SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Te Delft werd gisteren door dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland aanbesteed het zeewaarts verlengen van drie stuks hoofden tusschen de strandpalen 113 en 115, onder 's-Gravenzande. Ingeschreven hadden A. Volker Lz. te Sliedrecht en P. A. Bos, te Goririchem, voor f 210,000 C. L. Kalis Bz. te Sliedrecht, voor f214 000, en J. v. d. Plas te Hardinxveld, voor f ÏSG.OOO. Te Alfen a/d Rijn zal door da Martha- stichting de inrichting voor onverzorgde kinderen op sRijnstroom" aldaar een nieuw groot Moederhuis gebouwd worden. Deze bouw is noodzakelijk geworden, omdat van het terrein achter het oude Moederhuis een groot gedeelte bestemd is voor de ver breeding van den Ouden Rijn en dit huis voor dit doel onbruikbaar zal worden. OGchoon reeds een paar belangrijke giften zrjn ingekomen, welke de inrichting in staat I stellen met de som, die men hoopt voor het teriein te ontvangen, met den bouw een begin te maken, zal er nog zeer veel noodig zijn oin dit Moederhuis geheel te voltooien. Op den tweeden Pinksterdag zal een groote anti-alcohol-meeting op het terrein sDe Phoenix" te Haarlem plaats hebben. Twaalf sprekers en drie muziekkorpsen zullen zich doen hooren. In de volte op den Dam te Amsterdam zagen twee kijkers voor het paleis dai een voor hen staand man de hand stak in den achterzak van een heer. Een van hen klopte dien heer op den schouder met de waarschu wing j«pas op, mijnheer, en zijn hier zakken rollers". Op hetzelfde oogenbük kreeg hij van den betrapten dief een stomp met een scherp voorwerp in het linkeroog en zijn met gezel werd door diie handlangers van den zakkenroller zoo deerlijk mishandeld, dat hij in het Birmen-Gasthuis, waarheen beiden zich later begaven, in behandeling moest blijven. Toen de politie er op aan kwam. hadden de vier gauwdieven zich uit de voeten ge maakt. Viksdbl Te IJmuiden is gisteren binnengekomen de logger Vertoisseling, van de firma G. den Duik te Scheveningen aan boord bevond zich het lijk van Leendert Dijkhuizen, schipper van genoemden logger, die waarschijnlijk bij het overnemen van visch overboord is ge slagen. Het onderzoek wordt thans op een ander gedeelte van het wrak der Lutive voort gezet groote hoeveelheden kogels, koper enz. zijn opgehaald. Op sommige der gevonden voorwerpen ziet men nog duidelijk het merk van het wrak. Men meldt uit Schiermonnikoog aan de Jf. R. Ct.: Een inwoner dezer gempenie werd dezer dagen verrast door een brief uit Brazilië van een doodgewaanden broeder. Eenendertig aren geleden was de ontvanger van den brief, 21 jaar oud, weggeloopen van het schip, waarop zijn broeder als kapitein voer. Dat schip is kort daarna met man en muts, dacht men, \ergaan. Na den dood der ouders werd door de rechtbank, na de vereischte oproe- I pingen, ds kapitein j ermoedelyk overleden verklaard, en eeist nu ontvangt zijo broer alhier een brief, waarin hij inlichting vraagt omtrent de nalatenschap zijner ouders, in de verondei stelling dai die wel overleden zul len zijn. Men schrijft uit Tictjerksteiadee! aan de Jf. R. Ct. In de laatste jaren is de landverhuizing uit nooidehjk Friesland naar de Vereenigde Staten van Amerika sterk vei minderd. maar het schijnt, dat er een kentering aanstaande js. Althans uit deze gemeente en ook uit de aangrenzende maken zich vele familiën op, die den tocht naar het verre Westen willen wagen. De steeds snellere achteruitgang op landbouwgebied die gegoede lieden arm maakt, is de hoofdoorzaak, die velen noopt hun ge luk elders te beproeven. Enkelen denken naar Zuid-Amerika te emigreeren, meer be paaldelijk naar Argentinië. Op emigratie naar naar dat land wordt in deze streken de aan dacht gevestigd, Be werkstaking in het Alteveer is geëin digd. Eene loonsverhooging van 45 c. per dagwerk is toegestaan. De arbeiders vroegen 90 c. In liet lage veen wordt thans f9.20, in het hooge f 12.00 per dagwerk betaald. De woelingen onder de bedeelden te Pingjum (Fr.), opgeruid door socialistische arbeiders aldaar, hebben opgehouden. De burgemeester heeft verlof gegeven dat de gedetacheerde marechaussees naar hare stand plaatsen konden terugkeeren, waaraan reeds uitvoering gegeven is. Te Blesdijk (Fr.) kreeg de jeugdige, pas* gehuwde landbouwer E. D. een bloedend wondje aan zijn neus en wies het af met een gekleurden zakdoek. Spoedig volgde hevige ontsteking. