Binncnlandsclie Berichten. De toon van het antwoord is vriendschappe lijk en verzoenend. Volgens een bericht uit Mafeking aan de Times hebben vertegenwoordigers van de Kaapkolonie, Natal, Oranje Vrijstaat, Trans vaal en de Chartered Company daar een bij eenkomst gehouden met den Kaapschen mi nister van landbouw Faure. De conferentie besloot, gemeenschappelijk op te treden tegen de veepest. De vee-inspecteur te Salisbury beweert een geneesmiddel tegen die ziekte te hebben ontdekt. Inmiddels staat een groote strijdmacht van de Boeren, geraamd op vijf tienhonderd tot tienduizend man, 25 mijlen beoosten Mafeking bijeengetrokken, met een Maxim-kanon, onder voorwendsel de invoe ring der runderpest tegen te gaan, rnaar in werkelijkheid omdat de samentrekking van Britsche troepen te Mafeking een nieuwen inval in de Transvaal doet vreezen. Generaal sir Frederick Carrington, com mandant der infanterie ie Gibraltar, heeft bevel gekregen zich onmiddelijk naar Zuid- Alrika te begeven, teneinde het bevel over de troepen in Matabelenland op zich te nemen. liet voorstel van de Daily News, om dr. Jameson naar Matabelenland te zenden ten einde den opstand te dempen, wordt door de Nonld. Ally. Zeity. ernstig gegispt. Het blad herinnert er aan, dat Jamesons jammerlijk avontuur den opstand heeft uitgelokt, en zegt verder, dat de lingelschen in Zuid-Afrika over het bijeentrekken van groote Britsche Strijdkrachten anders denken dan de Londen- sche organen van de Chartered Company, die in de eerste plaats de betrekkingen tusschen Transvaal en Engeland trachten te verbitteren en eene breuk willen veroorzaken. De National Ztg. laat zicli zeer scherp uit over den oorlogzuchtigen toon van Times en Daily News, en verwijt Chamberlain dat hij j met twee monden spreekt, al naar dat hij zich in het Lagerhuis of tegenover president ICru- ger uitlaat over de militaire maatregelen. Engeland, zegt het blad, rust zich in Zuid- Ainka uit tot een aanvallenden oorlog, en de Matabelen-opstand biedt daartoe een wel kom voorwendsel. De Post spreekt dezelfde verdenking uit. Volgens mededoelingen van mr. Duncan aan lord Givy acht men zich te Buluwnjo nog steeds in staat, aan een aanval der opstan delingen het hoofd te bieden. Maar men vreest voor verraad der inboorlingen in de stad zelf en beraamt plannen om daartegen beveiligd te •worden. De legerplaats is niet alleen door reeksen van dynamietmijnen omringd, maar ook door metalen vlechtwerk, van punten voorzien, afgesloten, en wordt als onneembaar beschouwd. De telegraaflijn naar het zuiden is gebroken. Oorzaak onbekend. De Times-correspondent, te Mafeking seint dat de toestand in Bechuanaland en in Bechu- ana-protectoraat spoedig vervoer der troepen gewenscht maakt. In weerwil der officieele j tegenspr* schijnt deze berichtgever dus te j vreezen oproer ook in die streken. Gem Carrington, kapitein Vyvyan en luitenant Ferguson zijn Maandag uit Gibraltar vertrokken. j Uit Kaapstad wordt gemeldj Blijkens een telegram uit Buluwayo hebben den 19n dezer veischeidene schermutseliogen plaats gehad in de nabijheid dier stad. waarbij de oproerlingen met aanzienlijke verliezen werden teruggeslagen. ÏAP AH, De Novoya Yremya meldt, dat Japan met Rusland onderhandelt over de regeling der Koreaansche kwestie. De regeering van den Mikado heeft een offensief en defensief verbond ontworpen, dat aan den czaar ter goedkeuring zal worden aangeboden. De grondslagen van dit verdrag zijn volgens liet Russische blad de volgendeJapan ontvangt de zuidelijke en westelijke gedeelten van Korea met inbegrip van Fusan en staat daarentegen het eiland Tsoeïna aan Rusland af, welk rijk bovendien het recht zou krijgen open havens in Korea te hebben en de beschermheerschappij te voeren over het centrum en het zuidwesten van het schiereiland. