1 J Woensdag 15 April. N°. 9023. Ao. 1896. Eerste Blad ijftigst© Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, 0 IT GE VEI J. ODÉ. BIIKSAV: BOTGYITRA AT 70. Buitenlandsche Berichten. GRIEKENLAND. Still! Abonnementsprijs, per kwaitaa! Jfranco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone legel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITS CKLAJïD. De keizerlijke ceremoniemeester Von Sclira- der, die in het duel met zijn ambtgenoot Von Kotze, dien hij beschuldigd had deschiijver te zijn van de ongeteekende lasterlijke brie ven aan verschillende hooggeplaatste perso nen, door een schot in het onderlijf werd gewond, is Zaterdagavond aan de gevolgen daarvan overleden. Aan "Wolffs Telegraafbureau te Berlijn wordt uit Parijs gemeld, dat, in tegenspraak met de berichten van Fransche Jbladen, uit authentieke bron kan woiden verklaard, dat vorst Hohenlohe, tijdens zijn verblijf aldaar, noch niet den minister-president Bourgeois, noch met andere politieke personen uit Frank rijk eenig verkeer heeft gehad. B L fi I E. Koning Leopold moet Zondag uit Italië over Innsbrück en München naar Brussel zijn teruggekeerd zonder te Venetië een samen komst te hebben gehad met een der daar aanwezige vorsten. Van andere zijde komt het bericht dat de koning zich met zijn dochter, prinses Clémen tine, naar Oostenrijk begeven heeit. Te Mechelen hebben de liberalen Zondag opnieuw een volledige overwinning bij de ge meenteraadsverkiezingen behaald en is de verhouding der partijen dus dezelfde gebleven, EN6ELAE1). In het Lagerhuis deelde de minister van koloniën Chamberlain gisteren mede dat de gouverneur der Kaapkolonie, sir Hercules Robinson, heeft aangeboden onmiddellijk 300 man cavalerie en 200 man bereden infante rie uit Natal naar de oproerige districten in Matabelenland te zenden. Ook zal hij 250 Basuto's aanwerven, om behulpzaam te zijn bij het onderdrukken van den opstand. De regeering overweegt welke maatregelen noodig zijn om de naar het binnenland ge zonden troepen te vervangen. Bij het Lagerhuis heeft Gerald Balfour een wetsontwerp ingediend, strekkende tot verbetering van de Iersche landbouwwet. Het ontwerp werd bij eerste lezing aange nomen. OOSTENRIJ K-H OSGABUE. Men verzekert dat da samenkomst van den keizer van Duitschland met den keizer van Oostenrijk geheel van vriendschappelijken aard zal zijn en met de politiek niets te maken zal hebben. In de bijeenkomst, die de gemeenschappelijke ministers gisteren hebben gehouden, is de gemeenschappelijke begrooting in haar geheel vastgesteld. De besprekingen van de ministers zijn afgeloopen. ITALIË. Ie ohenzollern is te 3.20 Zaterdagmiddag te Venetië aangekomen, gevolgd door het pantserschip Kaiserin Augusta en talrijke booten die de autoriteiten aan boord hadden. Alle vaartuigen in het San Marco-dok waren gepavoiseerd en losten saluutschoten. De keizerlijke familie beantwoordde aan boord van het jacht de toejuichingen der menigte al groetend. De koning, de koningin en de kroonprins begaven zich, vergezeld van de ministers Di Rudini, Brin en Sermoneta, aan boord van de llohenzollem. De koning en de keizerin, de koningin en de keizer omhelsden elkander tweemaal. Het bezoek duurde drie kwartier; onder wijl speelde de muziek den koningsmarseh en liet Duitsche volkslied. De Italiaansche souvereinen keerden daarop naar het paleis terug, onder het gejuich der menigte. Zondagmiddag heeft de hertog De Sermo neta een onderhoud gehad met Von Bulow. Des avonds was er gala-diner in bet konink lijk paleis. Op het St.-Markusplein te Venetië was Zondagavond een ontzaglijke menigte op de beener werd een serenade gebracht aan de koninklijke en keizerlijke gasten, die een paar malen op het balkon van het paleis moesten verschijnen en door de bevolking hartelijk werden toegejuicht. Een plasregen stooide echter de feestelijkheden. Toen de keizer met zijn gevolg naar de llohenzollem terugkeerde, vergezelde koning Humbert hen tot aan het strand. Gistermiddag gaf keizer Wilhelm aan boord van de llohenzollem een lunch ter eere van de aanzienlijke personen die te Venetië bijeen gekomen zijn. De keizer heeft het grootkruis van den Rooden Adelaar verleend aan den hertog Di Sermoneta en aan Di Rudini zijn portret ge schonken. Bulow, Eulenburg en eenige per sonen uit 's keizers omgeving ontvingen Italiaansche ordeteekenen. Na de lunch sprak keizer Wiihelm met Di Rudini, Brin en Di Sermoneta, en koning Humbert met v. Bulow, von Eulenburg en v. Lanza. De koning verleende den Duitschen kroonprins liet grootkruis van de Annunziata. De keizer en de keizerin vertrokken om twin tig minuten over zessen naar Weenen. De vorstelijke personen namen uiterst hartelijk afscheid. De ontvangst, die het Duitsche keizerpaar te Venetië van de bevolking ten deel viel, was bijzonder hartelijk. Aan de toejuichingen kwam schier geen einde en de keizer moet opgetogen zijn voor de hartelijke houding dei- bevolking. Maar ook in hoogere kringen is men zeer tevreden. Senatoren en deputato's hebben een adres overhandigd vol huldebetuigingen. Er zijn twee bijeenkomsten tusschen de vorsten