De Dames- en Kindermode. PER TELEGRAAF. «Wegens ongunstige» toestand in de 2G Moekinis, waar 150 mof aehterlaadgeweren gewapende» van Toekoe Djohan bij den vijand zijn, werden eergisteren de posten Kroeng Gioempang, Tjot Rang cn Toeng koep opgeheven. Eén officier gewond, 33 mindere nnlitaiien gesneuveld of gewond. :s Yijands verliezen bij het gevecht op 17 dezer ongeveer 70 dooden en 200 gewonden, iiabib Lhong (ecu der op den voorgrond tredende vijandelijke bendehoofden) sneu velde". Aan bekomen wonden overleden de korporaal E. C. G. A. Stolle, de fuselier J. van Dijk, van de koloniale reserve en de kanonier II. Callsen is aldaar aan uitputting bezweken de fuselier G. Zaaijer. O n (1 e r w ij s. Keclitzaken. effect nog verhoogd door de nieuwe verlich ting met Kindermann's gasgloeilicht, welke door de firma J. O. Hodes Co. in de zaal js aangebracht, alsmede door de smaakvolle versiering met groen en bloemen. Hoe talrijk de inzendingen zijn, kan men eenigszins nagaan, indien men in aanmerking neemt dat behalve de zaal ook de stem kamer in gebruik is genomen, die tot kunst- afdeeling is ingericht en niettegenstaande hare uitbreiding, te klein bleek om alles te bevatten, zoodat eenige schilderijen en gra vuren een plaats hebben gevonden aan de wanden van het orkest. Dat deze bazaar met een druk bezoek zal worden vereerd, is o. i. aan geen twijfel onder hevig, te minder daar de voorwerpen zeer billijk geprijsd zijn. Geeft bovenstaand een indruk van hetgeen hedenvoormiddag reeds te zien was, morgen hopen wij iets te melden aangaande de ope ning en de daaraanvolgende bedrijvigheid. Hedennamiddag te 3'/a uur geraakte de 13-jarige Coenraad Brouwer, die visclijes wilde vangen in de Lange Haven, te water. Hij werd gered door den mandenmakersknecht P. Kersten, die gekleed te water sprong. Het heeft Ilarer Majesteit de Koningin- Weduwe, Regentes, behaagd den oppercere- moniemeester der Koningin, mr. M. W, baron du Tour van Bellinchave in buitengewone zending als buitengewoon ambassadeur der Koningin af te vaardigen naar Zijne Majesteit den keizer van aller Russen, ter gelegenheid der kroningsplechtigheid te Moskou in de maand Mei. Aan den buitengewonen ambassadeur zijn toegevoegd de heeren H. W, J. E. baron Taets van Amerongen, kamerheer der Koningin, jhr. A. S. E. van Tets, ritmeester, adju dant der Koningin, «n J. 11. F. graaf du Monceau, eerste luitenant, ordonnans-officier der Koningin. De gewone audenties van de ministers van koloniën op Vrijdag 24 en die van binnen- landsche zaken op Zaterdag 25 dezer zullen niet plaats hebben. Men meldt uit Den Haag aan de 2V7. R. Ct.: De bijeenroeping van de Tweede Kamer wordt tegemoet gezien tegen 5 Mei. De Kamer zou da* vermoedelijk het grootste deel der week aan sectiearbeid Wij den en daarna tusschen 12 en 19 Mei ver schillende zaken in het openbaar behandelen, om Dinsdag 19 Mei de behandeling van de kieswet aan te vangen. De JV. R. Ct. voegt bij het gisteren door haar uit Batavia ontvangen telegram het vol gende Wij spraken reeds vroeger onze vrees uit, dat het terugtrekken uit Tjot Rang, Kroeng Gioempang en Toengkoep met groote bezwa ren zou gepaard gaan, nadat Senelop geslecht was. De verliezen zijn dan ook ernstig. Zij werden wellicht gedeeltelijk veroorzaakt door de bezwaren en het oponthoud, ondervonden bij het terugvoeren van het 12 cM. achter- laadgeschut, waarmede Kroeng Gioempang bewapend was. Te Senelop waren 7 cM. stuk keu opgesteld. Dat eerst Tjot Rang ontzet werd, daarna Senelop en Anagaloeng