A,. 1896. Zondag 26 en Maandag 27 April. N°. 9032 Eerste Blad "ijftigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, biigezonderd Dinsdag, UITGEVFF X ODÉ. lïIniieii 1 au<1 selle Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzondeilijke nommers f 1.83. - 2.50. - 0.10. BDKEAIJ: BOTËA8TKAAT 70. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 25 April 1S96. Een politieke opstoot in Frankrijk, het land der verrassingen op politiek teireinEen ver- lassing is het nu gebeurde eigenlijk niet ge weest veeleer het natuurlijk gevolg van het- een voor eenige weken heeft plaats gehad. Men zal zich herinneren, dat de Kamer van afgevaardigden voor de Paaschvacantie aan de regeering nieuwe kredieten had toegestaan voor de inrichting van het Fiansche bestuur in het onlangs veroverde Madagascar. Toen de stemming hierover afgeloopen was, gingen de kamerleden uiteen, zonder dat de andere tak der volksvertegenwoordiging, de Senaat, hiervan, zooals de gewoonte is, kennis kreeg. 2ïu was de verhouding tusschen de radicale regeeririg en de Kamer van afgevaardigden aan de eene, en den Senaat aan de andere zijde, allesbehalve gunstig, en het was te ■voorzien, dat dit hooge staatslichaam zich den een of anderen dag niet onbetuigd zou laten om wraak te nemen, en die dag is aangebroken. Deze week werd de Senaat bijeengeroepen om over het toestaan der kredieten te beraad slagen. Als de regeering er op gerekend had, dat de Senaat deze uitgaven wel zou toestaan, vanwege het doel waarvoor ze bestemd zijn; als ze bovendien had gespeculeerd op den korten tijd, die er nog maar moest verloopen, 1 Mei voor het tijdstip, waarop de gelden gebruikt zouden moeten worden, als dit de overwegingen der regeering zijn ge weest, dan heeft ze groote teleurstelling be leefd. Immers, de Senaat heeft eenvoudig de gevraagde gelden aan de regeering geweigerd. Of de heer Bourgeois, de minister-presi dent, al op het gemoed der senatoren trachtte te werken, door te spreken van verzoening, van de eer des lands, van de eischen van het leger, het mocht niet baten. De heer Demóle, die nu eenmaal als senator de rol van aanklager van regeering en Kamer schijnt te vervullen, de heer Demóle stelde een motie voor, die aan duidelijkheid niets te wenschen «verliet. De .Senaat zou, volgens deze motie, de aangevraagde gelden niet weigeren aan een ministerie, dat zijn vertrouwen bezit, doch wel aan deze regeering, en deze motie werd met 171 tegen 91 stemmen aangenomen! De crisis is dus gekomen. Wat zal men doen? De heer Bourgeois, die een door en door parlementair practisch man is, heeft terstond de Kamer van afgevaardigden, die nog op reces was, samengeroepen. Het minis terie meende zich door de weigering van den Senaat, om met haar samen te werken, niet meer met de leiding van de zaken ie kunnen belasten, maar het was tevens van oordeel, dat het niet kon aftreden bij afwezigheid van de Kamer. Van dit besluit is kennis gegeven aan den president der republiek, en tevens aan den voorzitter der Kamer, Brisson. Men lette hier wel op: sna het gebeurde heeft de ministerraad niet geraadpleegd met den president der republiek, maar dezen een voudig kennis gegeven van de besluiten van den ministerraad. Dit teekent den toestand, en de vraag rijst, of president Faure zijn zeven jaren ook wel zal uitdienen Intusscben de dagen zijn elkander opge volgd. Donderdag kwam de Kamer bijeen. Daar las de minister-president Bourgeois de volgende verklaring voor: nhet zou ons onmo gelijk zijn ontslag te nemen zonder terug te keeren in de Kamer, die ons herhaaldelijk bij verschillende gelegenheden bewijzen van vertrouwen heeft gegeven. Want aan haar, aan de Kamer alleen staat de macht een ministerie omver te werpen, volgens de mee- ningen ook van Gambetta en van Ferry I" Naar de Fiansche zeden werd de voor lezing van deze verklaring afgebroken door den kreet: sWeg met den Senaat!" De laatste berichten melden, dat president Faure gisteren den heer Peytral beeft ont vangen, die als zijn overtuiging moet hebben te kennen gegeven, dat hij een kabinet van concentratie, met uitsluiting van socialisten en gerallieerden, dat zijn tot de republiek bekeerde monarchalen, mogelijk acht. En eindelijk heeft de Senaat gisteren op voorstel van liet lid Chaveau de kredieten, die hij het ministerie geweigerd had, zonder beraadslaging toegestaan. De heer Chaveau meende, dat de Senaat deze handeling niet moest uitstellen tot een nieuw ministerie is opgetreden; in zulk een handelwijze toch zou wantrouwen tegen het hoofd van den staat opgesloten liggen. En dit heeft de Senaat begrepen. TWEEDE KAMER DERSTATEN-GENERAAL. De regeering heeft voorgesteld eene wijzi ging van do artt. 10 en 40 van de wet van 27 April 1884, tot regeling van het staats toezicht op krankzinnigen. De bedoeling is om het mogeiijk te maken, dat uit het rijks gesticht te Medemblik rustige patiënten wier ongestehlhe'd van zoodanigen aard is, dat er weinig of geen kans op genezing be staat, zoodat zij noch bijzonder toezicht, noch bijzondere geneeskundige behandeling behoe ven, over te brengen naar eene afzonder lijke inrichting. Gelijk bij de behandeling van