,A°. 1896. Zaterdag 25 April. N°. 9031. KENNISGEVING. Vijftigste Jaargang. i Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. niTGEF '17 T. ODÉ. BDKRACi BOTSRITB1 AT fi ui ten I and sell e Berichten. Abonnementsprijs, kwartaalf i.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50, Afzonderlijke nommers- 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Kleinhandel ln sterken drank. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken dranken tot beteugeling van openbare dronkenschap, (staatsblad n°. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen een verzoekschrift ss ingekomen van W. J. LELIVELD, om ver gunning tot verkoop van sterken drank in Jet klein, voor het huis, staande aan de JPrinsensteeg no. 4. S c h i e d a m, den 23sten April 1896. Burgemeester en vielhouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris, VERNÈDE. F R A S K R IJ K. In de Kamerzitting van gisteren las Bour geois de volgende verklaring voor: »het zou ons onmogelyk zijn ontslag te nemen zonder terug te keeren in de Kamer, die ons herhaaldelijk bij verschillende gelegenheden de bewijzen van vertrouwen heeft gegeven. Want aan haar alleen staat de macht om een ministerie omver te werpen, volgens de meeningen ook van Gambetta en van Ferry" De voorlezing dezer verklaring wordt afge broken door kreten: xweg met den senaat Nadat zij de verschillende meerderheden, die in de Kamer de politiek der regeering hebben bekrachtigd, in herinnering heeft ge bracht, zegt de verklaring verderWij heb ben gemeend, den president der republiek ons ontslag niet te kunnen aanbieden zonder u de vaderlandlievende beweegredenen van ons besluit te hebben medegedeeld. liet aangeven van de algemeene richting der politiek be hoort aan de Kamer, die rechtstreeks uit het algemeen stemrecht voortspruit. Wij wijzen de beschuldiging, dat het kabinet inconstitutioneel gehandeld heeft, af. Iet komt niet. den Senaat alleen toe, de consti tutie uit te leggen. Dat recht behoort aan de nationale vergadering. Wij laten au het bewind varen, omdat wij geen onregelmatig heid willen begaan. Wij hopen dat de meer derheid door onzen aftocht niet ontmoedigd zal worden. Wij hebben ons best gedaan om ons program uit te voeren. liet laud zal zijn souverein oordeel vellen. Dadelijk na het voorlezen der verklaring verlaten de ministers de zaal onder toejui chingen van de rechterzijde en een deel van het centrum. De uiterste linkerzijde roept ïConspuez Ie Sénat!" en »A bas le Sénat!' Langen tijd blijft de Kamer in opschudding. De ministers begeven zich inmiddels naar het Elysée. Terwijl het nog stormt in de Kamer stelde de afgevaardigde Louis Ricard uit naam der vooruitstrevende linkerzijde eene motie voor, waarin het overwicht van de Kamer boven den Senaat bevestigd en haar besluit om op den weg der democratische hervormingen voort te gaan gehandhaafd wordt. Drievoudige bravo's van de linkerzijde. Heftige tusscbenroepen uit het centrum. Nu nam Goblet het woord en zeide, dat de radicalen zich niet ontmoedigen laten Wij verwachten een veeg van den bezem riep de vicomte d'Hugues (rechterzijde). De voorzitter der Kamer, Brisson, protes teerde tegen de houding van zekere afgevaar digden op het eigen oogonblik, dat de kapi tale kwestie van de rechten der Kamer in behandeling is. (Levendige toejuichingen van de linkerzijde.) Goblet ging voort en veroordeelde den Se naat. Het weigeren der kredieten is slechts een voorwendsel, zeide hij. De Senaat wil geen democratische hervormingen. De Kamer kan zich echter niet voor de uittarting van den Senaat buigen. Wij kunnen het besluit van het ministerie niet toelaten, want de Kamer alleen heeft het recht ministeries te roepen en weg te zenden. Wat het uitleggen van de constitutie betreft, dat berust bij het Congres. Goblet stelde ten slotte deze motie van orde voor De Kamer belooft baren steun aan een ministerie, dat besloten is de verwezenlijking van democratische hervormingen na te streven en de voorrechten, die de Kamer aan het algemeen stemrecht ontleent, te eerbiedigen. Lebon meent, dat de Kamer niet voortgaan kan bij afwezigheid der regeering, en stelde voor de vergadering te verdagen. Verworpen met 283 t^gen 268 stemmen. Delpeucw stelde eene motie voor, waarin de Kamer haar besluit uitspreekt, hervormingen in te voeren. Vicomte d'Hugues stelde eene motie voor, waarin de Kamer hare verwachting uit spreekt, dat het nieuwe ministerie schoon maak zal houden. Nog andere motion worden voorgesteld. Men ging nu stemmen over de prioriteit van de motie van Ricard, waarbij zich Goblet en voorstellers van andere motiën aansluiten. De prioriteit werd met 291 tegen 25 slem- men aangenomen. (Drie salvo's van toejuichin gen van de uitc-rste linkerzijde, kreten van: A bas le Sénaten d Vive la Constituante Nu werd gestemd over het eeiste gedeelte van de motie Ricard De Kamer handhaaft opnieuw liet overwicht van de bij algemeen stemrecht gekozenen.Aangenomen met 309 tegen 38 stemmen. (Toejuichingen.) Stemming over het tweede gedeelte van de motie Ricard.en haar besluit om de poli tiek van democratische hervormingen voort te zetten. Aangenomen met 417 tegen 37 stemmen. (Toejuichingen.) Goujon en 39 andereu verlangen over de geheele motie Ricard stemming van de tribune. De linkerzijde verlangt hoofdelijke stemming, waartoe besloten wordt. De motie Ricard wordt in haar geheel aan genomen met 258 tegen 0 stemmen. De voorzitter Brisson deelde mede, dat ver scheiden moties tot wijziging van de con stitutie zijn ingediend. Die moties worden naar de commissie verzonden. De vergadering werd tot Dinsdag verdaagd. President l-'aure heeft het ontslag van het ministerie aangenomen. De Senaat gaat heden uiteen na indiening van het rapport, waarin iiet toestaan vau kredieten voor Madagascar wordt aanbevolen. B 1 I S C H L A N 1). Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft Woensdag na een uitvoerig debat het ontwerp tot verbetering der jaarwedden van de onderwijzers bij bet openbaar onderwijs bij darde lezing aangenomen. Een groot deel der nationaal-liberalen en der vrijzinnige volkspartij stemde tegen. Daarna werd eer. voorstel der commissie, om de regeering te verzoeken ten spoedigste het ontwerp eener algemeene, op christelijke en confessioneele grondslagen berustende volksschoolwet bij den Landdag in te dienen, aangenomen met 209 tegen 43 stemmen. Voor stemden de conservatieven, het centrum en de Polen, tegen de vrij-conservatieven de nationaal-liberalen en vrijzinnigen hadden vóór den aanvang der stemming de zaal ver laten. In den loop van het debat had de minister Van Bosse verklaard dat de wensehe- lijkheid eener nieuwe schoolwet wel door nie mand zal worden ontkend, maar dat de regeering het oogenblik, waarop het politiek mogelijk en geraden is zoodanig ontwerp in te dienen nog niet gekomen acht. ENGELAND. Zijne rede Woensdag aan een diner, hem door de Constitutional Club aangeboden, ver volgende, ging Chamberlain aldus voort sWat zijn de feiten in Transvaal? De Zuidafrikaansche republiek staat op het oogenblik alleen onder de beschaafde natiën in het weigeren van de gewoonste burgerschapsrechten aan de meerderheid barer bevolking, aan de meerderheid, waar aan zij al hare welvaart te danken heeft, en omdat zij die rechten weigert, wordt die meerderheid slecht en onrechtvaardig be handeld. liet bestuur is gebrekkig en veil. Het bewaren van de orde en de inrichting der politie, al de departementen van staat staan aan billijke critiek bloot. Dit zijn wezenlijke grieven dat wordt erkend door allen, die den toestand onpartijdig hebben bekeken. En nu zeg ik, dat de minachtende verwerping van de redelijke eischen der meer derheid in het verleden de oorzaak van moei lijkheden is geweest en, indien er in volhard wordt, in de toekomst noodzakelijk weer tot moeilijkheden zal leiden. Als de overheer- schende mogendheid dan kunnen wij niet onverschillig blijven bij een staat van zaken, die onrecht meebrengt voor orize eigen onder danen en gevaar meebrengt voor den vrede in Zuid-Afrika en als eene Hollandsche re- geering, die wij daar zoo goed zijn als eene Engelscbe regeering, moet het ons streven zijn herstel van die grieven te verkrijgen en te ge lijk onze Hollandsche onderdanen aan onze zijde te krijgen. Tot korten tijd geleden tot gebeurtenissen van onlangs was de sympathie der Hollandsche bevolking aan de Kaap, in den Oranje-Vrijstaat, en zelfs van de vooruitstrevende Boeren in de Zuidafrikaan sche republiek was de sympathie van alle drie met de rijksregeering en met de uit- landers in het streven om herstel van grieven te verkrijgen. Sinds dien is er een ommekeer in de gevoelens gekomen, uit welbekende oorzaken, maar ik wanhoop niet, inderdaad ik hoop vol vertrouwen, dat wij in niet lan gen tijd den toestand kunnen herstellen, als hij was voor den inval in Transvaal": ge-"" steund te worden door de meerderheid van de Hollandsche bevolking van Afrika; en als wij hun sympathie en hun steun hebben, dal zal de opinie, de vereenigde opinie, daar door bereikt, door geene macht in Afrika weerstaan kunnen worden. Welnu, Mijne Hee- ren, dat is de politiek, de Zuidafrikaansche politiek van Ilr. Ms. regeering." Ten slotte las Chamberlain de les aan de heethoofden in de pers en zelfs in bet Lagerhuis, die een toestand, geboren uit een jarenlang bestuur, in een paar dagen of weken in orde gebracht wilden hebben. Hij voor zich zou alle krachten van overreding, betoogen en onderhandelin gen uitputten om zijn doel te bereiken. In liet Lagerhuis verklaarde de onder secretaris van buitenlandsche zaken Curzon gisteren, niets zekers van een verdrag tus- sehen Rusland en China te weten. Chamberlain zeide van zijne bewering, Woensdag in de Constitutional Club gedaan, als zou het Transvaalsche bestuur gebrekkig en veil wezen, dat zij op reeds lang algemeen bekende toestanden en feiten sloeg. Het ant woord van president Ivruger op zijne uitnoo- diging was op weg naar Engeland, Zoodra de regeering het ontvangen had, zou zij den toestand overwegen. Waarschijnlijk zou dan ook de geheele correspondentie openbaar worden gemaakt. De regeering der Z,-A. republiek onderhield sterke patrouilles aan noordwestelijke en westelijke grenzen om de veepest buiten te houden. Den 19n en den 21n Maart had z(j sir II. Robinson daarvan kennisgegeven. Sir II. Robinson antwoordde den 22n Maart en gaf daarbij den raad de patrouilles te verste,ken, omdat men de quarantaine zou trachten te verbreken. Het gerucht, dat er onlangs een groot aantal Duitsehers aan Delagoabaai geland waren, IK-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1