,A°. 1896 Donderdag 23 April. N°„ 9029. ijftigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, niTGT V ODÉ. JBuitenl au dsclie Berichten. COUR/ II. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke Mommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BOKBAP; BOTitKlTRAAT 70. AnvERTENTiEPRiJsvan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F It i J R It IJ K, De regeering heeft oflicieele mededeeling ontvangen van het aanstaand bezoek van vorst Ferdinand van Bulgarije aan Parijs. Hij zal nu ontvangen worden met de eerbewijzen, aan regeerende vorsten toekomend. De vergadering van den Senaat werd gis teren door vele afgevaardigden op de tribunes bijgewoond. Maar een groot aantal senatorial zetels waren ledig. Bourgeois en al zijn col lega's zaten op de bank der ministers. Demöle las de verklaring voor, door de voorzitters der drie gemachtigde groepen .onderteekend. Deze verklaiing behelst dat de Senaat reeds driemaal zijn vertrouwen ge weigerd heeft aan dit Kabinetdat het bij ;geen senator zal opkomen, iets af te dingen van de gelden voor de soldaten, Fransche soldaten bestemd hier werden heftige pro testen vernomen en dat de Senaat de ver langde kredieten zal toestaan, maar slechts aan een ministf 'ie dat eerbied heeft voor do wet. Aan een ministerie dat zich niet aan de grondwet houdt, moet de Senaat de kredieten weigeren. Bourgeois protesteerde: hq zeide dat de Senaat geen recht heeft, uit te maken of de grondwet verkeerd is uitgelegd of nietdat recht komt alleen aan het parlement, als geheel toe. Hy vroeg of de Senaat de binnen- iandsche twisten wil ter zijde stellen voor de Franschen die onze vlag in verre koloniën hebben verdedigd. Baduel verlangde dat men eerst de kredieten zal verleenen, daarna kan men weer gaan twisten. Trarieux wees er op dat men het toestaan der kredieten slechts wil uitstellen; de sol daten op Madagaskar zullen daar geen schade door lijden. Bernard deed het voorstel de geheele discussie te verdagen totdat het rapport der financieele commissie bekend zal zijn. De Senaat nam ten slotte met 171 tegen 90 stemmen de motie van Demöle aan welke verdaging van de behandeling der kredieten voor Madagaskar insluit. De zitting werd daarna tot Donderdag ver daagd. Het gerucht loopt van een ministerieele crisis tengevolge van de door den Senaat aangenomen motie. De ministers hebben zich na afloop der Senaatsvergadering in rade vereenigd. Bour geois ontving tijdens den ministerraad de senatoren en Kamerleden der democratische groepen die hun vertrouwen in het Kabinet kwamen uitspreken en hun verlangen te ken nen gaven het te zien aanblijven. Bourgeois bedankte hen, maar verzocht zijn antwoord te mogen uitstellen. De ministerraad duurde gisteravond te halfelf nog voort. Na vele besprekingen met den directeur van zijn departement is de minister Doumer tot de overtuiging gekomen dat hij nu vol doende inlichtingen bezit over de kwestie der inkomstenbelasting. Hij besloot dientengevolge zijn ontwerp te wijzigen in dier voege dat de belasting zal geheven worden naar de schatting der ambtenaren. De benoeming van den prefect der Seine Poubelle tot gezant bij het Vaticaan, is nu zeker. De radicaal-socialist Bastide is in liet departement Seine-et-Marne tot senator ge kozen, ter vervanging van een republikein. Léon Say, de bekende conservatieve staat kundige, is gistermorgen te Parijs overleden. DUITSCHLAND. Te oordeelen naar de vrij scherpe artikelen in de dagbladen is het nog verre van zeker of de keizer in den a.s. zomer naar Cowes zal gaan, ondanks de pogingen die daartoe van Engelsche zijde worden aangewend. De Rijksdag heeft gisteren, na intrekking van de overige ingediende motiën, metalge- meene stemmen de motie Van Bennigsen aangenomen, luidende: »De Rijksdag verzoekt de regeering met alle middelen welke haar ten dienste staan, de met de strafwet in strijd zijnde instelling vau het tweegevecht met beslistheid tegen te gaan." Het Pruisische Huis van afgevaardigden hield zich Maandag bezig met de tweede lezing van het wetsontwerp tot uitbreiding van het slaatsspoorwegnet, deelneming van den staat aan den bouw van particuliere spoorwegen en oprichting van staats-graan- pakhuizen. De minister Thielen, die het ontwerp ver dedigde, verklaarde dat de regeering op den ingeslagen weg denkt voort te gaan en de aansluiting dier kleine lijnen zal bevorderen door den bouw van verbindingslijnen. Tegen over den heer Yon Eynern, die de regeering verweet dat zij het westen des lands achter stelt bij het oosten, verklaarde de minister dat men toch niet kan verlangen dat de staat kleine spoorwegen, die het dubbele tarief heffen van de staatsspoorwegen, nog door bijzondere geschenken zal helpen hunne winst te vergrooten. Te Berlijn en in verscheidene andere plaat sen wordt weer huiszoeking gedaan bij per sonen die de poli ie voor anarchisten houdt. De gemeenteraad van Hannover heeft be sloten tot invoering eener rijwielbelasting van 10 mark, waarvan de opbrengst moet strek ken tot verbetering der