I A0. 1896. Woensdag 22 April. N°. 9028 Eerste Blad. ijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, HIT GEY J, ODÉ. Suitenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommeis f 1.85. - 2.50. - 0.10. B II B A U BOfli'RSTKAAf 70. Advertentieprijs van i10 gewone rogels met inbegrip van eene Courantj 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. :owff— w—ae DHÏISCDH In de zitting van den Rijksdag van j.l. Zaterdag werd, bij de tweede lezing van het ontwerp in zake de beroeps- en bedrijfs- vereenigingen, door het centrumlid Metzner oen amendement ingediend om aan coöpera tieve vereenigingen den verkoop van alcoho lische dranken te verbieden. Van sociaal democratische zijde werd dit amendement bestreden als een nieuwe aanval op de ver- bruiksvereenigingen ten gunste der groote industrieele ondernemingen. De minister Von Boetticher voerde hiertegen aan dat de regee ring geenszins in beginsel vijandig is jegens de coöperatieve vereenigingen, maar dat zij nlleen misbruiken wil bestrijden. Het amen dement werd ten slotte verworpen. In de rijksdagszitting van gisteren heeft de advocaat Carl Bachem, lid van het centrum, de regeering geïnterpelleerd. Hij herinnerde daarbij aan het zoo droevig afgeloopen duel dat de openbare meening in heel Duitschland heeft veibitterd. De staatssecretaris Boetticher verklaarde dat de rijkskanselier, die door ongesteldheid verhinderd is in den rijksdag te verschijnen, het duel waarop dr. Bachem doelde ten teerste betreurt. Men kan er echter de over heid geen verwijt van maken, dat het haar niet gelukt is de duels te verhinderen. (Be weging links.) De duellisten vinden altoos gelegenheid om hun plan ten uitvoer te brengen. Nochtlians overweegt de rijkskanse lier ernstig, welke maatregelen er zouden kunnen genomen ".orden om beter dan tot nu toe het schenden van de wetten in alle kringen te verzekeren. De rijkskanselier is met dit onderzoek nog niet gereed, en het is mitsdien niet mogelijk er thans meer van te zeggen. Niettemin besloot de vergadering de zaak nader te behandelen. Rickeit legde er nadi uk op dat de militaire rechtbanken-van-eer zouden kunnen maken dat de zaken anders liepen. De conservatief Schall is het met Bachem's opmerkingen eens, en meent ook dat de macht der rechtbanken-van-eer moet worden ver groot. Bebel zeide dat de socialisten er niets tegen kunnen hebben wanneer de zooge naamde hoogere standen zelf er mee voor zoigen dat ze vernietigd worden. En de bour geoisie aapt de aristocratie met haar voor ooi deelen nog na. Wat echter de duels van tegenwoordig betreft, ze nemen aanhoudend toe, maar dat komt dooi dien de duellisten er op rekenen kunnen van hooger hand gratie te kiygen. Heden zal de rijksdag nog verder over deze zaak beraadslagen, inzonderheid ook over een voorstel, van de zjjde der vrijzinnigen inge diend. De economische vereeniging van den Rijks dag heeft te Berlijn een vergadering gehou den om te beraadslagen over het voorstel van den afgevaardigde Meyer, tot conversie der rijksleeningen. Meyer stelde de volgende resolutie voor: »De Rijksdag besluite den rijkskanselier te verzoeken nog in deze zit ting een ontwerp in te dienen, waardoor de rentevoet van de rijksleeningen op 3 pCt. wordt verlaagd." Na langlurige discussie werd het voorstel verworpen. Het Pruisische Huis van afgevaardigden nam Zaterdag de overige artikelen van het ontwerp tot verbetering der onderwijzers- jaarwedden bij tweede lezing aan. De behan deling der motie om de regeering uit te noodigen ten spoedigste een nieuw schoolwet- ontwerp in te dienen, werd tot de derde lezing aangehouden. P R A. K K R Ï.T K. Na afloop van het banket Vrijdag te Toul gehouden namen president Faure en de mi nister van oorlog Cavaignac deel aan een punch in de militaire club. Faure gaf uiting aan de aandoening welke hij ondervond bij zijn bezoek aan de Maaslinie en hij prees den ijver der officieren in het drillen der troppen, die als voorposten het gewicht van hun taak beseffen. Het land, zoo sprak de president, kan terecht op n rekenen en gij kunt er van verzekerd zijn dat gij de hoop zijt van het vaderland. Daarop stelde hij een dronk in op het leger en in het bijzonder op het zesde korps. Cavaignac en generaal Hervé zegden Faure dank voor zijn belangstelling. Om 10 uur 45 vertrok de president naar Parijs. Van de 86 departementale raden hebben 58 zich tegen elke rijksinkomstenbelasting ver klaard, en van de overige slechts 20 er voor en daarvan dan nog 9 met afkeuring van de eigen aangiften of den ambtelijken aanslag. ENGELAND. De oppositie zal bij de tweede lezing van sir John Gorst's onderwijswet de verwerping voorstellen. Waarschijnlijk zal zij het bij monde van den vorigen minister van binnen- landsche zaken Asquith doen. Bij de Iersche begrooting is in het Lager huis eene poging gedaan om het ondei koning schap af te schaften. De leien waren echter zelf niet eensgezind. Een hunner zeide, het onderkoningschap te willen behouden, omdat het nu althans een der voornaamste ken- teekenen was van Ierland als afzonderlijke natie. Met 115 tegen 210 stemmen werd het voorstel tot opheffing verworpen. De minister van landbouw heeft in het Lagerhuis