A0. 1896 Donderdag 16 April. N°. 9024. ijftigst© J aargang. Versch nt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag. P IT d E V ODÉ. PROVINCIALE KEURING TAN DEKHENGSTEN. Biiitenlandsche Deriehten. SCHIEDAMSG GDNRIIT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke uommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BIRRADi BOf SITBAAT TO. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene CourantJ 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Door de Gedeputeerde Staten der pro vincie ZUID-HOLLAND is bekendgemaakt de uitslag der in Februari en Maart 1896 gehouden gewone en buitengewone keuringen van dekhengsten, zooals die vermeld is op den daarvan door hen opgemaakten staat. Tevens brengen zij den houders van merriën in her innering dat zij, gebruik makende van heng sten van andereD, op straffe van boete geen i hengsten tot dekking mogen bezigen dan die op dien staat voorkomen. Deze staat is beden op de gebruikelijke manier alhier aangeplakt. F B A N K It IJ K. gens La France zal de minister van oAlog, Cavaignac, een krediet aanvragen tot he^ 'aanschaffen eener nieuwe soort snelvuur- kanïinnen voor het leger. De kosten worden •op 470 millioen frs. geschat. In marine-kringen heerscht groote ver ontwaardiging over een zinsnede in hetofü- cieele marine-blad {La Marine Frangaise waarin het heet: »Alle admiralen, die ik gekend heb, beteekenden niets als admini strateurs; zuinigheid op geld of materieel kenden zq niet en met de oprechtheid en de waarheid waren zij gewoonlijk op zeer gespannen voet." Als men weet, dat dit blad door het minis terie van marine verspreid wordt, is deze opwinding gemakkelijk te begrijpen. Bij de verkiezingen voor den Senaat te Parijs, ter vervulling van de vacature, ont staan door den dood van Floquet, is de radicaal-socialist Barodet met 307 stemmen gekozen. De Liberté ontving een bericht uit Mada gascar, dat bg Manarizao drie Franschen ge durende vijf uur tegen ongeveer 100 inboorlin gen gevochten hebben en toen gesneuveld zyn. De inlanders kregen 50 dooden en 50 gewonden. Ook overigens zou de toestand op bet eiland niet erg rustig zijn. DUITS CHLAO. Naar aanleiding van het noodlottig duel tusschen Von Kotze en Von Schrader bevat de sociaal-democratische Vorwiirts een scherp hoofdartikel met het opschriftsave impera tor, morituri te salutant." Wat daaiin gezegd wordt valt reeds uit dit opschrift gemakkelijk af te leiden. Trouwens een groot deel der pers keurt het af dat van hooger hand niet de minste poging is in het werk gesteld om dit weken te voren openlijk aangekondigde duel te voorkomen. Voor Von Kotze moge het een vraag 2qn of zijne eer nu hersteld is, nu hq ook nog een moord op zijn geweten heeft. De bekende democratische professor Quidde s door de rechtbank te Miinchen wegens majesteitschennis in een socialistische bijeen komst tot 3 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. In de mijnen van Opper-Silezië dreigt eene groote werkstaking. Een aantal sociaal-demo cratische woelgeesten zijn daar aangekomen. B E 1 6 I Koning Leopold en prinses Clémentine zijn te Brussel teruggekeerd. Uit een verklaring, door den minister van binnenlandsche zaken in de Kamer afgelegd, blijkt dat de regeering voornemens is, weldra een wetsontwerp in te dienen tot definitieve regeling van het kiesrecht voor de provin- ciuie raden. ENGELAND. Chamberlain verklaarde gisteren in het Lagerhuis, geenerlei bericht ontvangen te hebben over de aankomst van 200 Soedanee- sche soldaten in Matabelenland. Hq heeft Robinson opgedragen, inlichtingen in te winnen, intusschen meldde do vice-consul te Beira dat Rhodes door niemand vergezeld wordt dan door zijn secretaris en een bediende. Chamberlain ontving een telegram van den gouverneur van Hongkong, inhoudende dat verleden week 67 nieuwe gevallen van pest zijn voorgekomen en sedert 1 dezer 482 gevallen. Volgens de Press Association is beslist dat sir Redvers Bulier in 't najaar de groote expeditie in Soedan zal aanvoeren. OOSTENRIJ K-H 0 N G A R IJ E. Maandagmiddag beeft keizer Frans Jozef zijn gezant bij bet Berlijnsche hof, graaf Szógenyi, in een langdurig particulier gehoor ontvangen. De minister van buitenlandsche zaken, graaf Von Goluchowski, gaf Maandag een feestmaal ter eere van den Duitschen rijkskanselier, vorst Hohenlohe, die te Weenen vertoeft met het oog op een gisteren plaats gehad hebbend huwelijk zijner nicht. Dat een en ander in verband staat met de a.s. komst van keizer Wilhelm te Weenen spreekt wel vanzelf. De keizer en de keizerin van Duitschland, de keizerlgke prins en prins Eitel Friedrich zijn gisteren om elf uur aan het station te Weenen ontvangen door den keizer en de leden van de keizerlijke familie. De begroetingen waren zoo hartelijk moge lijk en droegen een warm en zeer intiem karakter. De keizer reed met zijn keizerlijke gasten te midden eener dicht opeengedron gen en eerbiedig groetende menigte naar de Hofburg. Aan het paleis werden HH. MM. ontvangen door de liooge hofambtenaren, de drie Oostenrijksch-Hongaarsche ministers, de presidenten van de twee ministerraden, de Oostenrijksche ministers en den Hongaarschen minister a latere Josika. Alle bladen