officier van ge zondheid 2e ki P. E. Coster." Uit dit telegram valt af te leiden, dat het ontzetten van Biloel op het tijdstip van het afzenden der gisteren ontvangen telegrammen nog niet geheel was voltooid en pas daarna ten volie is uitgevoerd. Mogelijk had men aan eene zijde de gemeenschap met den post hersteld en heett men daarna de omgeving geiieel van vijanden gezuiverd. Kapitein F, P. A. Geluk, die op Atjeh sneuvelde, bereikte den leeftijd van 40jaar. Hij werd 23 September 1879 tot 2n luitenant benoemd, op 12 Oct. 1884 bevorderd tot In luitenant, en op 15 Maart 1894 tot kapitein. was versierd met het eerekruis voor bui tengewone krijgsbedrijven en het officierskruis voor vijftienjarigen dienst. Kapitein Geluk was gehuwd en laat twee zoons achter. {BH.) Er hebben zich reeds eenige militairen van het regiment grenadiers en jagers aangemeld om te worden overgeplaatst bij het leger in Oost-Indië. Omtrent het verraad van Toekoe Oemar wordt door het Bbl. nog gemeld Wij maakten de opmerking dat ons het bericht van generaal Deykerhoff omtrent Toekoe Oemar's plannen niet duidelijk was. In het telegram van 2 dezer luidde het n.L: »Ik verneem dat Toekoe Djohan niet tegen liet centrum wilde optreden, omdat hij daardoor met de hoofden van het verzet zou breken." Van bevoegde zijde wordt ons de opmer king gemaakt, dat met »het centrum" niet bedoeld kan zijn het centrum van onze machtKota Radja, omgeven door de posten van de geconcentreerde stelling, en op zich zelf sterk genoeg om een aanval af te slaan. Met dat centrum moet bedoeld zijn centrum van het verzet, d. i. Lamkrah buiten onze linie. Men zal zich herinneren dat volgens dat telegram men den 29 en 30 Maart tegen Lamkrah wilde oprukken, maar dat Toekoe Djohan dat weigerde. Aldus opgevat, wordt het telegram duide lijker. Oemar moest tegen Lamkrah optre den. maar weigerde omdat hij daar vrien den had. De correspondent der Zutph. Ct. geeft een bevestigend antwoord op de vraag door sommige leden der Eerste Kamer gedaan in het verslag over het personeel, of men name lijk mag aannemen dat het werkplan der regeering aldus zou zjjna. regeling van kiesrecht, 5. regeling van de gemeentefinan- ciën, c. invoering van het personeel Is hij goed ingelicht, dan ligt het werke lijk in het plan der regeering die volgorde ia acht te nemen, want goede bron ver nam de correspondent, dat er aan het ont werp betreffende de definitieve regeling der gemeentefinanciën druk wordt gewerkt, ten einde hel in Juli bij de Tweede Kamer te kunnen indienen. Men verwacht, dat alsdan in de Kamer de behandeling van het kiesrecht zal zijn afgeloopen. Van het indienen van een nood wetje voor de gemeenten, alleen tot afwen ding van de gevaren van het nieuwe perso neel, schijnt dus geen sprake meer te zijn. Terugbrenging van weggeloopen gehuwde vrouwen. Men schrijft aan het Fad.In den laatsten tijd komen meermalen in het Algemeen Politieblad verzoeken van burge meesters voor, om weggeloopen gehuwde vrouwen naar haar woonplaats terug te bren gen. Het laatst geschiedde dit in het Politie blad van 26 Maart j.l., door den burgemeester van Heteren. Die terugbrenging steunt niet op de wet, is een daad van willekeur en feite lijk niet anders dan een vrijheidsberooving, die grond kan opleveren tot een strafrechter lijke vervolging krachtens de artt. 282 en 283 van het strafwetboek. Dit in de herinnering te brengen van hen, wie het aangaat, is het doel dezer opmerking, en tevens om de bij zondere aandacht van den minister van justitie te vestigen op deze tot wetsovertreding aan leiding gevende verzoeken, daar de plaatsing er van ia het Politieblad moet doen veronder stellen, dat die terugbrenging een volkomen geoorloofde handeling is. Uit den Kongo is te Rotterdam het bericht ontvangen, dat de heer N. v. d. Sloot, be ambte bij de N.