geslecht, enhettus- schengelegen Kroeng Gioempang voorloopig zonder hulp bleef en eerst nu ontruimd werd, zal wellicht zijn reden vinden in een meer of minder gevaarlijken toestand, waarin die verschillende punten verkeerden, zoodat het noodzakelijk was eerst dien post te ontzetten, die het meest werd bedreigd. Dat de troepen, die zoo aanhoudend in het vuur werden ge bracht en zulke ernstige gevechten te leveren hadden, nu uitgeput raken, ligt voor de hand. Mocht het noodig wezen tegen Toekoe Oemar in Lampisang op te trekken, dan zul len de gelederen op Atjeh vooraf dienen te worden aangevuld. Mocht die tocht niet plaats vinden, dan gaan onze manschappen een rustiger tijd te gemoet, nu alle buitenposten zijn opgeheven met uitzondering van Tjot Goeë. De transporten naar dit punt zullen echter nog dikwijls last hebben van den vijand, want het terrein tusschen de hoogte, waarop Tjot Goeë ligt, en de geconcentreerde linie eigent zich bijzonder voor vijandelijke actie. Ta 's-Gravenhage waren Maandag bijzondere maatregelen genomen tot verzekering van den geregelden ging der oefeningen van de schutterijzij waren, naar men verzekert, in overleg met de militaire en andere autoritei ten, voorgeschreven door den commissaris der Koningin, die met den minister van bin- nenlandsche zaken een onderhoud had. Bij den aanvang der oefeningen van het bataljon, onder commando van den luit-kol. Van Franck, werd de orde niet gestoord. In het Voorhout, waar duizenden de op stelling gadesloegen, handhaafde een sterk detachement politie de orde. Bereden politie heeft de schutterij van het Voorhout naar het veld begeleid. In het Malieveld was aanwezig een eskadron huzaren, onder bevel van een luitenant, dat deels het terrein afzette, deels als reserve was opgesteld, om, zoo noodig, buiten het Malieveld op te treden. De bo.scliwacht was versterkt met een detachement grenadiers, onder bevel van een luitenant. De toegangswegen en de bruggetjes, lei dende tot de Maliebaan, werden door de man schappen van de schutterij zelf afgezet. Tegen kwart voor vieren ontstond eenig rumoer door een kleinen stoet, voorafgegaan door een man die een bord droeg, de meeting van Maandagavond aankondigende. Met groot gejuich werden twee artillerie-schutters ont vangen, op ezels gezoten, doch behoorlijk gekleed, met schoenen aan. Nadat zij afgestegen waren, traden ook de artilleristen in de Maliebaan aan, waar spoe dig de troep uit het Voorhout, door honder den omstuwd, aankwam, muziek voorop. De menigte om het veld was talrijker dan bij een parade. Omstreeks halfvijf begonnen de oefeningen ongestoord. Te 6 uur keerden de schutters, door de huzaren begeleid, naar het Voorhout terug, waar de troep werd ontbonden. Alles liep rustig af. Men zegt, dat tijdens de oefeningen eenige steenen naar de cavalerie werden geworpen en dat een paar van de steenwerpers zijn ingerekend. Na het ontbinden van den troep in het Voorhout bestegen de ezelrijders hun strijd rossen weder om met een groote volksmenigte achter zich de straten door te rijden. Vad.) De roosjesslijpers te Amsterdam hebben den arbeid hervat tegen eene loonsverhooging van 15 pCt. Oorspronkelijk was door hen 22)/3 pCt. geëischt. In eene vergadering van belanghebbenden werd met van het aan tal uitgebrachte stemmen tot het hervatten van het werk besloten. De staking, die lan ger dan twee maanden heeft geduurd, vor derde uitkeeringen uit da weerstands tot een gezamenlijk bedrag van ca. f80,000. Blykens een te Maastricht ontvangen tele gram is de le luitenant