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Kieswet. De memorie van antwoord op het vooiloopig verslag betreffende de regeling van het kiesrecht en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal is ver schenen. De minister van binnenlandsche zaken hand haaft zijne beschouwingen omtient hetgeen de grondwet ten aanzien van het kiesrecht toelaat en niet toelaat, en eveneens de in bet ontwerp vooi gestelde kenteekenen als door do letter der grondwet geeiscbt met de bedoeling des grond- wetgeveis strookende kenteekenen van geschikt heid en maatschuppetijken welstand. Iluri die ineenen, dat de gtondwettige begin- selen in zake kiesiecbt aan een behoorlijke doel treffende regeling in den weg staan, doet de minister opmerken, dat zij hunne aanvallen tegen de grondwet moeten richten, maar daaruit geen gtief mogen ontleenen tegen liet ontwerp, dat slechts uitvoeiing beoogt der voor regeering en volksvertegenwoordiging bindende grondwet. De eisehen van bet voor!, verslag, door vele leden aan liet ontwerp en aan de regeeiingge- steld, kunnen, zegt de minister, niet worden aanvaard. Aan bet ontwerp kan geen andere eisclr gesteld worden dan dat bet zoo volledig mogelijk alle aannemelijke kenteekenen van geschiktheid en maulschappelijkan welstand bevatte en dat de bewijslevering omtrent het bezit dier kenteekenen practise!) en deugdelijk geregeld zij. Aan dien eiscli voldoet het ontwerp. Het aantal kiezers znl bij het voorgedragen stelsel zoo groot zijn als het overeenkomstig de grondwet woiden kan, wanneer bij elk kemeekon voor zoover het verband houdt met een bedrag aan bezit, inkomen of huurwaarde of met eene tijdsbepaling geen hoogere eisehen gedaan woiden dan besta.ml air zijn met de voorwaarde, dat liet ter goeder trouw als kenlcekcn van ge schiktheid en maatschtippelyken welstand kan worden goqualtfireorrl. In bet algemeen meent de minister dat het ontwerp de eisehen vrij laag stelt. De bedenking, dat het ontwerp eene be- vooirechte klasse census-kiozeis zou scheppen, acht de minister ten eenenuiale onjuist. Eveneens de klachten over het velband met de personeel^ belasting. Of aan de staalgemeenschap vijandige elementen bij bet voorgestelde kiesstelsel de over hand kunnen verkrijgen, kan, naar 's ministers oordeel, kwalijk een punt van onderzoek uitmaken. Het ontwerp strekt tot opneming der nieuwe kiezers met overneming der waai borgen voor hunne vrije en zelfstandige keuze en der tndeeling van liet land in enkele districten, welke in de ontwei pen van het afgetreden kabinet waren opgenomen en die tot geen noemenswaardigen strijd aanleiding gaven. Hel strekt lot niets anders. De minister ziet niet voorgoed af van de ver wezenlijking der inzichten, welke hij omtrent vrouwen kiesrecht en evenredige vertegenwoordi ging heeft verdedigd en nog voorstaat, al brengt lnj deze vraagstukken thans niet ter sprake. De minister kan geen voorwaardelijk aangeboden steun aanvaarden en hij bepaalt er zich toe de opneming der nieuwe kiezers te bepleiten zonder aan hun intrede zoogenaamde «correctieven" ta verbinden, die de waarde van bethun toe te kennen, en ook door alle partijen toegezegde recht zouden kunnen verminderen. In zijn geheel genomen is de strekking van het ontwerp, alle voimen van corruptie te beperken en de goede volksgewoonten ten onzent op electoraal gebied te bewaren. Ook het gewijzigde ontwerp handhaaft den eisch, dat wie zijne belastingen niet heeft be taald geen kiezer kan worden. Door eene aangebrachte wijziging kunnen de gevolgen van verzuim echter nog tot i Maart worden opgeheven. Wat de schaal der huurprijzen betreft, doet de minister opmerken, dat die thans, behalve in de beide laagste klassen, nagenoeg overeenkomt met de schaal, welke door den minister van finan ciën is gevolgd bij het ontwerpen der wet op het personeel en door de Staten-Generaal is goed gekeurd. De vraag of het noodig is aan verhuur ders van woningen bij deze wet de bijzondere verplichting op te leggen om de administratie in te lichten omtrent den huurprijs der woning en het bij hen door aanvragers van kiesrecht ver diende loon, wordt door