Biniieiilaiidsclie Berichten. ENGELAND. Lord Croner, de Britsche «gent te Knïro, ss door de regeering naar Londen ontboden, om over den toestand in Soedan te confe- reeren. Hij zal in het begin van Mei op reis gaan. De troepen die zich te Dover en Brighton bevinden, hebben bevel gekregen zich gereed te houden tot vertrek naar Afrika. R USLISB. De grootvorst-troonopvolger heeft van de koningin-regentes van Spanje de orde van het Gulden Vlies gekregen de keizerin-weduwe van Rusland ontving het grootkruis der Maria-Louisa-orde. OOSTESR1J K-II O N G A R IJ E. Het Oostenrijksche Huis van afgevaardig den heeft gisteren met 195 tegen 30 stem men, in overeenstemming met den door de regeering kenbaar gernaakten wenseh, het eerste artikel van het wetsontwerp tot her vorming van het kiesrecht aangenomen. Oostenrijk heeft weer een militair agent in Servië aangesteld. De post was acht jaar onvervuid gebleven. De Oostenrijksch-Hongaarsche delegatiën zjjn tegen 30 Mei bijeengeroepen. De pauselijke nuntius te Weenen, mgr. Agliardi, die bij het Hongaarsche ministerie natuurlijk niet zeer is gezien, is naar Rome ontboden. De kardinaal-primaat "Vaszary zal nu den paus bij de milenniumfeesten te Buda pest vertegenwoordigen. ITALIË. De Matin verneemt uit Aden, dat Menelik varr Abessynië zijn Italiaansche krijgsgevan genen uitnemend behandelt, in tegenstelling met de berichten uit Italiaansche bron, die het voorstellen alsof liet lot dier gevangenen zeer hard was. Daarom zou liet zoo te bejam meren zijn, dat het kabinet te Rome aan de Russische afdeeling van het Roode Kruis ver boden heeft om over Massovvah naar Abes synië te trekken. liet schijnt dat de negus vreest dat gene raal Albertone zich van het leven zal berooven; daarom laat hij dezen gestreng bewaken. De krijgsgevangenen zal Menelik nooit teruggeven, voordat hii van de Italiaansche regeering erkenning van zijn volkomen onaf hankelijkheid verkregen heeft. Uit Rome wordt aan de Frankfurter Ztg. geseind dat de paus, in weerwil van Ruslands weigering om den nuntius den voorrang te verleenen, toch Agliardi naar Moskou zal zen den om hem te vertegenwoordigen bij de kroningsfeesten. GRIEKENLAND. De begrafenis van Tricoupis heeft gisteren plaats gehad met dan grootst en eenvoud. Maar wel 50,000 personen volgden de baar, en onder hen bevonden zich de koning, de kroonprins, de prinsen George en Nicolaas, de ministers en het diplomatenkorps. Athene was in rouw. EGYPTE. De ministerraad is tot het besluit gekomen dat hij, volgens de organieke wet van 1883 onbevoegd is, om te beraadslagen over het be schikbaar stellen van een half millioen voor de Soedan-expeditie. T U R K IJ E. Volgens bericht uit Athene is te Episkopi, in het oosten van Kreta, twee dagen lang gevochten tusschen Kretenzen en Grieken. Een vijftigtal menschen werden gewond of gedood. De Kretenzen roepen de-hulp van Griekenland in. De Neue Freie Fresse verneemt uit Kon- stantinopel, dat tusschen vorst Ferdinand van Bulgarije en den sultan het volgende is over eengekomen omtrent Macedonië en een deel van het vilayet AdrianopelIn elk district zal een administratieve commissie worden be noemd, waarin elke nationaliteit naar ver houding van haar sterkte vertegenwoordigd zal zijn. Het aantal districtsraden zal vergroot worden, teneinde ook daar tot een gelijk matige vertegenwoordiging der nationaliteiten te komen. Voor de reeruteering der politie