gehouden, die door de ministers en de ge zanten werden bijgewoond. Wat daarin ver handeld werd, blijft natuurlijk een geheim. Di Rudini scheen over het verloop der onderhan delingen zeer tevreden te zijn, zoodat men er met aan twijfelt, dat het drievoudig verbond hernieuwd is. De Daily News hecht zeer veel gewicht aan de samenkomst te Venetië. Volgens dit blad zouden vele zeer belangrijke staatsstuk ken uit het archief te Rome naar Venetië vervoerd zijn om bij de samensprekingen gebruikt te worden. Het blijkt dat de keizer van Duitschland tijdens zijn bezoek aan Napels een verzoek van den oud-minister Crispi gehad heeft om hem te ontvangen en dat de keizer daarop niet geantwoord heeft. Eindelijk moet het de uitdrukkelijke wensch des keizers geweest zijn om de ministers Di Rudini en den hertog Di Sermoneta te ontmoeten. Uit dit alles trekt men de conclusie dat de keizer de door i Crispi gevolgde politiek scherp afkeurt. v Er moet gebleken zijn, dat Crispi aan het Italiaansche ministerie van binnenlandsche zaken een tekort heeft achtergelaten van 280,000 fis. Alen zegt dat de regeering deze kwestie bjj de begrootingsdebatten in de Ka mer zal brengen. Telegrammen uit Massowah, gisteren te Rome ontvangen, bevestigen de volledige vlucht der derwischen, die geheel en al zijn verslagen voor Kassala. De derwischen had den 800 dooden. De koning heeft kolonel Stevani zijn gelukwensch gezonden. S I' A N J E. De verkiezingen te Madrid zullen vijf zetels bezorgen aan de conservatieven en diieaan de liberalen. De candidatuur van markies Cabrinana is teruggetrokken. In de pers wordt heftig geprotesteerd tegen de intriges der regeering die deze candidatuur, als protest tegen de misbruiken in het gemeentelijk be heer der hoofdstad, deden mislukken. In geheel Spanje hebben de verkiezingen den volgenden uitslag gehadGekozen z^jn 300 conservatieven, 8 onafhankelijke conser vatieven, 6 carlisten, 4 ultramontanen en 70 liberalen, terwijl 42 reactionnairen gekozen lijn in de Antillen, waar de autonomistische en reformistische partijen niet aan de ver kiezingen hebben deelgenomen, evenmin als het meerendeel der republikeinen in Spanje. De voormalige minister-president Trikoupis, die sedert eenigen tijd aan eene hart- en nier kwaal leed, is Zaterdagnacht te Cannes oveiledeD. In hem verliest het koninkrijk een groot staatsman en het heeft er niet vele te verliezen. Herhaaldelijk heeft hij in de laatste twintig jaren aan het hoofd der regeering ge staan, het laatst van November 1893 tot Januari 1895. Hij begon zijne ministerieele loopbaan in 1866 als minister van buiten landsche zaken en behoorde destijds tot de radicale partij. In den loop der tijden echter werden zijn denkbeelden gematigder. Voor de regeling der financiën en de hervorming der nationale verdediging is Griekenland hem een grooten dank verschuldigd. Bij de laatste verkiezingen in 1895 leed zijn partij een groote nederlaag;, hij werd zelf niet herkozen en trok zich in het particulier leven terug. Trikoupis was in 1832 te Nauplia geboren en heeft te Athene en te Parijs in de rechten gestudeerd. Reeds op 20-jarigen leeftijd was hij in diplomatieken dienst; het verdrag van 1863, waarbij de Ionische eilanden aan Grie kenland worden teruggegeven is door hem gesloten. EGYPTE. De regeering heeft de hoofden van departe menten aangemaand tot de grootst mogelijke zuinigheid in zake de expeditie naar Dongola, met de waarschuwing dat ten behoeve dier expeditie geen ovei schrijvingen zullen worden toegestaan. Ie Kairo is het proces begonnen, door Fiansche en andere obligatie houders inge steld tegen de regeering en het bestuurder scliuldkas, wegens het bekende voorschot voor de Dongola-expeditie. Op voorstel van het Fransche bestuurslid Bourteron is de zaak 14 dagen uitgesteld. Het heeft te Kairo sensatie gemaakt, dat een syndicaat van voorname Egyptische obligatie-houders zich met nadruk tegen de Fransche weigerings-pretenties verklaard heeft. Uit Soeakin «mrdt gemeld: De vriend schappelijk gezinde Arabische stammen, die de derwischen gedwongen hebben zich teru te trekken, blijven Eikowit bezetten. Uit Soeakin zijn hun wapenen en ammunitie toegezonden. Osman Digna heeft honderd ruiters en honderd voetgangers naar de vlakte van Soeakin gezonden om daar razzia's te maken in afwachting van liet gros van het leger. Deze afdeelingen trekken zich terug zoodra de Egyptische troepen zich vertoonen. In hun gevechten met de bevriende stam men verloren de derwischen 10 dooden en verscheidene gewonden. Zij namen later 9 houthakkers gevangen, even buiten Soeakin. Vijf van dezen werden door derwischen rug aan rug gebonden en toen onthoofd, de ove rigen namen zjj mede in de woestijn. De derwischen sneden de telegraaflijn door, tusschen Soeakin en Tokar. Osman Digna deed Zondag met 200 ruiters en 50 onbere den soldaten een aanval op de troepen van den bevrienden sjeich Omar Tita, maar werd met een verlies van 14 man teruggeslagen. AMERIKA. Het gerucht, dat de staatssecretaris van buitenlandsche zaken der Vereenigde Staten,

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1