A0. 1896. Woensdag 29 April. N°. 9033. weede Blad. ijftigste aargang. erschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER J. ODÉ. BUREAU? BOTEBiTKAAT SO. Binnenlandsche Berichten. etteren, Kunst en Wetenschap, SCHIEDAMS!! COURANT Abonnementsprijs, ppi- kwaitaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.H5. - 2.50. - O.iO. Advertentieprijs: van 1-10 gewone regels met inbegrip van eene Courant10 Iedere gewone regel meer-010 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL Het voornemen bestaat Woensdag 6 Mei, den dag na de aanstaande bijeenkomst der Kamer, in de afdeelïngen te doen onderzoe ken de wetsontwerpen o. a. betreflende wijzi ging van artt. 748 en 755 Wetboek van Koop handel, wijziging van de provinciale en de gemeente wet, onteigening voor wegenaanleg te Nijmegen, verhooging van hoofdstuk V voor 1896, wijziging van het bestuur der polytechni sche school, verbetering van de Vecht in Overijsel, goedkeuring van de additioneele verklaring en schikking tot de Berner overeenkomst omtrent het goederenvervoer op spoorwegen, aanleg van een spoorweg Batavia—Anjer, nadere wijziging van de wet tot regeling van het staatstoeticht op krankzinnigen. Blijkens het regeeringsantsvoord op liet voorl. verslag over het wetsontwerp tot wijzi- j ging der wet op de jacht en visscherij, heeft het toegezegde wetsontwerp betrekkelijk het jagen op en het schieten van waterwild in j de territoriale wateren en in de buitenwateren des rijks het departement van justitie reeds verlaten. De voor te stellen regeling zal zich niet beperken tot dp jacht met het kanon. i SCHIEDAM, 28 April 1896. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 30 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 25 dezer bedroeg bij de Nederlandsehe Bank 1,334,054.44 en bij de betaalmeesters -1,905,092.63 Te zamen3,239,147.07 De minister van financiën heeft bepaald Op 13 Juli en volgende dagen zal te 's-Gra- venhage worden afgenomen het eerste examen voor de betrekking van surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen, en wel voor vijf en twintig plaatsen. De verzoekschriften om toelating tot dit examen moeten voor of uiterlijk op 1 Juni bij het departement van financiën zijn inge komen, met een geboorte-akte van den adspi- rant en het bewijs dat hy Nederlander is. Om tot dit examen te worden toegelaten, moet men bij den aanvang van 1896 den leeftijd van 18 jaar bereikt, en dien van 20 oiet overschreden hebben. (Stct.) Door den minister van waterstaat is het gevoelen der Kamers van koophandel en fa brieken gevraagd over de ontworpen maat regelen van algemeen bestuur ter uitvoering van de artikelen 6 en 7 der veiligheidswet. De bepalingen betreflende de verlichting zijn daaronder niet begrepen. De heer Fransen van de Putte, die nu en dan al eens uitrijdt, hoopt de volgende maand zijn buitenverblijf bij Zeist te betrekken. t Naar de IV. R. Ct. verneemt, zal hetge- I heëie Duilsclie eskader ter reede Texel bin nenvallen Viissingen zal dus niet worden bezocht. De König Wilhelm maakt geen deel van het eskader uit. Daar volgens een bestaand koninklijk besluit slechts drie schepen van eene vreemde natie tegelijk zich op eene Nederland sehe reede mogen vertoonen, blijkt uit de vergunning om daarvan af te wijken, dat het bezoek door onze regeering wordt gewaardeerd. Het eskader is bemand met ruim 3200 koppen, waaronder 130 officieren, waar van 2 admiraals. Daar er immer een goede verstandhouding bestaat, wanneer Duilsche en Nederlandsehe schepen elkaar ontmoeten en de ontvangst te Kiel nog versch in het geheugen ligt, is men bezig met de toebereidselen om deze waardig t O te reciproceereri. De herinnering aan de hulde, door den Duitschen keizer in 1890 aan de nagedachtenis van onzen De Ruyter gebracht, is daartoe eene aanleiding te meer. De meeste onzer in dienst zijnde schepen zijn met het oog op de komst van het eskader te Nieuwediep aanwezig. Bij het koloniaal werfdepot heerscht in de laatste dagen, in verband met de steeds meer toenemende werving voor Indië, als gevolg der gebeurtenissen op Atjeh, weder bijzondere drukte. I Behalve de gewone werving brengt bijna elke trein militairen van de verschillende korpiseu van het leger hier te lande aan, die, hetzij met eene vrijwillige verbintenis, dan wel met 2-jarige detacheering, bij het Indi sche leger overgaan. Er zijn dagen, waarop 40 a 50 man aan komen, en voordat al die personen in hunne nieuwe positie als militair voor Indië zijn gebracht en geheel gereed zijn om derwaarts te vertrekken, wordt veel van het vaste kader, zoowel van de officieren als van de onder officieren en korporaals, geëischt. In weerwil van de inspanning, welke deze voorbereiding vordert, gaat alles zeer geregeld. Door het bestuur van den zuid-Nederland- schen zuivelbond is Dllet Kanton Weert te Weert aangewezen als zijn officieel orgaan. Dientengevolge zal het blad, in plaats van eenmaal, thans tweemaal per week ver schijnen. Te Rotterdam ging Zaterdagnacht een man van 56 jaar, zekere B,, met een jonkman van 20 