leggen nadruk op den vriend- schappelijken geest van de samenkomst. De graaf van Euiemburg, de Duitsche gezant te Weenen, is daar met gevolg aangekomen. De keizer van Duitschland bracht onmiddel lijk een bezoek aan den Oostenrijkschen minis ter van buitenlandsche zaken Goluchowsky. ZWITSERLAND. Te Zurich zijn bij de verkiezingen voor de kantonnale regeering de leiders der socialisten in de minderheid gebleven. ITALIË. Volgens de berichten, uit Massowah over Perim te Rome ontvangen, werden aan liet naar Antalo terugtrekkende Abessyuische leger aanzienlijke verliezen toegebracht door gewapende inboorlingen, die de lastdieren trachtten buit te maken en afgedwaalde sol daten ontwapenden en doodden, zoodat ras Makonnen ieder oogenbük gedwongen was, halt te maken om de aanvallen op de achter hoede af te slaan. Generaal Baldissera trekt een sterke troepen macht samen te Goera, Saganeiti, Halai en Addikaje. Te Rome loopt het gerucht dat Baldissera voornemens is, een poging te doen om Adigrat te ontzetten. De Messagero maakt er zich ongerust over. Want al gelukt het Baldissera, zegt het blad, het garnizoen van Adigrat te bevrijden, wat zal dan het lot zijn van Mene- liks gevangenen De di ie Abessyniérs, onder welken een jonkman van vorstelijken bloede, die uit Zwitserland onlangs naar Afrika werden ge zonden, zijn nu te Napels teruggekeerd. De Italiaansche regeering scheen hen eerst als gijzelaars te willen gebruiken, maar nu weet men niet recht meer, wat men met hen doen zal. De ingenieur lig bekommert zich niet veel meer om zqn vroegere beschermelingen. SPANJE. De vermoedelijke uitslag der verkiezingen voor de Cortes is dat gekozen zijn: 309 ministerieelen, 10 afvallige conservatieven, 98 liberalen, 10 Carlisten en 2 republikeinen. Het aantal zetels derjonafhankelij ken is nog twijfel achtig; eveneens de uitslag van nog elf distric ten. De liberale bladen melden dat Sagastade nietigverklaring van de wetgevende veikie- zingen te Madrid zal vragen, op grond dat daar groote knoeierijen zouden hebben plaats gehad. Aan Wolffs telegraafbureau te Beilijn wordt uit New-Vork geseind, dat deSpaan- sche vertegenwoordiger te Washington den 8n dezer een van den 4n gedagteekend schrij ven van den staatssecretaris Olney heeft ontvangen, waarin op vriendschappelijken toon wordt aangedrongen op de invoering van hervormingen op Cuba. Ingeval die hervor mingen als voldoende kunnen worden be schouwd, wordt de steun der Vereenigde Staten tot bevrediging der Cubanen in uit zicht gesteld. B U L G A R IJ E. Het Balkan-agentschap meldt: De berich ten over de pogingen die in 't werk gesteld worden om het schisma op te heffen, hebben te Sofia een zeer diepen indi uk gemaakt. Het geheele Bulgaarsche volk komt in verzet op het denkbeeld dat men het kan verdenken, zijn nationale idealen zoo te verloochenen. Met voldoening wordt geconstateerd dat alle pai tijen en alle staatkundige richtingen zich vereenigen in dit protest. De bladen, zonder onderscheid, veiklaien dat de exaich op natio naal gebied wil noch kan toegeven. Eenige bladen, ook Russischgezinde, spreken er hun leedwezen over uit, dat de kwestie van het schisma juist op dit oogenbhk is opgeworpen. In staatkundige kringen te Sofia wordt liet schisma enkel en alleen uit een nationaal gezichtspunt beschouwd. T U R K IJ E. De sultan heeft een besluit uitgevaardigd, waarbq alle in het buitenland studeerende jongelieden worden teruggeroepen. Dit bevel zou in verband staan met de woelingen der Joug-Turksche partij. De ministerraad heeft, volgens de Köln. Ztg., beraadslaagd, over een voorstel tot krachtig optreden in de Kurdische landstreken Dersin en Ilakkiari, teneinde daar volkomen de rust te herstellen. Besloten is een divisie infanterie bijeen te brengen te Iiharput en daarmede een expeditie te ondernemen naar de genoemde streken. Te Konstantinopel is bericht ontvangen, dat onlangs de nederzettingen der Trappisten en Lazaristen op de hoogte van Akbesch en in de nabijheid van Marasch, in het vilayet Adana, drie dagen en drie nachten door de Kurden zijn belegerd. Deze moesten echter tengevolge van den krachtigen tegenstand onverrichterzake aftrekken, maar verwoestten vooraf de omliggende eigendommen der beide orden. "Vertrouwbare berichten uit Konstantinopel melden, dat bij de laatste onlusten te Killig in het vilayet Aleppo 140 christenen zijn vermoord; zeven bazaars werdengepluuderd. Een zekere Muhli, een Mohammedaan, heeft zich verdienstelijk gemaakt door velen katho lieken het leven te redden. Op het oogenblik is de orde weer hersteld, dank zq der ver sterking van het garnizoen. De opgewonden heid in het geheele vilayet is echter nog zeer groot, zoodat nieuwe onlusten zqn te vreezen. Mag men de verschillende geruchten ge- looven, dan staat de hartelijke ontvangst, welke vorst Ferdinand van Bulgarije aan het Turksche hof heeft gevonden, in nauw ver band met paleis-intriges, welke ten doel heb ben de Porte van Engeland te vervreemden en nader te brengen tot Rusland. Ferdinand moet op den sultan een allergnnstigsten in druk hebben gemaakt en diens vertrouwen hebben gewonnen, terwql hq met geschenken

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1