Biimenlandsche Berichten. Uit Kassala komen weer berichten, dat de Abe=syniërs bun gewonde gevangenen mis handelen. Het schijnt intusschen dat de strijdmacht van Menelik nog vergroot zal worden. Althans ras Dargbie en ras Ualdgbirghis. die aan den vorigen veldtocht geen deel hebben genomen, hebben zich nu bij den negus gevoegd. SPANJE. De Engelsche en Fransche gezant hebben een langdurige conferentie gehad met den minisier-president Canovas, naar men zegt over de Cubaansche zaken. De uitslag der Senaatsverkiezingen is, dat gekozen zijn 108 conservatieven, 35 liberalen, 3 afvallige conservatieven, 2 Carlisten, 3 republikeinen en 8 onafhankelijken. Van 21 verkiezingen is de uitslag nog niet bekend. Een telegram, Zaterdag uit Havanna te Matliid ontvangen, meldt, dat de Spanjaarden de opstandelingen, die Fort Josa belegerden, hebben aangevallen en op de vlucht gedreven, met achterlating van 72 dooden. De Spaan- sclie troepen hadden 54 dooden. Het Cubaansche opstandeüngen-hoofdMaceo moet door generaal Weyler omsingeld zijn. De generaal heeft de opstandelingen twintig dagen tijd gelaten om zich te onderwerpen. Genei aal Baldisseia heeft het kampement der divisie Dei Magno te Adikaje geïnspec teerd hij vond de troepen gezond en vol ver trouwen. Berichten uit Havanna melden dat 3500 opstandelingen, die het fort Jauza bij Manza- nilla belegerd hadden, door generaal Memoz uiteengeslagen zijn. Garcia is tot opperbevelhebber der separa tistische troepen benoemd door Maximo Go mez, die, zegt het bericht, zijn party in een ander ambt gaat dienen. EGYPTE. De gemengde rechtbank te Kaïro heeft hare zitting ter behandeling van de aan gelegenheid der openbare schuldkas opge heven en de debatten verdaagd tot a. s. Donderdag. In het leger van Osman Digna moet groot gebrek aan voedsel en munitie bestaan, zoo dat deze derwischen-aanvoerder slechts wacht op de toestemming van den Mahdi om op Aborama terug te trekken. Zeker is thans, dat hij al op Sinkat is teruggetrokken. A M E It I K A. Uit Washington wordt gemeld: De commissie voor het onderzoek der "Venezuelaansche kwestie heeft besloten ver tegenwoordigers af te vaardigen met de op dracht om de oorspronkelijke Hollandsche documenten in het rijksarchiet te 's-Graven- hage te onderzoeken. A F R I K A. In het proces tegen de uitlanders is voor Philips, Farrar en kolonel Rhodes schuldig verklaring geëischt aan hoogverraadvoorde oveiige gevang.-ner, aan majesteitsschennis (beleediging van de Tranvaalsche Republiek). De Time» verneemt uit Kaapstad, dd. 24 Sir H. Robinson heeft uit Engeland telegra fisch bericht gekregen, wat president Kru- ger's antwoord bij Chambei Iain's uitnoodiging is. De president kan nu niet naar Engeland gaan, omdat de goedkeuring van den Volks raad vereischt wordt. De Time* verneemt uit Kaapstad, dat, volgens berichten uit Johannesburg, talrijke ■wagens ammunitie en veldequipementen door 1 de regeering uit Pretoria worden verzonden 1 met onbekende bestemming. Een telegram uit Kaapstad van 24 dezer j meldt dat, bij de behandeling in den Volks- i raad van den Oranje Vrijstaat van het ver- dedigings-vraagstuk, de commissie voor oorlog den aankoop heeft aanbevolen van munitie, vermeerdering van artillerie en oprichting van een fort te Bloemfontein. Over het gevecht van Zaterdagochtend aan de Umguzarivier by Buluwajo worden nog de volgende bijzonderheden gemeld De vijand stormde in een halvemaanvor mige colonne vooruit het was een zeer hevig gevecht. De Maxim en de Hotchkiss deden nu goed hun werk, de eerste vuurde 4000- maal den patronenriem afhet andere kanon schoot 150-maal. Het centrum van den vij and werd door het kreupelhout heen terug gedreven, waarna de goedgezinde inboorlingen de nederlaag van den vijand volmaakten deor hem met assagaaiov #n strijdbijlen aan te vallen. Van de opstandelingen moeten er 500 gesneuveld zijnaan de zijde der blanken werden twee man gedood, en 5 zwaar ge wond, waaronder luitenant Lyons. Een dei- gewonden is nog denzelfden dag gestorven. Vijfhonderd Matabelen kwamen tot op een halve mijl van de stad en omsingelden een patrouille, waarna zij tsvee man doodden. Op het dak van een woning werd een Maxim geplaatst om op de opstandelingen te vuren men kon het gevecht waarnemen te Buluwajo. Rhodes is te Enkelboorn aangekomen. Te Hope Fountain Station (een zendings- post) zijn bijna aile gebouwen door de op standelingen verbrand. De helft der blanken te Ginelo ligt ziek aan influenza. Een man is er aan overleden. Uit Mafeking wordt gemeld dat tot Vrijdag 601 man en 28 officieren, met 732 paarden en 9 snelvuurkanonnen, naar Buluwajo ver trokken zijn. Er volgen nog 100 man. CHIN A. Hoewel het bestaan van een geheim ver drag tusschen Rusland en China wordt ont kend, pleiten vele feiten daarvoor. De Norlh China Herald meldt, dat de Kiaotchoebaai feitelijk reeds aan Rusland is afgestaan, dat Russische officieren ongehinderd door Mant- joerije reizen en met de opmetingen voor de verlenging van den Siberisehen spoorweg naar het schiereiland Liao-tung een begin is gemaakt. SCHIEDAM, 28 April 1896. Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 28 April 1896, des namiddags ten twee ure. Voorzitter de burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Tegenwoordig zijn 18 leden. Afwezig met kennisgeving de heeren Van Gent, Nolet en Visser. Na lezing en goedkeuring der notulen van 7 dezer, kwamen de volgende stukken in Missive van den minister van binnenland- sche zaken dd. 18 dezer, houdende goedkeu ring der benoeming van O. W. B. Ingenhoes tot leeraar aan het gymnasium Van de Gedeputeerde Staten dezer provin cie, missive dd. 30 Maart j.l., ten geleide van het door hen goedgekeurde 2e suppletoire kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1895 Idem, missive dd. 7/9 dezer, vergezeld van een uittreksel uit het koninklijk besluit van 27 Maart j.l. no. 14 en uit den daarby be hoorenden staat, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 18 Februari j.l. tot hef fing eener belasting onder den naam van havengeld Idem, missive dd. 7/14 dezer, ten geleide van een exemplaar van het door hen goed gekeurde raadsbesluit van 24 Maart j.l. tot aankoop van grond van N. van der Velden alhier Idem, missive dd, 13/17 dezer, vergezeld van het door hen goedgekeurde kohier dei- plaatselijke directe belasting dezer gemeente, dienst 1896, welke allen voor kennisgeving ■werden aangenomen. Van burgemeester en wethouders, missive dd. 10 dezer, daarbij inzendende de reke ningen over 1895, met daarbij behoorende bescheiden, van de gasfabriek en van de drinkwaterleiding, om onderzoek en rapport in handen gesteld der financieele commissie; Idem, missive dd. 10 dezer, ten geleide van de verslagen der gasfabriek en van de drinkwaterleiding over 1895, ter visie gelegd tot de eerstvolgende vergadering, zullende de verslagen worden opgenomen in het jaar verslag %an den toestand der gemeente Idem, missive dd. 20 dezer, daarbij ter goedkeuring inzendende de door den ge meente-ontvanger aan hen ingedienden staat met de daarbij behoorende stukken van onin bare posten op de plaatselijke directe belas ting, dienst 1894, ten bedrage van flG07.28:, waarvan wegens wettelijke afschrijving ten gevolge van overlijden, vertrek uit de gemeente of verleende remissie f 1174.8 i5; ter wij! de nonvaleurs door faillissement of wegens on vermogen, blijkens door den deurwaarder afgegeven verklaringen f432.44 bedragen. Idem, missive dd. 23 dezer, daarbij ter goedkeuring inzendende de door den gemeente ontvanger hun ingedienden staat, met daarbij behoorende stukken, van oninbare posten der plaatseiijke directe belasting naar het inko men, dienstjaar 1894/5, ten bedrage van f3582.36, waarvan wegens wettelijke afschrij ving, tengevolge van overlijden, vertrek uit de gemeente of verleende remissie, te zamen f 251411K, en wegens faillissement of onver mogen, blijkens door den deurwaarder afge geven verklaringen f 1068.24'/sbeide staten werden goedgekeurd. Idem, missive dd. 28 dezer, daarbij aan biedende het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1895, aangenomen voor kennisgeving, zullende het verslag, evenals in vorige jaren, gedrukt aan de leden rondgedeeld en algemeen verkrijg baar gesteld worden. De heer C. R. Bentfort, gemeente-ontvan ger, wei'd op zijn verzoek, met ingaDg van 1 Juli a.s., eervol ontslagen. Bericht van den heer C. W. B. Ingenhoes dat de benoeming tot leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium en tot leeraar in de Fransche taal- en letterkunde aan de hoogere burgerschool alhier door hem wordt aange nomen tevens zijn dank voor die benoeming betuigende, aangenomen voor kennisgeving. Adres van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier, met verzoek te besluiten tot afschaffing van de kermis, of zoo dit ver zoek ditmaal niet voor inwilliging vatbaar mocht zijn dan althans te besluiten dat de kramen des Zondags niet geopend zuilen mogen zijn. Onder opmerking dat op een ver zoek van geheel gelijke strekking door ge noemden kerkeraad in 1893 ingediend, door den gemeenteraad met overgroote meerder heid van stemmen afwijzend is beschikt, en het openen der kramen op Zondag eerst ge schiedt naafloop van alle godsdienstoefeningen, stelden