de jongste staatsbegrooting is uiteengezet, be staat de gelegenheid het voormalige Groot Arsenaal te Grave een hecht en sterk gebouw met een ruim emplacement tot genoemd doel in te richten. Van deze gelegenheid wordt tevens gebruik gemaakt om uitdrukkelijk te doen vaststellen, dat rijks-patiënten ook elders dan in een rijksgesticht kunnen worden gehuisvest, waar toe ook met particulieren overeenkomsten zullen mogen worden getroffen, zoodat ook verpleging n het huisgezin zal mogen plaats hebben. Eindelijk zal door de wijziging van art. 10 een voorstel mogelijk worden tot stichting van een kliniek voor psychiatrie in eigen beheer aan een hoogeschool. De Koninginnen zullen zich den 27n dezer van Amsterdam via Nijmegen—Kleef naar Zwitserland begeven. Het strengst incognito zal op reis in acht worden genomen. Bij de commissie voor het plaatsen van een borstbeeld van generaal Van Ham in den gevel van het huis te Breda, waar deze ge boren werd, is vanwege de Koninginnen een vorstelijke gift ingekomen. Blijkens een heden bij het departement van koloniën ontvangen telegrafisch bericht van den gouverneur-generaal van Ned. Indië zijn in Atjeh aan hunne vóór den vijand beko men wonden overleden de sergeant S. J. van Rhee en de fuseliers A. Hermans en C. de Graaf. Blijkens het regeeringstelegram van Woens dagmiddag is, bij het opheffen der posten Kroeng Gloempang, Tjot Rang en Toengkoep o. a. gesneuveld een der voornaamste vijande lijke bendehoofdeu Ilabib Lhong. Omtrent dezen aanvoerder kan nog worden herinnerd, dat hij een grooten aanhang had verworven. Afghaan van geboorte kwam Habib SCHIK DAM25 April 18!)G. Het onderzoek voor de land-miliciens-ver lofgangers zal alhier plaats hebben op Maan dag 22 Juni, des voormiddags ten 10 ure. De bazaar van den Protestantenbond in iMusis Sacrum" werd ook gisteren de laatste dag zeer druk bezocht. De ontvang sten bedroegen f1130, totaal f 3038. In dit bedrag is niet begrepen dat der verkochte loten. Hedennamiddag te li/2 uur is aan den Rolterdamsehen dijk, nabij het roode hek, 'een melkwagen van den dijk gevallen door dien het paard schrikte van eei. aankomende tram. De voerman A. Molenaar, die van den wagen sprong, kreeg een trap van het paard, waardoor hij aan eon werd. der beenen gewond De 13-jarige L. Bonefaas, werkzaam in eene kuiperij aan de Noord vest alhier, viel heden- namiddag te 3 uur in de Noordvestgracht door een knecht uit de kuiperij werd hij onmiddellijk gered. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 5 Mei, des namiddags te 2 uur. Ontah met een kameel naar Atjeh, vandaar zijn vroegei'en naam, was indertijd in dienst der Atjeh-leverantie en vertrok later naar de Westkust. Sedert noemde hij zich naar een plaatsje aldaar, Habib Lhorig. Later trad hij aan het hoofd van een groote bende tegen ons op, in Januari nog tegen Biioel, Anak- Galoeng en de nabnuge posten. Toekoe Oemar is toen tegen hem te velde getrokken. Toen hij, Habib Lhong werd verdreven, begon hij zijn tochten in het gebied van den pretendent sultan, waarover deze geduchte weerwraak nam. Habib had den roep van onkwetsbaar heid, wat blijkbaar niet verhinderen kon, dat hij onder het vuur onzer dapperen den laat- sten adem uitgeblazen heeft. Naar men verneemt, kan de aankomst van Hr. Ms. fregat Van Speijk uit Italië, met het vorstelijk overschot van Willem George Frederik, prins van Oranje-Nassau aan boord, eerst in het begin van Juni verwacht worden. Het vertrek uit Italië zal zich moeten regelen nocr het tijdstip der overdracht aan de Italiaansche regeering van een bronzen grafgedenkteeken, hetwelk de Nederlandsche regeering is overeengekomen aan liet gouver nement van Italië aan te bieden, in ruil van het bestaande grafmonument te Padua, de aanvankelijke rustplaats van den prins. Donderdag vervoegde zich aan het dep. van marine de marinier 2e ld. B. Wolff, die uit naam van 200 zijner kameraden een onder houd met den minister verzocht. Aan den adjudant van den minister, die hem bij af wezigheid van Z. Exc. te woord stond, legde hij het verlangen der tweehonderd bloot om over te mogen gaan bij het Indische leger buiten eenig bezwaar van den lande, daar het hun niet om eenig voordeel te doen was, maar om in de moeilijke omstandigheden van het oogenblik het vaderland te dienen, zooveel in hun vermogen was. Tot zijn groote teleurstelling bleek hem spoedig, dat om welke reden dan ook, de vrijwillig aange boden diensten niet konden worden aanvaard. Naar men zegt, zou generaal Vetter van de hulp der mariniers niet gediend willen zijn. Vad.) Naar de A7. Ii. Ct. uit Den Haag verneemt, zijn reeds geruimen tijd bij het ministerie van binnenlandsche zaken voorstellen in voor bereiding betreffende de oefeningen der schut terijen, doch was er bezwaar deze ter hand te nemen voor de afdoening der kieswet. De aVlaardingsche Waterleiding-Mij." keert over 1895 een dividend uit van 4'/s pCt. op de preferente en 3 pCt. op de gewone aan- deelen. In plaats van den heer Van Tijen, die niet meer in aanmerking wenscht te komen, is tot commissaris gekozen de heer J. van Dus- seldorp Cz.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1