Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Het dames-comité tegen armoede verzocht bjj advertentie in ons nummer van Zondag j.l, financieelen steun ook van stadgenooten die geen vaste bijdrage hebben toegezegd, aan wie daartoe een busje zou worden aangebo den. Dit busje, dat met vergunning van het gemeentebestuur tot bet eind dezer week zal rondgaan, bevatte de eerste drie dagen slechts een luttel bedrag. Wij meenden daarom onze stadgenooten te moeten opwekken, de zeker niet gemakkelijke taak welke door het dames comité met zooveel tact en toewijding wordt vervuld, door milde bijdragen te helpen ver lichten. Bij kon. besluit is benoemd tot rechter in de arrondissemenls-rechtbank te Botterdam mr. H. R- A. Boonen,'thans substituut-grif fier bij gemelde rechtbank. De dames, die te Amsterdam hare opwach ting wenschen te maken aan de Koningin- Regentes, worden uitgenoodigd zich daartoe schriftelijk te wenden tot mevrouw douairière Insinger, geboren Van Loon, dame du palais van H. M. te Amsterdam. De dames zullen door H. M. worden ontvangen op een groot raout, hetwelk Donderdagavond 23 April ten- paleize zal gegeven worden. De Koningin-Regentes zal Vrijdagavond daaraanvolgende de gala-voorstelling bijwonen in den schouwburg, door de koninklijke ver- eeniging sliet Nederlandsch Tooneel" te geven. De ocrrespondent der i\T. S. Ct. seint onder dagteekening van heden De uiterste versterkte posten, behalve Tjot Goë, zullen, te beginnen met morgen, geaban donneerd worden. Bij het gisteren door de A7. li. Ct. ontvan gen telegram uit Batavia, deelt dat blad het volgende mede: Na het ontzetten en slechten der tijdelijke posten Biloel en Lamkoenjit en het tenminste tijdelijk terugtrekken uit de IX Moekims ten zuiden der geconcentreerde linie, blijkt nu de beurt te zijn aan de tydeljjke posten in de XXVI Moekims. Tjot Rang was door ons bezet, Lamgoet door Toekoe Hoessin Longbatta, die daar woont. Deze weid in December 1893 door Toekoe Oemar overgehaald tot onze zijde. Hij is gehuwd met eene dochter van Toekoe Nanta, hoofd der VI Moekims, nicht van Toekoe Oemar. Lamgoet ligt midden in moe rassen en is een sterk nest, waar Tenkoe di Tiro vroeger huisde. Nu wij een punt machtig zijn op den weg, die loopt van Toengkoep langs Lamgoet, Tjot Rang, Gloempang, Senelop en Anaga- loeng, kan Gloempang ontzet worden door het oprukken daarlangs of langs wegen van Lampermai en Lambaroe daarheen voerende over Ghani en Tjot Madé. Op eerstgenoemden weg is een zeer ge vaarlijk punt. Met de andere daaraan gelegen door Atjehers bezette punten maakt het nu dien weg hoogst onveilig. Dat niet iederen dag uitgerukt wordt met groote troepenmacht, vindt zijn oorzaak wel licht in gebrek aan transportmiddelen. Onder het vijandelijk vuur zijn ossenkarren onbruik baar en de Atjehers zijn als koelies onwillig. Henricus Lucas Maarschalk, wiens sneuve len het telegram vermeldt, werd in 1889 van cadet tot officier der infanterie bevorderd en werd in 1893 eerste luitenant. Ily was gehuwd met eene dame uit Soerabaja. Voor korten tijd verliet hij Atjeh, waarheen hij nu met het 9de bataljon terugkwam. Aan de luitenants der infanterie, die zich in de Lombokdagen aanboden voor eene deta cheering bij het O.