burgemeester en wethouders even als toen ook thans voor adressants ver zoek van de hand te wijzen. De heer Hoogendam gaf toe, dat nu er al terreinen verhuurd zyn, de tijd wat verge vorderd is om een besluit te kunnen nemen tot afschaffing der kermis. Maar ook in dat opzicht de heiliging van den Zondag door te voeren, was nog wel bereikbaar, waarom spreker stemming verzocht. Met 45 tegen 3 stemmen werd het afwij zend prae-advies op bet verzoek tot afschaf fing der kermis aangenomen (tegen de heeren Klein, Hoogendam en De Groot) en met 13 tegen 5 stemmen dat op het verzoek tot sluiting op Zondag (tegen de heeren Loncq. Beukers, Klein, Hoek en Hoogendam). Adres van C. Kalis Cz. te Puttershoek, ontslagen huurder van aan deze gemeente behoorende grienden, met verzoek om terug gaaf van door hem, na den dag waarop dat ontslag is ingegaan, nog betaalde kosten voor onderhoud dier grienden. Met het oog op de schade die adressant, als voormalig huurder dier grienden, aan de gemeente berokkend heeft, zoowel door het slecht onderhouder? van het gehuurde, als door het inwilligen van zijn verzoek om hem van de verdere huur te ontslaan, werd, op voorstel van bur gemeester en wethouders, besloten op het verzoek afwijzend te beschikken. Adres van H. Gabel alhier om afstand van grond aan de Warande, ter bebouwingom advies in handen gesteld van burgemeester en wethouders. Aan de wed. J. Klein werd, op haar ver zoek om afschrijving van plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895/6, wegens het overlijden in Januari j.l. van haren echtgenootover 3 maanden afschrij ving op den aanslag van wijlen haren echt genoot verleend tot een bedrag van f2.62Vj- Adres van J. Elsinga, om restitutie van het volle bedrag van zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dezer gemeente, dienst 1895/6, op grond dat hij minder dan 3 maanden in deze gemeente gewoond heeft. Aangezien adressant, naar het oordeel van burgemeester en wethouders, geacht moet worden van 15 October 1895 tot in de maand Februari 1896 zijn hoofd verblijf binnen deze gemeente gehad te heb ben, stelden zy voor op dien grond op des adressants verzoek afwijzend te beschikken, doch hem, krachtens art. 245, 2e lid der gemeentewet, restitutie te verleenen over de- maanden Maart en Aprildienovereenkom stig besloten. Adres van E. Steens, om afschrijving op den aanslag van wijlen H. Kok, van plaatse lijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895/6. In handen gesteld van burge meester en wethouders om advies. Werden achtereenvolgens benoemd tot lid in de commissie van voorlichting voor de inkomstenbelasting de heer J. van der Vel den Pz.tot tijdelijk leeraar in de Fransche- taal en letterkunde aan de hoogere burger school, totdat de benoemde leeraar C. W. B, Ingenhoes zijne betrekking zal aanvaarden, de heer A. A. Heskes te Rotterdamen tot onderwyzeres in nuttige handwerken aan de le en 2e openbare kostelooze scholen, mej. J. C. van Wassenaar alhier. Het besluit van den schuttersraad der d.d. schutterij alhier, tot af- en overschrijving op de begrooting dier schutterij voor den dienst 1895 tot een bedrag van f 101, werd voorloo- pig goedgekeurd, zullende het ter definitieve vaststelling gezonden worden aan de Gede puteerde Staten dezer provincie. De rekening der Hofjes van Belois over 1895, in ontvang f5128.30, in uitgaaf f 3372.29, sluitende met een goed slot van f1756.01, werd goedgekeurd. De heer Loncq, regent dier hofjes, had tijdens de behandeling dier reke ning de vergaderzaal verlaten. Ook de be grooting dier hofjes voor 1897, bedragende in ontvangst en in uitgaaf f5137,50, werd goedgekeurd. Thans kwam in behandeling het voorstel van den heer Hoogendam, met betrekking tot het archief van het voormalige Oude- Mannenhuis, Burgemeester en wethouders hadden daaromtrent advies uitgebracht (zie- ons nommer van 23 dezer). Alvorens tot de behandeling daarvan werd overgegaan, verzocht de lieer Jansen eene zitting met gesloten deuren tot het doen eener mededeeling. Daar hiertegen geen bezwaar werd geopperd, ging de raad over in comité- generaal. Na heropening der openbare zitting deelde de voorzitter mede, dat be sloten was het voorstel van den heer Hoo gendam aan te houden en het college van burgemeester en wethouders uit te noodigen met de commissie in nader overleg te treden. Ten slotte kwam de ontwerp-verordening tot regeling van het beheer en het gebruik van den ontsmettingsoven der gemeente in behandeling. Op een punt werd slechts discussie gevoerd, n.l. over de vraag of het tarief voor

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2