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten, en na hevige pijnen is de onge lukkige aan bloedvergiftiging overleden. Door het provinciaal comité der Christen nationaal geheelonthouders van de provinciën Groningen en Drente zal op 1 Juli te Assen een onthoudersdag worden gehouden. Dit zal het eerste groote onthoudersfeest zijn. De 43e jaarvergadering van het Nederl. - jongelings-Verbond zal gehouden worden Don derdag 14 Mei a. s. te Deventer in de »Bui- tensocieleit". Tijdens de namiddagvergadering in de Lebuïnuskerk aldaar, zullen eenige be kende sprekers het woord voeren. Als een bewijs hoe schaarsch de voorraad straatklinkers aan de steenfabrieken is, meldt men, dat bij een aanbesteding, gehouden dooi het gemeentebestuur van Deventer, voor de levering van 175,000 stuks dier steenen geen enkel inschrijvingsbriefje was ingekomen, w 4+ Te Utrecht is overleden jhr. W. von Wran- gel auf Lindenberg, luit.-generaal, lid van bet hoog militair gerechtshof. De overledene was ridder van den Nederl. Leeuw en van de Eikenkroon. Ook was hij voorzitter van den »Ned. Mil. Bond". De anti-sociaal-democratische bond van Nederlandse!) spoorwegpersoneel, sRecht en Plicht", houdt 14 Mei eene feestvergadering te Nijmegen. Als sprekers zullen worden uitgenoodigd een protestantse!) en een katholiek geestelijke. De bond, in 1894 opgericht, telt reeds 4300 leden en 600 donateurs, en is samen gesteld uit de vereenigingen Utrecht, Rotter dam, Venloo, Emmerik, Amsterdam, Tilburg, Hilversum, Groningen, Zwolle, Bokstel, Haar lem (>n de afdeelingen Harlingen en Arnhem. Te Maastricht worden jeugdige kinderen ge bezigd om jenever uit branderijen en slijterijen aan den man te brengen, 't Gebeurt daarbij niet zelden, dat deze kinderen, welke nog op de schoolbanken behooren te zitten, door de gelegenheid er toe gebracht worden zich aan sterken drank over te geven. De politie is thans ijverig in de weer om dit misbruik te keer te gaan, en heeft op éen dag vijf processen-verbaal opgemaakt wegens het verstrekken van sterken aan kinderen be neden den leeftijd van '16 jaar. Naar de JSf. R. Ct. verneemt, zijn in de administratie van het postkantoor te Eind hoven belangrijke fouten ontdekt. De betrok ken commies werd reeds uit 's rijks dienst ontslagen. Het justitieel onderzoek duurt ech ter voort. Aan het Belgische grensstation Esschen hebben de douanen een waggon tabak, die op den vrachtbrief was aangegeven voor 5000 KG hooi, aangehaald. Onder een laag hooi waren eenige duizenden ponden tabak ver- horgen. De geheele lading is in beslag geno men en tegen de invoerders is proces-verbaal opgemaakt. De waggon was te Oudenbosch door twee Belgen geladen en afgezonden. Ten geroeentehuize te Vechel zijn gedepo neerd twee aan elkander geplakte, niet bij elkander behoorende helften van muntbiljet ten van tien gulden (laatst model) gemerkt aan den rechterbovenhoek A O 04758, aan den linkerbenedenhoek M 09070. De houder van de twee andere helften doe hiermee zijn voordeel. Door de politie te Maastricht is proces verbaal opgemaakt tegen een raadslid aldaar, wegens het ontzetten van een dronken arres tant uit de handen van een agent van politie. Een 60-tal Zigeuners met 20 paarden en wagens zijn gekampeerd onder Elmpt (Prui sen) op een paar uur afstand van Roermond. De brigades marechaussees in Limburg, aan de Pruisische grenzen gelegen, bewaken de wegen, om liet binnendringen dier bendein ons land te beletten. Te Wiidenrath kampeert een bende zigeu ners van meer dan 400 personen. Wat is het tegengestelde van Jan Holland 2 Professor Bolland. Herv De Wereldkroniek van deze week bevat o. m. een door een ooggetuige geschreven artikel over het gevecht bij Anak Baté op 7 Maart j.I., met gezichten op Anakgaloeng en een portret van den sergeant Hoogenboom. Voorts wordt de Atjeh-correspondentie in een tweeden brief voortgezet, met illustration van Kaloet en Melaboeh, alsook het potret van generaal O. Deykerhofï en eene afbeelding van een pust in de geconcentreerde linie. In datzelfde nummer zijn reeds opgenomen de voor enkele dagen gesneuvelden en ge wonden bij Tjot-Rang en Senelople luit. H. L. Maarschalk, majoor D. A. Okhuyzen en 4 e luit. .T. B. Zon, terwijl ook artikelen met portretten zijn gewijd aan den luit.