moeten erkennen, dat er in Essex. longziekte onder het vee uitgebroken, en tevens dat de ziekte niet van buitenslands ingevoerd was. Bij deze laatste mededeeling .juichte de oppositie toe tegen haren zin toch had de meerderheid onlangs het wets ontwerp, waarbij, zoogenaamd tot afweer van besmetting uit den vreemde, de invoer van levend vee verboden werd, aangenomen. In het Lagerhuis verklaarde Balfour gis teren dat het onmogelijk was den Engekchen bij wet het metrieke stelsel op te dringen, want een ontzaglijke wijziging in de ge woonten des lands zou daar het gevolg van moeten zijn. Chaplin stelde de eerste lezing voor van het wetsontwerp, waarbij de plaatselijke be lastingen op landerijen die aan den landbouw zijn gewijd met de helft zullen worden ver minderd. Het hieruit voortspruitend deficit zal door de rijksschatkist gedekt worden. In antwoord op een verzoekschrift der Britsche vereeniging tot het afschaffen van den handel in sterken drank met onbeschaafde rassen, heeft Chamberlain verklaard dal maat regelen, door Engeland daartegen aan de Westkust van Afrika genomen, geen uitwer king kunnen hebben als ze niet door Frankrijk en Duitschland gesteund worden. De regee ring heeft, onderhandelingen te Berlijn en Pa rijs aangeknoopt om te geraken tot eene alge- meene verhooging der invoerrechten op sterken drank die aan de Afrikaansche kust verhan deld wordt, maar men is nog tot geen resul taat gekomen. R CSLAND. Vorst Ferdinand van Bulgarije is Zaterdag middag in gezelschap van zijn ministers Stoiloff en Petroff te Petersburg aangekomen. Aan het station werd hij ontvangen door groot vorst Wladimir, den generaal-commandant van het keizerlijk hoofdkwartier, den adjudant van het ministerie van het keizerlijk huis, den gouverneur van Petersburg enz. en een deputatie van de Bulgaarsche kolonie. De vorst inspecteerde met grootvorst Wladimir de eerewacht, waarvan de muziek het Bol- gaarsche volkslied speelde. Met den grootvorst reed hij naar het winterpaleis, waar hij door de hoogsvaardigheidsbekleeders ontvangen werd. Vervolgens bracht de vorst een bezoek aan grootvorstin Wladimir en reed toen met een hoofdofficier naar Zarskoje Selo, waar hij in het Alexandrowsky-paleis door den keizer en de keizerin werd ontvangen. De keizer en de keizerin hebben vorst Ferdi.nand met groote onderscheiding ont vangen maar niet vergeten, dat hij een vazal van den sultan van Turkije is. In het winterpaleis had Zondag ter eere van den gast een gala-diner plaats, waaraan de keizer en de keizerin met gevolg, pi ins Lobanofl, de vleugel-adjudant van den sultan, Mehemet- Ali, en anderen deelnamen. De keizer bracht een toost uit op den sultan en daarna op vorst Ferdinand en prins Boris. Na afloop bezocht vorst Ferdinand de voor stelling in den schouwburg. Met het oog op de aanstaande kronings plechtigheid is te Petersburg en te Moskou het politietoezicht zeer verscherpt. En men is nog strenger geworden, nadat eene gioote Europeesche mogendheid mededeelingen heeft gedaan, welke er op wijzen, dat te Genève dooi Russische nihilisten een aanslag werd voorbereid, die bij de kroning ten uivoer gelegd zou worden. OOSTENRIJ K-H ONGAKIJE. De keizer heeft den kroonraad gepresideerd, waarin de bijeenkomst der Oostenrijksche en Hongaarsche delegaties tot vaststelling der gemeenschappelijke begrooting tegen het einde van Mei te Budapest is vastgesteld. Over de hoofdtrekken der staatsbegrooting kwam men tot een beslissing, waarna de Hongaarsche premier Banffy naar Budapest vertrok. De meu.ve gemeenteraad van WeeneÉj heeft Zaterdag in zijne eerste bijeenkomst den leider der anti-semieten, dr. Lueger, wederom tot burgemeester gekozen. Men zal zich her inneren, dat de vorige gemeenteraad ontbon den werd omdat hij volhardde bij de keuze van Lueger, ook nadat de regeering geweigerd had die keuze te bekrachtigen. Als nu wederom noch de gemeenteraad, noch de regeering willen toegeven, dan zal het voor de derde maal tot de ontbinding moeten komen tenzij er een hulpmiddel wordt te baat genomen om de crisis te be ëindigen. Dat hulpmiddel zou bestaan in het benoemen van twee vice-burgemeesters, die voorloopig met liet bestuur der gemeente zouden worden belast, wanneer Lueger's ver kiezing niet mocht woiden bekrachtigd. De Hongaarsche minister van onderwijs en eeredienst heeft de invoering van een aantal oude liederen op de Hongaarsche scholen verboden, omdat die liederen gericht zijn tegen de Duitsche nationaliteit. Hij heeft tevens de verwachting uitgesproken, dat de onderwijzers ook buiten de scholen hunnen invloed zouden aanwenden om deze liederen uit de maatschappij te bannen. ITALIË. Een telegram uit Massowah meldt, dat de toestand te Adrigat bevredigend is; het is den Italianen gelukt, geneesmiddelen in het fort te brengen. Ook in de militaire stellingen der Italianen is de toestand bevredigend, maar de bewegingen der troepen worden be moeilijkt door het gebrek aan water en het bezwaar der approviandeering van uit Masso wah. Het leger van Menelik is reeds bij de grens van Choa aangekomen. Kolonel Stevani heeft een sterk garnizoen te Kassala achtergelaten

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1