onderwijzers-jaar- wedden. Vermoedelijk zal de regeering clie nieuwe belasting echter niet goedkeuren. B E L G I E. Te Brussel is bericht ontvangen van nieuwe onlusten in den Kongostaat, waar aan de Aroe- wimi verscheidene agenten door de inboorlin gen vermoord zijn. Maandag hebben eenige voorstanders van het bimetallisme zich te Brussel vereenigd tot het vormen van een internationaal per manent congres, dat ten doel heeft vertrouwe lijke besprekingen tusschen de verschillende regeeringen uit te lokken alvorens er opnieuw een bimetallisiisclie conferentie gehouden wordt. Onder de deelnemers vinden wjj ver scheidene zeer bekende bimetallisten-name». Nederland wordt vertegenwoordigd door Rochussen, ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde de minister Chamberlain gisteren dat met het oog op de omstandigheid (lat in den jongsten tijd meer malen zelfs officieele verklaringen in Zuid- Afrika zijn opgesmukt of verminkt, het hem gepast voorkomt, verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen van het bericht uit Kaapstad. De aard der versterkingen is juist. Bij de kennisgeving aan president Kruger van onze voornemens, hebben wij er op ge wezen dat het niet gerechtvaardigd is, tus schen beiden te komen in den invoer van oorlogsmunitie in Transvaal, tenzij bewezen is dat die toebereidselen anders dan eene defensieve bedoeling hebben. De consul-generaal der Transvaal verzekert met de grootste beslistheid dat zijne regeering geen vreemde hulptroepen heeft ingevoerd, maar dat ongetwijfeld vele landverhuizers naar de Transvaal tijdens de vervulling van bunnen dienstplicht eene militaire opleiding hebben genoten. Koning Koko van Brass (Niger-monding) heeft de voorwaarden van onderwerping, hem door den Britschen consul-generaal gesteld, afgewezen. Hij is nu vogelvrij verklaard, en de Niger-stations worden in staat van ver dediging gebracht, want men verwacht een aanval. DENEMARKEN. De zitting van den Rijksdag is Maandag gesloten. Zooals verwacht werd, zijn de beide Kamers niet tot overeenstemming kunnen komen ten aanzien der schoolwet. De minister van openbare werken, Ingers- lew, is Maandagavond plotseling overleden. ITALIË. In een te Rome ontvangen telegram wordt gezegd dat men zich ongerust maakt over het lol van majoor Salsa, die naar het Abes- synische kamp is gezonden om over den vrede te onderhandelen. Uit Massowah wordt bericht dat generaal Baldissera de vredesonderhandelingen met Menelik als afgebroken beschouwt. De berichten uit Massowah spreken over ontzettende droogte en de groote moeilijkhe den, die men bij het fourageeren ondervindt. S„P A N J E. De ministerraad zal heden den woordelijken inhoud vaststellen van dat gedeelte der troon rede, dat betrekking zal hebben op het in voeren van politieke en administratieve her vormingen op Portorico en Cuba. Een officieel telegram uit Havanna, gisteren te Madrid ontvangen, meldt dat het bataljon van Luzon bij Cienfuegos de vereenigde troe pen van Zayas en Rego verslagen heeft. De rebellen verloren 86 man aan dooden en had den tal van gewondende Spanjaarden 8 dooden en eenige gewonden. B D L G A R IJ E. Uit Odessa wordt nu weer aan Daily News gemeld dat vorst Ferdinand, na zijn bezoek aan verschillende Europeesche hoven, tot de orthodoxe kerk zal overgaan en zich, met toe stemming van den sultan, tot koning van Bul garije zal doen uilroepen, in ruil waarvoor hij met Tuikije een verdedigend verbond zal sluiten, een en ander met dien verstande dat de c.zitar dit plan goedkeurt. T R K IJ E. Uit Tebu wordt over Tripolis gemeld, dat een leger derwischen van drie tot vierduizend man, gewapend met Martini Henry-geweren, onder bevel van Gianu tegen den Arabie ren-hoofdman Rabah oprukt, om te straffen voor de onderdrukking van Mohammedanen. GRIEKENLAND. Te Laurium, in het departement Attica, hebben 2000 werklieden van een Fransche maatschappij het werk gestaakt. Er hadden ongeregeldheden plaats, waarbij verscheidene gewonden en, naar het gerucht loopt, ook vijf dooden vielen. De werkstakers belegeren de kantoren der maatschappij en staken een magazijn in brand. Er zijn soldaten heen ge zonden. EGYPTE. Uit Wadi Haifa in Soudan wordt geschre ven, dat men op de blijken van sympathie, die de expeditie van de zijde van bevriende Arabieren en Soudaneesche stammen onder vindt, zich niet verbeelden moet dat deze zullen voortduren wanneer de operatiën een maal begonnen zijn. AFRIKA. De limes verneemt uit Pretoria dat Kru- gers antwoord op Chamberlains uitnoodiging om naar Engeland te komen gisteren verzon den is en dat daaruit blijkt, dat de president niet in staat is aan den Volksraad verlof te viagen om een bezoek aan Engeland te brengen, zoolang de grondslag der te voeren besprekingen niet is vastgesteld en geen schik king is getroffen, maar de hoop wordt uitge sproken, dat eene bevredigende schikking alsnog zal tot stand komen. De Transvaal kan geene vreemde inmenging in hare binneu- landsche aangelegenheden toestaan.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1