Binnciilandsclie Berichten. was door den reeder van het bewuste stoom schip stellig tegengesproken. De minister van financiën, sir M. Hicks Beach, zeide bij de behandeling van de be grooting. dat hij niet was voor den aankoop van Consols tegen een koers van 114 pCt. tot amortisatie van de schuld. Hij had be velen gegeven om te voorkomen, dat de regeering op de beurs als concurrent in het aankoopen van Consols aangezien werd. ZWEDEN en NOORWEGEN. De Zweed«chö Rijksdag heeft met 207 tegen 108 stemmen het door de regeering gevraagde krediet van 11,780,000 kr. toege staan ter uitbreiding van de vloot. Vijf en een half millioen daarvan zullen reeds in het volgende jaar besleed worden. RUSLAND. De ezaaï heeft den Bulgaarschen minister president StoihifT de orde van den Witten Adelaar, en den minister van oorlog Petrolf de orde van St. Stanislaus le kl. verleend. Volgens berichten uit Petersburg heeft de czoar vorst Ferdinand van Bulgarije persoon lijk tot de kroningsplechtigheid uitgenoodigd. O O S T E N R IJ K-H O N G A It IJ E. Het Huis van afgevaardigden heeft gisteren met 174 tegen 01 stemmen het voorstel der minderheid, om het algemeen stemrecht aan de beraadslaging over het wetsontwerp tot wijziging van de kieswet ten grondslag te leggen, verworpen en daarna met groote meerderheid besloten tot de artikelsgewijze behandeling van het regeering-.ontwerp. Volgens gerucht zou baron Hirsch een ge- welddadigen dood zijn gestorven. De politie heeft daarop een onderzoek ingesteld, waaruit reeds moet gebleken zijn dat de milüonnair in den laatsten tijd herhaaldelijk dreigbrieven van anti-semieten heeft ontvangen. ITALIË. Te Home is "Woensdag in den ministerraad over Afi ika beraadslaagd. Het kabinet besloot, een groenboek met de stukken betreffende de vredesonderhandelingen uit te geven. Daarenboven zal de regeering het aan de beslissing van generaal Baldissera overlaten, of zij opnieuw troepen naar Afrika zal zenden. Te Petersburg is men zeer verontwaardigd, dat de regeering aan de Russische expeditie van het Roode Kruis verboden heeft, te Mas- sowah aan land te gaan. De reden van het verbod ia, dat zooveel Russische officieren en soldaten de expeditie vergezellen dit werd te Rorne eerst bekend nadat de expeditie uit Rusland was vertrokken De sympathie voor de Abessyniërs wordt op een harde proef gesteld, nu het bevestigd is dat zij zicli aan gioote wreedheden hebben schuld g gemaakt. Volgens berichten uit Massowah zet gene raal Baldissera zijn krijgstoerustingen voort. Hij is voornemens, langzaam vooruit te ruk ken en wegen aan te leggen ten dienste der proviandeering Tweeduizend tonnen water z\jn uit Massowali naar het kamp gezonden weldra wordeu er ook kanonnen heen ge bracht om de stukken, door den Negus buit gemaakt, te vervangen. De Italiaansche genie brengt een groot aan tal bruggen en pontons in gereedheid; naar men vermoedt om bij de bezetting van het zuiden van Erythrea. ook tijdens liet regen seizoen, dienst te doen. De 4 procent" binueulimdsche leening van 60 millioen is tot een bedrag van ruim 1200 rniflioen volteekend, waarvan 500 mil lioen te Milaan, 270 te Rome, 2UÜ te Turijn en 170 te Genua. K li V I' T E. Uit Kaïro woidt gemeld: Het Woldt beve.-ngd, lat sir Herbert Kit chener ai" bevelhebber van de expeditie naar Pot ola zal worden vervangen. De expeditietioepen voor Soedan zijn nu, behoudens enkele uitzonderingen, te Wadi Haifa aangekomen. Het zijn 10 bataljons in fanterie, 7 eskadrons cavalerie, een kameel korps van 600 man, en artillerie. De telegraaflijn is nu gelegd tot Akasheh. j Volgens gerucht zullen de besturen der spoorwegen en der Daira zich aansluiten bij het gerechtelijk optreden van liet bestuur der j domeinen en de Fransche en Russische com missarissen van de kas der openbare schuld tegen de aanwending van gelden uit de re servekas dier schuld voor de expeditie naar Dongola. AMERIKA. President Cleveland is aan een groot ge vaar ontsnapt. Terwijl hij een rijtoer deed, schrikte het paard voor een electrische tram, het ging op hoi en het rijtuig werd stukge slagen. De president bleef ongedeerd. In Canada staat thans eene ministerieele crisis voor de deur. De minister-president sir Mackenzie Bowell, het voortdurend drijven der oppositie moede, heeft zijn voornemen te kennen gegeven om binnen enkele dagen het bewind neer te leggen. AFRIKA. Uit Duluwajo wordt gemeld, dat de op standelingen het voornemen sciiijnen te hebben, het zendingsstation te Hoopfontein te vernielen. Carnegie