jhr. IC. L. A. P. van der Maesen de Sombreff, die, zooals ge seind werd, bij het ontzetten van de posten Anagaloeng, Senelop, Lamsoet enLambarih, door een zonnesteek getroffen werd, weder hersteld. Amsterdam. De audiëntie van de Ko ningin-Regentes hedenmiddag te 1 uur aan gevangen was te ongeveer 3Va uur afgeloo- pen en werd door ongeveer 1100 personen bezocht. Ter audiëntie bij de voorstelling van den gemeenteraad door den burgemeester zeide deze, dat het jaar voor Amsterdam sinds het j vorige bezoek van Hare Majesteiten, niet i zonder voorspoed is geweest. Ook op het ge bied van kunst en wetenschap zoekt Amster- dam haar goeden naam op te houden wat i de kunst betreft, onder anderen door de stichting en inrichting van nieuwe musea, j Verder uitte hij den wensch dat de nieuwe j grensregeling ten bate zou komen aan de welvaait der gemeente. H. M. antwoordde met belangstelling te hebben gevolgd wat ten opzichte van de uitbreiding der gemeente ge schied was. Door persoonlijk enkele musea te bezoeken, hoopte II. M. een bewijs te geven van hare belangstelling. Hartelijk dankte II. M. voor de ontvangst, hare Dochter en Haar ten deel gevallen, en zij sprak liet vertrou wen uit, dat de arbeid van den raad aan de hoofdstad zou ten zegen zijn. Te 1 uur werd de eerewaclit van het 7e reg. inf. vervangen door die der schutterij, met de stafmuziek, welke zich tot 2 uur voor het paleis liet hooren. Het diner bestaat heden uit 32 couverts. Behalve de gewone gasten, de commissaris der Koningin in Noord-Ilolland, de burge meester van Amsterdam, commandanten der stad en marine zijn genoodigden de leden van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland met den griffier der Staten. Evenals gisteren, neemt ook beden de jonge Koningin deel aan het diner. Te 4.10 reden de Koninginnen uit tot het doen van een rijtoer door de gemeente. De menigte op den Dam was zóo groot, dat men stapvoets moest rijden. Overal werden de Koninginnen met hartelijk gejuich begroet. Gedurende het verblijf der Koninginnen in de hoofdstad zullen detachementen uit schut terij, infanterie en mariniers beurtelings in en om liet paleis de wacht betrekken, welker aflossing dagelijks opgeluisterd wordt door de stafmuziek van de schutterij, liet 7e regi ment en de marine uit Den Ilelder, welke muziekkorpsen verder van 1 tot 2 uur voor het paleis eenige nummers uitvoeren. Evenals in vroegere jaren beproefden ook ditmaal bij de komst der Koninginnen enkele socialisten eenige agitatie onder het volk te wekken. De politie echter had vóór de aan komst van den koninklijken trein reeds de hand gelegd op hen, die de goede orde in gevaar dreigden te zullen brengen. Des mor gens waren reeds enkele personen gearres teerd, die strooibiljetten verspreidden, en des middags ondergingen anderen, die op fluitjes bliezen of fluitjes te koop boden, hetzelfde lot. Ook Reens werd weggeleid; voor het politiebureau aan de Oude Brug scheen men eene poging te willen wagen om Reens te ontzetten, znodat de politie handelend optrad. Practlsche bandleiding bij het ver vaardigen van boven- en onder goed voor Dames en Kinderen. Onder Redactie van ALIDA YERII00P. (Uitgevers: Nijgh Van Ditmarte Rotterdam.) IVIIOCD van No. AO: Af deeling Kinder/deeding. 9 Gravures met beschrijving, voorstellende: No. i. Zomermantel voor meisjes van 1112 jaar.No. 2. Kinder jurken.—No 3. Sportcostuura voor jonge meisjes. No. 4. Flanellen hemd voor jongens van 46 jaar. No. 5. Ronde hoed voor jonge meisjes. No. 6. Russisch nachthemd voor jongens van 5 6 jaar. No. 7. GelegenliHdsjuik voor meisjes van 12—13 jaar. No 8. Mantel voor meisjes van 1213 jaar. No. 9. Ronde meisjeshoed. Afdeelimj Damesldccding. 