-Afrikaansche Handelsven nootschap, bij het zwemmen een prooi ge worden is van de krokodillen. Een 57-jarige werkman C. T. F. kreeg gis teren te Delft bij het afbreken van een buis een zvvaren steen op het hoofd. De man werd in bewusteloozen toestand naar het gasthuis gebracht en bezweek hedennaciit aan de ge volgen. Een inspecteur van politie is Maandagavond op verzoek met 10 agenten naar de fabriek van Boas in de Uilenburgerstraat te Amster dam gegaan, teneinde 7 aldaar werkende roosjesslijpers, die naar huis wilden gaan en door duizenden (blijkbaar met geen goede be doelingen) werden opgewacht, naar hunne woningen te geleiden. Vijf agenten namen de te beschermen personen in bun midden, terwijl genoemde inspecteur met de vijf andere agenten het detachement dekte. Toen een 100-tal passen was gemarcheerd en men in de Uilenburger- steeg was gekomen, werd uit het publiek met steenen en andere projectielen naar het detachement geworpen. De inspecteur heeft toen, na drie malen gesommeerd le hebben, in de Uilenburger- steeg en later in de Jodenbreestraat, alwaar eveneens niet steenen, kruiken, stukken hout en glas werd gegooid, met de sabel gechar- cheerd. Het gelukte twee agenten een persoon, die met een stuk hout naar den inspecteur gooide, maar niet raakte, te arresteeren. De 5 agenten zijn met de door hen be schermde personen doorgemarcheerd en heb ben dezen thuisgebracht. Niettegenstaande tegenwoordig te Gronin gen nogal vele belangrijke timmerwerken worden uitgevoerd, is het getal werklooze arbeiders nog vrij belangrijk. Tal van per sonen vertrekken dan ook naar het buiten land, speciaal naar Duitschland, waar volgens door enkele «voortrekkers" gezonden berich ten, nogal een goed daghuur met grondwerk is te verdienen. (P. G. O.) De rijks-ambtenaar Zuur, te Oostwold, is even buiten Finsterwold aangerand door twee boerenknechten, die sigaren en drinkgeld eischten. Toen dit niet werd gegeven, werd hg mishandeld en in eene sloot geworpen. Het is den rijksveldwachter en den gemeente veldwachter te Finsterwold gelukt de daders op te sporen. Men meldt aan ds JV. 22. Cl. Op Paasch-Maandag heeft te Rhenen een hevige vechtpartij plaats gehad. Een 24-jarige matroos, M. Kreuze genaamd en afkomstig uit Zutfen, varende op de stoomboot Lom- lokkergelegen op den Rijn te Rhenen, werd daar in den avond opgemerkt met J. Laros uit Lienden, en D. van Baaren uit Lienden. Na een vechtpartij, die Kreuze twee gevaarlijke messteken aan het hoofd had bezorgd, is de matroos nog op de stoomboot terug geweest, doefi schijnt toen overboord geslagen te zijn. althans de kapitein zou een slag in het water hebben gehoord, en op het geroep om hulp zouden bovengenoemden het hazenpad hebben gekozen. Dinsdag is het lijk van Kreuze door de politie uit de rivier opgevischt, en is een onderzoek ingesteld door den officier van justitie, den rechter-commissarisen twee dok ters uit Arnhem. Uit de lijkschouwing moet gebleken zijn, dat ieder der toegebrachte messteken doodeljjk kon zijn geweest. Als vermoedelijke dader is naar Arnhem overge bracht genoemde D. van Baaren uit Rhenen. Laros is nog op vrije voeten. Te Rozendaal vond Dinsdag een arme drommel eene portefeuille met ruim f4000 De eerlijke vinder bracht haar bij den eige naar, een Belgisch koopman, terug en ontving voor belooning een kwartje, dat hij nog in dank aannam. Wegens verwondingen met een mes toe gebracht aan den treinsmid M. en zijne doch ter te Roermond, is aangehouden de gega- geerde O.-I. soldaat J. S., een oud bekende der justitie. Hij is naar de gevangenis over gebracht. Baarn. Gisternamiddag bracht de Ko ningin-Regentes het aangekondigde bezoek aan het paleis Soestdijk. Omstreeks 6 uur vertrok H. M. weder naar Den Haag. Dit bezoek staat ongetwijfeld in verband met de belangrijke verfraaiing, die het paleis dezer dagen ondergaat. De beide overdekte gale rijen, die zich halvemaanvormig ter weers zijden van het hoofdgebouw uitstrekken, wor den met glas van de buitenlucht afgesloten. De vloer wordt met kunstig mozaïk belegd, terwijl door bekwame handen artistieke fresco's worden aangebracht. De kosten van deze belangrijke veranderingen worden op f 50,000 begroot. _Q Bloemencorso te Blocoiendaal. De Kampioen geeft het programma van het wieh ijders-bloemenfeest op Zondag 12 April. Het bevat de volgende nummers 1. Drie marechaussees te paard. 2. De gemeente-veldwachter van Bloemendaal op een rijwiel. 3. Een versierde wagen, bespannen met vier paarden, waarop Wolff's kapel van Oud-Holland in kostuum. 4. Een heraut te paard, dragende het vaandel van den A. N. W.-B., geflankeerd door twee schildknapen. 5. Het dagehjksch bestuur van den A. N. W, B. en de leden van de regelingscommissie in versierde rijtuigen. 6. De verschillende phases van het rijwiel van den eersten tijd af tot de nieuwste uitvinding toe. De rijwielen mogen niet versierd worden, de berijders wel. 7. De zegewagen van den A. N. W.