en der gendarmerie zal men den wensch der meerderheid opvolgen. De achterstallige be lastingen zullen worden betaald. Aan de Mohammedaansche Kaïmakans zullen christe lijk'-' adjuncten worden toegevoegd, en einde lijk zullen commissarissen worden benoemd voor het invoeren van hervormingen. A E K I K A. Omtrent de bewapening van Transvaal wordt uit Johannesburg aan de llamlurger Courier geschreven »A1 de Boeren zijn gewapend met geweren van het nieuwste model en hebben overvloed van ammunitie, en de veldkoroetten hebben nog voldoenden voorraad in reserve. De artil lerie is sterk 412 man, metjKrupp-kanonnen van 7.5 cM., waarvoor ruimschoots ammunitie is; bovendien zijn nog snelvuurkanonnen van 12 cM, besteld. Te Johannesburg is de sterkte der politiemacht vertienvoudigd, en voorts bestaat er een vrijwilligerskorps van Hollan ders, Afrikaanders en Duitschers ter sterkte van 1000 man. De Boeren zijn gereed voor den oorlog, en mocht het zoover komen, dan kunnen zij rekenen op den steun van den Oranje-Vrijstaat en een Afrikaanderbond. In de Kaapkolonie en in Bechuanaland heeft de Afrikaanderbond openlijk de zijde der Boeren gekozen, zoodat in geval van oorlog vele Britsche onderdanen met de Boeren zouden strijden tegen Britschen invloed. De Boeren kunnen gemakkelijk 30,000 tot 35,000 man op de been brengen, en zij zouden waarschijn lijk vei sterkt worden met 20,000 man uit den Oranje-Vrijstaat. Tegen deze gecombi neerde strijdmacht zou Engeland zelfs met 00,000 man niets kunnen uitrichten, en de toekomst zal leeren dat de Enge'sche gesle penheid en grootspraak het jammerlijk moet afleggen tegen de mannelijke kloekheid dei- Boeren. De Engelschen hebben ook hun vrien den, nl. de Swazi's, ongeveer 5000 man sterk, en de Basuto's, die men op 20,000 man mag schatten, maar met deze vijanden zuilen de Boeren niet vee! moeite hebben. sZoo is de toestand. De Boer ziet de toe komst gerust te gemoet, vertrouwende op God, zijn goed recht en zijn nimmer falend geweer. Zooals de zaken nu staan, zijn er slechts twee dingen mogelijk of Engeland geeft toe aan de rechtmatige eischen van Transvaal, of er komt een groote Zuidafri- kaansche oorlog." Uit Buluwayo wordt van 22 dezer ge meld Eene afdeeling ter sterkte van 300 man verliet hedenochtend Buluwayo en viel de Matabelen vier mijlen ten noorden der stad nabij de rivier Umgaza aan. Een hevig ge vecht volgde, gedurende hetwelk de mannen uit Buluwayo het soms zeer kwaad te ver duren hadden, maar na een geduchten flank- aanval te hebben afgeslagen, wonnen zij veld en begon de vijand te wijken, toen bevel werd gegeven naar Buluwayo terug te trekken. De Times verneemt uit Buluwayo Tusschen Fig Tree Fort en de hoofdstad is de telegraaflijn gebroken. Een bericht van den officier, die in het fort bevel voert, aan kolonel Plumer bevestigt het vermoeden, dat de lijn ten zuiden van Buluwayo door de opstandelingen werd doorgesneden. In den omtrek van Salisbury wordt het onrustig. Er zijn daar geen troepen meer. Met elke mailboot komen mannen die onder Jameson gediend hebben, te Kaapstad aan. Zij vertrekken bijna alien naar het noorden. Lord Grey zou Donderdagavond naar Palapye vertrekken. De troepen, die uit Mafekïng tot ontzet van Buluwayo oprukken, komen goed vooruit. Het gerucht dat een groot aantal Duitsche immigranten onlangs in de Delagoa-Baai zijn ontscheept, wordt ten stelligste tegenge sproken door de directie