-I. leger, is nu gevraagd of zij alsnog genegen zijn om voor twee jaren gedetacheerd te worden bij de landmacht in Oost-Indië. In het begin van Mei vertrekt een tweede detachement der koloniale reserve te Nijme gen naar Indië. Bij de op den lOn dezer gedane peilingen in den Nieuwen Waterweg, door de beambten van den waterstaat en het loodswezen, is als volgt waargenomenaan den stompen tons- kant 68.0 decimeter60 meter benoorden de lijn der roode geleidelichten 84.0 decimeter op de lijn der roode geleidelichten 85.0 deci meter; 50 meter bezuiden de lijn der roode geleidelichten 82.0 decimeter; aan den spitsen tonskant 58.0 decimetergrondslag voor getijseinen, bij gewoon laag water, bij dag en nacht, van 17 April af, 82.0 decimeter. Als grondslag van de getijseinen zal van 17 dezer te 6 uur voormiddag af 82 dM bij gewoon laag water worden gerekend, zijnde het minste water in de 110 M breede vaar geul, van 60 M benoorden tot 50 meter bezui den de lichtenlijn. Met ingang van 1 Mei zullen de kilometer- boekjes en de abonnementskaarten voor de groepen II en lid der staatsspoorwegen ook geldig zijn op de Jijn Sittard—Herzogenrath. Voorts is, in verband met de nieuwe be palingen voor het vervoer van kinderen, ook het vervoer van kinderen tegen den halven vrachtprijs met kilometerboekjes daarmede in overeenstemming gebracht door sub 5o der voorwaarden den leeftijd »van 3 tot 10 jaren" te wijzigen in »van 4 tot beneden 10 jaren". 'tls bekend, dat zelfs de steikste licht bundel een dikken mist slechts op een zeer kleinen afstand kan doordringen. De heer J. Clarkson heeft nu gelijk in De Scheepvaart meegedeeld wordt een middel bedacht om de juiste positie van een vaartuig tijdens mist waarneembaar te maken, door n.l. sterke electrische zoeklichten onder de waterlijn aan te brengen, en wel éen zoek licht wit vooruit, aan elke zijde éen rood en groen, en twee lichten schuin naar achter. De lichten worden door het water veel beter voortgeplant dan in den mist en zijn op zeer grooten afstand duidelijk zichtbaar. De heer L, P. Gaillard, muziekonderwijzer te Viaardingen, is voornemens den ln Mei a.s. een concert te geven, ter gelegenheid van zijn 12H-jai ige werkzaamheid aldaar. Het eigenaardige er van zal bovendien daarin bestaan, dat daaraan drie heeren zullen mede werken, die dat ook deden op zijn eerste soiree musicale op den 30n Oct. 1884, te weten de heer Jos. M. Orelio, thans baryton-zanger aan de Ned. opera te Amsterdam, de heer Bern. Rehl, thans kapelmeester van het 2de regiment infanterie te 's-Hertogenboseh, op de violoncel, en de heer P. L. Gailiard, thans kapelmeester bij de d.d. schutterij te Sneek, op de piano. Reeds de namen dezer artisten zijn voldoende om het publiek op iets voor treffelijks voor te bereiden. VlaardCt.) Het gerechtelijk onderzoek naar de aan sprakelijkheid voor de instorting van het huis in de Rijkloff-van-Gcensstraat te 's-Graven- hage met doodelijken afloop voor een der werklieden heeft, naar wij vernemen, grond opgeleverd voor een vervolging van den met selaar v. D., die den bouw had aangenomen. Deze strafzaak zal a.s. Maandag voor de rechtbank in behandeling komen. Er zijn 13 getuigen, waaronder deskundigen, gedagvaard. (Vad.) Het hoogheemraadschap Delfland is op het laatste oogenblik met zulke bezwarende voor waarden komen opdagen, dat de bouw van een vasten circus voor den heer Carré te Scheveningen wellicht niet zal geschieden. De aanbesteding had reeds plaats gehad. Maandag zijn te Scheveningen de werk zaamheden aangevangen voor het maken van een bazaltmuur, beginneude bij het dorp. Als veiligheids-maatregel tegen hoog water bij ruw weder worden zanddammen met steenblokken langs