-B., bespan nen met vier paarden, als allegorische voor stelling van het wielrijde». Op den wagen bevinden ,zich groepen, voorstellende de comroissiën uit den bond, toeristen, wielrenners, militaire wiel- rijdeis, rijwielindustrieelen en verder voorstel lingen van de geschiedenis van het rijwiel, de buitenlandsche wielrijders, en bovenop de Neder- landsche Maagd, in de eene hand een rijwiel houdende, in dn.andere de Nederlandsche vlag. 8. De toegetreden wielrijders-vereenigingen van den A. N. W.-B. met haar vaandels. 9. Een versierde wagen met de muziek van de veld artillerie uit 's Gravenhage. 10. Twee rijksveldwachters op rijwielen. 11. Een ridder te paard, voorstellende «De Kampioen", geflankeerd door twee klaroenblazers te paard en omgeven door drie schildknapen. 12. De groepen. 13. De losse bondsleden op hun versierde wielen, 14. Een versierde wagen, met twee paarden be spannen, waarop een Duiisch muziekgezelschap. 15. De reclame, vooigesteld door verschillende rijwielhandelaren met toepasselijke reclames. 16. Drie marechaussees te paard. Op het aanstaande Nederlandsche taal- en letteikundig congies te Antwerpen zullen naar ons gemeld wordt ook afgevaardigden uit de Transvaal komen. Uit de moest vertrouwbare bron verneemt het Vaderland, dat de regeering der Zuidafiikaati- scbe republiek ie Johannesburg wil stichten een lands-bibiiolheek, en daarvoor f 60.000 a 120.000 beschikbaar heeft gesteld. Teneinde een in aile opzichten goed ingericht gebouw le hebben, heeft zij tot dat doei een prijsvraag uitgeschreven voor het beste ontwerp en daar voor premten var. f2400, f1200 en f 600 uit geloofd, in te leveren voor of op 31 Mei e.k. aan het adres Hemmtmg E--q., Johannesburg. De inzendingen moeten gezegeld onder een motto worden ingezonden. Omtrent den noodloltigen brand die in den nacht van Maandag op Dinsdag te Jatte Samt- Pierre, een dorp nabij Biussel, gewoed heeft, wordt nader gemeld, dat den vongen avond op de bovenzaal van het koffiehuis van Gpyssens vergadering gehouden was van de vereemgmg »De Vrede", De laatste bezoekeis waren om 1 uur vertrokken eri een uur later brak de brand uit. Op zijde van het buis was een timmermans werkplaats, en men veimoedt dat een achteloos weggeworpen lucifer of een brandend eindje sigaar in de ki uilen is terechtgekomen en de ramp heeft verooi zaakt. Zooals gemeld, vond men onder de puinhoopen vijf lijken, n.l. van den caféhouder, zijn vtouw, twee hunner kinderen en een neefje dat bij hen werd opgevoed. Een jongetje van 12 jaar werd door de buren gered. De 75-jarige gravin Alberti di Poja is in hare woning te Woon en veibiand. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordal de gordijnen met een kaars in aanraking kwamen, en is do oudo dame bij hare poging tot blussclien zelve dooi de vlammen aangegrejien. Zij stierf m het hos pitaal, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. De pleger van den dubbelen moord in Wbite- chapel (Londen) is herkend als zekere Seaman, een man die reeds vroeger gestraft werd wegens diefstallen en poging tot moord. Hij heeft zijn dubbele misdaad (het dnoden van den Heer Levy en diens huishoudster) bekend. Tijdens de Paaschdagen beeft de beoefening der watersport in Engeland een achtlai slacht offers gekost. Op een kanaal bij Bury sloeg een zeilbootj'e om, waarin vier personen zaten Slechts een dezer werd gered. In de Tyne zijn bij het roeien twee personen verdronken en het omslaan van een roeiboot in de haven van South Shields heeft aan drie opvarenden het leven gekost. 's-GRA VEKII AGE, 10 April. B'o het departement van koloniën werd ont vangen het volgende telegram van den gou verneur-generaal van Nederl. Indië: Door het fonds van liefdadigheid sde Vereeni- ging" te Maassluis zijn gedurende het jaar 1895 wekelijks bedeeld 65 weduwen van op zee ver ongelukte visscherslieden, benevens 6 oud-zee'ie- den, waarvoor een bedrag van f4510 werd uitbetaald. Aan buitengewone bedoelingen werd nog betaald f327.65, totaal f4837.65. Door bijdragen van enkele particulieren werd het fonds gesteund, opdat men de hooge bedeelingen zou kunnen blijven uitkeeren. KRALINGSCHE \EER. Gisteiochtend werden alhier ter maikt aangevoerd 75 winter- zalmen, die fl.10 tot 1.35 per kilo opbrach ten nog werden aangevoerd 313 elften, die voor fl.25 tot 3.50 vei kocht werden.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3