van de Duitsche Oost-Afrika-linie, aan welke de Bundesrath behoort. Bedoelde boot had van Hamburg uit 3 Duitsche kooplieden, 1 Duitsch inge nieur, 2 andere Duitschers, wier beroep niet bekend is, en 1 Weener ingenieur aan boord de passagiers die in latere havens aan boord kwamen, behoorden tot vreemde nationali teiten, slechts 2 of 3, waaronder een gewezen officier, thans in dienst van eene Hamburger firma, waren van Duitsche nationaliteit. SCHIEDAM25 April 1896. Atjehsclic namen. Een medewerker van het Nieutvs van den Dag heeft met behulp van de werken van resident Van Langen en dr, Snouck Hurgronje het een en ander medegedeeld omtrent de beteekenis der Atjehsche plaatsnamen en titels, die in de laat ste dagen zoo herhaaldelijk de aandacht vragen. Daaraan is het volgende ontleend. Lsm vestiging, dorp. (Mal. Kampong). Zoo beteekent Lam pisanghet dorp der pisang- aanplantingen Lam djatnoehet dorp der gasten Lam ara het dorp der vijgeboomen Lam koenjit: het dorp waar koenjit (kuikuma) groeit; Lam ba roebet nieuwe dorp, (een plaatsnaam die begrijpelijkerwijs op de meer uitvoerige kaarten tallooze malen vooikomt); Lam badakhet dorp der rhmocerossen (een dier dat daar vroeger wellicht is geweest, thans zeker niet tneer)Lam derienhet dorp der doerianboomen enz. enz. Kroeng (niet kroéng) rivier, stroom (Mal. soengei, Jav. kali). Zoo duidt Kroeng raba, de naam van de rivier en de baai aan de West kust, waarschijnlijk op vele kronkelingen door sterk begroeide streken, omdat raba over drachtelijk dwalen, verdwalen, beteekent. Kroeng geloempang de rivier genoemd naar den geloern- pang, een boom als de waringin enz. Pak an maikt, marktplaats (Mal. pasar,, Balineesch Pelten). T j o e t klein (Mal. ketjil). Blijkens het bovenstaande beteekent dus de naam van de noordoostelijke benting in onze linie, Pakan kroeng tjoet, letterlijk de markt aaiï 't kleine rivierke. RajoetenRaja groot (Mal. besar en ook raja). B 1 a n g rijstveld (Mal. sawah). Blang Tjoet (aan de Atjeh rivier ten N. van Anak Galoeng) dus de kleine sawah. T j o t steil, vandaar heuvel. Tjot sabtoe de Zaterdagsche heuvel. Bak boom, stam (Mal. pohon, kajoe). Men dient hierbij op te merken, dat evenals in de andere talen dit woordje bak de soort naam van den boom voorafgaat. Zoo beteekent dus Tjot bak fjoede heuvel waarop de tjoe- groeit (een boom van welks hout men scheede» voor blanke wapenen maakt). G 1 heuvel, maar schijnt in het bijzonder gebezigd te worden voor een begroeide heuvel reeks en dus ook voor een kloof (Glé kambing geitenkloof; Glé raja: de groote kloof, enz.). Het zuiver Maleiscbe woord boekit, voor berg, is mede- in gebruik. Mon vijver, put. Mon pandjang, naam van een versterking Z. van Larabaroe, dus da lange- v ij ver, Oedjong kaap, uiterste punt, hoek (Mat, eveneensOedjoeng.) Er zijn natuurlijk een groot aantal plaatsna men, dia eenvoudig niet vertaald kunnen worden. en die, als de tijd daar is, hunne handen uit de mouwen kunnen steken. Ook dacht ik aan de verrassing van mijnheer Josias, als hij ons zoo spoedig terug zou zien, en ik was nieuwsgierig of hij zijne belofte zou houden. Ik bracht hem feitelijk geen geld, maar zooals het nu liep, be hoefde hij zich niet ongerust te maken. Hopkins had altijd tot den laatsten cent betaald. Dat was ook niet te verwonderen, want de kwaliteit die Josias leverde, de onvergelijkelijke Carente-bran- dewijn, al was ze voor twee