is er met eenige man schappen heengegaan om het te verdedigen. De inlandsche vrouwen en kinderen die bij het station wonen en het daar aanwezige vee, zijn 1 door de Matabelen naar de Matoppo-bergen gedreven. Een gewapende afdeeling, bestaande uit 155 man met 96 paarden en 20 wagens, is naar Gwelo vertrokken, j Ten aanzien van de versterkingen uit Natal is nu bepaald dat 20 officieren, 450 man van het 7e huzarenregiment, benevens bere den infanterie, en 500 paarden den In Mei uit Durban zullen vertrekken om over East I London naar Rhodesia te gaan. In geheel Zuid-Afrika worden maatregelen genomen tegen de veepest, die zich tot rog toe niet ten zuiden van de noordelijke grens der Transvaal vertoond heeft. CHINA. Het Japansche blad Asahi heeft den volledi- gen tekst gepubliceerd van het Chineesch- Rusrische verdrag, dat in Mei a.s. zal geteekend worden. Het verdrag, dat reeds begin Maart het ondersch riftHsing" (goedgekeurd) der minis ters droeg, begint aldus »De Groote Chineesche Keizer, zeer gevoe lig voor de bewijzen van vriendschap van den Russischen Keizer, die de Japanners dwong Liaotung en de tientallen steden af te staan, en die de eerste was om China met geld bij te staan, teneinde de oorlogsschatting aan Japan te betalen de Chineesche Keizer wenscht daarom vurig zijn dankbaarheid te toonen, door te zoeken naar middelen, waar mede hij Rusland van dienst kan zijn, en is dus geneigd met Rusland een vriendschaps verdrag te sluiten." De artikelen bepalen o. m.dat China Rusland zal bijstaan in het geval van oorlog tegen een Oostersche mogendheid; dat Ruslands vloot toegang heeft tot de havens van China, ook voor het geval van mobilisatie; dat Rusland troepen, paarden en koelies mag recruteeren in China, voor het geval van oorlogdat aan Rusland Port-Arthur wordt afgestaan, als winlerhaven, of, indien andere mogendheden daartegen bezwaar maken, de haven Kiaochou Bay (Shantung)dat Rusland China zal bijstaan in moeilijkheden met andere mogendheden; dat Russische officieren vrijelijk de Yalu-rivier mogen bevaren en in de giensstreken van Fèngtien en Kirin mogen verkeeren dat de Siberische spoorweg zal mogen worden voortgezet met een zijlijn door Heilungchian, Kirin en Mandi-joerije tot Talierihuan (Fèngtien), welke zijlijn gemeen schappelijk bezit zal zjjn, doch door China na 15 jaar kan worden genaast; dat voor de bescherming van den spoorweg Rusland een der eilanden nabij Talienhuan zal mogen be zetten dat Rusland met hetzelfde doel ver sterkingen zal mogen aanleggen te Hünch'un (Chineesche stad tegenover "Wladiwostock) en daar legervoorraad zal mogen opslaandat in geval van oorlog op Korea, Rusland de Ivoreaansche grenzen zal mogen aanvallen langs de Yulu-rivier; dat tot oefening van 100,000 Chineesche soldaten eenige honderden Russische officieren zullen worden afgestaan. SCHIEDAM, 24 April 1896. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag 28 April 1896, des nam. ten 2 ure. Agenda 1. Vaststelling van de notulen van de iaatst ge! ouden vergadering. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benoeming van een lid in de commissie van voorlichting, bedoeld in art. 19 der ver ordening op de heffing der pi. dir. belasting naar het inkomen, voor liet belastingjaar 1896/7. 4. Idem van een tijdelijk leeraar in de Fransche taai en letterkunde aan de H. B. school. 5. Idem van eene onderwijzeres in nuttige handwerken aan de '1e en 2e openb. koste- looze scholen. 6. Ontwerp-besluit tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente- begrooting voor 1896. 7. Vaststelling staten oninbare posten op de pl, directe belasting, dienst 1894, en de pl. directe belasting naar het inkomen, dienst 1894/5. 8. Adressen van J. Elsinga en wed. J. Klein om restitutie van betaalde inkomsten belasting, dienst 1895/6. 9. Af- en overschrijving op begrooting schutterij voor 1896. 10. Rekening over 1895 en begrooting voor 1897 der Hofjes van Belois. 11. Adres van den kerkeraad der her vormde gemeente om afschaffing van de ker mis of althans te beletten dat de kramen des Zondags worden geopend. 12. Adres van C. R. Bentfort om eervol ontslag als ontvanger dezer gemeente. 13. Adres van C. Kalis Cz., ontslagen huurder van grienden in het Zuidergors, om teruggaaf van gemaakte kosten aan die grien den na den termijn waarop hij van die huur werd ontslagen. 14. Yooiste! van den heer I. Hoogendam met betrekking tot het archief van het sOude- Mannenhuis". 