-kol. J. B. van Hetïtsz en majoor J. F. Breijer. Rotterdam. In de gemeenteraadszitting van Donderdag kwam o. a. in behandeling de telefoonkwestie. Zonder discussie besloot de raad tot aanneming van de aan de gemeente verleende vergunning voor den aanleg en de exploitatie van een gemeentelijk telephoonnet onder de daarbij gestelde voorwaarden. Ook de ontwerp-verordening op het beheer van den telefoondienst werd, na een kleine opmer king van den heer Van Rossem in zake de keuze van personeel, goedgekeurd. Ook werd zonder debat goedgekeurd de aankoop voor circa 160,000 van perceelen land in den polder Cool, te zamen bijna 4 bunders. Het voorstel van B. en W. om de school aan Boschhoek te vergrooten ad f9800, teneinde daar een klasse te openen voor schipperskinde ren werd aangenomen met 29 tegen 5 stemmeu. De hernieuwde vaststelling van de verorde ningen op de heffing en invordering eener plaatselijke directe belasting naar het inko men gaf, tegen veler verwachting, geen aan leiding tot langdurige besprekingen. Na ver werping van een amendement op art. 6 van de heeren Ebeling, Van Raalte en De Lange, werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 24 tegen 40 stemmen, uit welke cijfers blijkt, dat de voorstanders winnen. 's-Gravenhage. Mr. J, G. Gleichman, voorzitter van de Tweede Kamer, is gister middag van zijne buitenlandsehe reis in de residentie teruggekeerd. Amsterdam. Gisteren, aan het diner ten paleize, sprak de Koningin-Regentes hare gasten als volgt toe ïMijne Heeren. Ik stel u voor met de Ko ningin en mij te drinken op onze krijgsmacht in Atjeh, welke in deze dagen een zoo ern stiger. en moeitevollen strijd heeft te voeren voor de belangen van het vaderland en van de koloniën. slndien ik uiting geef aan de waardeering en het vertrouwen, waarmede wij de krijgs verrichtingen onzer legermacht in Atjeh volgen, ben ik zeker, dat mijne woorden in stemming vinden bij u allen, en, indien ik mede namens de Koningin den oprechten wensch uitspreek, dat de oilers, die daar ginds voor het vaderland worden gevraagd, niet vele mogen zijn en niet vergeefs mogen ge bracht worden, weet ik, dat ik de gevoelens vertolk van elk rechtgeaard Nederlander. flik verzoek u met mij een dronk van eer biedige hulde te brengen aan hen, die ginds voor ons strijden, en uw glas te ledigen op voorspoed van ons dapper en getrouw In disch leger." Stormachtige toejuiching volgde op deze toespraak. Amsterdam. De Koninginnen brachten hedenmorgen een bezoek aan het "Willielmina- Gasthuis, daarna aan het museum "Wiliet- Iloltliuysen aan de Heereugracht bij den Amstel, en des middags aan het St.-Nicolaas- gesticht aan de Heerengracht en het Veilig heidsmuseum aan den GroenenburgwaL Daarna maakten HH. MM. nog een rijtoer door het zuidelijk deel der stad. Morgen zullen de Koninginnen de gods dienstoefening in de Nieuwe Kerk bijwonen, welke zal geleid worden door ds. F. II. Herfkens. Door het hoofdbestuur van den ïZuidholland- schen Kolfbond" is besloten een wedstrijd te houden op Donderdag 44 Mei in de kolfbaan van de sociëteit »De Harmonie", te Schiedam, De wedstrijd zal bestaan uit een korps- en een personeelen. Deelgenomen wordt door de volgende clubs Koülust, te Boskoop De Roos, te Dordrecht »MaatsIag," te Gouda; sGouda," te Gouda, en ïSchiedam," te Schiedam. Nicolai, directeur der Koninklijke Muziekschool te 's-Gravenbage, een van Nederlands meest gewaardeerde toonkur.stenaren, is heden overleden. Van Hildebrand's Camera Obscura is een negen tiende de eerste verscheen in 1840 vait Van Koetsveld's Pastorie te Mastland een tiende druk ter perse. Edison, die zich, terstond na Röntgen's ont dekking ijverig is gaan bezighouden met da »X-stralen", werkt nog steeds aan het volmaken van zijn »fluoroscoop". De ftuoroscoop. waarvan wij reeds met een enkel woord melding maakten, is een toestel, waarmee men, zonder photographie, met behulp van de Róntgen-stralen, door de lichamen heen kan zien. De uitvinding is gegrond op de eigenschap van sommige stoffen van lichtstralen in zich op te nemen en die in donker weer te geven (licht gevende, phosphoriseerende stoffen). Edison ging aan bet zoeken van een stof, gevoelig genoeg om door Röntgenstralen voldoende lichtgevend te worden, en na lang zoeken bevond hij, dat calchim-lungslalesen zeldzaam chemisch pro duct, die eigenschap bezat. Hij plakte nu met collodium een papier met een mengsel van die stof op een doorzichtige plaat van celluloid. Die plaat maakte, aan de Röntgen-stralen blootgesteld, die stralen zichtbaar. Om nu alle ander licht af te sluiten, is de plaat in een koker besloten, door welks nauw kijkgat 'men dan de werking der X-stralen kan waarnemen. Bij het toestel behoort voorts een luchtpomp,, om de Crookes-buizen naar behooren luchtledig te houden, iets waarmee men nogal eens be zwaren heeft.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2