Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Post en Telegraphie. dend voor het snelle verkeer onzer dagen. Een telegram heeft in zichzelf een karakter •van waarachtigheidgaat men er dat aan ontnemen, dan verliest de telegraphie alle waarde. Een waarborg van beteekenis zou men alleen vinden in het overseinen van het handschrift, waarvan telkens een bericht op duikt, maar dat toch nog nergens toegepast is. (A7. v, d. D.) Men meldt uit Haarlem aan de 2S\ B. Ct. Zooals reeds vroeger gemeld is, was op 30 Maart j.l. de Kruisstraat alhier in rep en roer doordat de gezusters Hermans, door deAm- sterdamsche politie als oplichtsters gesigna leerd, getracht hadden in verschillende hotels een onderkomen te vinden. Beiden werden toen in arrest genomen en stonden gisteren te Haarlem terecht wegens laudlooperij. Het maakte een zeer treurigen indruk deze vrouwen, resp. 55 en 40 jaar oud, dochters vaa een oud-rector van het gymnasium te 's-Hertogenbosch, in de bank der beklaagden te zien plaats nemen. Misbruik van sterken drank heeft haar zoover gebracht. Beiden waren totaal gebroken de jongste miste zelfs de kracht om te blijven staan. De officier van justitie wist mede te deelen dat een der familieleden zich harer wensehte aan te trekken, als zij zich in een gesticht wilden laten opnemen, en requireerde daarom geen opzending naar een rijkswerkinrichting, doch alleen 8 dagen hechtenisstraf. De oudste moest gisteren nog te Amster dam wegens diefstal terechtstaan. Op een goederenwaggon, waarmede Zondag ook tal van dames van liet bloemencorso bij Haarlem naar 's-Gravenhage werden ver voerd, prijkte het opschriftnLuxe-artikelen. Voorzichtig behandelen."' Te Amsterdam is opgericht de vereeniging »Pro Juventute", Als voorioopig bestuur heb ben zitting genomen de heeren G. A. van Hamel, hoogleeraar in de faculteit der rechts geleerdheid J. F. T. van Valkenburg, presi dent van het gerechtshofA. Wichers Hoeth, vice-president van de rechtbank D. Simons, G. Brouwer Jzn, en M. G. J. Boissevain, alle advocaten. Tot de oprichting dezer vereeniging heeft geleid het zorgwekkende verschijnsel, dat zooveel strafbare handelingen, lichtere en zwaardere, gepleegd worden door personen van jeugdigen leeftijd, vooral in de groote dichtbevolkte steden. De vereeniging is gesplitst in drie afdeeün- gen, die ieder haar eigen werkkring hebben. Het maatschappelijk werk van het heils leger te Amsterdam is weder uitgebreid. Aan de Warmoesstraat werd Woensdagmiddag met eenige plechtigheid geopend het»Paleis voor den armen man." Het leger opent hier mede de gelegenheid voor minvermogenden om zich een behoorlijke slaapplaats te ver schaffen voor 10, 15, 20 of 30 cent. Daarbij kan men dan tegen zeer matigen prijs be komen een flink ontbijt, middag- of avondmaal en de dranken die bij zulk een inrichting passen. Het sPaleis" bevat slaapruimte voor 300 personen. De kolonels van het Leger des Heils, de heer en mevr, Oliphant, zjju door den gene raal aangesteld voor Zweden. Maandag is te IJmuiden zooveel visch aan de markt geweest, dat men des avonds, na den laatsten trein, een extra vischtrein, be staande uit twaalf volle wagens, naar Haarlem heeft moeten laten loopen. Men schrijft uit Nieuwe-Pekela dd. 14 dezer De werkstaking in 't Alteveer schynt geen rustig verloop te zullen houden. In den afgeloopen nacht is op onderscheidene plaatsen brand uitgebroken, zeer vermoede lijk door kwaadwilligheid. Tal van dagwer ken turf, behoorende aan verschillende ver- veners, zijn verbrand, benevens een onbe woond huis, in eigendom behoorende aan den vervener H. G. Stratingh. Al wat verbrand ïs, was verzekerd, zoodat feitelijk de verveners hierdoor niet zijn getroffen. Men schat het getal stakers op ongeveer 200. Ze loopen het veen af, overal de strike proclameerende, ja zelfs het verschepen der turf wordt hier en daar belet. Men hoopt echter met inladen voort te kunnen gaan, onder bescherming der bereden politie. Op telegrafisch bevel is Dinsdagavond 10 uur nog een detachement bereden marchaus- see naar Beets gedirigeerd, onder bevel van den brigadier Vaik. De burgemeester van Opsterland heeft per telegraaf aan den procureur-generaal te Leeu warden politie aangevraagd, om de arbeiders, die tegen het oude loon willen werken, te beschermen. Te Kampen bedraagt liet getal fabrikanten en werkgevers, die zich verbonden hebben om geen leerlingen in dienst te nemen be neden den leeftijd van 13 jaar tenzij deze in het bezit zijn van een bewijs, dat zij het onderwijs op de lagere school met vrucht hebben genoten nu reeds 31. Het bestuur der afdeeüng Kampen van het »Neder). Onderwijzers-Genootschap" ziet dus zijne pogingen reeds met vrij gunstigen uit slag bekroond. Te Puiflijk, gemeente Bruten, is een daar zeldzame vogel gevangen. Vermoedelijk is het een meerkoet (Fulica atraof een waterral (Ballus aguaticus). Deze laatste komt alleen als trekvogel in ons land voor. De gevangen vogel heeft een donkergrijze kleur en roode oogen hij heeft de grootte van een kleine eendin vorm gelijk hij wel op een kip zonder staart. Te Maastricht, is thans de eerste gastram- wagen aangekomen in den loop dezer week worden nog twee dergelijke wagens verwacht. De opening van den dienst zal nu spoedig volgen. Eene bijzondere eigenschap van koud water is, dat het zeer aantrekkend werkt op de vergiftigde gassen, welke liet lichaam van den mensch door de ademhaling en door de poriën afzondert en een groote hoeveelheid daarvan opneemt. Hoe kouder het water is, des te grooter is zijn vermogen om onrein heden op te zuigen, en het is zeer ongezond, water te drinken, dat een heelen nacht in eene gesloten slaapkamer heeft gestaan. Bij normale terperatuurzal eene lampetkan water onder deze omstandigheden den volgenden morgen waarschijnlijk een a anderhalve pint koolzuur en een nog grootere proportie am moniak bevatten. Als water bijna op het vriespunt staat dan is zijn vermogen van vergiftigde dampen op te zuigen verdubbeld. Koud water is daarom een zeer bruikbaar hulpmiddel om de lucht te zuiveren, vooral in versch geschilderde kamers; men behoorde daar eigenlijk, teneinde de giftige gassen, die versehe verf van zich geeft, op te zuigen, kommen met koud water neder te zetten en die telkens na eenige uren uit te gieten. Doch water, dat voor zulk een goed doel is gebruikt, is daardoor een doodeüjk vergift geworden en behoort zorgvuldig te worden weggeworpen op eene plaats waar het niet waarschijnlijk is, dat kinderen of huisdieren er van drinken zuilen. 's-Gravenhage. De Koninginnen zullen zich Dinsdag met Hds. gevolg naar Amsterdam begeven in een extra-trein van de Holl. spoor wegmaatschappij, vartrekkende van hier 's nam. 1,58 en aankomende in de hoofdstad te 3.5 (plaatstijd). Amsterdam. De proef met een gemeen telijke kleermakerij schijnt goed uitgevallen te zijn. B. en W. deden Woensdag aan den raad een voordracht tot vaststelling van een Verordening op het beheer en bestuur van een gemeentelijke inrichting voor uniform- kleeding", ter vervaardiging van uniformen voor schutterij, politie en andere stedelijke beambten. De voordracht bedoelt niet een zaakje op touw te zetten; men zal slechts een gering aantal vaste werklieden hebben: een coupeur, een bysnijder en twee knechts, en het overige werk zou men elders laten maken. Winstbejag ligt niet in de bedoeling. De voordracht werd aangenomen met 31 tegen G stemmen. De voordracht tot aanvaarding van de ver gunning der regeering tot den aanleg en de exploitatie der telephoon lokte een langdurige discussie uit, die in een Woensdagavond ge houden zitting weid voortgezet. Tot stemming overgaande, werd de voor dracht verworpen met 19 tegen 10 stemmen. Wat nu verder te doen De heer Heineken meende nu dat besloten moest worden de bezwaren kenbaar te maken aan den minister, en mede te deelen dat men de telephoon niet rekent te vallen onder de telegraafsvet. Burgemeester en wethouders meenden, dat de iaad zich moet uitspreken over de vraag of hij voor aanleg van het communale net de vergunning ol dan niet verlangt. De vergadering werd tot gistermiddag ver daagd. De waarnemende voorzitter mr. Van Hall deelde gisteren mede dat de verwerping der voordracht en de wijze waarop de bestrijding dier voordracht is gevoerd, door de wethou ders wordt opgevat als eene afkeuring van het beleid op een zeer gewichtig punt, waarin de wethouders niet lijdelijk kunnen berusten. De wethouders zullen de terugkomst van den burgemeester afwachten, alvorens een besluit te nemen. Er ontstond na deze verklaring eenige dis cussie; de heer Treub (wethouder) betoogde dat intrekking van het vroegere besluit, na dat daaraan reeds uitvoering is gegeven, het dagelijksch bestuur in een onmogelijke positie tegenover den minister heeft gebracht. Ook werden pogingen gedaan om het conflict tot kleinere proporties terug te brengen. Ten slotte werd besloten B. en W. ie machtigen met den aanleg der gemeentelijke telephoonleiding met kracht voort te gaan. De behandeling van het tarief werd uitgesteld. Van het lied DGevallen" van Wilhelm Berger, woorden van luitenant jhr. Ailing von Geusau, op Lombok gesneuveld is een oplaag van 1500 exemplaren verkocht, met een opbi engst van f525, die gestort is in het Lorobokfonds. Een