15. Ontwerp-verordening tot regeling van het beheer en het gebruik van den ont smettingsoven der gemeente. Het bezoek aan den bazaar van den Pro testantenbond in »Musis Sacrum" was giste ren weder bijzonder druk. De ontvangsten overtroffen nog die van den vorigen avond en bedroegen twaalfhonderd acht en tachtig gulden. Blijkens een bij het departement van ko loniën ontvangen telegram is den 20n April bij de operatmn tegen Gloempang, Tjot Rang en Toengkoep nog gesneuveld de fuselier van de koloniale reserve J. H. L. Koewers. Betreffende het gisteren door haar mede gedeelde telegram uit Batavia zegt de N. B. Ct. Hebben wij dit telegram goed opgevat, dan werd de brigade op Atjeh gereedgemaakt en vertrekt nu van Oleh-leh naar hare bestem ming. Het tweede deel van het telegram heeft dan op eene geheel nieuwe zaak betrekking, de onlusten in de onafhankelijke aan Deli gren zende Bataklanden van Midden Sumatra, waarheen troepen gezonden wordeneen be richt, dat niet rooskleurig is en dat, naar wij van harte hopen, later door geruststellende tijdingen mogen worden gevolgd. Naar aanleiding van dit bericht, brengen wij in herinnering wat wij in ons 2e blad A van 31 Maart aan de Heli-Courant hebben ontleend. Er werd daarin verslag gedaan van eenen tocht den 13n Januari door controleur "Westenberg, kapitein Romswinkel en dr. Slotenmaker met 20 gewapende politie oppassers onder bevel van den adj.-onderoff. graaf Von Reigersberg ondernomen in de Battak-landen. Hoofddoel van den tocht was- twisten tusschen eenige hoofden in het ge bied der Radja's bij te leggen. Te Pamatang Radja (ten N.O. van het Toba-meer), de hoofdplaats van dat gebied en waar volgens liet verslag nog nooit een Europeaan geweest was, trof het gezelschap de controleurs Kroesen, van Assahan, en Ingenluijff, van Batoe-Balira. De drie controleurs wisten hier de Battak-hoofden met elkaar te verzoenen. Daarna werd de Nederlandsche vlag gehe- schen, als teeken dat het Radja-gebied voor taan onder bescherming van de Nederlandsch- Indische regeering stond. Of de twisten tusschen de Battakhoofden opnieuw uitgebroken zijn, en het gouverne ment zich nu verplicht rekent in het onder zijn gezag geplaatste gebied de orde te her stellen, of dat de Battakkers zich rechtstreeks- tegen het gouvernement richten, blijkt niet. Mogelijk zijn de troebelen ook in eene andere streek van de onafhankelijke Battaklande» uitgebroken. De le luit. I. A. de Koning, van het le reg. inf., gedetacheerd bij de militaire ver kenning te 's-Gravenhage, komt, bij even- tueele ge«chiktbevinding door de Indische commissie, in aanmerking voor eene 2-jarige detacheering naar Oost-ïndië. Den 16n Mei vertrekt van Amsterdam per stoomschip Prinses Marie naar Oost-Indië een detachement aanvullingstroepen ter sterkte van 3 onderofficieren en 70 minderen, onder bevel van den van verlof terugkeerenden kapt. der inf. O.-I. leger G. H. Berenschot en onder medegeleide van den eveneens van verlof terugkeerende le-luit. der inf. O.-I. leger J, Willems en den voor dat leger bestemden 2e- luit. der inf. H. E. Wempe. Volgens het Ril. heeft het gouvernement zes stoombooten van de kon. Paketvaart ge huurd de Bantam, CoenJReael, Japara, Carpentier en Van Qoens, vermoedelijk voor bet vervoer van troepen, enz. naar Atjeh. Dr. K. H. M. van der Zande, directeur van het rijkslandbouw-proefstation te Hoorn, be vindt zich te Londen, waar hij met de analys- ten der Britsche regeering in overleg treedt omtrent de keuring van de Nederlandsche boter. Ook bevindt zich daar de heer C. H. Claas- sen, die een onderzoek instelt omtrent den handel in groenten en vruchten. (JV. v. d. D.) Ongeveer een jaar geleden werd in het AlgHandelsblad een pleidooi gehouden voor Charles Ledger, den man aan wien onze Kina cultuur in Indië zoo ontzaglijk veel te dan ken heeft en die toen in zulke behoeftige omstandigheden verkeerde, dat te zijnen be hoeve in de Engelsche bladen een beroep werd gedaan op de liefdadigheid. Het blad uitte den wensch dat onze regeering zich het lot van Ledger zou aantrekken, door hem een klein jaargeld toe te staan. - Dezer dagen nu vernam het Hbl. dat de oude man naar aanleiding van haar artikel zich tot onze regeering heeft gewend met verzoek om onderstand. Eerst kreeg hij geen ant woord en eindeljjk is hem nu onlangs ten antwoord gegeven dat voor het toestaan van zijn verzoek geen termen konden worden gevonden. De Kampioen bevat het volgend schrijven van dr. Van Deventer, directeur van het ga-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2