den muur aangelegd. Hedenochtend is van een der wagens van den sneltrein 56 aan den overweg nabij Leiden een wielband gesprongen. De wagen moest uit den trein verwijderd worden, Door dit oponthoud kwam de trein met een half uur vertraging te Amsterdam. Door de politie te Leiden is proces-verbaal opgemaakt tegen een 14-jarige dienstbode, die ten nadeele barer meesteres eene hoeveel heid lijfgoederen en sieraden successievelijk ontvreemd had. Daarbij ging zij met slim overleg te werk, en gaf zij aan hare moeder voor dat zij die goederen gekregen had, om dat hare meesteres ze, als behoorende aan de eerste vrouw van haren man, niet langer in huis wilde hebben, doch dat mijnheer van die schenking niet weten mocht. Het grootste gedeelte van het ontvreemde werd in beslag genomen. Bezoekers van het bloemencorso uit Halfweg, die bij de buitengewone drukte j.l. Zondag avond aan het station Haarlem in een trein plaats namen of beter daarin werden gedron gen, die te Halfweg niet stilhield, werden aan de controle te Amsterdam nog beboet voor fl.50 of 13, 3e en 2e klasse, plus de kosten van een nieuw plaatsbiljet. Met het oog op de buitengewone omstan digheden, is teruggaaf van de betaalde gelden gevraagd. Maandag kwam de monitor Matador, op weg van Amsterdam naar het Nieuwediep, bij de sluis iu het Noordhollandsch kanaal te Purmerend. Daar echter was de reis ten einde, want het oorlogsvaartuig was te groot en te breed voor de sluis. Gelukkig dat het in vredestijd gebeurde Men meldt van Terschelling aan deD.B.Ct.: In het vorige jaar werd te Westterschelling, op initiatief van ds. J. Groeneweg, een woning gebouwd, welke den naam van »Ons huis" ontving. Het doel was om jongelieden des avonds eene gepaste afleiding te verschaffen en tevens zooveel mogelijk het Toynbee- systeem er toe te passen. Onder leiding van mevrouw GroenewegVan Dijk. geassisteerd door eenige dames, hebben er tweemaal in de week des avonds naaioefeningen voor meisjes plaats, die een zeer gezellig karakter bezitten. Evenzoo worden er tweemaal 's weeks voor jongens bijeenkomsten gehouden, waar onschuldige spelen door gezang worden afgewisseld en ze zich aan eenige lectuur kun nen vergasten. Een flink orgel brengt er het zijne toe bij, het aangename van den avond te verhoogen. Eens in de week houdt ds. Groeneweg er bijbellezing, en van tijd tot tijd heeft er eene volkslezing plaats. Gedurende de bijeenkomsten wordt er slechts chocolaad geschonken. Er moet gezegd worden dat de wij:a van werking van s>Ons huis" veler belangstelling trekt, en wel in die mate, dat de kerkeraad van Hoorn op Terschelling besloten heeft, uit zijne fondsen een dergelijk gebouw op te richten, waarvan de leiding zal opgedragen worden aan den predikant G. A. Wutnkes. Maandag is een werkstaking in de veenderij te Beets uitgebroken. De bevolking is rustig. Dinsdag is er te Hengelo eene vergade ring gehouden van schiidersknechts. Deze wenschen met ingang van 1 Mei hun loon van 14 op 16 ct. per uur gebracht te zien. Met dit verlangen zullen de patroons per circulaire in kennis worden gesteld. Eene gecombineerde vergadering van bazen en knechts zal binnenkort over dit punt wor den uitgeschreven. Gisterochtend geraakte door het springen van een vlampijp te Nieuwersluis de machine van den sneltrein welke te 9.45 v.m. van Rotterdam naar Amsterdam vertrekt, defect. Een hulp-locomotief moest worden ontboden om den trein verder te vervoeren. (U. D.) Het is aan do