aKonverzations-Lexicon" voor den vestzak is door de firma Cohn, te Bei lijn, uitgegeven. Het dwergboekje bevat 175,000 woorden, maar het is zoo klein, dat het aan een horlogeketting kan gedragen worden. Het is besloten in een metalen doosje, weiks deksel een vergrootglas bevat, zonder welks hulp het naluuihjk niet te lezen is. Een hevige brand heeft een der belangrijkste fabrieken van Roubaix, de wolkammerij van Alfred Motte Co., geheel vernield. De schade wordt geschat op 3 millioen francs. In de arrestantenkamer te Saarburg is een daar opgesloten muzikant van honger gestorven. De man was acht dagen geleden wegens dron kenschap in arrest genomen, maar de bewaarder had hem vergeten. Eergisteren vond men hem hij was doodgehongerd. De bewaker is nu ge arresteerd. Bij Drontheim is een reusachtige inktvisch gevangen. Het lichaam van het dier is 7Vs voet langde korte armen zijn 6 voet en de lange 22t/a voet. Het dikste deel der atmen is zco dik als een mansarm. In geen enkel museum is zulk een groot exemplaar voorhanden. In een dorp op de kust van Norfolk leefde sedert jaren eone vrouw in eene hut, met vier patrijshonden als haar gezelschap. Men zei, dat zij van goeden stand was. Zij was daar aan bet strand gaan wonen, omdat haar man verdronken was en zij geloofde, dat de zee nog eens het lijk zou aanspoelen. Dezer dagen vond men de vrouw dood in haar hut. Zij was blijkbaar van ontbering gestorven, en de honden hadden het lijk gedeeltelijk verslonden. In de Theems zwemmen sinds een week of vier veel bruinvisschen naar schatting een twintigtal. Zij kwamen tot voorbij Londen bij Twickenham en Richmond en zij richten groote slachting aan onder de visschen. De autoriteiten hebben verlof gegeven tot vrije vangst van de zeemonsters en de bruinvisschen- vangst met haipoenen belooft een nieuwe spoit voor de Londena.ir« te worden. Een vreeselijk ongeluk viel voor eenige dagen voor in iet bote! sBzIvedère" in Rome. Daar was een Spaanscb echtpaar, dr. Galvas en gemalin, en hun vijfjarig zoontje gelegeerd. Des namiddags keerden zij mot hun drieen van een wandeling naar het hotel terug. De heer Galvas ging een sigaren winkel binnen ora eenige sigaren tekoopen. Onder- tusschen besteeg de dame met haar zoontje den lift, welke haar naar hun vei trekken op de eerste verdieping moest brengen. Toen de eerste ver dieping bereikt was, opende de knaap de deur van den lift en wilde op den corridor springen. Maar door een vergissing hield de lift niet op maar ging verder door naar de tweede verdieping. De knaap stortte daardoor naar beneden op den vloer; zijn moeder boog zich te ver buiten den lift, terwijl zij om hulp riep. Opeens kwam haar hoofd tnsschen den lift en de muren der tweede verdieping, welke de machine iutUsschen had bereikt. Het hoofd der ongelukkige vrouw spleet in tweeén de hersenen en het bloed spatten er uit. Het dubbele ongeluk was in nauwelijks vijf seconden afgespeeld. In het hotel ontstond een vieeseüjke opgewondenheid. Alles schreeuwde en liep dooreen. Op dit oogenbi'.k keerde de heer Galvas terug. Hij vioeg verbaasd naar de oorzaken van dit rumoer. Als eenig ant woord bracht men hem bij de lijken van zijn vrouw en kind die hij voor enkele oogcnblikken zoo go- zond en vrooiijk had verlaten. In Midden Italië zijn de te velde staande gewassen voor een deel verwoest door zworen hagelslag. In Opper-Ilalie heeft een storm uit het noorden groote schade aangericht. De overwinnaars in de Olympische spelen verdoelen zich als voigt over de verschillende nationaliteiten 11 Amerikanen, 10 Grieken, 7 Duitscher", 5 Franschen, 3 Engelscben, 2 Hongaren, 2 Australiërs, 2 Oostenrijkers, 1 Deen en 1 Zwitser. Woensdagnacht heeft het vrij sterk govroreil, zelfs zoo dat de te veld staande aardappelen, o. a. in de omstreken van Poortugaal zijn afgevroren deze waren door het gunstige voorjaarsweer reeds sterk ontwikkeld. Schier alle Friesche veehouders klagen steen en been over de groote sterfte onder de jonge kalveren. Er zijn boeren, die alle kalveren reeds zagen sterven. De sterfte ontstaat uit darmen ziekte, terwij! bij afmaking algemeen blijkt, dat ook hart en nieren niet conform zijn. Een en ander veroorzaakt groote schade, ook met bet oog op den aanlok. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, over de 2e helft der maand Maart, welke op schriftelijk verzoek aan het postkan toor alhier kunnen worden gereclameerd. 1. J. H. "Woermeijer, Amsterdam. 2. I. E. Fischer, s 3. J. E!moe8, 4. J. Rammers, 7 Amerika. I. Cornells Buduis, Buffalo. Engeland. 2. L. Wolf, Londen.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3