jaar, genaamd W. en wonende op het Burgemeester Hofl'manplein, die sedert eeriigen tijd kennis aan elkaar hebben, naar de woning van eerstgenoemde in de Korte - „"straat No. 20. Na eenigen tijd in de woning vertoefd en iets gedronken te hebben, zoodat beiden onder den invloed van den diank geraakt waren en eerstgenoemde zich te bed begeven had, kregen zij twist. De jonkman, een zeevarende, nam toen, na zrjn gastheer eerst met de pook tegen het hoofd gegooid te hebben, een bijl op en ging hem daaimede te lijf, slagen toebrengende waar bij fiem maar raken kon en vooral op het hoofd, 13. werd daardoor vreeselijk verwond verloor het bewustzijn. De jonkman ging <oen, zonder emand te waarschuwen, de deur uit, in het vertrek de sporen van het gevecht en de bloedplassen achterlatende, doch na eerst rondgekeken te hebben waar B., die Ti zijn geld leeft, zijn geld geborgen kon I bobben. Daar dil evenwel niet in huis was, stelde li ij zicii tevreden met eenige kleediug- stukken en andere goederen mede te nemen. Gisterenochtend kwam een en ander ter >oie van de politie, die daarop den 56-jarigeu in zeer hulpbehoevende omstandigheden gevonden, naar liet ziekenhuis liet overbren- gen, waar een geneesheer zijn toestand levens- gevaarlijk oordeelde. De dader, in de nabijheid zijner wonii op liet Burgemeester Hofl'manplein aange- ouden en van daar naar het bureau in de auwensteeg gebracht, is heden namiddag naar de strafgevangenis aan den Noordsingel overgebracht. Gedurende zijn verblijf bij de politie werd hij voortdurend bewaakt uit vrees dat hij de handen aan zich zelf zou slaan. eden zal de wekelijksche oefening der Haagsche schutterij gehouden worden onder bescherming van een geheel eskadron huzaren. e burgemeester van Amsterdam heeft aan de combinatie van 35 vereenigingen ge weigerd op 1 Mei des avonds een optocht met muziek, fakkellicht en ontplooide banieren te houden, omdat shet houden van een optocht van zoodanigen aard en omvang als bedoeld wordt in strijd zou zijn met de belangen van vrij verkeer en met de eischen der openbare orde". Zaterdag is te Amsterdam naar het bureau gebracht een 19-jarig persoon, die op het I ïmbrandtsplein bij de Utrechtschestraat bij het passeeren van den vorstelijken stoet op een metalen fluitje stond te fluiten. °k Zondag is naar het bureau gebracht een '19-jarig persoon, die bij het passeeren van den vorstelijken stoet in de Middenlaan 1 op een fluitje floot. >k voor de woning van Domela Nieuwen- liuis op den Haarlemmerdijk te Amsterdam was het Zondag rumoerig, zoodat er politie werd opgesteld, die echter niet van de wapens gebruik maakte. let was ondagavond een rumoerige avond op het Rembrandtsplein te Amsterdam. Tegen 7 uur was een troep jongens, oranjeliederen zingend, bij het café van Reens spektakel komen maken. Er werd met stokken gesla- ge en met stoelen geworpenkortom een volledige vechtpartij. De politie herstelde de orde. Tengevolge van dit opstootje bleef het aan de stille zijde van het plein drukker dan ge- 00;ijk. ,)e politie vond aanleiding van de Utiechtsehestraat tot het Thorbeckeplein de stiaat af te zetten. Dit had natuurlijk aan beide zijden groote samenscholingen van nieuwsgierigen ten gevolge. Af en toe werd het kordon van agenten opgeheven,doch het eek onmogelijk de menschen behoorlijk te verspreiden, daar het café van Reens, dat geheel \c; zat, een aantrekkingspunt bleef vormen van nieuwsgierigen, Onder de nieuwsgierigen bleken intusschen Jok kwaadwilligen te zijn, die weigerden ge hoor te geven aan het bevel der politie door te loopen. Vóór de Reguliersbreestraat werd iet verzet tegen de politie zoodanig, dat de inspecteur Tjassens Keiser het raadzaam achtte handelend op te treden. Een twaalftal genten werden op een rij geplaatst, waarop de inspecteur driemaal de gebruikelijke som matie deed hooren, en een charge met de sabel plaats had, die de menigte deed uiteen stuiven in de richting van de Reguliersbree straat, Korte Reguliei'sdwarsstraat, Halve maansteeg en liet Rembrandtsplein. Er vielen leelijke klappen met het plat van de sabel en menigeen die met het standje niets te maken had, moest het ontgelden. Geruimeti tijd bleven detachementen politie op liet plein en in de omliggende straten patrouilleeren. Nog eenmaal werd weder na herhaalde sommatie - een charge e- maakt in de richting van de Utrechtsche straat. Tegen halftwaalf eerst was het weer rustl'S- (TUL) Bij het in de veenderij te Beets gisteroch tend gehouden appèl waren ruim 400 ar beiders aanwezig. Algemeen werd besloten het werkstaken vol te houden. Dertig verveners hebben den eisch ingewilligd; twaalf weigeren nog. De burgemeester was aanwezig en de po litiemacht is versterkt. Alles blijft rustig, Met een enkel woord maakten wij in ons vorig nummer melding van het overlijden van W. F. G. Nicolii: directeur van de Koninklijke Muziekschool te 's-Gravenhage. Nicola'i was een der meest bekende Nederlandsehe componisten die door verschillende groolere werken en vooral door

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 5