justitie gelukt den werkelijke» naam te ontdekken van den persoon, die de vorige maand zich aan het postkantoor te Roermond een aangeteekenden brief, met 400 mark, heeft weten toe te eigenen, die be stemd was voor een ander. Hjj is iemand uit Pruisen en daar bij de justitie en politie bekend. Zijne aanhouding is gevraagd. Te Middelburg werden gisterochtend door vier politiebeambten gevankelijk binnenge bracht twee te Hansvveert wonende personen, die op heeterdaad betrapt waren bij het plegen van diefstallen. De gevangenneming ging met een hevig verzet gepaard. Een dei- daders had een van vijf patronen voorziene revolver bij zich. Op den Vlissingschen weg is gistermorgen in een sloot nabij het buitenverblyf sVeldzicht" het lijk gevonden van een 17-jarige dienst bode uit Middelburg, met eene wonde aan het hoofd. Zij had den vorigen avond bood schappen in de stad gedaan. Verdere bijzon derheden zijn nog onbekend. Eenige weken geleden verdween de gezag voerder van een in de haven te Mainz voor anker liggend Hollandse!) schip, M. A. van Beijnen uit Rotterdam. Zondag werd zijn lijk uit genoemde haven opgevischt. Het schijnt, dat hij des nachts bij het aan boord gaan in het water is gevallen. 's-Gravenhage. De Koningin-Regentes bracht hedenmiddag een bezoek ann het ge meente-ziekenhuis. Het personeel en materieel van de konink lijke stallen vertrekt Maandag per extra-trein der H. IJ. S. M. naar Amsterdam. Da minister van binnonlandsche zaken brengt 1 ter algeroeene kennis dat het koninklijk penning kabinet, te 's Gravenhage, van 25 April tot 3 Mei voor het publiek zal gesloten zijn. (Stel.) De uurwerkmaker E. Mathijs, te Deventer, heeft een electrisch uurweik uitgevonden, dat hij naar een tentoonstelling in Zwitserland heeft gezonden onder den naam van zDisposilif et appareil électrique pour avertissement, réveil et sonneiie it distaore, pouvant s'adopter a tous genres de mouvoments d'horlogerie." Volgens de Manchester Evening JScws heeft een scheikundige te Londen een ontdekking gedaan, die reeds door de regeering onderzocht wordt, namelijk eene stof, welke katoen oplost, zelve vervliegt cn niets dan zuiver katoen-celiulose achterlaat, d. i. katoenvezels tot een brij ver welkt. Deze stof verschilt geheel van nitro cellulose, de zeer ontplofbare en sterk riekende stof, die in een barer vormen schietkatoen en in een anderen plantaardig ivoor wordt. Men ver wacht, dat deze ontdekking eene nieuwe industrie zal doen ontstaan. Reeds zijn van de nieuwe stof knoopen en biljartballen gemaakt, die de helft kosten van den prijs van celluloid en niet brand baar zijn. Ze is echter tot tal van andere doeleinden te gebruiken. De a Röntgenstralen" hebben dezer dagen weder een goed werk gedaan in de patiëntenkamei' van ren Berlijnsch geneesheer, een zenuw-spe- ciahteit. Daar kwana een dame, die al sinds jaren donr den dokter behandeld werd, klagen, dat zij weder zwaar aan maagpijn leed. De dokter .verklaarde haar, wat hij al dikwijls gezegd had, dat die maagpijn alleen daardoor veioorzaakt ,werd, dat zij te nanvve corsetten droeg. De dame kwam verontwaardigd tegen die bewerinh opmaar zij wilde zicb niet laten on derzoeken. Zij wilde zich echter door hera laten hypnoti- geeren, wat haar al meermalen verlichting had verschaft, en zij vroeg daarbij of het waar was, dat de Röntgenstralen ais kalmeeiend middel toegepast konden worden. De dokter bevestigde

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3