den minister ontkennend beantwoord, Gereedelijk geeft hij toe, dat int bet bezit van een bepaald inkomen niet in alle ge vallen een gelijke mate van welstand kan worden afgeleid. De beperking tot pensioenen, verleend door een openbare instelling, wensclit de minister te behouden, omdat alleen deze voor eenvoudige contröle vatbaar zijn. Eveneens behoudt de minis ter het kenteeken «bezit van eene inschrijving op de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inlog in de Rijkspostspaarbank". Wat de capaciteiten aangaat, is de regeering niet bereid het initiatief te nemen tot aanvulling der cate gorie met rillen, die een louter van regeerings- wege geregeld examen afleggen. Eene afzonder lijke bepaling tot toekenning van het kiesrecht aan geestelijken en predikanten is, bij de ruime gelegenheid, welke de gestelde kenteekenen aan personen van die positie bieden tot het bekomen, van kiesrecht langs verschillende wegen, over bodig. Di n leeftijd van 25 jaar wenscht de minister voor het kiesrecht te behouden. Onderscheid te maken tusschen gehuwden en ongehuwden van denzelfden leeftijd schijnt den minister gezocht cn niet te rijmen met de bepalingen der grondwet. Ten slotte doet de minister opmerken dat het ontwerp uitging van de veronderstelling dat de nieuwe regeling der personeele belasting een dienstjaar in werking zou zijn alvorens de nieuwe kieswet zou woiden toegejiast. Nu dit uitzicht vervallen is tengevolge van de beslissing over liet amendementKolkman c. s„ zal alsnog een nader voorstel ter invoering aan de Staten-Generaal moeten worden onderworpen. Het gewijzigde kiesrecht ontwerp ingediend bij nota van wijziging houdt daarmede verband. Voorge steld wordt thans a. tot en met het jaar van invoering van de nieuwe personeele belasting, den aanslag in het oude peisonee! te begrijpen onder de belastingen bedoeld in art. ia van het ontwerp. H degenen, die deze belasting niet hebben be taald wanneer de kiezerslijst wordt opgemaakt, niettemin bevoegd te verklaren het kiesrecht aan te vragen. Offlcicele berichten. Bij kon. besluit is benoemd tot auditeur bij den schuttersraad te Schiedam de heer A. II. W. van Luik. Bij kon. besluit is benoemd tot burgemees ter van Berkei en Rodenrijs jhr. A. O. A. van der Meer de "Walcheren. SCHIEDAM, 22 April 1806. Het advies van burgemeester en wet- j houders betreffende liet voorstel van den heer Hoogendnm, in zake het archief van het »Oude-Mannenhuis" bij den gemeenteraad ingediend, luidt als volgt: Bij uwe kantbeschikking van den 4 Maart j.lA no. 288, werd om advies in onze han den gesteld het hierbij teruggaande voorstel van den heer Hoogendam, met betrekking tot het archief van het voormalige «Oude- Manttenhuis". Alvorens op dit voorste! van advies te die nen, wonnen we daaromtrent het gevoelen in van heeren administrateuren der fondsen van die voormalige stichting, teneinde uw college, bij het uitbrengen van ons advies, tevens in kennis te kunnen stellen met het oordeel dier commissie over de verschillende punten van gezegd voorstel. Onder overlegging van een afschrift van het daarop van die commissie ontvangen rap port, dd. 4 dezer, hebben we de eer het vol gende te berichten De aanneming van het voorstel sub a, om het archief, thans berustende bij het lid der commissie, den heer K. J. van Erpecum, naar het raadhuis te doen overbrengen, moeten we ten sterkste ontraden, vooreerst omdat i het raadhuis geen enkele localiteit aanbiedt waar dit vrij omvangrijke archief zij het ook tijdelijk zou kunnen worden geborgen, en ten anderen omdat, waar op administra teuren dier fondsen de verplichting berust zoowel tot beheer der gelden als tot bewaring van het archief, de gemeente de verant woordelijkheid voor dat archief voor zekeren tijd niet op zich mag laden. Wordt, overeenkomstig ons advies, punt a van het voorstel verworpen, dan kan van aanneming van punt b moeilijk meer sprake zijn, daar het toch alleen dan, wanneer het archief op