7 Gravures met beschrijving, voorstellende: No. 1. Zomerjaquet van licht laken. No. 2. Wandelcostuum met nieuwervvetsche mouwen, No. 3. Toilet met kant gegarneerd. - No. 4. Corsage en rok van tweeërlei stof. No. 5. Bruidstoilet, No. 0. D. W. Monogram in platte-steek-horduursel. No. 7. Morgentoilet. Feuilleton. Correspondentie. Raad gevingen. Voldane aanvragen, Bericht. Advertentiên. Knippatronen. Zomermantel voor meisjes van 1112 jaar. Blouse-jurk voor meisjes van 34 jaar. Meisjesjurk voor den leeftijd van 56 jaar. Matrozenpakje met baret voor meisjes van 34 jaar, Mantel voor meisjes van 45 jaar. Amerikaansche jurk met korte mouwtjes voor babies van 23 jaar. -- Sport costuum voor jonge meisjes. Flanellen hemd voor jongens van 46 jaar. Mantel voor meisjes van 1213 jaar. Wandelcostuum met nieuwervvetsche mouwen. Toilet niet kant gegarneerd. Morgentoilet, 's-CRAVENiHAGK, 22 April. Bij het departement van koloniën werd ont vangen het volgende van lieden gedagtcc- kende telegram van den gouverneur-generaal van Neder], Indié Dr. N. W. P. IlauweuhoiT, hoogleeraar in de botanie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, her dacht gisteren den dag, waarop hij vóór 25 jaar zijn eerste collego voor de studenten hield, nadat hij den 13n Febr. van dat jaar bij koninklijk besluit daartoe benoemd was. Talrijk waren de bewijzen van belangstelling, die do jubilaris van verschillende zijden ontving, hoewel op zijn verzoek het jubilee zoo eenvoudig mogelijk werd gevierd. In de gisteren gehouden zitting der arrend.- rechtbank te Rotterdam .stonden terecht J. T., koopman te Rotterdam, en J, B.. koop man te Amsterdam, beklaagd van oplichting. Deze beide beklaagden hadden op 22 November 1S95 te Maassluis A. v. d. Bosch, huisvrouw van L. Meuhnan, bewogen tot de afgifte van f30 on op 29 November d. a. v. te Schiedam J. P. C. Hamerling. huisvrouw van P, H. Schater, mede tot de afgifte van f30 en weer na eerst verschillende praatjes gemaakt te hebben, eindelijk een lap stof aan te bieden, die zooals zij dit doen voorkomen, eene veel grootere verkoop waarde hebben zou dan de bovengemelde som, die eindelijk voor dat bedrag in banden van de bedrogenen overgaat. De eerste beklaagde ontkende te Maassluis te zijn geweest, wél te Schiedam, waar hij, zooals h het doet voorkomen, op een zeer gewone eerlijke manier een stuk goed heeft verkocht. Zijn mede-bekl. doet het voorkomen, alsof hij te Maassluis den In bek!, niet zou hebbo-, gekend, wèl te SchiedamJ w aar hij dezen in liet bierhuis van vrouw Schafer zou hebben ontmoet. Hij zou zich echter aan geen oplichting hebben schuldig gemaakt. Uit het getuigenverhoor blijkt dat beide be J Haagden met het gewone comediespel zoo wel'te Maassluis als te Schiedam telkens f30 hadden weten machtig te worden, en wel voor een lap duffel en een lap kamgaren, die volgens den gehoorden deskundige resp. waard zijn f7.50 en f3.75. Beide stukken zijn van zeer geringe kwaliteit. Het O, M., het feit te Maassluis gepleegd latende vallen, achtte bewezen dat te Schiedam gepleegd en vorderde, met het oog op het ongun stig bekendstaan van beide beklaagden, ieders veroovdeeling tot een ,aar gevangenisstraf, met aftrek der prev. hechtenis voor den ln beklaagde. Mr. Jos. van Raalte, ambtsbehalve voor be klaagde het woord voerende, waa van meening

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3