derden aangelengd, droeg steeds de goedkeuring van zijne klanten weg. Maar terwijl deze lachende beelden mij voor den geest zweefden en ik mij reeds in dn ver beelding de steenen trap van de kerk van Réville zag opklimmen, mijn lief biuidje aan den arm en gevolgd door al mijne vrienden, beme-kteik plotseling op eenïgen afstand van mijn kotier een dergelijk vaartuigje, een weinig gemier mis schien, maar toch van hetzelfde makelij, de Britsche vlag in sjouw, het grootzeil losgegooid, de fokken van den boegspriet in 't water neer hangende een schip in nood dus, dat onmid dellijk onze hulp scheen noodig te hebben. Doch, 't waren Engelschen maar dat zijn toch ook menschen; niet waar mijnheer? Toen ik her. zoo in 't ongeluk zag, was ik wel gedwongen oogen- blikkeli|k ter hulp te sneller, om hen als 't mogelijk was te redden. Mannen, riep ik uit alle macht, staat op, gauw Wat is dat daar toch aan bakboord Het schijnt wel een kameraad, die hulp noodig heeft." IJbngs richtten de matrozen zich op en keken naar den kant, waarheen ik wees. »Dromme!s! riep Hercla, die nog scherper oogen had dan ik, dat ziet er leelijk uit met hen ik geef geen duit meer voor de kast 1" »Ik ook niet, hernam Ripert, en 't verwondert mij, dat hij nog zoo lang boven water is gebleven." »\Vij zullen er heen moeten sturen, kapitein, zei Jorne, want we kunnen toch geen christenen oodei onze oogen laten verdrinken." Hei zijn geen christenen, riep Ripert, want het zijn Engelschen." Dat blijft hetzelfde er om, zei ik op mijne bemt, en als jullie er lust in bebt, zullen wij ze niMi naar den kelder latei aan." sKapitein, zei Hercla, die altijd zeer voor zichtig was, zou het de moeite waard zijn, dat wrak aan te doen, als er niemand meer aan boord is »Daarvan dienen wij ons juist te verzekeren," zei ik. t>Ga mijn verrekijker eens uit de kajuit halen, jongen, en dan zullen we zien, wat ons te doen staat." Hercla verdween in de kajuit en kwam spoedig met den kijker terug, die altijd gesteld was. Terwijl Ripert het roer nam, legde ik den kijker over den schouder van Hercla en was nu gauw op de hoogte. sEr zijn vier personen, zei ik zij hebben ons bemerkt en vragen door seinen onze hulp er blijft niets anders over; wij moeten hel pen ïWij moeten helpen," riepen allen, als uit één mond. Jnrre, die nogal wat gevoelig was, zei ïEngelschen zijn goede kerelsjammer alleen maar, dat het Engelschen zijn." vDuivels 1 zei Ripert. men wedt niet geboren waar men verkiest en ik ben er van overtuigd, als zij de keuze hadden gehad, zouden ze ergens- elders geboren zijn." Ik nam het roer weer en gooide het over ous recht op de schuit aan te loopen, die op de- golven dansto als was ze wanhopig over haren toestand. Ik heb dikwijls opgemerkt, mijnheer, dat schepen gevoel hebben als levende wezens en dat bet gevaar ze haar hoofd doet verliezen. Het scheen mij toe, dat deze den kop verloren had en dat hij zoo te keer ging, omdat zij door hare twee kluisgaten ons zag komen, terwijl zij allerlei dwaze sprongen maakte, om ons tot meerderen- spoed aan te sporen. Werkelijk waren ze met hun vieren aan boord, gekleed in oliepakken en zuidwesters op 't hoofd, waarvan het water afdroop alle vier hingen half over de verschan sing en riepen luide om hulpde kreten be reikten echter nauwelijks onze ooren, want de- wind voerde ze weg over de schuimende baren- Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 6