A0. 1896. Woensdag 29 April. N°. 9033 Eerste Blad. K ENM3GEVING. Lï. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. lïuitenlaiidsche Berichten. f 1.85. - £.50. - 0.10. B B fS K A II BOTEKlTB,tlT ?Q. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Cjurant1.10. Iedere gewone legel ineer- 0.10. Driemaal geplaatst woidt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwaitaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers inrichtingen welke gevaar, sclinde ol hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN -Schiedam, Gelot op alinea 2 van art. 15 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat C. A. KOQLS te Rotterdam aan hun college heeft bericht, dat hij, krachtens het bepaalde bij de le alinea van genoemd arti kel, in beioep gekomen is van hun besluit dd. 9 April j.l., waarbij op zijn verzoek om vergunning tot oprichting van een fabriek ter bereiding van meststoffen uit bloed, in een pand staande alhier aan de jBakkersstraat no. 17, kadaster sectie L no. 195, afwij zend is beschikt. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 27sten April 1890. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris VERNÈDE. F It A N K B IJ K. Vorst Ferdinand van Bulgarije is Zater dag j.l. te Parijs aangekomen. Aan het station werd de prins o. a. begroet door eenige Bul- gaarsche studenten, die hem een bouquet aanboden. Des namiddags te 3 uur werd de prins plechtig ontvangen door den president der republiek op het Elysée, nadat hij met gala- rijtuigen van zijn hotel was afgehaald. Bij zijn aankomst op het Elysée speelde de muziek het Bulgaarsche volkslied. Te 5 uur bracht president Faure een tegenbezoek aan den prins. Vorst Ferdinand van Bulgarije is door president Faure benoemd tot grootkruis van het Legioen van Eer. De politieke toestand is in Frankrijk op het oogenblik buitengewoon onzeker zie hier iets, waarover alle bladen en alle politici, ondanks de grootst mogelijke rivaliteit, het eens zijn. De taak van Fëlix Faure hebben wij dan ook reeds onlangs hoogst moeilijk genoemd en we kunnen nu nog slechts weer bevesti gen, dat ze niet gemakkelijker is geworden. In de eerste plaats door de straatbetoogiri- gen te Parijs en te Marseille, die een zeer ernstig karakter hebben. Vooral de vergade ring in Tivoli Vaux-Hall te Parijs 1.1. Vrijdag was onrustbarend. Zelfs door conservatieve bladen wordt de menschenmassa, die deze meeting trachtte b te wonen, op 10 a 15 duizend personen geschat. Nu volgt uit deze bewegingen nog wel niet dat we »aan den vooravond van een revolutie" staan, maar een feit blijft het, dat er slechts een kleinigheid heeft te gebeuren om geweldige tooneelen te veroorzaken. Reeds lang is het Fransclie volk zijn chèque- pa_> dijs moe; het weet, dat in den Senaat de meeste chèque-helden zitten. Het zou dus niet onmogelijk zijn, dat het tot een geweldige uitbarsting kwam. Niet alleen echter door die betoogingen wordt de keus van Faure bemoeilijkt. De gematigde minister van binnenlandsche zaken uit het vorige Kabinet, Sarrien, heeft getracht een radicaal verzoeningsministerie te vormen, maar het is hem niet mogen ge lukken. Dat de toestand hierdoor ingewikkelder wordt, blijkt wel vooral daaruit, dat men Sarrien algemeen voor den man hield. Sarrien toch is radicaal, heeft als zoodanig grooten invloed, maar blijft een gematigd en bezadigd politicus, die niet al te wild zou op treden en zeker niet beginnen zou met op nieuw den Senaat aan te vallen. Hoe bet zij Sarrien heeft voorgoed be dankt en dus zal Faure opnieuw iemand moeten vinden, die als Kabinet-formeerder in aanmerking komt. De I ijsche correspondent der K'ólnische Ztg. verneemt uit goede bron dat Metine door Faure zal uitgenoodigd worden, een Kabinet saam te stellen. Gelukt hem dit, dan zal waarschijnlijk, voegt de berichtgever er bij, Hanotaux bereid gevonden worden, de porte feuille van buitenlandsche zaken weer te aanvaarden. De correspondent der Independence beige verzekert dat Méline reeds met zijn partij- genooter. onderhandelt, en den president een definitief antwoord heeft toegezegd tegen heden. Ook te Toulon is een groole meeting ge houden, waarin op afschaffing van den Senaat wordt aangedrongen. D U I T S C II L A N D. De Rijksdag heeft in zijne zitting van heden de verkiezing van de in Elzas gekozen hospi- tant der Rijkspartij Pohlmann, alsmede die van den iieer Holtz van de Rijkspartij ongel dig verklaard. De nationaal-liberalen en de conservatieven stemden tegen de ongeldigverklaring. Heden is de tweede lezing der beurswet aan de orde. De commissie uit den Rijksdag voor liet burgerlijk wetboek heeft met 12 tegen 9 stem men het voorstel der conservatieve partij tot ophefling van het verplicht burgerlijk huwelijk verworpen. Vóór stemden het centrum, de Polen en 2 conservatieve leden tegen de nationaal-liberalen, de vrijzinnigen, de anti semieten, de sociaal-democraten, de rijkspartij en de conservatief Buchka. Met 14 tegen 7 stemmen, die van de cen- tvumleden en de Polen, werd het door bet centrum ingediende amendement van gelijke Stiekking verworpen. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft het wetsontwerp betreffende de aan kondiging van geheimmiddelen bij eerste en tweede lezing aangenomen. Graaf Ilatzfeldt, Duitsch gezant te Londen, die met verlof te Wiesbaden vertoeft, zal ten spoedigste op zijn post terugkeeren om een onderhoud te hebben met lord Salisbury, vermoedelijk over den stand van zaken in Zuid-Afrika. Blijkens een particulier bericht zijn Khama's Hoitentotten tegen het Duitsche bescher- mingsleger opgestaan, maar is het gevaar onbeduidend. Volgens gerucht zouden er reeds botsingen hebben plaats gehad, waarbij aan Duitsche zijde 2 oflicieren en G minderen gesneuveld en éen officier gewond zijn. Omtrent de houding der Herero's, de be woners van Damaraland, heeft men nog geen j'ekere berichten. ENGELAND. In het Lagerhuis deelde Chamberlain gis teren mede Zaterdag een telegrafisch ant woord van Kruger te hebben ontvangen. Het voornaamste daaruit is dat Kruger vertrouwt, dat Chamberlain ten aanzien van de vraag om een beslissend antwoord de moeilyke po sitie waarin hij verkeert erkennen zal, om welke moeilijkheden het Kruger verstandig voorkomt op dit oogenblik op die heele kwestie van zijn bezoek maar niet verder in te gaan, doch de zaak open te laten. Zulks te eer, daar de aanstaande bijeenkomst van den Volks raad zijn tegenwoordigheid te Pretoria ge- wenscht maakt, althans voor een gedeelte van de zitting. Kruger hoopt dat men, door van beide zijden geduld en beleid te toonen, tot een vreedzame en bevredigende oplossing van de moeilijkheden komen zal. Onder deze omstandigheden heeft de regee ring de uitnoodiging tegen wil en dank in getrokken en aan Robinson geseind dat zij hem te Londen wenscht te zien, zoodra Bower terug is en de staat van zaken in Matabelen- land Robinson veroorlooft heen te gaan. Men zal met hem confereeren en hij zal instructies ontvangen betreffende de latere onderhande lingen. De geheele briefwisseling zal weldra publiek gemaakt worden. Curzon zeide dat de Russische gezant het bericht van enkele dagbladen aangaande een geheim Russisch-Chineesch verdrag geheel ongegrond genoemd heeft. Balfour verklaarde Vrijdag de laatste tijdin gen van de Amerikaansche regeering ontvan gen te hebben, betrellende de kwestie van een algemeene arbitrage, zoowel als van de Venezuelaansche zaak. Chamberlain heeft van de Chartered Com pany bericht ontvangen dat zij een half mil- lioen pond fetei ling in kas heeft en de oorlogs kosten betalen zal. Er is geen reden om, be houdens onvooiziene omstandigheden, aan het nakomen van de vei bintenissen te twijfelen. Z1VEDE N en N O O It WEG E N. Ook de Zweedsche Tweede Kamer heeft liet wetsontwerp aangenomen, waarbij liet tappen van sterken drank bij voorstellingen van eiken aard vei boden wordt. Voornamelijk heeft deze wet het oog op specialiteiteu-voor- steliiugen, tingeltangels en dergelijke. O O S T E N It IJ K-H O N G A It IJ E. Dr. Lueger is gisteren op de algemeene audiëntie ontvangen door den keizer. Lueger had om de audiëntie verzocht. Tijdens liet gehoor verzamelden zich een paar honderd personen voor het keizerlijk paleis om Lueger bij zijn vertrek toe te juichen. De antisemieten hebben aan de dagbladen een nota medegedeeld, waarin wordt gezegd dat de keizer een beroep heeft gedaan op de vaderlandsliefde en de loyaliteit van dr. Lue ger, en hem verzocht heeft niet in te gaan op de herverkiezing tot burgemeester, teneinde aldus het herstel van den normalen toestand mogelijk te maken. Dr. Lueger heeft geant woord dat hij als vaderlander en trouw onder daan liet verzoek des keizers als een bevel beschouwde en dus ontslag nam. Binnenkort zal mitsdien een nieuwe verkiezing noodig zijn. De Ilongaarsche Kamer van Magnaten heeft bij acclamatie het wetsontwerp betreflende de feesten bij het duizendjarig bestaan van Hongarije aangenomen. De Ilongaarsche quoten-commissie veiee- nigde zich Zaterdag met het rapport van Falk. Dit zal Woensdag tegelijkertijd te Buda-Pest en te Weenen openbaargemaakt worden. Bij het duel tussehen den Ilongaarschen minister van landsverdediging Fejervary, en den afgevaardigde Bernatli, is laatstgenoemde vrij ernstig door een sabelhouw aan het hoofd gewond. De minister moet nu nog duelleeren met den redacteur Korbuly, die hem in zijn blad beleedigd heeft. ITALIË. In Italië raakt men steeds meer ervan over tuigd, dat het aan Engeland te danken is, dat de vrede met Menelik van Abessynië nog niet geteekend is. Er begint daarom in de pers een anti-Engelsche strooming zichtbaar te worden. De correspondent der Tribuna te Asmara schrijft dat hij de bewijzen in handen heeft, dat de negus met de derwischen een verbond heeft gesloten tegen de Italianen. Bij Kassala hebben 13 compagnieën Ita- liaansche troepen een troep van 1300 der wischen aangevallen. In een verwoed gevecht zijn daarop 500 derwischen en 100 Italianen gesneuveld. De derwischen trekken terug op Adaraiba, zoodat thans Kassala niet meer belegerd wordt.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1