het raadhuis of eenig ander ge meentegebouw berust, zoodat het ten allen tijde voor de raadsleden toegankelijk is, voor eene commissie uit den raad mogelijk zal zijn een inventaris van de documenten te maken. Doch afgescheiden hiervan en ook van de vraag, of het wenschelijk is naast de reeds bestaande en door den gemeenteraad be noemde commissie, een tweede commissie in het leven te roepen, die, zij het dan ook in overleg met de reeds bestaande, vrij over het archief zal kunnen beschikken schijnt ons het opmaken van een inventaris van dat archief een zoo omvangrijk, tijdroovend en moeilijk werk toe, dat we ons niet kunnen voorstel len, dat eene commissie uit den raad die taak, waarvoor bovendien deskundige kennis wordt vereischt, zal kunnen en willen vol voeren. Zonder de hulp van een bekwaam deskundige achten we het dan ook onuitvoer baar het archief zoodanig te inveutariseeren en catalogiseeren, dat het voor de toekomst waarde heeft en in alle opzichten betrouw baar te achten is. Mocht de raad iu een historisch belan^ O meer licht wenschelijk achten, dan komt ons het denkbeeld van de commissie, tot benoe ming van een ook door haar vertrouwbaar geacht deskundige, meer aannemelijk voor, ofschoon we niet willen verzwijgen, dat het naar onze meening zeer moeilijk zal zijn, voor dezen veelornvattenden arbeid zulk een deskundige te vinden. Ook verdient o. i. wei overweging de vraagof het in te stellers onderzoek van genoegzaam gewicht te achten is, om de belangrijke kosten, die het onver mijdelijk zal na zich sleepen, te wettigen. Punt c van het voorstel, om te besluiten de eventueel te maken kosten ten laste te brengen van het fonds, moeten we ten krach tigste bestrijden, daar de raad, als niet be voegd te beschikken over de fondsen van anderen, door het nemen van zulk em besluit eene onwettige handeling zou plegen, tot wier medewerking we ons niet zouden kun nen leenen. Mocht de raad in deze zaak eenig besluit nemen, aan welks uitvoering kosten onvermijdelijk verbonden zijn, dan zullen die- kosten in ieder geval door de gemeente moe ten worden gedragen. Het gebouw s Musis Sacrum" biedt een recht gezelligen, feeslelijken aanblik. Vestigt de wapperende driekleur reeds de aandacht op onzen alouden muzentempel, bij het bin nentreden ontwaart men een gedaantever wisseling, welke men vruchteloos in de zangen van Ovidius zou zoeken. De groote zaal is n.I. herschapen in een Oudhollandsche straat, geheel in 't karakter der dagen onzer vaderen. Trapgevels, vensterluiken, onderdeuren, ouder- wetsche dakgoten, uithangborden met op schriften op rrjm en printverbeeldinghen in bonte kleurenmengeling maskeeren de naakte wanden der concertzaal, terwijl tal van dames handen behulpzaam zijn om de ledige winkel huizen te vullen met een schat van artikelen en voorwerpen, welke geld, tijd en toewijding hebben bijeengebracht. Dit terrein, het product van goeden smaak, helder inzicht, kundige techniek, vaardige handen en bovenal opofferende toewijding, is het tooneel van den bazaar van den Protes tantenbond, die hier ter stede in het laatste halfjaar zooveel kracht van zich deed uitgaan en dientengevolge dringend behoefte heeft aan een verenigingslokaal, tot welks stichting allereerst deze bazaar strekken moet. "Wordt aan den ingang de aandacht van den bezoeker getrokken door de beeltenissen van het onvergetelijk driemanschap Pante- koek, Hooykaas en HaverSchmidt, een blik over het geheel overtuigt hem van de kundige architectuur van den heer Jan Vormer, die in samenwerking met de kunstschilders J. A. Eingman en M. Kramer, een geheel heeft gewrocht, dat hun alle eer aandoet. Hetzelfde kan gezegd worden ten opzichte van de dames, leden van hoofd- en subcomité, die tijd noch moeite telden om in dit classieke Holland met nijvere hand een geheel te tooveren, waardoor de bezoeker zich als in een andere sfeer verplaatst waant. Bovendien wordt het

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2